Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním

Zánět středního ucha | Netřesk střešní

 

Zánět středního ucha trápí dospělé ale i naše děti po celá staletí. V dnešní době nakonec zjistíte, že vlastně nic nepomáhá a že jediné řešení jsou antibiotika nebo návštěva na ORL. My jsme se ale přesvědčili, že tak špatné to ve skutečnosti není. Vracíme se k přírodě. Vyzkoušejte bylinku, která Vás okouzlí, stejně jako naše babičky. Ušetříte peníze a navíc budete šetrnější ke svému tělu. Můžete ji pořídit od sousedů, co mají skalku nebo koupit v nějakém hobbymarketu. Je možné ji pěstovat kdekoliv – na zahradě i na balkóně. Ověřte si účinek na vlastní kůži a napište nám o tom, ať o tom všichni ví a více důvěřují. Pomáhejme si vzájemně. Přidejte se k nám!


Zánět středního ucha | Místo antibiotik bylinku?

     Mezi další onemocnění, jehož původcem je rýma (zadní rýma), je často se vyskytující zánět středního ucha. Tento zánět mě provázel nejen od útlého dětství, ale bohužel mě navštěvuje i po 30-cítce. Na léčbu jsem vyzkoušel snad všechno – většinou bez okamžitého či konečného výsledku. Nakonec jsem měl štěstí, když mi moje bývalá doktorka předepsala kapky – to je pár let. Ty mě zánětu zbavily, když se objevil. Sice to trvalo kolem týdne a 14 dní jsem ještě pociťoval určité následky, ale byl jsem rád, že mi něco skutečně pomáhalo.

     Na veřejných diskuzí se vyskytuje enormní množství dětí i dospělých, kteří se se zánětem středního ucha také potýkají. Řešení ale žádné – kromě doporučení návštěvy lékaře. To mi také bylo v konečném důsledku motivací, proč jsem tento příspěvek napsal. Rád bych, kdyby tento článek přispěl ke snížení výskytu a obtíží spojených se zánětem středního ucha. Plně věřím tomu, že to tak bude.  


Vložená upoutávka – Jak léčit zadní rýmu

  Zadní rýma a její léčba >>  


     Před několika měsíci jsem dostal tip od mé sestry na léčbu zánětu středního ucha. Její 3-letý syn jej měl často a nic mu nezabíralo. Stejně tak jako ostatním dětem. Takže v konečném důsledku mu byla předepsána antibiotika. To je snad nejčastější postup při léčbě ve chvíli, kdy zánět sám neodezní. Nebo dokonce dojde i na propichování uší. Ale zpět k té léčbě. Sestře nějaký známý doporučil vyzkoušet bylinku – netřesk střešní. Nebála se a netřesk vyzkoušela na svém tříletém synovi. K jejímu překvapení extrakt z netřesku mu pomohl. Stačily 3 dny. Žádná antibiotika, žádné kapky. Jen bylinka, kterou můžete sami pěstovat na zahrádce, ale i na balkóně.


Náhoda a nebo skutečnost?

     Sám jsem musel netřesk vyzkoušet. Moc jsem tomu nevěřil. Spíše jsem si myslel, že to byla náhoda. Ale věděl jsem, že to synovci pomohlo několikrát. Jak už jsem jednou psal jednou, když se otevřeme nové věci, člověk se může něčemu naučit. Zlepšit své návyky nebo řešit problém vhodnější způsobem. To je moje pravidlo – jsem otevřený a experimentuji v rámci možností a selského rozumu. Proto jsem to musel zkusit. Uvažujte podobně, otevřete se novým možnostem. Za zkoušku nic nedáme. 


Po 3 dnech je zánět středního ucha pryč | x-krát jsem vyzkoušel sám na sobě

     Shodou náhod netrvalo dlouho, abych si mohl netřesk sám na sobě otestovat. Trošku jsem při malování chodby prochladl v průvanu. Rodiče ženy mají netřesk na zahradě, a tak jsem jej u nich vyzvedl a zasadil i na své zahrádce. 3 dny po sobě jsem si na spaní kápl 3 kapky extraktu z netřesku do postiženého ucha a snažil jsem se na druhém při usnutí ležet tak, aby v tom postiženém netřesk mohl pěkně pracovat (léčit). K mému velkému překvapení, jsem hned 1. den po aplikaci pocítil úlevu. Měl jsem pocit, že jsem se toho zbavil. Z předané zkušenosti sestry, jsem ale ještě 2 dny pokračoval. Po 3 dnech byl zánět pryč. Když jsem před mnoha letech narazil na kapky, které mi konečně pomáhaly, léčba trvala minimálně týden. Navíc to byla (je) chemie.

     Tato bylinka mě úplně dostala. Zánět jsem zažil ještě x-krát poté a výsledek byl vždy stejný. Vždy mi netřesk pomohl. Zánět středního ucha byl pryč. K tomu ještě zajímavá informace – již delší dobu jsem zánět neměl. Možná mě ta chemie oslabovala, možná ne. Já raději zvolím bylinku, než něco umělého. To rozhodnutí je na každém z nás. Je mi jasné, že to někdo ani nezkusí, možná se nedostane ani přes úvodních pár řádků. Je to ale škoda. Výsledek překvapí každého. 


Postup

     Stačí si utrhnout jednu hlavičku netřesku a důkladně ji omýt od hlíny a písku. Odlomte pár lístečků a dokonale rozmělněte pomocí 2 lžiček nebo hmoždíře. Zbytek netřesku dejte do potravinové fólie a skladujte do dalšího dne v lednici (škoda vyhodit). Prostřednictvím důkladného vymačkávání dužniny získáte čerstvý extrakt zelené barvy. Kapátkem natáhnete veškerý extrakt a aplikujete do ucha. Nic jiného, než extrakt z bylinky do ucha nedávejte. Bylinka nemůže uchu ublížit žádným způsobem.


     Netřesk (odkaz na stránky doktorka.cz) je v odborných teoretických článcích uváděn jako lék na záněty středního ucha – ověřte si to. Často jsou články pouze kopírovány a rozšiřovány – tak už to bývá. Našel jsem snad jeden blog, kde někdo píše o vlastní zkušenosti. To je vše, co je ohledně praxe při užívání netřesku na internetu k nalezení. Jak jsem již uvedl, v diskuzích jsem o této léčbě četl jen velmi zřídka, ne-li vůbec. To je smutné a překvapivé zároveň. Když něco tak dobře funguje, měli by o tom lidi vědět. A tak jsem si řekl, že toto šetrné řešení často vyskytovaného zdravotního problému, který jsme moje sestra i já osobně několikrát vyzkoušeli, pomohu rozšířit. Pro lepší představu vkládám fotografie postupu.


Postup na fotkách

Každý má doma 2 kávové lžičky, zbytek uskladníme v potravinové fólii nebo v sáčku do ledničky (obr.1). Pořádně vymačkáme listy netřesku (obr.2).

Necháme skapat třeba do panáku a máme připravený extrakt (obr.3). Nyní stačí jej nasát do kapátka (obr.5), nakapat do postiženého ucha a nechat působit. Nezbývá než popřát všem hodně zdraví a málo bolavých uší 😉


Výzva pro všechny | Sdílejte s námi Vaše zkušenosti – napište do diskuze pod článkem!

     Tímto vyzýváme všechny, kteří vyzkoušeli netřesk, aby s námi sdíleli svoje zkušenosti! Pokud Vám nic jiného, než chemie nezabírá – vyzkoušejte tuto možnost v podobě této „zázračné“ bylinky – netřesku. Napište do diskuze pod článkem, zda Vám netřesk na zánět středního ucha pomohl či nikoliv. Když ostatní uvidí, že skutečně pomáhá širší veřejnosti – bude to potvrzení, díky kterému i ti méně důvěřiví získají sílu uvěřit a vyzkoušet. Celý tento příspěvek bude moct nabrat na vyšší hodnotě a pomoci více lidem. Pojďme si vzájemně pomáhat. Pomozte společné věci! 


Příjemnější příprava

      Místo kovových lžiček vyzkoušejte dětské umělohmotné lžičky, které jsou při rozmačkávání listů a extrakci o jednu úroveň příjemnější (při tření o sebe). Uvidíte sami 😉 Jestli máte ještě nějaký lepší způsob, jak extrahovat tekutinu z listů netřesku – budeme rádi, když se s námi podělíte.

pvc-lzicky


Vylepšený postup extrakce netřesku | Hmoždíř a jemné sítko | 1 extrakce na celou léčbu

     Připravil jsem pro Vás nový postup pro extrakci netřesku, který Vám ušetří spousty času a zpříjemní Vám celou tuto přírodní léčbu zánětu středního ucha. Budete k tomu potřebovat netřesk, hmoždíř, malé jemné sítko, štamprdle (malou skleničku), potravinovou fólii a kapátko.

  1. Postup je jednoduchý. Utrhnete si ze svého netřesku 2-4 hlavičky (záleží na jejich velikosti). Dokonale je očistíte a umístíte je do hmoždíře. Já si koupil hmoždíř od mého oblíbeného českého výrobce – zde – jsem s ním velmi spokojený. V zimním období mám široký květináč s netřeskem umístěný na zahradě (dostal jsem dotaz – proto o tom píši). Zima není pro netřesk problém. Je na něm ale patrné, že neobsahuje tolik tekutiny – takže je potřeba použít více hlaviček, než v létě. Hlavičky rozdrtíte na jemno. Přidáte malinko vody (odhadem 1/2-1 lžičku) a promísíte s rozdrcenou dužninou, až Vám vznikne dokonalý zelený extrakt bez hrudek.
  2. Postupem času jsem přišel na další vylepšení extrakce nejen použitím hmoždíře, ale také použitím malého jemného sítka zde. Tím odstraníte veškerý zbytkový materiál z dužniny netřesku. 
  3. Mám již dlouhodobě vyzkoušené, že z 2-4 hlaviček vytvoříte extrakt, který Vám postačí na 3-4 dny léčby zánětu středního ucha. Déle než 4 dny jsem si nikdy do ucha kapat nemusel. Vždy mi to zabralo. Máme podobné velmi pozitivní reakce našich čtenářů. Extrakt nalijete do štamprdle/malinkaté skleničky, natáhnete si do kapátka na noční kápnutí a zbytek, který Vám zůstane ve skleničce, přikryjete potravinovou fólii a uschováte v lednici. Mám odzkoušené, že extrakt v lednici vydrží. Tímto postupem ušetříte spousty času a bude Vám celá léčba příjemnější.
  4. Pro inspiraci, aby návod byl kompletní, uvádím také, jak netřesk aplikuji. Naplněné kapátko si položím na malý talířek a dám si jej na noční stolek. Když jdu spát, kápnu si do jednoho ucha, a snažím se spát na druhé straně, aby mi extrakt v uchu pěkně pracoval proti zánětu. Většinou se mi povede během noci kápnout ještě do druhého ucha a opět se snažím ležet na druhé straně. Výrazné bolesti, která provází zánět středního ucha, jsem se vždy zbavil již po 1. noci. Tak snad to pomůže i Vám 😉

Postup v obrazech


Vylepšená aplikace netřesku do uší | bez zašpiněného polštáře

Netřesk připravený na aplikaci do uší
Po aplikaci netřesku do ucha si můžete vložit vložit kousek kapesníčku – nezašpiníte si tak polštář

Video – Příprava netřesku na zánět středního ucha


Řešení

     Pokud netřesk potřebujete stejně jako já mít pořád při ruce (náchylnější na záněty), doporučuji přesadit si část do květináče a mít jej přes zimu v místech, kde nemrzne. On na zahradě nebo na skalce přežije, ale pro účinné látky si ho nechte ještě někde jinde. 


Mráz a netřesk


    Moje sestra mě nedávno upozornila na to, že pokud netřesk projde mrazem, má menší účinek. Během 3 let používání jsem si toho nevšiml, ale tento rok ano. V roce 2018 dosahoval mráz na naší zahradě -15-(-20)°C. I přesto, že netřesk je mrazu velmi odolný, skutečně se na něm mráz podepsal. On mráz přežil, ale jeho účinek je podstatně nižší, ne-li žádný. Už když jsem extrahoval jeho listy, všiml jsem si že polovina listů byla seschlá. Listy, které přežily, byly spíše suché, než plné tekutiny. Bylo to poprvé, co mi netřesk nepomohl. 


     Také si díky této nepříjemné zkušenosti uvědomuji, že pokud si se zadní rýmou a zánětem ucha neporadíte hned na začátku, pak už se netřesk těžko dostává přes hustější hlen (žlutý/zelený) k zánětu. To znamená, že netřesk je funkční především na začátku nemoci. Jakmile indentifikujete, že Vám začíná zadní rýma/zánět v uchu, hned jej aplikujte. Čím dříve, tím lépe. Běžně se zánětu uší (dutin) zbavím do 3-4 dní – bolestí/hučení/tlaku dokonce z větší části hned 1.den po nakapání do uší. Tentokrát se mě kvůli oslabenému účinku netřesku zánět drží již 2 týdny. Takže pozor na mráz, který se na účinku netřesku dle mých zkušeností projevuje!


Zalívejte a starejte se o netřesk / účinnost různých typů netřesku

Také jsem časem zjistil, že když chcete využít netřesku, který jste zapomněli zalévat – sice extrakt získáte, ale bylinka není v dobré kondici. Účinnost se výrazně sníží. Bál jsem se také, že jiný typ netřesku není stejně funkční. Vyzkoušel jsem druhý netřesk – má jinou velikost lístečků a je jinak zbarvený. Je ale stejně účinný. 

Jiří Samuel
Sledujte nás

Další články z kategorie Lidé:
Výchova sourozenců | Děti | Funkční metoda
K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života
Co na afty | Prevence | Včasný zákrok | Zdraví

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petra Procházková
Petra Procházková
14 dní před

Dobrý den, když mě pobolívalo ucho, moje babicka vzdycky vzala velky list u netresku, podelne ho zlomila a strcila mi do ucha cely ten list toho netresku 🙂 Takhle mi to tam nejakou dobu nechala a asi vzdycky dobry, protoze si nepamatuju ze bysme museli domu (jezdila sem k babice na prazdniny a nekdy vikendy na chatu) /nebo do nemocnice…
Dneska moje dcera (3.roky) plakala ze strasne boli ucho, dala sem na to teply obklad a usnula. Ted sem si podle vas pripravila extrakt a hned jak se zase s placem probudi tak zkusim nakapat. Kez by to prestalo bolet, do nemocnice pro antb rozhodne jet nechceme.
Tak nam drzte palce

trackback

[…] a odkyselení | Pryč s parazity!  Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda  Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním  Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní  […]

trackback

[…] a odkyselení | Pryč s parazity!  Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda  Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním  Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní  […]

trackback

[…] | Pryč s parazity!  Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda  Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním  Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní  […]

trackback

[…] | Pryč s parazity!  Křeč do lýtka | Jak na ni vyzrát? | Samuelova metoda  Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním  Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní  […]

trackback

[…] 3-fázový postup + léčba netřeskem. Pro ty, co mají problémy se záněty středního ucha. Nikdy bych nevěřil, jak může být tak nenáročná bylinka, jako je netřesk účinná na léčbu zánětu středního ucha. Článek – Zánět středního ucha – jak jej léčit u děti i dospělých >>.  […]

Jiří Samuel
5 let před

Dobrý den Lucie,
děkujeme za Váš tip na extrakci netřesku a inspiraci pro naše čtenáře, ale i pro nás. Sami to vyzkoušíme 😉
Je fakt, že se lžičkami to jde hůře. Jsou ale dostupné pro všechny.
V tuto chvíli již extrahujeme pouze prostřednictvím hmoždíře – plánujeme připsat k článku upgrade. Dalo by se říci, že se již nejedná o extrakci, ale naprosté zpracování bylinky včetně dužniny. Detaily až v aktualizaci článku.
Jsme zvědaví, jestli Vám netřesk se zánětem pomohl? Budeme rádi, když nám napíšete Vaši zkušenost, pocity, vývoj.

Lucie Grundová
Lucie Grundová
5 let před

Přišla jsem na to, jak pohodlněji extrahovat šťávu z netřesku – místo lžiček (pomocí nich mi to vůbec nešlo) používám ruční lis na česnek…..omyté a usušené lístečky netřesku vložím do lisu a vytékající šťávu potom chytám do malé skleničky-na aplikaci potom kapátko…..zatím moc ale nemohu posoudit účinek extraktu…..zatím jsem zkoušela jednu noc a zda se, že bolest trochu polevila, nicméně je pořád, takže se nevzdávám a těším se, že si na dnešní noc kápnu extra do ucha znovu 🙂

Jiří Samuel
5 let před
Reply to  Honza

Dobrý večer Honzo,
jsem rád, že jste nám napsal, jak na to jste a že Vám netřesk pomohl. Čím více budeme mít reakcí od čtenářů, tím více tomu budou lídé věřit a přestanou se bát. Netřesk je lék, který jsme zapomněli používat. Z vlastní zkušenosti vím, že kapky je nutné dát minimálně 3 noci po sobě, jinak se může problém vrátit. Zalehlé je minimálně tyto 3 dny, ale postupně se cesty pročistí a zalehlost uší vymizí. Mějte se hezky a ať Vás už uši nezlobí – netřesk kdyžtak pomůže 😉

Honza
Honza
5 let před
Reply to  Jiří Samuel

Dobrý den,
také kolegyně z práce mi doporučila netřesk a jelikož ho máme na zahrádce, tak jsem to zkusil. Aplikoval jsem pár kapek před usnutím a spal na boku tak, aby mohl dobře zatéci k bubínku. Druhý den bylo ucho stejně zalehlé, ale absolutně nebolelo. Dnes jsem kapky nedal a ucho již opět pobolívalo. Z toho usuzuji, že v mém případě, kdy je již bubínek lehce zarostlý po perforaci, netřesk uchu pomáhá v hojení a ulevuje od bolesti. Díky Honza.

Jiří Samuel
5 let před
Reply to  Honza

Dobrý den Honzo,
děkuji za Váš dotaz. Tento článek a použití netřesku doporučuji lidem především jako prevenci či vyléčení zánětu středního ucha. Propíchnutého ucho jsem sice měl několikrát v mládí – použití netřesku v tomto případě jsem neměl možnost vyzkoušet. Pokud máte nějaký závažnější problém, nemohu 100% tvrdit, že Vám netřesk pomůže. Vždy je to spíše na Vašem uvážení a Vaší odpovědnosti, zda netřesk vyzkoušíte či nikoliv.

Netřesk mi již mnohokrát pomohl se zánětem středního ucha a to tak, že jsem vždy při jeho použití nepotřeboval ošetření lékaře, kapky a už vůbec ne antibiotika. Ucho po aplikaci výtažku netřesku velmi rychle reaguje. Už první noc pocítíte výraznou úlevu nejen ve středouší, ale pomine i bolest hlavy.

Nejsem žádný odborník. Z mého pohledu je to ale velmi jednoduché. Když mě bolí ucho a mám v něm zánět, ještě ten den si utrhnu čerstvý netřesk a aplikuji extrakt do ucha na noc. Účinek je okamžitý. Uvolní to tlak, bolest a zlikviduje zánět. Vyzkoušejte účinky netřesku na sobě, naslouchejte pak svému tělu. Pak si teprve můžete udělat svůj vlastní názor. Když se budete bát, nikdy tomu neuvěříte. I v odborné literatuře najdete doporučení aplikovat netřesk – není se čeho bát. Dělali to naše babičky a budeme to dělat i my.

Pamatuju si, že když se mi zánět rozjel, nebylo mé tělo schopné se bez kapek vyléčit. Teď už kapky nepotřebuji. Mám netřesk v květináči a jsem rád, že jsem jej na doporučení mé sestry vyzkoušel. Pokud byste se odhodlal jej použít – budu velmi rád, když se nám o Vaší vlastní zkušenosti podělíte zde v diskuzi.

Honza
Honza
5 let před
Reply to  Jiří Samuel

Dobrý den,
právě prodělávám zánět středouší a po týdnu s antibiotiky stále vytéká z propíchnutého ucha hnisavá tekutina a velmi nepříjemně bolí celá levá polovina hlavy (od temene, přes oblast levého spánku k levé lícní kosti), antibiotika zabrala na rýmu-nos už je dobrý, ale to by po týdnu bylo i bez AB, že?
Můj dotaz směřuje na to, zda netřeskem také léčíte opravdu zánět střeního ucha, tzn. po propíchnutí bubínku, nebo jen zánět zvukovodu a bubínku zvenku. Středouší jsem měl neprůchodné díky zduřelé Eustachově trubicí. Bylo natlakované a tudíž neskutečně bolestivé. Po propíchnutí trvalo asi 7 min k úplnému vyrovnání tlaků za současného silného výtoku hnisu. Ten se po týdnu léčby AB a Clarinasou snížil, leř stále trvá, což mě moc neuklidňuje a hlavně hlava pořád neskutečně bolí a bez hypnotik prakticky neusnu.
Díky za odpověď, Honza.

Jiří Samuel
6 let před

Dobrý den všem.
Nerad to dělám, ale musel jsem zasáhnout do komentářů. Objevili se mi zde fiktivní osoby, které dělají umělou reklamu produktu B*, který by měl pomáhat na zánět středního ucha. Nejedná se o skutečné osoby, které by měly vlastní dobrou zkušenost, ale o marketingové lobby. V diskuzi jsou vítané pouze příspěvky, které jsou skutečně ze života. Reklamy tohoto typu nejsou vítané. Děkujeme za pochopení.

Jiří Samuel
6 let před
Reply to  Monika

Dobrý den paní Šmídová,
nějakým nedopatřením mi zapadl Váš příspěvek. Zajímalo by mě, zda Vám netřesk pomohl?
Kdy byste měla jakýkoliv dotaz – napište – budeme rádi.

Monika
Monika
6 let před

Děkuji za tento článek a rady, zkusím obojí. Trápíme se s opakovanými záněty s dcerou už skoro rok a pokaždé to skončí píchnutím 🙁 Hezký den.

Kája
Kája
6 let před

Děkuji za článek i za tip od paní Dagmar. Moje dcera měla zánět ucha před 14 dny. Zkusili jsme ten Bactoral a bylo to fajn. Bavila jsem se o tom i s lékařkou a ta mi ho také doporučovala.

Jiří Samuel
6 let před
Reply to  Dagmar

Dobrý den Dagmaro,
děkujeme za tip a inspiraci pro naše čtenáře i pro nás.
Hned jsem si o Bactoralu začal něco hledat. Velmi mě zaujal tento článek paní Wiležinské. Jedná se o patentované orální probiotikum – to se mi líbí. Myslím, že za zkoušku nic nedáme. Článek zde – http://www.homeopatietrutnov.cz/?16102015-i-bactoral-prevence-infekci,47.

Dagmar
Dagmar
6 let před

Našemu synovi na zánět ucha a jako prevence proti němu nejvíc pomohl Bactoral. Už víc než půl roku je malej spokojenej klučina.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x