Sny | Jak se zbavit noční můry? | Sen je klíčem | Dobrý spánek | Zdraví

Sny | Jak se zbavit noční můry? | Bloky | Dobrý spánek je půl zdraví | Hlava | Psychologie

Sny nás snad všechny provází celý život. Lámeme si nad nimi hlavu a přemýšlíme, co ten sen měl znamenat? Proč se nám zdál? Naši rodiče a prarodiče používali snáře a věřili tomu, že co je psáno – to je dáno. Já tomu moc nevěřím. Málokdy mi snář odpověď přinesl. Mnoho let se nad tím zamýšlím a sleduji, v jakých situacích a proč se sny nebo dokonce noční můry (neustále se opakující sny) objevují. Znám mnoho lidí kolem sebe, co mají problém se spaním. Jsem si jistý, že dobrý spánek můžeme z velké části ovlivnit. Myslím si, že jsem na pár zajímavých faktů přišel a rád Vám o tom něco napíši. 


Sny

     Jsem si jistý, že sny jsou jakási komunikace našeho vědomí s výrazně mocnějším podvědomím (nadvědomím). Ukazuje nám na naše současné obavy a nebo nás informuje o našich blocích, které jsme si většinou nevědomě vytvořili v mládí. Myslím si, že kdybychom se snažili snům trochu více naslouchat, byli bychom schopni si v našich hlavách vytvořené bloky „uklidit“. Ano, zní to možná neuvěřitelně, ale jsem si jistý, že sen je klíč. Je to jakýsi most, který ukazuje na naše slabosti současné i minulé. Proč jsem si tak jistý? Protože jsem si tím prošel a funguje to. Sen Vás může nasměrovat, když si sami nevíte rady.


Moje představa jak to funguje

     Představuji si to jako že náš mozek má jakousi velmi spletitou síť, kterou proudí různá energie – pozitivní a negativní a různé nuance mezi nimi. Ta negativní je velmi hustá a ta pozitivní naopak velmi řídká. Pokud jsme ve vypjatých situacích – proudí energie (naše myšlenky) v našich cestách rychleji a snadno tak narazí na naše uzly (bloky = ucpané trubky). Tím, jak narazí – zůstanou naše myšlenky zaseknuté v tomto hustějším prostředí. V tu chvíli se nám vybavují opakující se sny (noční můry). Jsou schopny se opakovat, protože ta negativní energie je prostě pořád tam a tu informaci si nese. Dokud tuto zhuštěnou energii sami aktivně „neprošťouchneme“, zůstane jednoduše tam. A sny se pak budou opakovat, i když s malými nuancemi. Ten základ noční můry ale zůstává stále stejný.  


Neustále se opakující sny | Noční můry

Animovaný obrázek dvou příšer jako ze zlého snu - Sny | Jak se zbavit noční můry? | Bloky | Dobrý spánek je půl zdraví | Hlava | Psychologie

     Neustále se opakující sny, někdo říká noční můry, jsem míval často. A jsem si jistý, že nejsem sám. Spíše je má většina z Vás. Pokud se nám opakují nějaké sny již mnoho let, často se jedná o nějaký blok z dětství. Možná nějaký horší zážitek nebo zkušenost. Proč se o tom zmiňuji? Myslím si, že se může jednat o jakési připomenutí toho, že máte v nervových centrech zauzlenou energii, které byste se měli zbavit. Které byste se měli postavit čelem. Já sám jsem si vyzkoušel zanalyzovat tyto opakující se sny. Snažit se pochopit, proč se mi zdají, a proč je třeba náročnější dny dokážou vyvolat. Když zjistíte, co bylo jejich příčinou, dokážete se jim, pokud chcete, postavit čelem. Tím se této energie můžete navždy zbavit.


Moje představa jak se zbavit husté negativní energie

     Opět si to představuji. Dostanete se té energii nadosah, dotknete se jí tím, že se Vám o ní zdá. Když se tomu postavíte, budete o tom mluvit třeba s osobou, která u toho ve snu byla a stále se Vám ve snu opakuje, nebo třeba i sami se sebou, nebo se půjdete podívat na to místo, které je s tím spojené, apod. Tuto hustou energii můžete Vaší proaktivitou rozředit natolik, že se jednoduše rozplyne a Vy se jí zbavíte. Pokud jedna akce nevede k tomu, že se Vám ta noční můra přestane zdát, musíte hledat jiné pojítko a postavit se něčemu jinému. Jde o to zbavit se úplně negativního bince, který tam leží. Jsem si jistý, že se toho může zbavit každý. Jen musíte chtít. Při vypjatých situacích se již Vaše energie nebude na tomto místě zasekávat, tyto noční můry přestanou být platné (validní). 


Co Vám to přinese, když vyčistíte hlavu od bloků?

Černobílá silueta pánské hlavy kde v hlavě chybí černé puzzle, které je položeno kousek dál - Sny | Jak se zbavit noční můry? | Bloky | Dobrý spánek je půl zdraví | Hlava | Psychologie

      Tím si pročistíte svoje uzly a Váš mozek bude fungovat rychleji. Najednou budete řešit složité problémy jednodušším způsobem. Zbavil jsem se několika bloků a těsně poté i následně jsem byl najednou schopen vyřešit nějaké problémy, které jsem do té doby nebyl schopen řešit. Nyní je vše jasnější a snazší. Máte více sebedůvěry. Ve všem máte více jasno. Nic Vás nebrzdí. Toho mohou využít všichni, nejen vrcholoví sportovci, kterým chybí jen málo k tomu, aby byli nejlepší, ale také obchodníci na trzích, nebo kdokoliv, kdo cítí, že to potřebuje. Kdo nechce mít noční můry a chce se posouvat dál. Kdo chce být lepším člověkem.


Žádné bláboly | Jen vlastní zkušenost | Rada ze života

     To, co čem zde píši, nejsou jen bláboly, kterými se chci zalíbit nebo někoho přesvědčovat o své pravdě. Chci tím inspirovat Vás, abyste se o něco podobného pokusili. Stojí to za to. I jeden člověk, který by to zkusil a pomohlo by mu to – na základě mého článku – mi dodá energii za čas strávený nad tímto článkem.


Můj neustále se opakující sen (noční můra)

     Zdávaly se mi sny o tom, že sedím ve školní lavici na střední škole vedle svého spolusedícího a v té době nejlepšího kamaráda Pavla (mám ho stále rád – je to skvělý člověk). Kolem mne moji spolužáci, ale vždy se mi hlavně zobrazoval především on. Právě probíhala nějaká maturitní zkouška a nebo třeba i písemka, na kterou jsem nebyl vůbec připravený. Pozoroval jsem Pavla, jak s lehkostí odpovídá na testy. On hrál v tomto mém bloku/noční můře významnou roli. Ve snu jsem se s ním bavil a cítil jsem, že nechápe, že nejsem připravený. Ten sen měl různé podoby, ale stále se jednalo o to samé. Tento sen je velmi abstraktní, takže nelze celou situaci popsat více logicky či strukturovaně. Ale kde jsem to skončil.


Udělejte si čas sami na sebe a přemýšlejte nad tím, proč se Vám sen zdá

     Když se mi tento sen opakoval, a já si schválně udělal čas, abych nad ním přemýšlel, došel jsem konečně k určitému rozuzlení. Je to jen o tom, že si uděláte trochu času sami na sebe a přemýšlíte o tom, proč se Vám děje něco, co se Vám děje. Ale zpět k tomu, k čemu jsem se postupně dostával – díky mé analýze sebe sama.


Příčina mého bloku (noční můry)

     Uvědomil jsem si, že jsem ve 4. ročníku střední školy žádal o opakování z důvodu dlouhé nemoci. Upřímně, za první polovinu zmeškaných hodin jsem si mohl sám. Byl jsem puberťák. Pak mi do toho ale vlezla skutečná nemoc, která se mě nechtěla pustit 3 týdny v kuse. To byla čára přes rozpočet. Proto jsem měl mnoho zameškáno. Nikam jsem z mého pohledu nespěchal a tak trochu jsem se i bál, že když nemám tolik písemek a známek, na které jsem chyběl, že toho bude na mne moc. Na rozhodnutí, zda mi povolí opakování ročníku, jsem čekal snad 3 týdny. Uvědomil jsem si zpětně, že ty 3 týdny se mi hodně vryly do paměti.


Možná příčina mého bloku

     Také jsem tím ztratil určitým způsobem kontakt právě s Pavlem. Možná jsem ho ztratil jako nejlepšího kamaráda – to mě tížilo nejvíce. Těžko mé rozhodnutí chápal, a to včetně dalších kamarádů a kamarádek ze třídy. Vím, že jejich nepochopení bylo pro mne možná nejtěžší. Přemýšlel jsem, že to s Pavlem byla zásadní věc, díky které se mi ten sen stále opakoval – důvod, proč vznikl můj blok. Nedá se s jistotou říct, co a v jaké míře vytvořilo můj blok. Já ale věděl, že Pavel byl ve snu pokaždé. 


Postav se tomu čelem | Dotkni se negativní energie

     Tak jsem si řekl, že je nutné se tomu postavit čelem. Naplánoval jsem si, že když s ním budu (běžně jsem se občas viděli), že si s ním o tom popovídám. Promluvil jsem si s ním o tom a on mi řekl, že to moc nechápal. Že mu to bylo líto, že jsem to s ním neprožil. A i ostatním spolužákům.  Ale že to časem vstřebal a začal to akceptovat. Je zvláštní, že poté, co jsem si s ním promluvil, sny se už neopakovaly.

     Také bych rád řekl, že to nebylo jednoduché, se tomu postavit a zeptat se ho. Bylo v tom hodně emocí ve mně za ty léta nahromaděných. I když je to fajn kámoš a vím, že se na něj můžu spolehnout, kdybych něco potřeboval. Bylo to ale ve mně hluboko zakořeněné a ten sen byl tak silný, že mě to ovlivňovalo i jako dospělého po x-letech. Jako děti jsme více bezbranní. Naše rozhodnutí nebo naše zážitky jsou o to výraznější. Kolikrát uděláme něco, čeho můžeme potom litovat. Jako dospělí si ze zkušenosti již dáme třeba čas na rozmyšlenou, nejednáme tak impulzivně. Proto si myslím, že bloky si přinášíme zejména z mládí. 


Ostatní zajímavosti snů


Krátkodobá/dlouhodobá paměť

     Může se stát, že se ve snech projeví pouze Vaše dlouhodobá paměť, která bude naprosto oddělená od té krátkodobé. Tzn. že se Vám může zdát sen o Vaší bývalé manželce, přitom s ní již 10 let nejste. Mě se často zdá, že jsem v paneláku s rodiči – přitom s nimi více jak 10 let nebydlím. Ve snech se mi neukáže ani moje žena a ani jedno z dětí. Je to velmi zvláštní, co dokáže mozek vytvořit. Často je to ale spojené s nějakými obavami. Ano, je pravda, že sny jsou také velmi pozitivní. Ty pozitivní jsou příjemné, ale zatím jsem nepřišel na to, zda je možné se z nich nějak inspirovat. Spíše se zaměřuji na ty negativní, které považuji za zásadní. 


Sny můžete ovlivňovat 

     Když jsem byl mladší, vědomě jsem sny ovlivňoval. Věděl jsem, že se mi zdá sen, ve kterém mám nadpřirozené schopnosti. Když se mi zdál, už jsem věděl, že jsem ve snu. Vymýšlel jsem si, co všechno ještě ovlivním a co všechno ještě budu jako nadpřirozená bytost umět. Také se mi stávalo, že jsem se ze snu probudil, šel jsem na záchod, a protože se mi ten sen tak líbil, byl jsem schopen v něm pokračovat. To už teď neovládám, ale myslím si, že je to jen kvůli tomu, že žijeme v době, která nám moc času na spánek nedává. To si uvědomuji, že je velká škoda. Vím, že lidí, kteří umí ovlivňovat sny, je jen málo. Ale proč byste to nemohli zkusit 😉 Uvědomit si, že sen je jen sen – to vše je možné.  


Kdy se Vám sny zdají? | Proč někdo sní více než někdo jiný

     Sny se Vám zdají možná každý den – jen si je nepamatujete. Moje žena je toho příkladem – neví o tom, že by se jí sny zdály. Sny si budete pamatovat ve chvíli, kdy Vás budí buď Vaše tělo – chce se Vám na záchod/máte hlad/bolí Vás břicho/hluk v okolí, a nebo Vás vzbudí Váš výrazný sen. Mnoho z Vás zná třeba, že ve snu padáte a nechcete vidět, jak dopadnete – tak se probudíte. Možná je něco na tom, že není možné vidět ve snu svoji vlastní smrt. Já ji neviděl.

     To je vše, co Vaše tělo probouzí. Jste někde mezi úrovněmi – ve skutečnosti v tu chvíli, kdy si začínáte sny pamatovat – nespíte tvrdě. Také to může vznikat ve chvíli, kdy Váš soused vstává – s pravidelností v určitou chvíli. Vy se automaticky napůl probudíte – tím sníte. Nemáte klidný spánek. Nebo jsem také vypozoroval, že se mi sny často zdají ve chvíli, kdy jsem hodně přespaný. To už se mi dlouho nestalo, ale když jsem byl malý/mladší – měl jsem hodně času na spaní.


Dobrý spánek

Namalovaný spící méďa - Sny | Jak se zbavit noční můry? | Bloky | Dobrý spánek je půl zdraví | Hlava | Psychologie

     Můžu také konstatovat, že pokud nesníte, můžete spát tvrdě a dobře. Možná nemáte žádné noční můry, možná jste dobře unavení. Není nad to být zdravě fyzicky unaven, nejíst před spaním, jít spát s čistou hlavou, těšit se na zítra a spát aspoň 8 hodin. Neřešte před spaním důležité otázky, nechte si to na zítra. Když přesto něco musíte řešit, těsně před spaním ještě vynaložte nějakou pasivnější činnost, díky které budete myslet nejlépe na nic.

     Přečtěte si něco klidného. Pusťte si rádio nebo televizi s nějakým klidnějším pořadem, který Vás odvede myšlenkami jinam. Musíte se očistit od těžších myšlenek. Dceři před spaním říkám, na co se může těšit druhý den. Měli bychom si to sami všichni naordinovat. Každý večer si říct, na co se těšit zítra. Jsem si jistý, že to funguje. Nejde o sny, jde o kvalitní spánek. Lépe se vyspíte. Lépe budete fungovat další den. Zakažte si myšlenky, když víte, že Vás čeká těžší den. Můžete se časem naučit ovládat je a nechat je pracovat až ve správnou chvíli. Vy ovládáte to, jak se cítíte, to jaké máte nálady a nebo to, jak spíte. Nejde to ale hned – musíte se to naučit postupně.    


Na závěr

     Tento článek jsem napsal především jako inspiraci pro ty, kteří z Vás mají noční můry. Chtěl jsem poukázat na fakt, že sen může být klíčem k tomu, abyste se zbavili Vámi vytvořených bloků. Noční můra není nic špatného – je to jen připomenutí – že máte blok. Blok je to, čeho byste se měli zbavit. Když se zbavíte bloku, zbavíte se i nočních můr.

     Článek není jen o snech, je také o spánku. Spánek je důležitý pro Vaše tělo a mysl. Zásadně Vás ovlivňuje, jakým jste člověkem, a jak fungujete. Dobrý spánek můžete sami zásadně ovlivňovat. Naučte se správně před spaním nastavit. Jakmile si dobré zvyky před spaním zautomatizujete (budete je dělat nevědomky), máte vyhráno. Myslím si upřímně, že když má někdo špatný spánek, může si za to z velké části sám. 


Přeji Vám všem čistou hlavu a nebojte se věnovat sami sobě trochu času v dnešní uspěchané době. Spěte dobře!


Upozornění: Tento článek není žádnou kopií názorů někoho, či kopií nějakého jiného článku nebo dokonce překladem z jiného jazyka. Jedná se o autorův názor, který čerpá pouze z vlastních dlouholetých zkušeností. Článek se neopírá o žádnou vědeckou studii či odborný článek. Autor používá pouze selský rozum.


Také by Vás mohlo zajímat

Jízda na kole | Střídavá (kontrastní) sprcha | Bolest zad | Sny a dobrý spánek | Meditace | 20ti minutovka | Běh pro začátečníky

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Hlava | Psychologie:
Výchova dětí metodou vysvětlování | Výchova dítěte 3.díl
Řešení nejen pro český sport | Psychologie jako základní kámen | Sport
Tenisová taktika "zlomení" | Jak nejlépe zlomit soupeře? | Petra Kvitová je ztělesnění této dokonalé taktiky
Rozhodnutí | Těžké rozhodnutí | Nejste si jisti? Je těžké se rozhodnout?

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x