Helma na kolo | Ochrana hlavy | Dětská helma | Nedostatečné upevnění

Je to už takový trend, že se na silnicích, chodnících, cyklostezkách a jakýchkoliv jiným místech rok od roku zvyšuje počet cyklistů. Poslední roky zažíváme nebývale velký boom cyklostezek a různých úprav, kterými jsou cyklisti přímo podporováni. Je evidentní, že se přibližujeme našim západním sousedům. Není divu, jízda na kole patří mezi nejzdravější pohyb, co může člověk se svým pohybovým aparátem provozovat. Navíc stát tuto formu dopravy podporuje. Zvyšující se doprava po cyklostezkách snižuje přehuštěnou dopravu, ke které z důvodu obrovského nárůstu automobilů dochází, navíc kola jsou ekologická a nezatěžují přírodu. Naše město je pro kola jako stvořené. Denně na kole strávím minimálně půlhodinku, a tak mám spousty příležitostí všímat si i ostatních cyklistů. K mému nemilému překvapení jsem si všiml, že většina z nich neví, jak se helma na kolo nasazuje na hlavu. Helma v podání 90% cyklistů vypadá spíše jako “módní doplněk”. Nevím jak jinak to popsat. Helmu nasadí bezmyšlenkovitě na hlavu a jedou. Nejvíce mě to trápí u dětí, zde cítím opravdové nebezpečí. Proto jsem cítil povinnost na tento špatný zlozvyk poukázat…. 


Helma na kolo | Odpovědnost rodičů

     Možná jsem v některých případech až moc starostlivý, nejen o sebe, ale také o své dítě. Když jsem jezdil na kole sám, neměl jsem potřebu si pořizovat žádné ochranné prvky. Když se nám narodila holčička a já ji začal vozit na na nosiči na kole, situace se radikálně změnila. Ve chvíli, kdy jsem cítil odpovědnost za dceru, začal jsem řešit její bezpečnost. Uvědomil jsem si, že kdybychom společně padali na kole – budu se za každou cenu snažit ochránit ji a na sebe bych nemyslel – aspoň si to myslím (už jsem pár takových situací zažil). Proto jsem nám všem včetně ženy pořídil helmu. Byl bych nerad, kdyby se cokoliv stalo komukoliv z nás – již máme jinou zodpovědnost, než když jsme byli studenti. Helma na kolo pro dospělého, ale i dítě, je také doporučována naším hlavním koordinátorem bezpečnosti silničního provozu v ČR – Besipem. Helmu pro děti používáme nejen na kolo, ale také na tříkolku, motorku, odrážedlo, apod.


Zranění nás přiměly k ochraně hlavy

     Ale zpátky k tématu. Velice vítám, že si lidé uvědomili, že jsou velmi zranitelní – obzvláště, co se hlavy týká. Zkušenost nás dovedla ke zvýšené opatrnosti/bezpečnosti ve formě ochrany hlavy jakou je “Helma na kolo/Cyklistická helma”. A to nejen na kole, ale díky bohu také na lyžích. Na horách je to mnohem výraznější – jen skutečně velmi malá skupina lyžařů nenosí helmu – což je perfektní. Opět tomu napomáhá zkušenost, že nejvíce vyskytující se zranění na horách je právě na hlavě. Jedná se o zranění, kterým je možné díky helmě předejít nebo alespoň snížit jejich rozsah – a to nejen na lyžích, ale také na kole. 


Helma na kolo bez správného upevnění postrádá smysl

     Na kole jezdím velmi často, více, než v jakémkoliv jiném prostředku. Proto také mohu říci, že se na kolech setkávám s velkým množstvím cyklistů, ať se jedná o dospělé či děti různých věkových kategorií. Bohužel se setkávám s tím, že i když se helma již hodně rozšířila – za což jsem velmi rád, jen málokdo ji má na hlavě upevněnou tak, aby splňovala svůj účel. Když jsem do úvodu svého článku hledal fotografii, kterou tam umístím, chtěl jsem, aby byla především vypovídající. Aby na ni bylo vidět, že upevnění helem lidé neřeší. Vtip nastal ve chvíli, kdy jsem zjistil, že to není vůbec žádný problém. Hned první fotografie s dětmi, které měly na hlavě helmu, odpovídaly přesně tomu stavu dětí, které potkávám na silnici – včetně dospělých.  Helma nakřivo | Správné upevnění

     Helma na kolo má sloužit jako ochrana hlavy. Nikoliv jako šperk! Na ilustrační fotografii (viz nahoře) můžete vidět holčičku, která má helmu nasazenu křivě. Helma přitom musí být upevněna na hlavě vodorovně s čelem (údajně min. uprostřed čela, čím blíže nosu, tím lépe). Navíc má holčika popruh helmy laxně, resp. volně upevněn, což je patrné i na poloze helmy, která je nakloněná na stranu. Pokud by holčička při jízdě na kole spadla čelem na asfalt, obávám se, že jí tato dětská helma bude spíše na okrasu. 

Správné upevnění helmy | Helma na kolo
Ilustrační foto: Správné upevnění helmy | Helma na kolo

     Tímto příspěvkem chci především rodiče či kohokoliv jiného, kdo dítěti nasazuje helmu, upozornit na tento nedostatek v podobě velmi špatně upevněné helmy. Doporučuji se s helmou blíže seznámit a zajistit, aby alespoň u dětí helma držela pevně na hlavičkách, a aby chránila celou jejich hlavu. Přesně tak, jak to můžete vidět na fotografii ženy. Helma je správně nasazená, chrání celou hlavu, popruhy na hlavě drží – nejsou na volno. U dospělých je to již každého odpovědnost, ale třeba i jim bude tento článek inspirací.


Bezpečnou cestu nejen na kole! 


Poslední aktualizace dne: 31.08.2016 Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás