Helma na kolo | Ochrana hlavy | Dětská helma | Nedostatečné upevnění

Ilustrativní foto: Helma na kolo (dětská)

Je to už takový trend, že se na silnicích, chodnících, cyklostezkách a jakýchkoliv jiným místech rok od roku zvyšuje počet cyklistů. Poslední roky zažíváme nebývale velký boom cyklostezek a různých úprav, kterými jsou cyklisti přímo podporováni. Je evidentní, že se přibližujeme našim západním sousedům. Není divu, jízda na kole patří mezi nejzdravější pohyb, co může člověk se svým pohybovým aparátem provozovat. Navíc stát tuto formu dopravy podporuje. Zvyšující se doprava po cyklostezkách snižuje přehuštěnou dopravu, ke které z důvodu obrovského nárůstu automobilů dochází, navíc kola jsou ekologická a nezatěžují přírodu.

Naše město je pro kola jako stvořené. Denně na kole strávím minimálně půlhodinku, a tak mám spousty příležitostí všímat si i ostatních cyklistů. K mému nemilému překvapení jsem si všiml, že většina z nich neví, jak se helma na kolo nasazuje na hlavu. Helma v podání 90% cyklistů vypadá spíše jako „módní doplněk“. Nevím jak jinak to popsat. Helmu nasadí bezmyšlenkovitě na hlavu a jedou. Nejvíce mě to trápí u dětí, zde cítím opravdové nebezpečí. Proto jsem cítil povinnost na tento špatný zlozvyk poukázat…. 


Helma na kolo | Odpovědnost rodičů

Možná jsem v některých případech až moc starostlivý, nejen o sebe, ale také o své dítě. Když jsem jezdil na kole sám, neměl jsem potřebu si pořizovat žádné ochranné prvky. Když se nám narodila holčička a já ji začal vozit na na nosiči na kole, situace se radikálně změnila. Ve chvíli, kdy jsem cítil odpovědnost za dceru, začal jsem řešit její bezpečnost. Uvědomil jsem si, že kdybychom společně padali na kole – budu se za každou cenu snažit ochránit ji a na sebe bych nemyslel – aspoň si to myslím (už jsem pár takových situací zažil). Proto jsem nám všem včetně ženy pořídil helmu.

Byl bych nerad, kdyby se cokoliv stalo komukoliv z nás – již máme jinou zodpovědnost, než když jsme byli studenti. Helma na kolo pro dospělého, ale i dítě, je také doporučována naším hlavním koordinátorem bezpečnosti silničního provozu v ČR – Besipem. Helmu pro děti používáme nejen na kolo, ale také na tříkolku, motorku, odrážedlo, apod.


Zranění nás přiměly k ochraně hlavy

Ale zpátky k tématu. Velice vítám, že si lidé uvědomili, že jsou velmi zranitelní – obzvláště, co se hlavy týká. Zkušenost nás dovedla ke zvýšené opatrnosti/bezpečnosti ve formě ochrany hlavy jakou je „Helma na kolo/Cyklistická helma“. A to nejen na kole, ale díky bohu také na lyžích. Na horách je to mnohem výraznější – jen skutečně velmi malá skupina lyžařů nenosí helmu – což je perfektní. Opět tomu napomáhá zkušenost, že nejvíce vyskytující se zranění na horách je právě na hlavě. Jedná se o zranění, kterým je možné díky helmě předejít nebo alespoň snížit jejich rozsah – a to nejen na lyžích, ale také na kole. 


Helma na kolo bez správného upevnění postrádá smysl

Na kole jezdím velmi často, více, než v jakémkoliv jiném prostředku. Proto také mohu říci, že se na kolech setkávám s velkým množstvím cyklistů, ať se jedná o dospělé či děti různých věkových kategorií. Bohužel se setkávám s tím, že i když se helma již hodně rozšířila – za což jsem velmi rád, jen málokdo ji má na hlavě upevněnou tak, aby splňovala svůj účel.

Když jsem do úvodu svého článku hledal fotografii, kterou tam umístím, chtěl jsem, aby byla především vypovídající. Aby na ni bylo vidět, že upevnění helem lidé neřeší. Vtip nastal ve chvíli, kdy jsem zjistil, že to není vůbec žádný problém. Hned první fotografie s dětmi, které měly na hlavě helmu, odpovídaly přesně tomu stavu dětí, které potkávám na silnici – včetně dospělých.  


Helma nakřivo | Správné upevnění

Helma na kolo má sloužit jako ochrana hlavy. Nikoliv jako šperk! Na ilustrační fotografii (viz nahoře) můžete vidět holčičku, která má helmu nasazenu křivě. Helma přitom musí být upevněna na hlavě vodorovně s čelem (údajně min. uprostřed čela, čím blíže nosu, tím lépe). Navíc má holčika popruh helmy laxně, resp. volně upevněn, což je patrné i na poloze helmy, která je nakloněná na stranu. Pokud by holčička při jízdě na kole spadla čelem na asfalt, obávám se, že jí tato dětská helma bude spíše na okrasu. 

Správné upevnění helmy | Helma na kolo
Ilustrační foto: Správné upevnění helmy | Helma na kolo

Tímto příspěvkem chci především rodiče či kohokoliv jiného, kdo dítěti nasazuje helmu, upozornit na tento nedostatek v podobě velmi špatně upevněné helmy. Doporučuji se s helmou blíže seznámit a zajistit, aby alespoň u dětí helma držela pevně na hlavičkách, a aby chránila celou jejich hlavu. Přesně tak, jak to můžete vidět na fotografii ženy. Helma je správně nasazená, chrání celou hlavu, popruhy na hlavě drží – nejsou na volno. U dospělých je to již každého odpovědnost, ale třeba i jim bude tento článek inspirací.


Bezpečnou cestu nejen na kole! 


Může vás také zajímat

Elektrokolo | Top hračka 2020 | Vedlejší efekty | Ne každé zlato se třpytí | Myšlenky a úvahy

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Kolo:
Jízda na kole | Zdravý pohyb | Pro klouby a čistou hlavu | Jiné prostředky?

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x