Řešení nejen pro český sport | Psychologie jako základní kámen | Sport

článek Řešení nejen pro český sport

Dle veřejně dostupných informací nemá fotbalová i hokejová reprezentace psychology. To zřejmě platí také pro ostatní sporty kromě některých výjimek. Já se nepovažuji za žádného odborníka, ale jsem si jist, že ze všech signálů, které k nám přichází ze světa, ale i z vlastní zkušenosti s mnohými sporty nebo i s běžnými pracovními či osobními činnostmi, se s vyrovnanější hlavou, na které se alespoň trochu cíleně pracuje, dosahuje výrazně lepšího výsledku, než když se tým či individuální sportovec soustředí pouze na svoji fyzickou stránku (vč. techniky).


Řešení nejen pro český sport

     To se bohužel děje v českém prostředí v mnoha oblastech sportu. Jsme zaslepeni výkonem a přitom zapomínáme na nejdůležitější – na hlavu. K čemu je Vám silná noha, když Vaše hlava nedá jasný a přesný povel ke kopnutí do balónu v pravém okamžiku? Představte si, že se hlava dokáže po určitém tréninku lépe soustředit na to, že máte dopředu vyhledávat spoluhráče, zároveň v klidu vnímat nebezpečí soupeře a vědět, kde je brána. Nevnímat okolí, nenechávat se strhávat jinými myšlenkami. Umět se soustředit jen na ty nejdůležitější věci, které mohou vést k vítězství. Zbytek bude jen rozmazaná olejová barva na plátně. Když to neumí ani jeden z 11 hráčů na poli, pak je výkon jedna “velká koleny rozklepaná šaráda”, kterou můžeme často sledovat na českých fotbalových trávnících, ale také v ostatních sportech. Tento jev je bohužel čím dál více zřetelnější.

     Většinou tam chybí ta klidná rychlá myšlenka. Nepochybuji o tom, že by to Češi neuměli, musí je to ale někdo naučit a vštěpovat neustále do hlavy/do mysli/do podvědomí. Protože ostatní státy na psychice již léta pracují, jsou o kousek dál než my. Když se v tom my nebudeme vyvíjet, budeme vždy pomalejší, méně vyrovnaní, méně soustředění, nejistí. Některým národům je větší soustředěnost/vyrovnanost přirozená, nám ne. My to dokážeme, ale musíme v globálu na tom pracovat (kromě pár výjimek). 


Psychika jako základní stavební kámen

     Je potřeba do týmů, ale také pro jednotlivce implementovat to, čemu se Češi pro mě z nepochopitelných důvodů brání již desítky let. Také je to znát na našich výkonech. Pokud máme v týmech doktory a maséry pro léčení a přípravu těl sportovců po fyzické stránce (fyzično), musíme myslet i na tu důležitější složku, kterou je bezesporu duševno (psychika). Výhra je z většiny ovlivněná naší myslí, pak dlouho ničím, a teprve poté přichází menší díl fyzického stavu. Tak to prostě je. Zažil jsem to v mnoha sportech osobně. Když nepracuje hlava, je naprosto jedno, jestli máte senzačně připravené tělo.     Slyšel jsem několik komentářů, že jsme málo zkušení například v zahraničních ligách, že tam máme nedostatek hráčů. Že zkušenost hraje významnou roli. Ano, zkušenosti tomu pomohou, pak se cítíte psychicky silnější, i když na psychice intenzivně nepracujete. Pokud je ale zejména ve vrcholových sportech využito služeb psychologů, můžete se k těmto zkušenostem snadněji dostat. Je potřeba najít klid. Nedělejme duchaprosté analýzy, ty nám nepomohou. Je potřeba začít se vyvíjet. 20 let jsme stáli na místě a teď je potřeba udělat další krok. Implementovat na všechny úrovně psychologické postupy. 


Psychologie jako součást tréninku od útlého věku

     Pokud se psychologie nestane naprosto seriózně součástí tréninku (nejlépe hned na začátku kariéry každého sportovce), budeme neustále prohrávat. Kde se zrodí myšlenka kopnout do míče, kde se při tenise rozhoduje, zda bude hráč/hráčka vítěz či poražený? Ten prvotní signál je vždy v hlavě. Když ta myšlenka nebude provedená v dostatečné síle, v klidu a plné soustředěnosti – nikdy nebude vykonaná natolik přesně, aby byla vítězná.


Fotbalová reprezentace

     V jednom rozhovoru z roku 2016 jsem četl, že fotbalová reprezentace nemá psychologa. Já se ptám, jak je to vůbec možné? Také jsem nedávno četl, že i týmy v Bundeslize mají své psychology, anglická liga to samé. Nevymlouvejme se na to, že na to nejsou peníze. Spíše jsme na to zapomněli ,a nebo děláme, že o tom nechceme vědět, možná se stydíme, nebo se to nelíbí hráčům, možná je to moc nové, nebo ještě nějaká jiná výmluva. To ale nemusí nikoho zajímat. Je to potřeba a bez toho nebudeme schopni konkurence. Pokud se velmi rychle na všech úrovních nezavede psychologie, můžeme se na dobré výsledky dívat jen v televizi a hlavně u ostatních týmů. 


Důkaz místo slibů

     Dominika Cibulková vyhrála Turnaj mistryň. Dopomohl jí k tomu mentální kouč (psycholog). To je snad jasný důkaz toho, že bez něj, to v žádném sportu do budoucna nepůjde. Těch důkazů je mnohem více, já si ale schválně vybral právě Slovenku Dominiku Cibulkovou. Proč? To se dozvíte v následujících řádcích. Mým zdrojem těchto informací je článek na aktualne.cz. Zde je Dominika také citována: “Rychle jsem ovládla své myšlenky a zůstala jsem silná v hlavě. Naučila jsem se pracovat se svými emocemi, které mě srážely, a tohle je důkaz, že už to dokážu.” Dříve měla nálepku hráčky, která se v koncovce rozklepe. Nyní už to neplatí. Proč? Protože jí někdo pomáhal s myšlením, s uvolněním hlavy. To má za následek soustředění, správné reakce, žádná překvapení, automatické fungování na základě neustálého vštěpování vzorců chování. Někdo tomu může říkat dobrý mentální kouč, pro někoho to může být kamarád nebo sportovní psycholog, apod.Vzpomínka na Titány [Remember the Titans] | Film a inspirace

     Trošku z jiného soudku. Dnes jsem se po práci chvíli díval na klasický americký happyend (odkaz na CSFD.cz). Filmy tohoto typu mám to rád, i když s realitou nemají moc společného (mělo by to být sice autentické, ale ta skutečnost z toho moc cítit nebyla). Člověk si odpočine, hlava zůstane vypnutá – přesně to, co Američané hledají při zábavě či při sledování filmů.


Čím více absurdní, tím více je to zapotřebí (trochu se budu opakovat)

     Ale zpátky k tématu. Pokud se trochu zaměříte, můžete z tohoto filmu získat informace o tom, jak by se mělo s psychikou hráčů/sportovců nakládat již od útlého věku. Možná Vám bude připadat absurdní, jak si Američané “cpou do hlavy”, že jsou nejlepší, že to dokáží, že jsou silní, soustředění, že jsou vítězové a ne poražení, apod. V tom je ten rozdíl mezi nimi (nebo i Angličany, Němci, Rusy, Francouzi) vs. Čechy (ale určitě i Slováky, atd.). Čím více absurdní Vám to připadá, tím více je to potřeba. Bez hlavy to nepůjde. Stále se mezi námi bude vytvářet větší a větší propast – přesně jak je to patrné už po mnoho let. A my se pořád budeme divit, proč jsou naše výsledky tak špatné, přitom stačí zapojit do přípravy hlavu – nic jiného v tom není. Jakmile budete pracovat na celku – tedy těle i hlavě – celá ta práce bude mít úplně jiné výsledky. 


Základní pilíř

     Pokud trenéři nepochopí (v globálu), že je potřeba na psychice každého sportovce pracovat od začátku, nikdy z nich nevychovají dokonale silné a soustředěné jedince. U nás se připravujeme fyzicky, ale hlavu opomíjíme. Ano, jsou světlé výjimky trenérů a nebo hráčů, které ani silné a odolné psychice nemusí nikdo učit – přesto ji budou mít. Nebo si sami sobě budou neustále klást vyšší cíle a budou je schopni samostatně plnit – to se jedná především o výjimky (špičkové sportovce, kteří do dotáhnou daleko, pokud k tomu mají předpoklady).

     Jestli chceme být dobří, musíme si to připustit. Musíme si říct, co je potřeba dělat jinak. Ale ne výjimečně, nýbrž globálně. Všichni trenéři by měly psychiku považovat za jeden z nejdůležitějších pilířů a aplikovat správné postupy, které ji budou u sportovců rozvíjet.


Řešení nejen pro český sport | Psychologie jako základní kámen


Vložit klid do podvědomí | Automatizace (stát se “robotem”)

     Ve chvíli zápasu či určitého tlaku, kdy naše myšlenka rozhoduje o tom, zda uděláme správný a rychlý úkon, hlava většiny českých sportovců nepomůže. Proč? Protože na to sportovce prostě nepřipravujeme. Tento klid je nutné vložit do podvědomí sportovce tak, aby úkony/činnosti při sportu dělal natolik automaticky, aby ať přijde jakákoliv situace, sportovec udělal to, co je třeba. Zachoval klidnou hlavu a velmi rychle bez přemýšlení udělal to, co je nejefektivnější. Pokud toto v podvědomí není, myšlení na to, co má udělat zpomalí reakční dobu. Přesně toto je vidět u většiny českých sportovců. Toto tvrzení může znít namyšleně či tvrdě. Já jsem o tom ale přesvědčen – jen popisuji situaci, kterou vidím kolem sebe. Opět je nutné podotknout, že existují výjimky, o kterých jsem se zmiňoval výše. Zkušenosti a dotazy | Pište – budu rád

     Byl bych velmi rád, kdyby se tímto článkem inspiroval alespoň jeden hráč a nebo trenér, který na základě toho trochu změní svůj přístup. Myšlení nemusí ovlivňovat jen trenér! Jako sportovec můžete i Vy ovlivňovat své vlastní myšlení – být sám sobě trenérem. Tím získáte obrovskou výhodu před ostatními. Klidná hlava je silnější, než velmi fyzicky výkonné tělo. Pokud to spojíte dohromady – psychiku a výkon – budete nepřekonatelní. Pokud někoho inspiruji, byl bych moc rád, když nám o tom napíšete. Vaše zkušenost může motivovat ostatní. Rád pomohu, pokud byste měli jakýkoliv dotaz. Samozřejmě že lze vše aplikovat i do osobního či pracovního života. A to nejen od útlého věku, ale také v 80. letech – jen musíte chtít a být trpělivý.  Rčení, že starého psa novým kouskům nenaučíš – je dle mého selského rozumu nesmysl. Naučit se dá vše – jen se musí chtít.


Odkazy fotbalová a hokejová reprezentace | Reprezentace nemá psychology

  1. Český svaz ledního hokejezde.  Sice to není natrvalo zaměstnaný psycholog u reprezentace, ale aspoň nějaká zmínka. V dnešní době je to ale velmi smutné
  2. Fotbalový svaz – nemám žádný odkaz – nic kromě článků o tom, že fotbal nemá žádného psychologa jsem nenašel. Znovu se opakuju – jsme s prominutím “100 let za opicemi”. 

Upozornění: Tento článek “Řešení nejen pro český sport” není nikým podporován, placen. Je to pouze můj osobní názor a velmi rád bych tímto přispěl k zamyšlení nebo k debatě, zda děláme skutečně pro sport to, co je potřeba. Český sport si vyžaduje již mnoho let jiný přístup. Nechápu, kde jsme se zasekli a jak je to vůbec možné. Otevřete se novému myšlení a začněte využívat prostředky a postupy, které by měly součástí každého tréninku. Není důvod se psychologie bát, ať už ve světě sportu, v životě, či v práci. V článku se objevuje neustálé opakování některých faktů či informací – tímto bych Vás chtěl požádat o pochopení – považuji to za nutné obzvláště v prostředí českého sportu, kde je psychologie téměř neviditelná. Pochopte i silnější výrazy jako “100 let za opicemi”, dle mého názoru je to velmi přesné vyjádření skutečnosti. 


Poslední aktualizace článku “Řešení nejen pro český sport” dne: 25.02..2017, Důvod změny: Úprava textu. 

(47)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na Facebooku

Nebo za sdílení na ostatních sociálních sítí Mohlo by Vás zajímat - 7 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


5) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!

 


6) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně

7) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás