Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Příčina a řešení

Článek: Paradentóza, pálení žáhy, bolest na hrudi, bolest zad – příčina a řešení

Ze včerejška na dnešek jsem přišel na to, co mi roky způsobovalo bolest na hrudi, bolest zad, pálení žáhy a dokonce i začínající paradentózu. Pokud jednu z těchto obtíží zažíváte, zpozorněte a důkladně si přečtete to, k čemu jsem po mnoha letech sledování sebe sama a lítání po doktorech, došel. Přišel jsem na příčinu mých obtíží. Vše je v mém případě způsobeno špatným návykem při spaní, špatnou polohou a polštářem. Jsem přesvědčen, že mnoho lidí z vás je na tom podobně. 


Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Příčina a řešení

     Od mládí jsem si vytvořil jistý zvyk. Mám rád polštáře, které nejsou naplněné – spíše takové ty poloprázdné. Bylo mi vždy z praktického hlediska příjemné, že jsem si přímo pod hlavu mohl pošťouchnout materiál z polštáře, aby mi hlava dobře na polštáři držela. To nešlo dělat s polštářem plným. Předpokládám, že to na mě nemělo ještě žádný neblahý vliv, dokud mi bylo cirka do 30 let. Jakmile jsem tuto hranici překonal, začal jsem mít zdravotní – fyziologické problémy.


Bolest na hrudní kosti | Bolest páteře

     Začalo to bolestí na hrudní kosti. Tato bolest přecházela do bolesti zad a páteře. Snažil jsem se tomu přizpůsobit. Více jsem cvičil, více běhal. Našel jsem si cestu k józe – toho nebudu nikdy litovat. Jóga není jen cesta ke zdravému tělu, ale také ke zdravému duchu. 


Odpověď za 7 let

     Nerozuměl jsem tomu, proč mám takové problémy. Za posledních 7 let jsem hledal odpověď, chodil jsem po doktorech (byl jsem u neurologa, gastroentorologa, urologa, internisty, fyzioterapeuta, zubaře), sledoval jsem se, měnil jsem polohy spaní, vyměnil si kancelářskou židli doma, vyměnil jsem si židli v práci, koupil jsem si balon na cvičení, overball mezi záda a židli, chodil jsem plavat 1 rok v kuse, více jsem myslel a myslím na rovnováhu těla, místo jednostranných tašek nosím batohy, zatěžuji záda oboustranně, snažím se nekřížit nohy – když sedím, nekřížit nohy při spánku a mnoho mnoho dalších postupů, které mají smysl a měly by přispívat. Vyzkoušel jsem vše. Jóga mi hodně pomáhala a pomáhá s bolestí zad, ale je to vždy jen pomoc krátkodobá.


Bolest v mezihrudí až po žaludek

     Bolest na hrudníku (konkrétně v mezihrudí) neustávala a to ani po pravidelném plavání 2-3 týdně. Dodržoval jsem a dodržuji snad vše, co se dá – správnou polohu spaní, perfektní postel, matrace, polštář, židle, dostatečný pohyb – nic situaci nevyřešilo. Bolest v mezihrudí se rozšířila i na záda. Často mám zablokovaná záda. Není divu, mezihrudí je v podstatě blízce spojené s páteří. Problémy jsem časem začal intenzivněji vnímat i v oblasti od mezihrudí po žaludek. 

     Začal jsem si také všímat, že mám problémy kdykoliv si na chvilku lehnu. Mám návyk dát si, zvláště o víkendech, 20-ti minutovku. Je to úžasný relax. Po těchto 20-ti minutách ležení jsem cítil zhoršení o 50 %. Nechápal jsem doteď, proč. Ale už to vím.


Začínající paradentóza | Pálení žáhy v noci

     Abyste si nemysleli, že si tady vymýšlím nějaký příběh, který není pravda, mohu vám vyfotit vše, o čem zde píši. A to včetně mých zubů a dásní (z fotografií je patrná začínající paradentóza, které jsou a budou toho důkazem. Ze dne 9. na 10. 4. 2020 jsem si v noci uvědomil, že spím opět špatně. Hned po lehnutí mě během pár minut zase začalo bolet na hrudi. Zejména poslední 3-4 roky zažívám pálení žáhy a bolesti hrudníku vč. zad. Přisuzoval jsem to tomu, že mám občas potřebu dát si těsně před spaním malou sklenku vína nebo někdy chipsy. To ale není ten pravý důvod. Příčina je o něco prostší.


Fotografie – má začínající paradentóza

Slibovaná fotografie (raději jsem ji skryl, aby někoho při prohlížení tohoto článku nekleplo – Moje začínající paradentóza (chrup jako důkaz)jen pro silné povahy!

Popis fotografie – nelekejte se, nemám běžně spodní čelist na stranu oproti horní – snažil jsem se ukázat především stav spodního špičáku (trojka vlevo z našeho pohledu) – červeně jsem vyznačil momentální stav a zeleně, jak by dásně dle mého měly vypadat). Je celkem těžké vyfotit čistě v naší temné koupelně mobilním fotoaparátem svůj chrup – docela jsem se u toho zapotil 🙂 Ale pro naše účely to stačí – snad se toho neleknete. 


Poloha hlavy vůči žaludku | Žaludeční šťávy v pohybu

     Uvědomil jsem si, že poloha mé hlavy vůči poloze mého žaludku je špatná. Moje hlava byla za posledních pár let většinou ve stejné nebo nižší úrovni, vůči mému žaludku.  Představte si, co to způsobovalo ty roky. Při zpracování potravy žaludek vylučuje žaludeční šťávy. Předpokládám, že díky této nevhodné poloze měly tyto žaludeční šťávy snadný přístup skrze jícen, hltan, až do dutiny ústní. Neříkám, že se to musí týkat každého, ale v mém případě jsem si jistý, že moje nevhodná poloha způsobovala únik žaludečních šťáv do dutiny ústní. To způsobovalo, že se mi za posledních cirka 5 let odhalují krčky a to velmi pozvolna a postupně. 

     Řešil jsem se svým zubařem, jak je možné, že mám počínající paradentózu, když si správně čistím zuby, používám mezizubní kartáčky, škrabku, kvalitní kartáček, skvělou pastu, pravidelně si čistím. Navíc dásně po čištění nekrvácí. Zubař, i když je velmi dobrý, si s tímto případem nevěděl rady. Sám se nad tím pozastavoval. Velmi ho také zarazilo, když jsem mu řekl, že jsem byl před měsícem u dentistky, přitom již mám opět usazeniny na zubech. Nebyla si jistá, jestli mi má věřit. Opět je to pro mě další střípek, který mi to celé potvrzuje. Navíc věřte nebo ne, odhalené krčky mám především na spodních zubech, to samé usazeniny. Když cestují žaludeční šťávy ze žaludku do úst, dostanou se především do spodní části dutiny ústní – je to celé logické.

     Představte si okap, když nahnete jedním směrem. Co se stane? Kudy poteče voda? Pro představu vkládám moji nedokonalou kresbu – ale věřím, že si to snadno představíte, díky tomu.

Špatná poloha při spánku - úroveň hlavy je pod úrovní žaludku - žaludeční šťávy mohou unikat do dutiny ústní | Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Zjistil jsem příčinu
Špatná poloha hlavy vůči žaludku – žaludeční šťávy putují do dutiny ústní a způsobují obtíže – bolest na hrudníku (v mezihrudí), bolest zad (krční páteře, páteře), pálení žáhy, paradentózu, usazeniny na zubech a mnoho dalšího
Správná poloha při spánku - úroveň hlavy je nad úrovní žaludku - žaludeční šťávy se nemají jak dostat do dutiny ústní | Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Zjistil jsem příčinu | Rady ze života
Správná poloha při spánku – úroveň hlavy je nad úrovní žaludku – žaludeční šťávy se nemají jak dostat do dutiny ústní


Zpátky k polštáři

     Hned v noci jsem si běžel pro svůj deset let starý klasický polštář. Dal jsem si jej pod hlavu a snažil se usnout. Cítil jsem, že mi začíná žaludek lépe pracovat. Povoluje napětí v mezihrudí. I když jsem spal méně, než na co jsem zvyklý, cítil jsem se ráno mnohem lépe. Tlak na hrudníku povolil. Věděl jsem, že mé tělo dostalo konečně to, co potřebovalo.


Polštář musí být dostatečně vysoký, ale nepřehánějte to

     Než jsem si dal polštář pod hlavu tu noc, uvědomil jsem si, že je velmi pohublý. Byl jsem zvyklý na nízké polštáře, ale to byl špatný zlozvyk. Vzpomněl jsem si na polštáře našich babiček. Musel jsem jej vyplnit obsahem z jiného polštáře, který jsme měli v podkroví schovaný. A to bylo přesně to, co jsem potřeboval. Dnes se cítím dobře. Není to perfektní, vím, že to bude chvíli trvat. Dnes si vyfotím stav svých zubů nebo spíše dásní a odhalených krčků. Vložím sem fotografii svých dásní dnes a také například za půl roku. Jsem si jistý, že mi vhodná poloha hlavy vůči žaludku pomůže, tlak se v mém hrudníku uvolní natolik, že již nebudu pociťovat bolest zad, páteře, žaludku, ani pálení žáhy a počínající paradentóza bude buď na ústupu a nebo již po ní nebudou ani stopy.


Pár dnů a týdnů po výměně polštáře

     Mohu s jistotou říci, že se můj stav v mnoha ohledech zlepšil. Bolest zad je výrazně menší – to samé platí o bolesti v mezihrudí. Samozřejmě časté sezení u počítače se projevuje. Tělo je skutečně úžasné – dává neustále najevo – když je něco špatně. Ale pálení žáhy zmizelo úplně – jako kdyby se vypařilo.

     Stav zubů – začínající paradentóza je neměnný, ale věřím tomu, že za pár měsíců se začnou dásně stahovat a nebo jsem stav aspoň stabilizoval. Předpokládám, že stav mých dásní (začínající paradentóza) byl způsobena vlivem pozvolného přísunu žaludečních šťáv / výparů do mých úst. Jak jednoduché, vyměníte si polštář a hned je vám lépe. Jsem rád, že jsem naslouchal svému tělu.


Závěr 

     Pokud máte stejné obtíže, změňte svoji polohu a polštář. Já používal velmi drahý anatomický polštář od nejmenované značky ve tvaru vlnky. Jsem si jistý, že i ten mi dopomohl do tohoto špatného stavu. Ani výrobci si neuvědomí, že mohou prodejem těchto polštářů způsobovat lidem problémy nebo jej prostě nabízí, protože je po něm poptávka. Tvar klasického zkoseného polštáře zřejmě nevznikl náhodou. Myslím, že jeho tvar má svůj smysl. Vraťte se k němu a kupte nějaký plnější. Je důležité to nepřehánět, také musíte myslet na své záda. 

     Tento zkosený polštář má také blahý vliv ve chvílích, kdy máte zadní rýmu (rýmu). Místo aby vám hleny stékaly k Eustachově trubici nebo dráždily vaše dýchací ústrojí, díky polštáři nebudete tak drážděni (nebudete kašlat), bude se Vám lépe dýchat, Váš zdravotní stav by se měl zlepšovat. Je to také důvod, proč tyto polštáře přetrvávají v nemocnicích – má to svůj smysl.


Zkosený polštář - doporučuji péřový české výroby, ideální rozměr 70x90 cm | Rady ze života
Pouze ilustrativní obrázek – pro vaši představu – jaký tvar a rozměr polštáře doporučuji

Šoptip – nákup | Péřový polštář klasického tvaru

     Kupte si zkosený polštář klasického tvaru. Moje doporučení je také ohledně materiálu. Když jsem si večer plnil obsah polštáře, uvědomil jsem si, jaký materiál je uvnitř. Výrobci dávají umělou hmotu i do polštářů. Proč? Je to levné a dobře se na tom vydělává – to je můj pohled. Pořiďte si péřový polštář. Když nadýcháte drobné částečky z peří – snadno v našich útrobách shnijí nebo se vyplaví, když ale nadýcháme umělou hmotu, a nikdo mě nepřesvědčí, že bychom se toho nenadýchali, pevně věřím, že to v našich útrobách zůstane ještě pěkných pár let. Děláme si to celé sami. Já si péřový polštář určitě koupím a jsem si jistý, že ho časem koupíme i celé rodině – včetně dětí.


Podělte se, pokud Vám článek pomohl

     Myslím si, že mnoho lidí, ani lékařů tuto jednoduchou věc neví, nebo si to neuvědomují. Lidé zbytečně hledají odpovědi, kupují pasty na paradentózu, chodí po doktorech a situace se pořád jen zhoršuje – stejně jako u mě. To je také důvod, proč o tom píši. Věřím tomu, že to mnoha lidem může pomoci. Budu rád, když Vám můj článek pomůže – hlavně nezapomeňte nám napsat, aby ostatní věděli, že to pomáhá. Bude to inspirace pro všechny, kdo má stejný problém.

Buďte zdraví!


Upozornění:

Tento článek by měl sloužit k inspiraci těm, kteří zažívají podobné příznaky, jaké zažíval autor článku. Rozhodně to nemusí být Váš případ. Je jen Vaše rozhodnutí řídit se tím, co je Vám doporučeno. Odpovědnost za svoje činy vždy máte pouze Vy – nikoliv autor článku. Těžko si lze představit, že koupě či výměna polštáře by mohla něco způsobit. Raději na to upozorňujeme. Děkujeme za pochopení. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x