Celiakie (bezlepková dieta) | Jak se k tomu postavit? | Vhodný přístup

Příznaky celiakie

Nedávno jsme zjistili, že naše dcera má celiakii. Přísná bezlepková dieta ji tedy bude celoživotně doprovázet. Což lidsky řečeno znamená, že nemůže nejčastěji v potravinách obsažené obiloviny, tj. pšenici, ječmen, oves, žito. Pokud jste se právě dozvěděli to samé, a nebo to již zažíváte, je velmi důležité, abyste se k tomu správně postavili. Vy rozhodujete o tom, jak se bude Vaše dítě následující roky cítit. Nebo pokud se celiakie týká přímo Vás – je to jen na Vás. Vše zvládneme, když budeme chtít. Dnešní doba je naštěstí velmi příznivá.


Celiakie (Bezlepková dieta) | Jak ji chápe společnost? | Překroucený pohled

     Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek. To je k definici, která je sice pravdivá, ale mnoho lidem překrucuje to správné pochopení, co to vlastně je, a čím je to způsobené. Již existuje v naší společnosti všeobecný pohled na celiakii, který ale nemá se skutečností moc společného. My se ženou to nepovažujeme za nemoc ani za alergii.


Nadměrná zátěž

     Víte, že při zpracování lepku, musí trávící trakt vyvinout nadměrně vysoký výkon, který nám neprospívá, ať již máme nesnášenlivost lepku či nikoliv? Stejně tak, jak lepek „slepí těsto“, zalepí i naše střeva. U některých z nás toto nadměrné zatížení trávící trakt nesnese a přestane fungovat tak, jak má. Není schopen zpracovávat důležité látky pro tělo a oslabuje tak mnoho životně důležitých funkcí. Není to tedy nemoc, ale spíše nevhodně zvolená surovina, kterou producenti potravin využívali především z důvodů jejích výhod. Lepek funguje jako skvělé zahušťovadlo a pojivo – za méně peněz více muziky. Proto jej začali hojně využívat již generace před námi.


Snižování kvality potravin (surovin)

Trend snižování kvality potravin dnešní doby (zejména chleba a pečiva) umocnil využívání lepku, konkrétně pšenice. Nešlo ani tolik o kvalitu, ale o kvantitu. Proto jeho obsah v potravinách do nedávna výrazně stoupal. Tento trend se naštěstí zastavil. Jediný, kdo může ovlivňovat kvalitu potravin jsme my, zákazníci. Pokud poptávka nevyžaduje kvalitu, proč by ji měla nabídka vyhledávat? Není k tomu důvod. Myslíme si, že na popud zvýšení výskytu celiakie a různých tzv. alergií na lepek, se stávající poptávka po těchto obilovinách bude neustále snižovat. Přičemž lidé budou dávat více přednost snadněji stravitelným obilovinám, což je žito a oves. Pokud nechcete lepek zcela vytěsnit z vašeho jídelníčku, doporučujeme dávat přednost těmto obilovinám, které náš trávicí trakt méně zatěžují. 


Když už mouku, tak raději žitnou

     Toto je náš subjektivní názor, který se zakládá na našich vlastních zkušenostech i dialozích s odborníky. Když například slyšíte od gastroentorologa, co se střevem dělá lepek (doložených na základě stovek vyšetření sondou), sami začnete nad obilovinami uvažovat trochu jinak. Při nejmenším si začnete vybírat, kterou obilovinu zvolíte – které dáte přednost a které se budete snažit vyhnout. Dám Vám ještě příklad, který by vám mohl usnadnit představit si náš pohled na věc. Konzumace lepku (pšenice) je v dnešní době, jako když dáváte do drtiče dřeva větve, u kterých dopředu nevíte, zda je stroj ještě zpracuje či ne. Tento drtič je omezený max. průměrem větve. Cokoliv, co přesahuje se jednoduše v drtiči zasekne a ten přestane být funkční. A nejen to, dáte mu zabrat, a když to opakujete, snižujete tím jeho životnost.


Kvalita potravin i pečiva se snižuje včetně jejich surovin | Celiakie přibývá

     Tento názor, který popisuji v tomto příspěvku se může zdát trochu přehnaný. Možná tomu tak je – já tomu ale moc nevěřím. Položme si jednoduchou otázku: „Proč se v současné době tak výrazně zvyšuje výskyt celiaků? Myslíte, že je to tím, že se jich rodí více? Není. Nesnižuje se jen kvalita spotřební elektroniky, nábytku, strojů, či jakýchkoliv věcí, ale také kvalita potravin, pečiva a jejich surovin (například pšenice, jejíž úrodu zemědělci urychlují). To má za následek reakce našich těl. Jíme méně kvalitně, máme méně vitamínů a namáháme svá těla a naše trávící trakty více, než kdykoliv předtím. Neustálý stres, kterým jsou lidé obklopeni tomu napomáhá. Neumíme se s tlaky kolem sebe vypořádat, málo spolu o problémech mluvíme. Ostýcháme se s našimi problémy něco dělat, vyhýbáme se psychologům či duševnu, jejichž inspirací bychom se mohli posouvat i duševně a být silnější po psychické stránce. 


Celiakie a náš přístup k ní | Jak se k tomu postavit?

     Nehroutíme se a bereme to tak, jak to je. Přizpůsobíme se. V obchodě je již mnoho zboží, které je volně dostupné, navíc existují obchody se zdravou výživou. Hodnotnější informace můžete získat od různých spolků nebo od již zkušenějších v této oblasti. Jsou jiné mouky, jiné alternativy, kterými můžeme lepek nahradit. Zjistili jsme, že mnoho luštěnin, které jsme opomíjeli, jsou velmi chutné a perfektně lepek nahrazují – navíc jsou zdravé! My, jakožto rodiče, nejsme bezlepkáři. Ale díky tomu, že jsme zjistili, co celiakie je a čím je způsobená, otevřelo nám to oči. A věřím tomu, že i mnoho dalším rodičům a prarodičům.

     My se díky tomu naučíme lépe stravovat. Nevaříme speciálně jen pro naši dceru. Když žena vaří, vaří bezlepkově pro celou rodinu. A jedno Vám řeknu, vůbec mi to nevadí, když máte dobré recepty a dobré suroviny, nemáte šanci to poznat. Naopak mi připadá, že jsem si na to zvykl a ty zahuštěné věci moukou mi už nechutnají. Je to tedy také o zvyku.


Vláknina

     Nezapomeňte, že pokud Vy a nebo Vaše dítě či kdokoliv jiný přešel na bezlepkovou stravu, je velmi důležité se současně věnovat i nedostatku vlákniny! Při přechodu na bezlepkovou dietu má mnoho lidí velký problém. Velký je zejména kvůli tomu, že o něm neví – to může být i mnoho let. Pak dochází k problémům nevratným a to je už pozdě. 

     Vláknina je obsažena přirozeně v lepkových moukách. Naše těla vlákninu potřebují. Vláknina pozitivně ovlivňuje trávení – zrychluje průchod potravy střevem a změkčuje stolici. Vláknina totiž vstřebává vodu a zvětšuje svůj objem. Potrava se pak drží kratší dobu ve střevech a snižuje se pak riziko negativních dopadů. Zpomaluje také vstřebávání cukrů do krevního oběhu. Je dokázáno, že vláknina také pomáhá s udržování optimální hladiny cholesterolu. A těch důvodu, proč se soustředit na dostatečný přísun vlákniny pro každého bezlepkáře je ještě mnoho. Jen pro úplnost článku vypisuji zdroje vlákniny: 

  • luštěniny
  • ořechy a semínka
  • ovoce

     Vypadá to, že ten, kdo je na bezlepkové dietě, bude muset začít jíst zdravě, nemyslíte 🙂 To ale nechci nijak zlehčit důležitost vlákniny! Myslete na ni a soustředěně ji přijímejte, nebo myslete na blízkého svého. Např. doporučuji udělat vychytávku – jakou máme my. Je to jednoduché. Napište si na malý lepící papírek toto – viz foto. Leží to na naší digestoři – díky tomu na to nezapomeneme 🙂

Fotografie naší digestoře s poznámkou - Vláknina s obrázkem ovoce které obsahuje vlákninu | článek o Celiakii (bezlepkové dietě) | radyzezivota.cz
TIP – Jak si připomenout, soustředit se na příjem vlákniny pro bezlepkáře 🙂

Je bezlepková dieta „trendy“?

     Říká se, že je bezlepková dieta „trendy“. Není. Je to další fáma. Je to způsobené tím, že celiaků přibývá. To je zapříčiněno právě snižováním kvality potravin – zejména v oblasti pečiva. Lidé nevhodné až nezdravé potraviny jí v mnohem větším měřítku, než tomu bývalo. Jak přibývá bezlepkářů, přibývají i rodiče i prarodiče, kteří začínají více o potravinách přemýšlet, a sami rozhodují, co budou jíst a co nikoliv. Tím se samozřejmě nálada ve společnosti mění, ale neoznačil bych to za „trendy“. Je to vyvolané zdravotními obtížemi. Pojem „trendy“ považuji spíše za uměle vyvolaný nebo někým řízený. Toto uměle vyvolané ani řízené není. Lidé se od sebe inspirují a nemusí být bezlepkáři. Chceme jíst zdravě a nebo zůstat u svých zvyků? To je pro každého individuální otázka, každý se s tím vyrovná po svém.


Budeme s Vámi sdílet vše podstatné o celiakii včetně receptů | Vítám do týmu moji ženu!

     Vzhledem k tomu, že na internetu nacházíme mnoho kulantně řečeno „nesmyslností a nepraktických rad či receptů“ týkajících se celiakie, rozhodli jsme se společně s mojí ženou, že budeme některé důležité, praktické a smysluplné informace sdílet. Je to pro nás nové, aktuální a jsme se ženou velmi zainteresováni. Veškeré informace, které zde budeme publikovat, se budeme snažit ověřovat především na základě zkušenosti naší či jiných, třeba i zkušenějších či odbornějších. Budeme se vyvíjet, ale myslím, že i ty naše první kroky jsou důležité, a proto i s nimi se s Vámi podělíme. Když je maminka hnána svojí vůli pomoci dítěti – je to největší energie, kterou jsem kdy viděl. Moje žena se okamžitě pustila do experimentování a výsledky, které se po 3 měsících a více dostavují, Vám budeme zprostředkovávat. Pojďme se na to podívat v příštím článku – už jej pro Vás připravujeme!


Máme více jak 50 bezlepkových receptů po 4 letech (25. 6. 2020)

     Máme velkou radost, že jsme po více než 4 letech vytvořili více jak 50 bezlepkových receptů. Ve skutečnosti nám jich pod rukama prošlo obrovské číslo. Proč na stránkách máme pro někoho tak „malé číslo“? Protože se stále držíme toho, co jsme si vytyčili na začátku. Chceme na stránky vkládat skutečně jen ty bezlepkové recepty, které za zmínku stojí. Nechceme vás zahlcovat recepty jen proto, abychom měli vyšší návštěvnost, vyšší příjem či více reklam. To není naším primárním cílem.  

     Děkujeme za Vaše pozitivní reakce, i když jich je velmi málo, ceníme si jich. Jste naší hlavní motivací. Pokud jste spokojeni s radou či bezlepkovým receptem, napište nám, možná díky Vám pak vznikne další recept. Popoháníte nás. Dejte nám like, sdílejte nás, můžete tím pomoci ostatním, kteří těžko hledají dobré recepty. U nás nejsou jen naše recepty, ale i recepty šikovných lidí, jejichž recepty mohou také inspirovat. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Celiakie (bezlepková dieta):
Bezlepková dovolená | Bezlepková strava | Zájezdy
Rady pro bezlepkáře | Celiakie | Nesnášenlivost lepku | Alergie | RzŽ
Bez aspartamu a sorbitolu | Zdravé žvýkání | Pro každého | 2.díl | Zdraví
Jak obalovat řízky? | Snadno a rychle bez nepořádku | Pomocník do kuchyně
Dotazník na celiakii | Pomozte studentce VŠ | Pohostinství a celiakie

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Bezlepkový táč s ovocem | 10. recept  Bezlepkový vanilkový cukr | 9. recept  Bezlepkové borůvkové knedlíčky babičky Štefky | 8. recept  Bezlepkový dotazník na celiakii | Pomozte studentce VŠ | Pohostinství a celiakie  Bezlepková zebra tvaroháč bez mouky | 6. recept  Bezlepkové knedlíky s burizony | 5. recept  Bezlepkový makovec bez vajec | 4. recept Bezlepková bábovka s tvarohem | Pro děti | 3. recept Bezlepkové chlebové placky | Bezlepkové pečivo | Pro děti | 2.recept Bezlepková vánočka | Mazanec | Oblíbený recept podle mojí babičky Příznaky celiakie | Je dědičná? | Cesta k diagnóze | Celiakie – 2.díl Celiakie (Bezlepková dieta) | Jak se k tomu postavit? | Vhodný přístup  […]

[…] nátlaku jsme zjistili díky testům z krve, že je naše dcera ve 3 letech celiak (musí držet bezlepkovou dietu). Tzn. že má absolutní intoleranci na lepek (mouku). Milovala rohlíky, ale ze dne na den je […]

2
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x