Jízda na kole | Zdravý pohyb | Pro klouby a čistou hlavu | Jiné prostředky?

Jízda na kole

Jízda na kole je činnost, jejíž oblíbenost časem prudce vzroste. Již nyní je její trend viditelný. Lidé mají více peněz. Úroveň stoupá. Můžeme si více dovolit přemýšlet a využít možností volby. Více využíváme svého volného času. Jsme více aktivní – nesedíme doma (jak tomu bylo zvykem). To má za následek nastupující zájem o naše zdraví. A v dalších letech to nebude jiné. Lidé chtějí žít zdravěji, můžou si to dovolit. I když důvod, proč píši o jízdě na kole je ten, že jezdit si může dovolit každý, pokud chce.


Jízda na kole | Kolo jako vynález v TOP5

     Tato činnost je z mého pohledu unikátní v tom, že necháváme naše klouby při menší zátěži, přitom posilujeme svaly. Páteř je relativně vyvážená – sedák máme uprostřed. Tím že svaly posilují, dodáváme našemu pohybovému aparátu stabilitu, díky které každou jízdou navíc, snižujeme opotřebování kloubů, chrupavek a ostatních namáhaných částí našeho těla. Myslím, že si to lidé neuvědomují, proto na to chci poukázat. Je to taková nepřímá úměra, která je neuvěřitelně prospěšná. A nejde jen o tuto oblast. Pracujeme na našem dýchacím ústrojí – naše plíce získávají na síle – tímto tréninkem posilujeme naše srdce. Zátěž přitom není nikterak závadná. Můžeme začínat pomalu a postupně přidávat. O duševním přínose se zmíním také. Jízda na kole má mnoho pozitiv a je mi údivem, že na cyklostezkách je ještě mnoho volného místa 🙂 Tak se přidej!

     Já osobně považuji kolo za úžasný vynález své doby a jako jeden z nejlepších prostředků na souši vůbec. V podstatě se jedná o přenos námi vygenerované energie prostřednictvím pohybu našich končetin, což má za následek rozhýbání kol a posun kupředu. Je to úžasné v tom, že jediná energie, která je zde vynaložena, je ta naše. My dáváme kolu pohyb.


Elektrické kolo

     Trochu se mi nelíbí trend elektrických kol, která jsou na vzestupu. Zde se již využívá cizí energie, přičemž dotyčný většinou jen sedí a nebo téměř nešlape. Tento prostředek shledávám smysluplný pouze ve chvíli, když jej dotyčný pořídil z důvodu toho, aby nejezdil autem a ušetřil přírodu i dopravu. Pokud ale elektrické kolo používá na úkor kola mechanického, kde je nutné vkládat především svoji vlastní energii, myslím, že se v tomto případě nejedná o žádný ekologický prostředek – i když si to hodně lidí myslí. A nerad bych zapomněl na to, že při použití elektrického kola většinou nejste odkázáni na svoji vlastní energii, čímž nepomáháte vlastnímu tělu a odreagování. Pokud chcete pomoci přírodě, jezděte na kole mechanickém a na elektrickou energii a baterie zapomeňte. 


Koloběžka

     Také ke koloběžce jsem trošku skeptický. U malých dětí je to možná z fyziologického pohledu ne tak důležité, ale u dospělých vnímám mým selským rozumem jistou nevyrovnanost v postoji a při pohybu. Na koloběžce většinou stojíte jednou nohou a druhou se odrážíte. To znamená, že zatěžujete jednu stranu více a druhou méně. Samozřejmě ji můžete vyměnit, ale nejedná se o pravidelné střídání (jakou u kola)  a při této poloze zákonitě musí minimálně pánev a páteř zažívat nadbytečnou zátěž či opotřebení, které bych neshledával jako zdravý pohyb. Navíc při odrazu dochází ke značnému nárazu, který ani kotník či koleno nepociťují s radostí. Když už na koloběžce, tak to raději velmi zřídka pro ten požitek a nebo raději pěšky 😉 Nechci tím nijak znevažovat radost těch, co koloběžky užívají, ale pro tělo z pohledu fyziologického to nebude to pravé ořechové. 


Relax | Odreagování | Zbavme se denního stresu

     Jízda na kole má další nespornou výhodu, kterou nám přináší v podobě odreagování nebo relaxu. Jedete někam, ani třeba nevíte kam, nebo máte jasný cíl, na kole vypnete, protože se soustředíte na to, jak dojet, nikoho nepřejet, na ostatní účastníky dopravy, v lepším případě jedete přírodou, ideálně na cyklostezce mimo město. Když tomu dáte prostor a věnujete se kolu více jak půl hodiny, zapomenete na všední starosti a vyprchá z vás denní stres. Jste nabiti na další den. Na kole můžete jezdit se svými dětmi. Od malička tak jezdíme s dcerou. Je to skvělá zábava. Když si dítě zvykne, je to fantastické.


Další účel při jízdě na kole

Jízda na kole     Já většinou přidávám k jízdě na kole ještě nějaký účel. Jedu nakupovat. Perfektně si vyčistím hlavu a ještě u toho nakoupím. Žijeme ve větším městě, takže není problém najet 15 km. V podstatě jsem naprosto přestal používat osobní automobil a v 99% využívám pouze kolo. Jízda na kole se stala mojí součástí a z mé vlastní zkušenosti jsem po x-letech pocítil, jak se zlepšil můj zdravotní stav. Jak jsem schopný na kole odreagovat. Před mnoha lety jsem si nedokázal představit, že bych do práce jezdil na kole. Ale když jsme byli na brigádě v Mnichově v Německu – byla to pro mě inspirace – kterou jsem okamžitě zavedl i do svého života.

     V Mnichově jezdí do práce i ten nejvíce nagelovaný pán v bílém obleku s vyleštěnými botami a tou nej „in“ kravatou, co můžete spatřit. Myslím, že když to jde v Mnichově, může to jít kdekoliv v České republice či na světě. Cyklostezky se rozšiřují, jak jsem již jednou psal, máme tu velký trend rozšiřující se základny cyklistů vč. úpravy infrastruktury. Časem tu budou stejně propletené cyklostezky jako jsou silnice pro automobily. Těším se na tu chvíli. Ušetříme přírodu, pomůžeme svému zdraví – sami sobě, budeme se cítit lépe a doprava bude svižnější.  


Inspirace | Jízda na kole vs. gauč

     Tímto jsem chtěl trošku inspirovat ty, co přemýšlí nad nějakým pohybem, který by jim mohl ulehčit bolestem kloubů nebo vyčistit hlavu. Někdo zvažuje, zda si nejít zaběhat – opět raději doporučuji jízdu na kole. Menší zátěž, více zábavy. Vyzkoušejte a nebojte se toho. Začátky jsou pomalé, jakmile si oblíbíte nějakou cyklostezku nebo opuštěnější silnici, jste velmi blízko toho, stát se cyklistou tělem i duší. Najednou se začnete poohlížet po vybavení na kolo i na vás, o tom ale až v příštím příspěvku. Tak snad se k tomu dostanu. Nápadů je hodně a času málo 🙂 


Také by Vás mohlo zajímat

Jízda na kole | Střídavá (kontrastní) sprcha | Bolest zad | Sny a dobrý spánek | Meditace | 20ti minutovka | Běh pro začátečníky

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Kolo:
Helma na kolo | Ochrana hlavy | Dětská helma | Nedostatečné upevnění

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x