Vysoký krevní tlak z pití kafe

Obrázek vyšetření vysokého krevního tlaku lékařem na pacientce na její paži za použití tlakoměru v ordinaci celé je to zaměřené na ruce obličeje nejsou na obrázku vidět | Pro článek: Vysoký krevní tlak | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Zdroj: shutterstock.com

Hledáte řešení, jak na vysoký krevní tlak? Možná patříte do té samé skupiny jako já. Měl jsem vysoké krevní tlak – obě hodnoty vysoké – spodní i horní krevní tlak. Měl jsem pravidelně 150/107 (150 na 107). Pil jsem pravidelně kávu. Tak jsem se rozhodl, že ji vysadím. A světe div se, zabralo to okamžitě. 


Vysoký krevní tlak

Měl jsem vysoký krevní tlak dle naměřených hodnot lékaře. Nejednalo se o náhodné měření. S doktorem jsem se domluvil, že si budu krevní tlak měřit každý týden. Doporučil mi, abych si koupil tlakoměr. To se mi ale popravdě příčí, abych měl takový přístroj doma a měl potřebu se měřit. Vím, že to někteří lidé dělají, ale z mého selského pohledu, je to naprostý nesmysl. Pokud tedy nejste skutečně nějak vážně nemocní nebo v důchodovém věku. Tak jsem tomu šel naproti a chodil se měřit do lékáren a při návštěvě lékaře. Tlak jsem měřil vždy 3x za sebou a vybral si tu nejlepší hodnotu.


Horní a spodní krevní tlak

Zjistil jsem po 4 měsících, že je můj vysoký krevní tlak stálý a že nejsou žádné výkyvy. Skoro pokaždé jsem a nebo lékař naměřil 147-155 na 107-110. Ten horní systolický (naměří se v momentě, kdy se srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen) by ještě nebyl takový problém, ale ten spodní (diastolický – naměříme je v momentě klidové fáze mezi dvěma stahy srdce, kdy krevní tlak krátce klesá) už ano. Ten už by mě dlouhodobě mohl ohrožovat na životě. Nechtěl jsem ale začít brát léky na vysoký krevní tlak a tak jsem si řekl, že vyzkouším všechno, dokud se rozhodnu uposlechnout rad lékaře – brát léky. 


Pravidelně 2x denně káva

Ano, ověřil jsem si, že mám vysoký krevní tlak. Cítil jsem se ale jinak naprosto zdravý, kromě nadbytečného stresu v práci. Vrtalo mi to hlavou a chvilku jsem popřemýšlel, co by to ten vysoký krevní tlak mohlo v mém životě způsobovat? Nebylo to složité. Pil jsem pravidelně kávu jen 2x denně. Vždy po obědě a pak další. Když jsem nad tím zpětně přemýšlel, uvědomil jsem si, že po kávě jsem cítil velmi drobné závratě, nebo takové zvláštní energetické výpadky. Nejprve Vás to trochu nastartuje, cítíte se dobře a pak Vás káva spíše oslabí. 


Vysazení kávy

A tak jsem si řekl, že kávu vysadím. A asi za týden jsem opakoval měření. Další 4 měsíce jsem měřil každý týden tlak 3x za sebou při každém měření. Hned po týdnu vysazení kafe mi doslova spadl krevní tlak ze špatných hodnot na ideální. Měl jsem tlak 120-130 na 70-80. 


Káva způsobuje pigment na zubech

Velkou výhodou při vysazení kávy je také zbavení se pigmentu na zubech. Pigmenty mohou napomáhat tvorbě kazů na zubech. Tomu se úplně vyhnete. A pokud kávu budete pít i nadále, myslete na to, že usazování pigmentu můžete předejít tím, že ihned po kávě můžete vypít aspoň 2 dcl čisté vody nebo žvýkejte zdravé žvýkačky. Obojí dokonale pomáhá. Vhodné čištění zubů je samozřejmě také velmi důležité. 

Pokud dokonce zvolíte zdravé žvýkačky, nejen, že zuby vyčistíte, žvýkačky se vám dokonce postarají o dásně, čerstvý dech, ale také budete předcházet zubnímu kazu. Je vědeckými studiemi prokázané, že žvýkačky bez cukru s xylitolem předchází zubnímu kazu. Zdravé zuby se žvýkačkou budou ještě silnějšími a zdravějšími.  

Na obrázku sedící žena u stolu držící v rukou žvýkačku nad stolem s vypitou kávou | Pro článek: Vysoký krevní tlak
sedící žena u stolu držící v rukou žvýkačku nad stolem s vypitou kávou

Velká skupina lidí se stejným problém

Netvrdím, že se to týká každého z Vás, ale jsem přesvědčený, že jsme si více podobní, než jak se odbornou veřejností i obecně říká/šušká. 

Vím, že existuje skupina lidí, jako moje žena, kdy máte skutečně velmi nízký krevní tlak a kafe Vám po stránce tlaku vůbec neubližuje. Stejně tak existuje skutečně velká skupina lidí, co jste na tom stejně jako já. Nenasazujte hned léky na vysoký krevní tlak. Prostě zkuste vysadit nějaké své denní „drogy“ mezi které káva určitě patří. Já tuto drogu nahradil pitím černého čaje s citrónem a medem a od té doby mám krevní tlak v pořádku. Stejně tak, existuje skupina lidí, co mají kolísavý tlak. Tady experimentování není na místě. 

Přeji všem, ať máte krevní tlak v normě, a když ne, pokuste se nejprve najít příčinu a teprve pak přejděte na léky. A pokud alespoň jeden z Vás, místo po léku, sáhne po vysazení kávy, která je teď v extrémním trendu v České republice a v Evropě obecně, tak jedině dobře. Pozor na kávu, je to hlavně business a lidé by kvůli zvýšení prodeje kávy prodali klidně svoji matku – na to vemte jed!


Upgrade 3. 9. 2023

Káva není superpotravina

Všiml jsem si, že prodej kávy je u nás velký business. A proč ne. Jako obchodník to chápu. Na téma kávy se na internetu najde mnoho komerčních článků a také rádoby objektivních prodej podporujících zaplacených článků. Ale rád bych to upravil na správnou míru. Nenechte se ovlivnit informacemi, že je káva superpotravina. Není. Ano, může někomu prospět a ano, může také někomu ublížit. Je to to samé jako s alkoholem a nebo cigaretami. A také někdo nazývá alkohol jako kouzelný lektvar. Ale alkohol není kouzelný lektvar. Má své výhody a také nevýhody. Ani jednu stranu bych nevyzdvihoval na úkor té druhé. Každý si z toho musí udělat svůj závěr. Co mu to způsobuje, zda mu konzumace více ubližuje nebo pomáhá. 

Když někdo nazve kávu jako superpotravinu, už v tu chvíli není objektivní. To je jako když nějakého člověka nazvu supermanem a pak dodám, že má nějaké mouchy. Pořád si lidé budou bezhlavě myslet, že ten dotyčný je superman, nebo ne? 

Objektivně lze říci, že se jedná o potravinu, která má své výhody a nevýhody. Pokud máte vysoký krevní tlak, určitě vyzkoušejte kávu na pár týdnů nejlépe měsíců úplně vysadit. Můžete zjistit, že právě káva je ta příčina, která to způsobuje. Rozhodně se nenechte ovlivnit tím, že Vám někdo řekne, že je káva superpotravinou a má pár negativních vlastností pro lidí obzvláště citlivých. Tzn. že se Vás negativní vedlejší účinky kávy nebudou týkat. O skrytých nevýhodách kávy Vám nikdo nic neřekne. 

Dle mého názoru, cokoliv, co Vám díky nějaké své látce/ingredienci na chvíli zvýší pozornost a soustředění, nedá Vám to jen tak zadarmo. Něco Vám to dá a něco zase na druhou stranu vezme. Zejména, pokud je to pravidelně a dlouhodobě. A proto doporučuji, vždy vše s rozumem. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zdraví:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví
Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x