Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje? | Zdraví

Fotografie dívky s aftem v puse | Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje? | Zdraví, Zdroj: shutterstock.com, Autor: C.PIPAT

Pokud trpíte na afty v puse nebo Vás delší dobu zlobí, nebo někoho z Vašich blízkých, jste zde na správném místě. Na afty jsem vyzkoušel snad vše, co je na trhu dostupné. Po 30 letech trápení, testování a experimentování s afty jsem zjistil, jak jim předcházet, a dokonce i na to, jak se jich zbavit. Článek je delší, kdo se ale chce skutečně jednou pro vždy zbavit aftů v puse – jsem si jist, že jej přečte celý a dokonce vícekrát.  


Afty v puse

     Pokud máte jen malé afty (aftíky), které nedosahují větších rozměrů a zmizí za pár dní – není potřeba to nějak řešit. Pravděpodobně si s tím Vaše tělo umí dobře poradit nebo máte dobré návyky (nebo obojí).  

     Pokud ale patříte do skupiny lidí, kterým se afty v ústech neustále objevují, dosahují větších rozměrů a jsou schopny Vás potrápit i několik týdnů, je potřeba se tomu přizpůsobit. Možná máte špatnou imunitu, možná špatné návyky, možná špatnou stravu. Když budete dodržovat Pravidla, která Vám uvádím níže, s velkou pravděpodobností se aftů zbavíte na dobro. Počítejte ale s tím, že to bude chvíli trvat. Než si tělo uvědomí změnu, uplyne několik měsíců. Důležité ale je, že se Vám afty po čase přestanou úplně vyskytovat.


Můj příběh

     S afty v puse jsem si užil nejen jako dítě, ale také jako dospělý. Bez ohledu na věk, měl jsem různé typy a velikosti aftů na různých místech v dutině ústní. Míval jsem afty na jazyku, na dásních, opakovaně na stejných místech, na různých stěnách dutiny ústní, v krku, na mandlích – prostě všude. Často byly výskyty spojeny s nemocemi. Někdy jsem je měl krátce, někdy neuvěřitelně dlouho (několik týdnů). Zažíval jsem takové bolesti, že jsem nejedl, nechtěl jsem ani pít a přestával jsem dokonce i mluvit.


Vlastní zkušenost

     Ta bolest byla mým hnacím motorem, proč jsem hledal nějaký lék, mazadla, mastičky. Když mi jednoho dne velmi zkušený lékař řekl, že na afty nic neexistuje, začal jsem hledat jinde. Není nutné řešit zdravotní problémy jen za pomocí farmacie. Začal jsem naslouchat tělu, po jakém jídle mě afty více bolí, po kterých ne. Jaká strava mi může pomoci. Hledal jsem v různých zdrojích – v knížkách, časopisech, na internetu.

     Vše jsem dlouhodobě zkoušel a zjišťoval, co pomáhá a co ne – fialová vodička, slivovice, rozkousání aftů, jakási sladká vodička (nepamatuji si název ale stejně všechny názvy byly časem několikrát pozměněny), různé pálivé kapky, bylinná séra (Tea tree oil), ústní vody, často byly preparáty na bázi alkoholu – takže krátkodobě pomohly od bolesti, dlouhodobě ale zhoršovaly stav sliznice. Jediné, u čeho jsem měl dlouhodobě a opakovaně jednoznačné zlepšení bylo při aplikaci orální pasty Solcoseryl – k tomu se ale dostaneme níže.


Fotografie Červená paprika s bílým pozadím | Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje? | Zdraví


Červená paprika

     Když jsem četl o červené paprice v jednom časopise – nechtělo se mi tomu věřit – že mi může pomoci. Ale když mi opakovaně pomohla, pochopil jsem, že to není žádná pohádka, ale skutečnost. Věřte že zkušenost, která je protkaná vlastními zdravotními problémy a bolestí/nervozitou, to je jedna z nejsilnějších zkušeností, kterou můžete zažít. Také se ale stávalo, že paprika nezabrala. Četl jsem a hledal dále. Někde jsem se dočetl, že červená paprika je dobrá, ale lepší je v kombinaci se zelenou zeleninou – začal jsem zkoušet/testovat. Výsledek byl lepší. Tím to ale neskončilo.

      Opět nastala situace, že mi to přestalo pomáhat. Od mých známých jsem dostal dobrý tip na konzumaci čerstvých kvasnic namísto umělého zdroje skupiny vitamínů B – tj. B-komplexem. Pak jsem se začal lépe starat o ústní hygienumezizubní kartáčky, škrabku jazyka + velmi důležitou pastu bez SLS. Někdo je velmi náchylný na sliny ostatních. Když to zjistíte – doporučuji se skutečně vyhýbat zbytečným výměnám. To není ale zapotřebí u partnera a rodiny, na jejichž sliny jste zvyklí! Zkoušel jsem to u cizích neřešit (kamarádi/známí/apod.), ale tělo mi dalo mnohokrát jasný signál. Jsi na to citlivý, poslouchej své tělo – vyhýbej se slinám. 


2 postupy – Jak na afty v puse?

Pro snazší přehlednost jsem pro Vás připravil 2 postupy, jak na afty v puse: 


A) Afty v puse již máte – dodržujte Desatero


1) Vyhněte se cizím slinám

Snažte se nepřicházet do kontaktu se slinami cizích lidí, pokud víte, že jste na ně citliví. To je potřeba vysledovat. Rodina nevadí – jste na sebe zvyklí. Nedávejte pít ze své lahve kamarádům. Nejezte s nikým společně (jeden příbor). Takovým akcím se vyhněte.  

Snažte se vyhýbat hospodám a restauracím – jejich nádobí je často velmi špatně umyté vč. luxusních restaurací – opět se vyhýbáte slinám cizích lidí. Nejde o klasickou špínu, ale o sliny. Když Vám spadne chleba do trávy, klidně ho můžete sníst. Tráva, hlína, příroda – čistá špína nevadí.

2) Nejezte agresivní ovoce, čokoládu a mléčné výrobky

Nejezte agresivní ovoce jakým je ananas, rajče, kiwi, jahody, rybíz, maliny, ostružiny. Vyhýbejte se čokoládě, ořechům, cukroví, mléku a všem mléčným výrobkům. Sledujte, po čem se Vám afty zhorší – tomu se příště vyhněte. 

3) Jezte zelenou zeleninu a červenou papriku

Nejlépe každý večer konzumujte tmavě zelenou zeleninu (okurka, zelená paprika, salát) a velmi důležitou červenou papriku (nikoliv kápii). Červená paprika obsahuje látku, která působí příznivě na likvidaci mikrobů, které afty vytváří a pomáhají jim růst. Nejedná se jen o obsah vitamínu C. 

4) Dodržujte pitný režim (jen voda)

Dodržujte nadměrný pitný režim – dostatek kohoutkové vody pomůže lepší regeneraci sliznice v dutině ústní. Ideálně 2-3 litry. Vody, nikoliv limonády, šťávy, kafe, apod.

5) Vynechte alkohol 

Naprosto vynechejte alkohol, který je jako potrava pro afty v puse, dehydratuje a narušuje strukturu dásní, jazyka, dutiny ústní.

6) Dejte přednost čerstvým kvasnicím (droždí) před umělým zdrojem skupiny vitamínů B (B-komplex)

Čerstvé kvasnice FALA - ideální přírodní zdroj na afty v puse

Novinka: Delší dobu testuji doporučení, že vitamín B je podstatně zdravější do těla přijímat v přirozené formě. Tento postup se mi zalíbil, dává mi to smysl. Byla mi doporučena kvasnice (droždí), která je přírodní zdroj na vitamínů B1, B2, B3, B5, B6. Vzniká hezky „po česku“ a to jako vedlejší produkt při výrobě piva. Nebudu Vás odkazovat na nějaký preparát, který obsahuje pivovarské kvasnice – nějakou pilulku. Nevěřte všemu, co se kde píše. Nakupujte přímo kvasnice a dejte si několikrát denně pomocí malé lžičky. Překvapilo mě, že chutnají i malým i nejmenším dětem. Dávám našim dětem a jsou rády – trochu mě zaskočily tím, že jím chutná a chtějí znovu a znovu 🙂

Dokonce jsem našel na webových stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) informaci, že droždí obsahuje prekurzor vitamínu D (ergosterol), který se může vlivem UVB záření (když necháte kvasnice 20 minut na slunci) přeměnit na vitamín D2 (ergokalciferol). A pokud se při čekání budeme ještě na sluníčku opalovat, vytvoří se nám v kůži přímo vitamín D3 v množství, které významným dílem pokryje naši denní potřebu – dle článku na SZÚ – Víte, že i droždí je potenciálním zdrojem vitamínu D? Ale… 

Původní text: Kupte si obyčejný B-komplex, který budete mít vždy připravený a v případě potřeby 1x denně konzumujte. 

7) Čistěte zuby častěji pastou bez SLS

Častěji než běžně si čistěte si zuby pastou (můžete i po každém jídle), která neobsahuje SLS (Sodium Lauryl Sulfate – díky této složce sice pasta hezky pění, tato látka je ale dráždivá – což podporuje u více citlivějších jedinců výskyt aftů). Naše příbuzná dentistka mi před 2 lety doporučila pastu, která je vhodná pro předcházení aftů – Curaprox. Pasta je jako prevence velmi důležitá. Sám jsem zažil několikrát výrazné změny díky používání této pasty. Několikrát jsem ji vysadil a znovu vyzkoušel. Efekt byl znatelný. 

8) Mezizubní kartáčky a škrabka jazyka

Pomůže Vám lepší ústní hygiena v podobě používání mezizubních kartáčků a škrabky jazyka. Díky pravidelnému používání dojde ke snížení výskytu kazů.

9) Vyhněte se stresu, zaměřte se na klid

Snažte se být více v klidu. Stres je často spouštěčem. Vyhýbejte se stresujícím situacím, zaměřte se na klid. Věnujte čas sami sobě. Klidně každý den půl hodiny nic nedělejte. 

10) Dejte přednost pohybu před pohodlím

Pohyb svědčí nejen Vašemu tělu, ale i dutině ústní. Když při pohybu více dýcháte, dochází k vyšší regeneraci v dutině ústní.

11) Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Začněte žvýkat zdravé žvýkačkyxylitol žvýkačky. Xylitol má pozitivní přínosy nejen na afty, ale také na zuby, zubní kazy, ústní hygienu


B) Prevence – afty v puse nyní nemáte a ani je nechcete (trpíte na ně)


1) Vyhněte se cizím slinám – pokud jste na ně citliví – zjistěte si to (otestujte)
2) Konzumujte zelenou zeleninu a červenou papriku – dejte si občas preventivně
3) Pijte více kohoutkovou vodu, než cokoliv jiného
4) Čistěte si zuby zubní pastou bez SLS (výhradně)
5) Používejte mezizubní kartáčky a škrabku jazyka
6) Vyhněte se stresu, buďte v klidu – naučte se relaxovat každý den
7) Dejte přednost pohybu před pohodlím


Solcoseryl

     Jediný preparát u kterého jsem měl pocit, že mi skutečně uleví a navíc nezhorší situaci po jeho aplikaci (naopak buď se to uklidní/pomůže). Je velmi důležité říci, že je nutné naučit se jej dobře a snadno aplikovat. Někoho aplikace odradí, nebo ji dělá špatně a výsledek pak není žádný. Když ho dáváte sobě, asi to nebude zase tak velký problém, ale dítěti to bude složitější. Je potřeba místo aftu dobře vysušit (používám obličejové tampony) a zaplnit celý aft plus malý prostor okolo mastí. Vy vyplňujete kráter aftu jakoby sádrou, aby toto citlivé a bolestivé místo nepřicházelo aspoň chvíli do styku s čímkoliv jiným. Hned po aplikaci je vhodné opatrně místo naslinit/zvlhčit, aby se nelepilo k jiným částem dutiny ústní. Pak by se Vám rychle mast nalepila jinam a místo aftu by bylo opět bolestivé/obnažené.

     Solcoseryl je jediná věc, která mi byla schopna opakovaně a dlouhodobě pomáhat. Vyzkoušel jsem skutečně veškeré preparáty, které na trhu jsou – vyjma těch nejnovějších (ale myslím si, že to bude mít ten samý nebo ještě horší efekt). Nic nefunguje. Ani Solcoseryl. Ale je jediným, který Vám afty uklidní, ustane na chvíli bolest a vy si tak můžete trochu odpočinout a nabrat sílu. Často jsem je začal používat až ve chvíli, kdy dosahovaly afty větších rozměrů. Zjistil jsem, že to bylo efektivnější, než když jsem jej používal hned při zjištění existence aftu/aftů. 


Existuje něco funkčního? Napište nám! Pomůžete ostatním

     Pokud znáte něco, co skutečně funguje a to dlouhodobě a opakovaně a nechcete nám to psát do diskuze jen kvůli tomu, abyste vytvořili uměle zpětný odkaz, budeme velmi rádi, když nám o tom napíšete buď v diskuzi nebo pošlete mail na radyzezivota@gmail.com. Rád otestuji a pokud tomu bude skutečně tak, rád článek doplním, aby o tom lidé věděli. 


Upozornění

Toto není žádná placená reklama. Tento článek nevzešel z nějaké objednávky kohokoliv. Jedná se pouze o vlastní zkušenosti, díky kterým jsem zjistil, co funguje a co nikoliv. Rád bych to věnoval všem, kteří už nechtějí afty v puse zažívat, kdo zažívá opakovaně nesnesitelnou bolest nebo těm, co se starají o své blízké a chtějí jim ulehčit život. Věřte ale, že je nutné dodržovat veškeré body, které jsem v prevenci nebo při výskytu aftů v puse uvedl. 


Mohlo by Vás také zajímat

Kožní praskliny na prstech | 3 pravidla | Jak na ně? | Zdraví | RadyZeŽivota

Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním

Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života

Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví

 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] | Rýma – 2.díl  Škrabka na jazyk | Bez kazů a zápachu v ústech | Ústní hygiena Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje?  Kocovina a jak na ni? | Jediný funkční tip | Pivoda a Vínoda | Ověřeno Plísně v lidském […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x