Dobrý spánek | Cesta ke zdraví | Uvědomit a změnit špatný zvyk

Rodina 2 dospělých - ženy a muže s 2 dětmi klidně a spokojeně ležící v posteli bíle povlečené | K článku - Dobrý spánek | Autor článku: Jiří Samuel, na radyzezivota.cz | Zdroj fotografie: shutterstock

Dobrý spánek je pevným základem pro zdraví každého z nás. Co ale vnímám kolem sebe i ve společnosti je fakt, že si to jen málokdo uvědomuje a ještě menší skupina lidí se tím skutečně v životě řídí. Spánek je cosi podceňovaného a přehlíženo. V dnešní uspěchané době, kdy firmy tlačí na své zaměstnance, aby pro ně dělali od nevidím po nevidím, kdy si lidé nosí práci i domů ve svých mobilních telefonech, v noteboocích a iPadech, jen málokdo myslí na to, že by měl spát dobře, hluboce a pravidelně. Když si práci nosíte domů, nemáte čas věnovat se rodině, životu a potažmo i spánku. Spánek a jeho kvalita vás ovlivňuje krátkodobě, ale i dlouhodobě a může mít destruktivní následky. Připravil jsem pro vás 3 kroky, které vám nastartují dobrý spánek. Využijte také desatero tipů před spánkem, během i po. Naučte se dobře spát a nebo své blízké.

Dobrý spánek

Nejlepší bude, říct Vám nějaký příklad, abyste si to mohli dobře představit. My lidé fungujeme podobně jako nějaký přístroj na baterii. Jsme jako například notebook. Když se Vám notebook vybije, nabijete jej. Když jej nabijete málo, vydrží notebook úměrně tomu. To samé platí pro nás. My se nenabíjíme sice tak, že se připojíme na síť a využíváme k tomu kabelu, ale je to stejný princip. Když se dobře vyspíte, nabijete svoji životní energii (sílu) a další den můžete dobře fungovat.

Baterie versus lidské tělo – máme mnoho společného

Je tu ale ještě jeden efekt, který máme společný. Když nabíjíte baterii notebooku opakovaně špatně, odrazí se to na věku baterie. Nabíjení se dá urychlit rychlonabíječkami – to ale také snižuje životnost baterie. Můžete ji také nabíjet ve chvíli, kdy už je úplně bez energie – to není dobré – baterii to neprospívá. Baterie odchází klidně i o půlku životnosti dříve a může odejít ze dne na den. Lidské tělo je na tom v těchto ohledem velmi podobně. Když spíte dobře a pravidelně, tělo pak dobře funguje a lépe prospívá ve všech směrech. Pokud ale spíte méně, nevyrovnaně, budíte se, chodíte spát nepravidelně, vždy v jiný čas, rozhazujete tím své tělo víc, než si myslíte. Ovlivňujete svoje funkce krátkodobé, ale především dlouhodobé

1) Krátkodobé funkce

Nejen že ovlivňujete své chování, svoji psychiku, svůj klid a zvládání stresových situací, svoji náladu. Jste nervózní, nevyrovnaní, podráždění, nezvládáte situace se svým partnerem, svým okolím, svými dětmi, v práci při řešení problémů, s kolegy, atd. Někdo by si mohl myslet, že jste negativní nebo nepříjemní. Ono to tak ale vůbec nemusí být, nemusí se jednat o vaši skutečnou povahu. Jste jako rozladěné housle. Je potřeba s tím něco udělat. Začít dobře spát.  

2) Dlouhodobé funkce 

Když dlouhodobě špatně spíte, může to mít destruktivní následky (a často i má), které se často projeví rychle a nečekaně v podobě zdravotního problému. Znám mnoho lidí, kteří si myslí, že spánek 4-5 hodin denně je v pořádku. Není to v pořádku. Naše tělo potřebuje spánek 8 hodin denně. Nikdo není superman. Jsme všichni stejní s malými rozdíly. Někdo si myslí, že to jeho tělo zvládá. Může se to tak krátkodobě jevit, pokud v tom ale pokračuje měsíce, roky, přijde něco nečekaného. Dotyčný je často velmi překvapený a ptá se sám sebe: „Co jsem dělal špatně, že jsem teď nemocný?“ Možná ani nepřijde na příčinu, možná to ani nechce skutečně vědět. Nepodceňujte potřebu spánku, předcházejte zdravotním problémům. A jestli vás zajímá, jak na to – pokračujte…

3 kroky k dobrému spánku (psychická část č.1)

1) Uvědomit si to

Musíš být k sobě upřímný. Chceš tu být pro svoje děti i pro vnoučata, chceš se dožít vyššího věku. Je potřeba pro to něco udělat. Jsi dlouhodobě nevyrovnaný, necítíš se dobře, máš problémy s psychikou, těžko se soustředíš a ještě k tomu víš, že špatně a nebo málo spíš. Tak to je jednoduché. Musíš si to uvědomit. Aha, mám problém se spánkem a chci to vyřešit. 

2) Začít se změnou zvyku

Teď ta složitější část. Musíš to změnit. Lidé mají často problémy něco měnit, ale je to nesmysl. Změnit se dá vše, když chceš. A to v jakémkoliv věku. Absolutně neuznávám lidové rčení: „Starého psa novým kousků nenaučíš“. Nesmysl, jde to. Jen musíš chtít. A být zdravý a dobře prospívat, to je velká motivace. Takže motivuj se emocemi. Říkej si pořád dokola, co ti to přinese. Budu dobře spát, budu se cítit dobře, budu více soustředěný, vyrovnaný, budu lépe zvládat stresové situace, budu příjemný na své okolí. Změnu budeš cítit ty, ale nezůstane to jen u tebe, ale všimne si toho i tvé okolí. 

3) Přeprogramování

Změna netrvá týden, ani 2 týdny. Dopředu s tím počítejte. Na změně tvého zvyku musíš pracovat min. 60-90 dní. Pozitivní na tom je to, že po 1,5 měsíci máš vyhráno. Toto období je často nazývané přeprogramování. Ty musíš svůj mozek přeprogramovat. Vesměs je to tak, náš mozek je velmi podobný složitému počítači. Ve chvíli, kdy mu budete každý den cpát jiný program, jiný zvyk – jednoduše jej přeprogramujete. 

Desatero pro dobrý spánek (praktická část č.2)

před spánkem:

 • neřešte důležité věci, ani sami, ani s kýmkoliv jiným
 • snažte se uvést do klidového režimu
 • spěte v zastíněné místnosti bez elektrosmogu (světel města) a bez přístrojů v místnosti, kde spíte (telefony, chytré hodinky – vše nechte jinde)
 • nenechte na sebe svítit bílým světlem (používejte), před spaním nechte svítit jen teplé světlo (warm, teplota nižší než 3300 kelvinů)
 • nepoužívejte vymoženosti moderní doby – zařízení s modrým zářením (modrým světlem) – telefony, mobily, notebooky – nesurfujte (ani děti)
 • ideální je číst knížku před spaním, ale z žádného čtecího zařízení, knihu z papíru – kniha vás odvede od starostí a necháte v hlavě myšlenku z knihy těsně před spaním
 • pokud máte nějaké myšlenky, které vás nenechávají chladným – napište si je na papírek a naučte se tyto věci řešit po spánku (je to jen o zvyku, dá se to naučit)
 • nejezte, ani nepijte min. 1-3 hodinu před spaním (ideálně s narůstajícím věkem i více hodin), na večer nejezte nic na žaludek těžkého – žaludek by neměl pracovat přes noc
 • během dne fyzická námaha (intenzivnější) – nezapomeňte, že je dobré mít fyzickou námahu – ideálně 1x za 3 dny – rychlá chůze, běh, plavání, kolo, veslování, atd. (rozumně zatížit své tělo tak, aby byl spánek hluboký – časem poznáte, kolik je nutné svému tělu naložit, aby byl hluboký) – pravidelný sport je velmi efektivní metoda, která napomáhá uvolnění těla od bolestí, činí ho pružnějším, posiluje plíce a činí tělo silnější a mnoho dalších pozitiv

Samozřejmě platí, že pokud máte fyzické námahy dost v zaměstnání, měli byste se spíše orientovat na tu psychikou část. A naopak, pokud máte méně fyzické zátěže, měli byste své tělo více fyzicky zapojit. Někdy je nutné hledat vyvážený poměr sami pro sebe, to ale sami zjistíte, když se do toho pustíte. Pro oba tábory je dobré také najít si čas na sebe a pokusit se o meditaci. Ne každý je tomu nakloněn, a já z vlastní zkušenosti vím, že je to škoda nevyzkoušet dýchání formou meditace – může vám to pomoci s problémy spánku či soustředění. Meditace není sprosté slovo, i když to tak někdo bere.

Zkuste si o tom přečíst více zde –  Meditace >   Teď se ale vraťme zpátky k tématu spánku.

Prodloužení spánku

1) Rozdýchání během spánku:

 • pokud se probudíte z důvodu neutuchajících myšlenek – opět je nutné naučit se použít papír – myšlenky napište na papírek a uvědomte si, že potřebujete sílu na zítřejší řešení, v noci nemůžete problém vyřešit, abyste problém vyřešili, potřebujete spát
 • rozdýchání – můžete použít kdykoliv během noci, kdy se probudíte a neznáte důvod nebo poté, co vás probudily myšlenky – pokud potřebujete, napište si myšlenky na papír a rozdýchejte se klidně vícekrát během noci dle potřeby (rozdýchání odnese zažene tok myšlenek a vy budete dál spát jako mimino)

2) Posílení po spánku:

 • uvědomujte si každý den, kdy se dobře vyspíte, jak se dobře cítíte – vkládejte do toho emoce, díky tomu bude přeprogramování jednoduší a příjemnější
 • celý den budete cítit energii na zvládání všeho
 • každý další den se postupně bude měnit vaše nálada a rozpoložení k lepšímu, vaše schopnosti, vaše mysl se pročistí, zvládání stresových situací se vylepší – budete chytřejší, rychlejší, schopnější

Rychlospánek (20ti minutovka)

Jediný rychlospánek (20ti minutovka), který má smysl, je pouze ten, který je jako doplňkový. Tzn. že musíte mít dobrý spánek za sebou – tj. ideálně 8 hodin denně a k tomu můžete ještě využívat doplňkového rychlospánku.

Sám jej využívám již mnoho let. Je to skvělý pomocník na úpravu tělesné, psychické a energetické frekvence. Jsem přesvědčen, že by tento rychlospánek měl využívat každý i během pracovních dní, k tomu ale nemáme pracovní podmínky – zaměstnavatelé to nedovolují. I když by měli, protože se pak produktivita zvedne od mnoho procent. Zaměstnanec pak nezažívá období ticha po obědě. 

Nejčastěji rychlospánku neboli rychlé regenerace organismu (těla) využívám po obědě o víkendu.
Více se můžete dozvědět v článku  20ti minutovka > 

Dobrý spánek pro vás i vaše děti

S menšími úpravami je možné dobrý spánek naučit i vaše děti. Vyzkoušejte si to na sobě a když to bude fungovat, naučte i své děti dobře spát. Důležitá je opakovanost, pravidelnost, 8 hodin denně. Nedělejte kompromisy se spánkem!

Dobrou noc, spěte dobře, tělo se vám pak odvděčí natolik, že budete sami překvapeni.

Mohlo by vás zajímat

▶️Video – Melatonin – hormon spánku (stream na seznam.cz) ▶️

Smysluplné tipy – kterých je na internetu skutečně pomálu:

Pár praktických tipů pro zdravý spánek

 


 

Mohlo by Vás také zajímat – Další články o Zdraví

Jak vytáhnout klíště
Dobrý spánek | Cesta ke zdraví | Uvědomit a změnit špatný zvyk
Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda | Zdravé zuby – ověřeno Rady ze života 
Běh pro začátečníky | 5 tipů pro každého | Sport 
Jak se zbavit záděry na prstech? | Jednoduché řešení bez omáčky 
Alergie na pyl | Tip na zmírnění alergie
Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Příčina a řešení 

Šampon na vlasy | Přírodní | Nejen na mastné vlasy | Šoptip
Kožní praskliny na prstech | 3 pravidla | Jak na ně? 
Meditace | Nic víc než jedna myšlenka | Správné dýchání | Různé techniky
Zadní rýma a její léčba | Funkční postup | Bez chemie | Rýma – 3.díl
Bolest zad | Najdi hlavní příčinu a zatoč s ní | Bez obalu

Přírodní tekuté mýdlo | 100% přírodní | Odzkoušené 
Zadní rýma | Příčina respiračních onemocnění | Rýma – 2.díl 
Škrabka na jazyk | Bez kazů a zápachu v ústech | Ústní hygiena
Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje? 
Kocovina a jak na ni? | Jediný funkční tip | Pivoda a Vínoda | Ověřeno
Plísně v lidském těle | Očistěte krev a střeva | Nastartujte Vaši imunitu! 

Naslouchadlo | Kdy naslouchátko nemusí fungovat? | Kontrola
Přírodní deodoranty | Odzkoušené | Příjemnější aplikace | Účinnější | 2.díl
Sluneční dioptrické brýle | Polarizační klip | Motýlek
Bez aspartamu | Zdravé žvýkání | Pro zdravé zuby | 2.díl
Tuhé mýdlo zpět na výsluní | Bez gelu se konečně umyješ
Krystal | Deodorant | Antiperspirant | Co udělat pro tělo?
Párátka s nití | Nejlepší ze všech (odzkoušeno) | Dentální hygiena

Zdravé žvýkání bez éček | Jak žvýkat a nekazit zuby? | Žvýkačky pečovatelky 
Křemelina | Přírodní detox a odkyselení | Pryč s parazity! 
Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda 
Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním 
Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní 
Kontrastní sprcha | Přínos pro tělo i psychiku | 3.díl 
Ucpaná slinná žláza | Kamínek | Jak si mohu sám pomoci? 

Helma na kolo | Ochrana hlavy | Dětská helma | Nedostatečné upevnění 
Rýma jako hlavní původce běžných onemocnění | Možná zadní rýma! | 1.díl 
Teplá sprcha | Proč sprchování teplou vodou? | Špatný (zlo)zvyk | 2.díl 
Sprcha | Jak nalít optimismus do žil? | Proč jít proti pohodlnosti? | 1.díl 
20ti minutovka | Jak se rychle zbavit únavy? | Klíčový odpočinek 
Usazeniny na zubech | Žluknutí (zčernání) | Tipy jak tomu předcházet 

 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x