20ti minutovka | Jak se zbavit rychle únavy? | Relax | Meditace

Jste unaveni. Moc jste tomu spánku včera nedali nebo jste nemohli spát. Potřebujete si rychle odpočinout a máte málo času. Přes den, nebo po obědě na Vás padá únava, že nejste schopni pracovat. Už jste párkrát zkusili si třeba o víkendu po obědě odpočinout, ale místo aby Vám to pomohlo, byli jste ještě více unaveni, než předtím? 20ti minutovka je neuvěřitelné řešení. Jediné, co musíte udělat, je to vyzkoušet. Sami budete překvapeni. Jedná se o rychlý relax, se kterým mám 20 let vlastní zkušenost, proto Vám ji s radostí doporučuji.


20ti minutovka | Jak se zbavit rychle únavy? | Relax | Meditace

     Mám skutečně již více jak 20 let odzkoušený a mnou vyvíjený fígl neuvěřitelně funkčního relaxu během 20ti minut. Pokud jste unaveni a máte tu možnost, zkuste si lehnout – nejlépe usnout na 10-15 minut. Přesné načasování je nutné individuálně časem vychytat – každému může vyhovovat jiná doba – nastavte to tak, aby to vyhovovalo především Vám. 


Do práce, na brigádu, domů 

     20ti minutovka je ideální jak do práce, na brigádu, tak domů – je potřeba mít při tom určité podmínky, které to umožňují. Musíte si lehnout do polohy, která je Vám nejpříjemnější nebo která Vám stačí pro krátký odpočinek (lavice, křeslo, gauč, židle, postel), pokuste se úplně vypnout a nemyslet na nic. Pokud na Vás přichází stále nějaká myšlenka, prostě ji odsuňte a řekněte si, že ji budete řešit až poté, co se probudíte. Dejte si budíček na telefonu – ale nějaký příjemný, aby jste z toho neměli zbytečné leknutí nebo nepříjemné probuzení. K tomu všemu je nutné, abyste měli určitý typ klidu, samozřejmě záleží na tom, jak moc jste unaveni.  

     Třeba o víkendu si lehněte do nějaké klidnější místnosti a domluvte se s Vašimi blízkými, aby za Vámi nikdo nechodil a nebo někomu postačí, aby na něj jen nikdo nemluvil (mě stačí být v obývacím pokoji – je puštěná televize a žena u toho vaří). 


Fígl, díky kterému se bude spát jako v bavlnce

    Mohli by jste namítat, že to nejde, že když v ostatních místnostech někdo chodí, stejně Vás to probudí. Na to mám ještě další vyzkoušenou vychytávku 😉 Pusťe si rádio nebo TV (žádné téma, které Vás právě zajímá – jen jako pozadí), aby tlumilo okolní šramot, otvírání dveří, umývání nádobí nebo vyndávání myčky. Nesmí být ale rádio zase tak nahlas, že není možné u něj spát. Věřte, že pokud jste unaveni, může být rádio vcelku hlasité, přesto usnete. Časem budete přesně vědět, jak hlasité má rádio nebo TV být – zkušenost Vám pomůže. 
 
     Nemusí Vám to jít hned, usnout „na povel“, ale když tomu dáte menší trénink, zcela jistě se to naučíte. Stejně jako jsem se tomu naučil já a stejně tak náš pan učitel tělocviku, o kterém jsem slyšel, že tímto způsobem dokáže zrelaxovat ve společném kabinetu, zatímco jeho kolegové jsou přítomni, nebo zrovna přichází z hodiny, atdp. Jeho kolega (také tělocvikář) mi tuto myšlenku vnukl, když jsem byl ještě žákem na střední škole. Při jedné z vyučovacích hodin nám říkal, že nechápe, jak to jeho kolega dělá, že dokáže přímo v kabinetu v neustálém ruchu během pár vteřin usnout, a že je potom svěží jako rybička. To mě fascinovalo a musel jsem to vyzkoušet. Nevěděl jsem jak dlouho spí, jen, že to bylo krátce. Nevěděl jsem, jestli to má časově omezený či jakýmkoliv jiným způsobem vychytaný, ale vím naprosto jistě, že tento okamžik byl jako nějaký spoušteč myšlenky, díky které nakonec vznikla má „20ti minutovka“. Doteď jsem za tuto myšlenku vděčný. 


Proč spát jen 10-15 minut?

     Odpověď je prostá. Nejsem odborník a může to být hodně subjektivní, ale mám na sobě vyzkoušené, že pokud nepřesáhnu cirka 15 minut, tento relax mi pomáhá a cítím se po něm velmi dobře. Pokud to přetáhnu, už je to spíše naopak – tělo i mysl se po delší době cítí unavené, slabé. Řekl bych, že je to takový rychlorelax, oblbovák či rychlonabíječka. Vy se dostanete do nějakého stavu, který již není stavem „bdělým“, mozek částečně vypne a tím i všechny svaly v těle, často si přitom dokážu i utříbit myšlenky (někdy u mě platí „Ráno je moudřejší večera“). Pokud dodržíte dobu a nic Vás neprobudí, až Váš nastavený budík – budete ve zrelaxovaném a čerstvém stavu. Může být těžké se probudit, ale věřte tomu, že je to to nejlepší, co můžete udělat. Určitě spánek neprodlužujte o další časový interval – nic Vám to nepřinese – spíše vezme. Jen pro představu, dělám to minimálně 15 let, kdybych měl říct, kolikrát jsem již tuto zkušenost měl – tak mohu říct, že minimálně každý víkend 2x, máme 52 týdnů, 15 let, tzn. minimálně 2 x 52 x 15 = 1.560x 🙂 To už je pěkný vzorek pro zkušenost, kterou Vám rád předávám.

Proč název „20ti minutovka“?

     20ti minutovka zahrnuje také sundání svršků a probuzení s následným oblečením. Vejdete se do 20 minut a jste schopni okamžitě fungovat a přitom se cítit svěže. Na rozdíl od situací před tímto odpočinkem. Stávalo se mi, že když na mě šla tato běžná únava, třeba po obědě, většinou mě provázela ještě několik hodin, až po úplné vyprchání. Ale díky tomuto rychlorelaxu jsem se toho zbavil. Mohl bych to s klidným svědomím doporučovat zaměstnavatelům, kteří by tento relax mohli dovolit zaměstnancům. Z unaveného zaměstnance vytvoří 20ti minutovka čerstvého pracovníka připraveného na další výzvy. Netvrdím, že to musí fungovat na všech, ale myslím si, že pokud tomu dáte ten trénink, a budete tomu věřit – nic Vás neodradí, a budete se držet všech mých pokynů, uvidíte, že je to skvělá možnost, jak během pár minut nabrat sil, jako kdyby jste spali několik hodin. Za vyzkoušení nic nedáte 😉 Tak se do toho pusťte!


Klíčový odpočinek (key relax)

Klíčový RELAX
Ilustrativní foto: Klíčový RELAX

    Mluvil jsem o tomto článku se svojí sestrou a ta mi podala nové informace ohledně velmi podobného přístupu. V práci, kde moje sestra pracovala byly značně náročné podmínky – fyzicky i psychicky. Bylo nutné si nějakým způsobem rychle odpočinout. Říkám tomu „Klíčový odpočinek“ (key relax). Zaměstnanci si v období osobního volna (pauza) sedli na židli a do ruky položené na noze si dali klíče. Zavřeli oči a snažili se odpočinout si – uvolnili se, přestali myslet, a zůstali v této poloze až do doby, kdy jim klíče spadly na zem. Sestra již neví, kdo to vymyslel nebo kde se tato myšlenka vzala. Někdo s tímto způsobem relaxu přišel, fungovalo to, a tak se to ostatním zalíbilo, že postupně všichni k této formě odpočinku postupně přešli. Časem neměl ani jeden zaměstnanec problém tímto způsobem relaxovat.


Odpočívárna 🙂

     Jen si představte, jak to vypadalo občas v odpočívárně? No, já se u této představy bavím. Několik zaměstnanců sedících vedle sebe, všichni zavřené oči, uvolněná poloha, v rukou klíče, žádný dialog, prostě jen chrrrrrrrr, chrrrrrrr a chrrrrr 😀 To je samozřejmě jen takový vtip, ve skutečnosti by to nemohlo fungovat, jakmile by spadly jedny klíče, byli by vzhůru všichni. 


     Pokud i Vy máte tuto možnost v zaměstnání, na brigádě nebo doma, vyzkoušejte 20ti minutovu nebo Key Relax a uvidíte 😉 A nezapomeňte mi dát vědět, jak se Vám to daří 😉


20ti minutovka a její vylepšení | Sluchátka a hudba do uší

Sluchátka a 20ti minutovka
Ilustrativní foto: Sluchátka a 20ti minutovka

     Posledního půl roku zkouším menší inovaci, kterou nyní mohu vypustit na svět. Uvědomil jsem si, že má svoji hodnotu. Jednou jsem ležel na gauči v obýváku a poslouchal hudbu. Usnul jsem při tom – byla to nějaká klidnější hudba bez výrazných pasáží a já byl také trochu unavený. Vůbec jsem si nevšiml, že mezitím, co jsem spal – přišla žena s dcerou. Když jsem se probudil, byl jsem překvapen, že mluvili docela hlasitě, přesto mě při příchodu, ani v přítomnosti, neprobudili. Probudila mě až hudba, a to tím, že skončila. 


Odpočiňte si s hudbou | Naučíte tělo rychleji a efektivněji vypnout

     Při 20ti minutovce, kterou jsem trávil většinou v obývacím pokoji, se moje žena musela značně uskromňovat, a to i ve chvíli, kdy jsem pustil výše zmiňované pozadí v podobě zapnutého rádia či televize. Ve chvíli, kdy jsem si začal pouštět relaxační hudbu (Relax Melodies – aplikace pro mobilní telefony na GooglePlay) ve sluchátkách na uších, tyto omezení vymizely. Již nikoho neomezuji a ani nikdo mě. Takže se nikdo nemusí omezovat, a já bez jakéhokoliv probouzení či přerušování spím jako „dudek“. Co je velmi zajímavé je fakt, že pouštím stále stejnou relax hudbu, na kterou se již naučilo mé podvědomí. Velmi se mi zkrátila doba, kdy se mi mozek uvolní, a já naprosto vypnu a spadnu do klidového režimu. Na telefonu mám nastavenou délku relax hudby, která se před uplynutím 14 minut pozvolna ztiší. Pro jistotu mám také nastavený příjemný budík, který o 1 minutu později sepne také – kdybych náhodou nereagoval na ticho. To se mi stává pouze ve chvíli, kdy jsem velmi unavený buď prací nebo jsem přejedený (přebytečná energie).


Zvýšil jsem účinek 20ti minutovky 

     Ta hudba (stále pouštím stejnou), kterou používám pouze pro tuto 20ti minutovku, zvýšila podstatným způsobem účinek. Nejen, že rychleji vypnu, ale odpočinek je hlubší a vyváženější. Tímto jsem odstranil nejen to, že jsem někoho omezoval, ale i to, že jsem byl někdy v průběhu relaxu vyrušen. Zefektivnil jsem tím celý proces. Mohu vřele doporučit.


Odkaz 

Relaxační hudba v podobě mobilní aplikace Relax Melodies na Google Play – zde.  


Meditace

     Po velmi dlouhé době, co je 20ti minutovka součástí mého života, jsem si uvědomil, že při tomto způsobu relaxu medituji. Vedou mě k tomu určité indície, o kterých se Vám teď zmíním. Pod pojmem meditace si každý představuje něco jiného. Já to považuji za čas, který strávím jen sám se sebou. Chvíle, kdy mohu ustálit svůj dech, uvažovat nad sebou, uklidnit se, soustředit se, uvolnit se, atd.
 

Vjemy

     Poslední dobou mívám velmi často během 20-cítky nebo bezprostředně po ní, výrazné vjemy. Cosi jako intenzivní intuici nebo vnitřní hlas, který mi často napovídá, jak mohu řešit velmi jednoduše, do té doby těžko řešitelné otázky, problémy, situace. Možná to zní pro někoho absurdně, ale přesně tak to je.  Když jdu zrelaxovat cítím únavu a někdy mi v hlavě uvíznou myšlenky, které řeším na podvědomé úrovni. Tyto věci se mi při relaxaci otevřou a já je bez vědomí vyřeším. Nemusím vyřešit všechny a není to pokaždé, ale poslední dobou je to celkem často. Jsou to zvláštní pocity – spíše velmi pozitivní. Cítím utříbení myšlenek – jako kdybych si v nich dělal pořádek. Myslím, že jsem pociťoval to samé i předtím, jen jsem to neuměl identifikovat, protože jsem o tom nevěděl.


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie 20-ti minutovka:

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x