Zdravé žvýkání bez éček | Jak žvýkat a nekazit zuby? | Péče o zuby | Zdraví

Zdravé žvýkání

Zdravé žvýkání – neobsahuje aspartam, sorbitol, gluten, laktózu a fruktózu. Xylitol je získáván bez genové technologie.

Rádi žvýkáte. Kupujete si bezmyšlenkovitě žvýkačky, které Vám nabízí obchod, ve kterém nakupujete. Tak to dělá většina z nás. Aniž byste si to uvědomovali, můžete zakoupením běžně dostupných žvýkaček zbytečně vnášet do Vašich těl, ale i těl Vašich dětí něco, co Vám neprospívá nebo ještě hůře. V tomto příspěvku se budeme zabývat nahrazením těchto nezdravých žvýkaček. Pojďte s námi objevovat zdravé žvýkání. Vhodné i pro bezlepkáře.


Zdravé žvýkání

1) Aspartam E951

Aspartam E951 | Zdravé žvýkání bez aspartamu!   Před mnoha lety jsem zjistil, že moje nejoblíbenější žvýkačka obsahuje aspartam E951, který je zařazen mezi nebezpečné látky nevhodný pro děti, pro těhotné. Když jsem to zjistil, přemýšlel jsem, co s tím mohu udělat? Občas na něco myslíte, ale nemáte prostor k tomu to řešit nějak aktivně, a hlavně nevíte, na koho nebo kam se obrátit. Navíc moje důvěra v běžně poskytované informace, které jsou protkané marketingovými lobby, ve mně nikdy nebudila důvěru. Tu myšlenku jsem v hlavě měl, přemýšlel jsem nad ní, ale řešení mi do cesty nepřicházelo. Stále jsem s nakupováním těchto žvýkaček pokračoval.


2) Sorbitol E420

Aspartam E951 | Zdravé žvýkání bez aspartamu!

     Další sladidlo sorbitol E420, které se objevuje ve žvýkačkách. Je nevhodné pro děti. Poslední dobou se začalo objevovat ve žvýkačkách. Zřejmě se někteří výrobci snaží nahradit aspartam jakousi kombinací sorbitolu s xylitolem. Doporučuji se sorbitolu vyhnout. Může způsobovat průjmy, střevní potíže, nadýmání a plynatost. Když už sladidlo ve žvýkačkách, tak pouze xylitol E967. Ani kombinace se sorbitolem či s aspartamem není vhodná. 


Obrázek je užit s lehkou nadsázkou. Přistupujte k tomu tak, prosím. Nic to ale nemění na tom, že aspartam a sorbitol zdraví neprospívá. Tyto sladila jsou nevhodná pro děti. Ale dospělí by je dle mého také neměli konzumovat, pokud si mohou vybrat. Tímto obrázkem na to chceme upozornit. Děkujeme za pochopení.


Procitnutí – zdravé žvýkání

     Po několika letech jsem se k této informaci znovu vrátil. Jsem více otevřený v hledání. Pokud zjistím, že může mému tělu něco škodit, už si to nekoupím. Jak to zjistíte, už nechcete jíst ani žvýkat některá éčka, nechcete si ničit zdraví. Ano, stále chcete ale žvýkat. Nedalo mi to a začal jsem hledat jiné alternativy, které mohou mé tělo „poškozovat„. Nejlépe takové, které mohou být dokonce prospěšné pro tělo i chrup. Dlouho jsem hledal odpověď na tuto otázku. 


Aspartam E951 – děkuji ne!

     Pro zajímavost vkládám článek, na který jsem dnes úplnou náhodou narazil. O aspartamu jsem nic (kromě ověření éčka na našich oblíbených stránkách zdravapotravina.cz) nehledal – sám to nějak nechápu. Ale stalo se a tady je článek, který potvrzuje, že žvýkačkám nebo čemukoliv, co obsahuje éčko E951 – aspartam, bychom se měli obloukem vyhnout. Proč je to vlastně ještě dovoleno? Protože je x-krát sladší než cukr a protože zvýrazňuje aroma – bylo by zřejmě drahé jej nahradit (výrobci). Když ale víme, že je zdravotně závadné, pak jeho použití nechápu. Ale zpátky k hlavnímu tématu – ke žvýkačkám. 


Vložená upoutávka – Bez aspartamu a sorbitolu

  Bez aspartamu a sorbitolu (2. díl) >>  

Zdravé žvýkačky (více informací) ZDE >>


Ušetříte koruny, ale zdraví už ne

     Bylo mi jasné, že když 10 ks žvýkaček stojí 15 Kč, že to nebude nic extra zdravého. Ano, splní to naše očekávání – požvýkáme si. Je důležité myslet ale také na to, co nám to může vzít. Může to vzít kousek zdraví našemu tělu. Trvalo mi to, ale měl jsem štěstí, když mi o sladidle, které je dokonce prospěšné pro zubní hygienu, pověděla moje fyzioterapeutka. Jedná se o sladidlo Xylitol – E967 (odkaz na ferpotravina.cz). Nejedná se o naprosto zázračné sladidlo, kterým bychom mohli 100% nahradit cukr. O Xylitolu jsem se dočetl, že je nutné požívat jej s rozmyslem. Má ale prokazatelně prospěšné účinky na naše zuby. A to bylo pro mne velmi důležité vodítko, kterého jsem se chytil.


Trochu odbornosti

     Více informací založených na studiích a potvrzení toho, co zde o Xylitolu píšeme, můžete dohledat v článku „Xylitol a jeho účinky„. Jedná se o anglicky psané stránky, které se zaměřují na jídlo jako lék. Podívejte se na odstavec Xylitol Benefits – což je výtah o tom, v čem nám může být Xylitol prospěšný, zestručnění informací plynoucích z různých zahraničních studií publikovaných v Journal of Dental Education [Deník výuky stomatologie], European Journal of Dentistry [Evropský deník zubního lékařství], apod. 


Žvýkačky s Xylitolem (zdravé žvýkání)

     Proto mě napadlo, jestli náhodou neexistují žvýkačky, které Xylitol obsahují. Žvýkačky jsem našel, objednal a vyzkoušel. Jsem s

Zdravé žvýkání bez éček | Jak žvýkat a nekazit zuby? | Žvýkačky pečovatelky

nimi spokojený a se mnou i celá naše rodina. Bylo nutné si zvyknout na to, že vydrží kratší dobu, než klasické žvýkačky. Ale když si uvědomíte, že se jedná o zdravé žvýkání (jsou zdravé pro Váš chrup), změníte svůj pohled. Po obědě můžete udělat bez použití kartáčku a pasty pohodlnou zubní hygienu 5 minutovým žvýkáním, je to prostě úžasné. Navíc dcera strašně ráda žvýká (které dítě ne? 🙂 ). To byl možná ten hlavní důvod, proč jsem začal hledat nějaké řešení. Také se jí na začátku nezamlouvalo, že žvýkačka vydrží krátce. Ale věřte tomu, že je to jen zvyk. Když chce dcera žvýkat, dám ji žvýkačku s Xylitolem. Chvilku ji požvýká – její potřeba je naplněna –  je ráda. Celé to vlastně splní účel a ještě něco navíc. Já, ale i moje žena máme dobrý pocit, že jsme ji žvýkání nezakázali, a navíc že děláme něco pro její zuby (pro její zdraví). 


Štítek žvýkaček (důležité info)

     Štítek produktu Vás informuje o tom, že žvýkačky v uzavíratelné krabičce byly vyvinuty pro dentální péči. Umělé sladidlo Xylitol je získáván bez použití genové technologie. Neobsahuje aspartam, sorbitol, gluten (lepek), laktózu a fruktózu


Nákup žvýkaček na internetu | Dostupnost

     Vzhledem k tomu, že žvýkačky nejsou běžně dostupné, doporučuji objednat si je přes internet. Když už budete objednávat, nákup si v klidu promyslete. Nemusíte objednávat jen žvýkačky. 


Nákup na internetu | Jak nakupujeme my

     Když nakupujeme přes internet drogerii, lékárenské zboží nebo věci, které jsou běžně příliš drahé nebo je těžké je v kamenném obchodě v místě bydliště sehnat, snažíme se vybrat pro nás nejvhodnější internetový obchod. Samozřejmě záleží na ceně, dopravě a dostupnosti zboží. Ale také na tom, kolik zboží můžeme naráz objednat v jednom obchodě. Když bydlíte ve větším městě, můžete si některé věci zaslat na pobočku, do nějaké výdejny, do úloženky, na různá depa, parcel místa, apod. Díky tomu ušetříte náklady za dopravu. Pokud Vám to za úsporu nestojí, je ideální objednat větší množství a ušetřit jinde.


Větší objednávka má smysl

     Při větší internetové objednávce, kterou většinou děláme, se náklady za dopravu vrátí jinde. Jak je to možné? Máte nižší ceny produktů, objednáváte z pohodlí domova, ušetříte čas, palivo a třeba i nervy. U internetové objednávky ušetříte a necháte si ji zaslat až domů. Mnoho obchodů nabízí při objednávce nad 1.000 Kč dopravu zdarma. Tím se nákup na internetu stává ještě výhodnější. Hovoříme o úspoře ve stokorunách. Zvláště ve chvíli, kdy objednáte již po 2., 3., a na delší časové období. S Vaší praxí roste úspora


Naše objednávka

     Když jsme si objednávali žvýkačky s Xylitolem, koupili jsme je nejen pro dceru (děti), ale také pro nás (dospělé). Věděli jsme, že objednávku budeme opakovat zase za delší dobu, proto jsme objednali žvýkačky do zásoby. Aby to mělo smysl, objednali jsme jiné zboží, pro doplnění toho, co nám docházelo. Na seznamu jsme měli některé z níže uvedených produktů (neuvádím všechny – jen pro představu). 


Škrabka jazyka (čistič jazyka)

     Již delší dobu jsem chtěl vyzkoušet čistič jazyka, o kterém vím, že mě může zbavit až 80% bakterií v ústech, které leží na jazyku. Vytváří zde povlak, který zvyšuje pH v ústech (kyselost); vylučuje toxiny, které použitím škrabky odstraníme; může být příčinou nepříjemného pachu z úst, skvrn na zubech, nebo může dokonce způsobovat vznik zubního kazu. Čištění jazyka není nic nového, je to již doporučované po tisíciletí. U nás čištění jazyka přehlížíme, a to i přesto, že se jedná o základní hygienu.


Čistič jazyka (škrabka) | Zdravé žvýkání (žvýkačky s xylitolem | Mezizubní kartáčky ve tvaru L a normal | Ústní hygiena | Zdraví


Mezizubní kartáčky

Na zadní zuby preferuji spíše ty ve tvaru L. Vzhledem k tomu, že je používám 2x denně (celý rok), myslím si, že je vhodné nakupovat je do zásoby. Neupřednostňuji žádnou značku, ale ty, na které odkazuji, mám vyzkoušené a jsem s nimi spokojený. Každý musí vědět sám, jakou velikost potřebuje. Uvádím jen příklad. Já používám na zadní zuby L tvar žluté 0,7 mm (viz níže). Na ty s menšími mezerami L tvar červené 0,5 mm. A nakonec na přední zuby, kde není téměř žádný prostor používám běžné mezizubní kartáčky 0,45 mm (pro vhodnou manipulaci na předních zubech není L tvar nutný/šikovný).

Kartáčky ve tvaru L vydrží déle – díky lepší manipulaci na zadních zubech (proto ten ohnutý tvar L) – nemusíte je ohýbat a navíc každý z nich je osazen krytkou. Je nutné počítat s tím, že to chvíli trvá, než si zvyknete – pokud jste předtím používali běžné rovné mezizubní kartáčky. A pokud jste nepoužívali mezizubní kartáčky vůbec – je na čase s nimi začít. Nenechte se odradit počátečními nezdary. Během pár dní si zvyknete. Mezizubní prostor zásadním způsobem ovlivňuje kazivost zubů


Xylitol žvýkačky | Zdravé žvýkání


Odkazy 

Žvýkačky s Xylitolem pro děti
Žvýkačky s Xylitolem (30 ks) – nutné vybrat příchuť – viz níže*
Čistič jazyka (škrabka)
Mezizubní kartáčky ve tvaru L (pro hůře dostupné zadní zuby). Máme vyzkoušené, že L-kové mezizubní kartáčky jsou šikovnější při manipulaci.
Mezizubní kartáčky rovné (rovné – jen pro přední zuby). 


*Příchutě žvýkaček, které nás příjemně překvapili (dáváme i dceři) – širší výběr příchutí žvýkaček s xylitolem:

Zelený čaj – velmi jemná a příjemná chuť zeleného čaje osloví Vás i Vaše děti. Osvěží Vás a překvapí vyváženou chutí.
Skořice – nečekali jsme, že budou tak dobré. Jsou trošku pálivé, ale ani 4-5-letým holčičkám to nevadí. Skořice prodlužuje dobu, kdy mají žvýkačky chuť. Zdravé žvýkačky neobsahují nezdravý aspartam, který dobu žvýkání prodlužuje. To ale díky skořici u zdravých žvýkaček nebudete pociťovat. Ideální volba.
Brusinka – výborná sladší chuť. Je to jistota pro každého. 
Ovoce (pomeranč) – dceři moc chutná – možná díky sladkosti. Bude rychle pryč 😉
Spearmint – pro svěží dech.


Ideální si od každé příchutě objednat aspoň 2 balení. Tak objednáváme my. Když už platíte za dopravu, ať je to aspoň na půl roku.


Mohlo by Vás také zajímat (doporučujeme):


 

Zdravé žvýkačky – specializovaný obchod – objednete si balení po 500 ks a ušetříte!

Bez aspartamu a sorbitolu | Zdravé žvýkání | Pro každého | 2.díl | Zdraví

Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda✅ | Zdravé zuby | Ověřeno Rady ze života

7 pravidel pro zdravé zuby


*Veškeré námi doporučené produkty máme sami vyzkoušené a jsme s nimi spokojeni. Samozřejmě se může stát, že někomu nebudou vyhovovat. Neupřednostňujeme určitou značku. Považujeme za nejlepší způsob užívání značky střídat – ale je to vždy individuální. V odkazech spíše doporučujeme na konkrétní zboží (šikovný produkt/pomůcku), které naší zubní hygieně prospívá. Často o nich domácnosti ani nevědí – že něco podobného vůbec existuje. Čištění mezizubních prostor a nebo jazyka je v mnoha rodinách něco jako scifi – přitom je to ale stejně nezbytná pomůcka při čištění zubů jako samotný kartáček a pasta.  

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] udělat. Našel jsem pár zdravějších variant žvýkaček a napsal jsem o tom článek – Zdravé žvýkání bez éček […]

[…] (2-5) | 2.díl Barvy hrou | Jak naučit děti poznávat barvy? | Knihy pro děti (1-4) | 1.díl Zdravé žvýkání bez éček | Jak žvýkat a nekazit zuby? | Žvýkačky pečovatelky  Výchova výhrůžkou bolestí | Vyberte správnou cestu | Výchova dítěte 2.díl  Úžasná […]

2
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x