Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek

Obrázek s blistrem žvýkaček s červeným popisem Toxic a otazníkem přičemž z blistru vylézají žvýkačky v obalu na kterých jsou viditelné červená lebka s kříženými hnáty znázorňující zdravotní nebezpečí celé na šedém pozadí | Na web: radyzezivota.cz | Článek: Jsou žvýkačky toxické | Autor úprav: Jiří Samuel | Zdroj: shutterstock.com

O tom, že jsou žvýkačky toxické se můžete dozvědět v mnoha článcích na internetu. Většinou se jedná o nevyvážené a neobjektivní články, které mají 2 úkoly. Jeden je přilákat co nejvíce čtenářů na weby (takže populismus), a ten druhý úkol je vyvolávat nesmyslný strach, který vždy láká čtenáře víc, než když budete psát o tom, co je správně. Vždy přiláká více článek „Žvýkačky jsou toxické“ než článek „Žvýkačky jsou zdravé“. A tak bych toto téma rád narovnal. Ano, běžně dostupné žvýkačky na našem trhu jsou toxické, ale také existují zdravé žvýkačky, které jsou naprosto bez chemie, často i 100% přírodní. Proč autoři píší jen v negativním smyslu, nechápu, ale vím, že je to záměrné. Sám jsem si to ověřil, když jsem psal na jeden velmi rozšířený a známý web přímo majitelům a žádal jsem je o to, aby rozšířili článek, který jen žvýkačky haní. Jediné, co jsem po nich chtěl, aby uvedli také to, že existují i zdravé varianty žvýkaček bez chemie. Nechtěli. Proč? Těžko říct. Ale už jim prostě nevěřím. Jejich článek při vyhledání vyskakuje úplně nahoře – tak proč asi. Kdyby chtěli lidem skutečně přinášet vyvážené informace a upozorňovat na rizika, ale také informovat o vhodných alternativách – jsem si jistý, že úprava článku je to nejmenší. 


Jsou žvýkačky toxické? Ano i ne. Když budete chtít, najdete i zdravé žvýkačky

Co mě na tom celém zaráží, že autoři chtějí jen populisticky vyvolávat strach. Strach totiž lidi zaujme. Přinese jim to, co potřebují – čtenost, peníze, moc ovlivňovat myšlení! Doneste lidem špatné téma a pište v extrémech – to lidi přiláká. Částečně se dá s těmito tvrzeními souhlasit. Ano, za A) část žvýkaček, které se prodávají na českém trhu, jsou toxické. Jen se zapomíná říct také za B) že ne všechny žvýkačky jsou toxické, že na trhu existují také zdravé alternativy – zdravé žvýkačky.

Nechci přihlížet tomu, že se haní tak úžasná potravina (sladkost), kterou je žvýkačka, kterou jsme jako lidstvo po mnoha tisíciletech žvýkali. V tu chvíli se pokusím lež napravit. I když lži se těžko napravují. 

Zdravotní přínosy žvýkaček

Ať už toxické a nebo zdravé, mají žvýkačky velké množství zdravotních výhod pro lidi jako takové. Ano, je lepší se vyhnout žvýkačkám se zbytečnou chemií, s tím naprosto souhlasím, ale není potřeba přestat žvýkat. Navíc pro ty, co nechtějí žvýkat toxické žvýkačky, existuje řešení. Najít si jejich zdravé alternativy. Hledejte zdravé žvýkačky bez chemie, bez plastu, nebo ryze přírodní žvýkačky. Na trhu je mnoho výrobců, které se vrací k původním recepturám. A jaké tedy receptury jsou nyní v prodeji? 

2. světová válka přinesla toxicitu žvýkaček

Kvůli 2. světové válce došlo totiž k zásadním změnám ve složení žvýkaček. Před 2. světovou válkou byly žvýkačky ve směs přírodního charakteru. Pak ale došlo k problémům logistickým a byla navýšena poptávka po žvýkačkách. Svět předtím nebyl připraven na to, že se začne pěstovat více stromů, ze kterých se bude extrahovat míza pro výrobu žvýkaček. Raději výrobci šáhli po osvědčenému a logisticky, výrobně i ekonomicky výhodnějšímu rešení – tj. vyrábět žvýkačky s chemií a dokonce vylepšit jejich vlastnosti.

Charakteristické rysy syntetických žvýkaček | Sjednocení povinných údajů v EU

Syntetické žvýkačky (chemií prošpikované) vydrží déle, jsou sladší, mají dokonalou strukturu, přesně tak, jak si výrobce i zákazník přeje. V tu chvíli na zdraví ale nikdo nepomyslel. Výrobci bylo vždy jedno, jestli zákazníkovi bude dobře nebo špatně po stránce zdraví. Ano, existují vyjímky, které dbají na suroviny, ale těch je vždy na trhu menšina. Důležitý je neustále se zvyšující obrat. A to se povedlo. A v té době – po 2. světové válce, jen málokdo se ze zákazníků zajímal o složení potravin. Ono to v té době na obalech potravin ani nebylo nutné uvádět, z čeho přesně jsou potraviny vyrobeny. Stačilo napsat na obal, že se jedná o žvýkačky. Přesné složení se začalo uvádět až v nedávných dekádách. Např. v EU byl předpis, který nutí výrobce k uvádění přesného složení předepsán až 2011, a až v roce 2014 byl sjednocen okru povinných údajů na balených potravinách a způsob, jak mají být ingredience na obalu uvedeny. To jen pro vaši představu. 

Úžasné možnosti dnešní doby

Nyní ale žijeme v době, kdy nás složení začíná zajímat (mělo by!), a kdy jsou výrobci nuceni uvádět složení potravin (alespoň v Evropské unii), tedy i v našem případě složení žvýkaček. Co je úžasné, je fakt, že si můžeme potraviny zkontrolovat dle složení a navíc si podle složení i potravinu vybrat. Je to na každém z nás, zda budeme žvýkat s chemii, bez chemie nebo ryze přírodní žvýkačky. Co si koupíme a co nikoliv. 

Zdravé žvýkačky

A to je důvod, proč píši tento článek. Poukázat na nepravdy, které se šíří internetem. Žvýkačky samotné jsou úžasnou potravinou. Abyste využili všech jejich zdravotních přínosů, je nezbytné, abyste si žvýkačky vybrali. Nekupujte vše, co vám přijde pod ruku. Čtěte balení a vyhledejte si jejich složení. V dnešní době je to důležité. Existuje mnoho výrobců, kterým jde jen o zisk, a je jim jedno, co vám dodávají do vašeho obchodu – zda je to zdravé či vůbec ne.

ferpotravina.cz

Je to jednoduché. V dnešní době můžete využít úžasného portálu ferpotravina.cz. A nebo také mobilní aplikace (jednoduchý návod) na Google play nebo App Store, kterou můžete mít při ruce kdykoliv nakupujete. Tento web mi pomohl při mnoha dilematech, kdy jsem přemýšlel, zda pravidelně kupovat některou potravinu a nebo najít jinou alternativu. Neřeším to u věcí, které si kupuji jednou nebo dvakrát za rok. Pak si užívám chutě a neřeším složení. Chce to používat selský rozum. 

Také můžete využít jejich aplikaci, kdy snadno naskenujete EAN (kód) potraviny a vyskočí vám rovnou složení, zda je potravina OK a nebo ne. Když tam vaše oblíbená potravina chybí, můžete ji přidat.

A nebo můžete hledat jednotlivé ingredience, zda jsou škodlivé či nikoliv a jak moc. To je prostě úžasný pomocník, nemyslíte?

Jen chci upozornit takové ty škarohlídy, že mě nikdo nedal žádné peníze na propagaci ani žvýkaček a ani od férpotraviny.cz. Píšu to, protože chci a protože žvýkačky miluju a chci podpořit jejich prodej, protože jsem naprosto přesvědčenej o jejich obrovských výhodách na lidský organismus. A také se mi velice zamlouvá ta páka, kterou nám nabízí web/aplikace ferpotravina – která vám velmi rychle a přehledně ukazuje, co je v pořádku pro vaše zdravé a co není. 

Proč to vůbec začít řešit? Otázky a odpovědi

Nenechte si zkazit žvýkání žvýkaček -> žvýkejte dál.

Pokud žvýkate pravidelně -> podívejte se na obal na složení žvýkaček.

Je pro vás zdraví důležité -> najděte zdravé alternativy.

Žvýkáte jednou za 1 měsíc, nemusíte to vůbec řešit. 

Nežvýkáte a zaujímají vás zdravotní přínosy, které žvýkačky přináší -> hledejte dál, protože to stojí za to.

Nežvýkáte a ani nechcete začínat -> neřešte to 🙂


Výhody zdravých žvýkaček (jen obecně)

 1. Zdravé žvýkačky vás ochrání před zubním kazem (vždy ale budete muset i 2x denně čistit zuby)
 2. Díky obsahu xylitolu (výhradního obsahu) – snížení výskytu zubních kazů u vás i u dětí o cirka 40% (dle studií)
 3. Žvýkejte min. 20 minut po každém jídle a sladkém nebo zbarvujícím pití, po sladkém, sladkých nápojích, kávě, černém čaji a očistéte zuby od zbytků a barviv
 4. Zvýšíte produkci slin, sliny jsou přirozenou ústní vodou – vyčístíte zuby, očistíte dásně – lepší dentální hygiena i ústní hygiena
 5. Pomůžete častému výskytu respiračních onemocnění
 6. Snížíte výskytu aftů, vředíků, boláčků v ústech
 7. Můžete zlepšit i stavy spojené s refluxem, pálení žáhy, apod.
 8. Se zdravou žvýkačkou snadno zaženete choutky po sladkém pro vás i pro vaše děti
 9. Jedná se o sladké, po kterém nemáte výčitky, naopak, budete mít dobrý pocit
 10. Snížíte podstatně příjem cukrů, jejichž nepřirozený příjem, na který jste zvyklý, nepříjemně ovlivňuje vaše zdraví i vaši postavu
 11. Zlepšíte svůj dech, kdykoliv potřebujete
 12. Zlepšíte svoji koncentraci a soustředění
 13. Se žvýkačkou dokonale chillujete (chill out) – zlepší náladu, uklidní vás, pomáhá se stresem a dokonce i s depresemi

Zdravé žvýkačky nesrovnávejte cenově s těmi běžně dostupnými

Je to jako srovnávat jablka s hruškami. Ty běžně dostupné jsou levné, protože jsou vyrobené z levných surovin. Ano, jsme desítky let zvyklý na to, že za 20-25 Kč koupíme 10 žvýkaček. 

Pokud budete chtít koupit zdravé žvýkačky, které jsou skutečně zdravé – zaplatíte za ně 50-80 Kč. Je to dobrá cena za to, že vám žvýkačky nebudou do těla přinášet látky, které nejsou k tělu prospěšné. 

Nesrovnávejte výdrž přírodních žvýkaček s těmi chemií prošpikovanými. Ty chemicky upravené samozřejmě vydrží déle, ale za jakou cenu. Můžete žvýkat 3 hodiny, ale žvýkáte plast, umělou příchuť (chemickou), sladidlo aspartam (potenciálně karcinogenní látku) a jemu podobné látky, které nejsou vhodné pro děti. 

A nebo přírodní příchuť vydrží kratší dobu, vy ale cítite skutečnou chuť ovoce nebo máty a víte, že si do úst nedáváte nic, co by tam nemělo být a co může vyvolávat různé vedlejší účinky. Jsme tím, co jíme. Ne nadarmo se to říká a ne nadarmo vznikají na toto téma důležité definice, články. Je tomu tak. 


Káva vs. zdravé žvýkačky

Když chcete srovnávat cenu zdravých žvýkaček, srovnejte to, co vám přinese například káva, za kterou jsme včetně mě ochotni zaplatit 50-70 Kč také. Po kávě mám jen dobrý pocit, že jsem si ji dal. Moc výhod z její konzumace neplynou. Spíše nevýhody. Co vám ale zbyde po zakoupení zdravých žvýkaček? Čistá a zdravá ústa i správné pH, žaludeční šťávy uklidněné, snížená rizika sucha v ústech, naipregnované sliznice, snížení rizika onemocnění středního ucha a ještě zbývajících 11 žvýkaček v krabičce, které můžete kdykoliv použít. Dáte si to do batohu, kabelky, taštičky, ledvinky, atd. Máte je stále při ruce. 

💔 zbarví zuby, 
💔 zhorší pH v ústech,
💔 zhorší dech,
💔 lehce dehydratuje, 
💔 nakopne energeticky (díky kofeinu), 
💔 vysoký krevní tlak (ano, ne pro každého – někomu to pomáhá)
💔 narušený spánek (opět ne pro každého – káva je s tím spojena)
💔 ale pak přijde po oslabení účinku kofeinu strmý energetický pád. Máte 2 varianty – dát si kafe a nebo zdravou žvýkačku 🌞
 
V tu chvíli vám se vším pomůže zdravá žvýkačka a vy a vaše tělo se dostanete do balancu:
✅ očistí zuby (samotná voda nestačí)
✅ nastartuje tvorbu slin, které jsou přirozenou ústní vodou na vaši dutinu ústní, 
✅ sníží výskyt zubního kazu (dle studií až o 40%, díky přírodnímu sladidlu Xylitol), 
✅ hydratuje tělo i vaše kávou vysušené sliznice a navíc 
✅ překoná ten strmý pád energie, protože nastartuje vaši koncentraci a soustředění. 

Proč píši o žvýkačkách a jak jsem se k tomu celému dostal

Příběh o lásce ke žvýkačkám 

Naše dcera měla zdravotní problémy. Probouzela se v křečích ze spánku. Dlouho jsme tlačili na naši obvodní lékařku, že je potřeba udělat testy a zjistit, co se děje. I díky našemu nátlaku jsme zjistili díky testům z krve, že je naše dcera ve 3 letech celiak (musí držet bezlepkovou dietu). Tzn. že má absolutní intoleranci na lepek (mouku). Milovala rohlíky, ale ze dne na den je již nemohla. Je to už 8 let. Od té doby jsme byli s manželkou nuceni sledovat každý obal a složení potravin, které nakupujeme. Od té doby jsme začali vytvářet bezlepkové recepty a také o nich psát. Toto je náš životní příběh. Něco špatného vám ale přinese také něco dobrého. Začali jsme pomalu zjišťovat, že některé potraviny jsou prošpikované zbytečně moukou (aby výrobci vydělávali více) a nejen moukou, ale také chemií. Udělali jsme tedy časem přehodnocení toho, co jsme doposud kupovali a obaly potravin a jejich složení jsme začali sledovat a už nám to vůbec nepřipadá tak složité. Mám rád žvýkačky – miluju je. A i na ně došlo. Když jsem si pročetl jejich složení – byl jsem nemile překvapen. Běžně dostupné žvýkačky, které jsem vybíral jen dle příchutě, obsahovaly / obsahují věci, které tam prostě nemají být. Od té doby, co jsem na to přišel jsem žvýkačky nemohl žvýkat a už vůbec mě nenapadlo je dávat dětem. 

2015

Začal jsem hledat jiné alternativy – nějaké zdravější. V roce 2015 jsem si říkal, jestli vůbec nějak žvýkačky bez aspartamu, sorbitolu, manitolu, mantitolu, oxidu titaničitého, bez BHT a BHA, bez syntetických barviv, jestli vůbec existují. Bylo zde hodně chemie naprosto nevhodné pro děti. To mě drásalo a musel jsem s tím něco udělat. Našel jsem pár zdravějších variant žvýkaček a napsal jsem o tom článek – Zdravé žvýkání bez éček .

Byl jsem rád, že jsem na to přišel a byl jsem rád, že jsem o tom napsal a doufal jsem, že se to lidé dozví a dají si na to pozor. 

2017

Jsem náhodou narazil na to, a uvědomil jsem si také, že můj předchozí článek je neúplný. Napsal jsem tedy článek – Zdravé žvýkání bez aspartamu a sorbitolu

Ale to mi také nestačilo. Na trhu se objevovalo stále mnoho žvýkaček, které nebyly a nejsou zdravé. 

2018 – dodnes

Zabývám se nadále zdravými žvýkačkami, protože je mám skutečně rád a naprosto věřím v jejich úžasné účinky, které mám sám vyzkoušené na sobě, na lidech kolem mne a na našich dětech.

Snažím se dělat osvětu o žvýkačkách na webu zdravezvykacky.cz.

Co to jsou zdravé žvýkačky?

Zdravé žvýkačky by měly splňovat min. tyto kritéria, aby je bylo možné považovat za zdravé žvýkačky: 

 1. Jsou to žvýkačky bez cukru
 2. Neobsahují aspartam (E951)
 3. Jsou slazeny výhradně xylitolem (E967), erythritolem (E968), stévií (E960) a nebo v jejich kombinaci (jsou to zdravé alternativy cukru)
 4. Pozor na výrobce, kteří uvádí, že jsou žvýkačky slazeny xylitolem, přitom se jedná o mix různých sladidel vč. těch nezdravých jako například – sorbitol (E420), mannitol (E421), maltitol (E965)
 5. Kupujte žvýkačky bez plastu
 6. Kupujte žvýkačky bez antioxidantů BHA (Butylhydroxyanisol – E320) a BHT (Bulyhydroxytoluen – E321)
 7. Žvýkačky, které neobsahují syntetická barviva nevhodná pro děti – červeň Allura AC (E129), briliantní modř FCF (E133), a další – jsou často díky své barvě lákavé pro dětí – horší je to s vedlejšími účinky na zdraví
 8. Často výrobci uvádí ve složení „základní gumová báze“ – to je pojem, do kterého výrobce/prodejce schovává vše možné, včetně plastu
 9. Často prodejci v ČR uvádí, že je žvýkačka přírodní – to ale nebývá pravda, stačí se podívat na stránky výrobce a tam zjistíte, že má „základní gumovou bázi“ – tzn. základ žvýkačky je plast
 10. Přírodní žvýkačka je pouze ve chvíli, kdy má skutečně přírodní gumovou bázi uvedenou jak prodejcem, tak také původním prodejcem – tzn. že je vyrobena např. z chicle (to pak bude uvedené)
 11. Pozor na přebalované žvýkačky – těžko říct, jestli to, co je uvedeno na obalech, je pravdivé – často se nakoupí na východních trzích a přebaluje do malých z důvodu zisku
 12. Nejvíce mě zařáží, když je uváděno, že se jedná o české výrobce žvýkaček. Český výrobce žvýkaček neexistuje! Bohužel. Jedná se o dovoz. To, že se zde žvýkačky zabalí z produktu by nemělo dělat produkt český.
Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Vše:
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Makovec bez mouky | Přirozeně bezlepkový | 56. recept | Rady ze života
Bezlepkový houskový knedlík | 42. recept | Rady ze života
Domácí vaječný likér | Vaječňák | Rodinný recept | Udělej si sám | Pití
Nejde export | Pinnacle Studio Ultimate 20 | Střih videa | Software

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x