Kontrastní sprcha | Přínos pro tělo i psychiku | 3.díl

Kontrastní sprcha

S odstupem času, co jsem napsal 2 díly o ranní (či studené) a teplé sprše, jsem si uvědomil, že je více než nutné, věnovat se „KONTRASTNÍ SPRŠE“ v odděleném příspěvku. Kontrastní sprcha je dle mé vlastní dlouholeté zkušenosti to nej, co nám může sprcha dát. Pokud se dokážete zbavit své pohodlnosti, a vyzkoušíte to sami na sobě – dáte mi za pravdu – a již nikdy nepřestanete. Z jakého důvodu? Kontrastní sprcha Vám přinese tolik pozitivního, že na to do smrti nezapomenete. Musíte ale chtít. Ne každý chce a ne každý má vůli, zbavit se pohodlnosti na úkor zdraví, energie, optimismu a dobrého pocitu. Neříkám, že je to lehké – to není, ale co si dovoluji skálopevně tvrdit je fakt, že to stojí za to!


Kontrastní sprcha | Contrast Water Therapy (CWT)

     Původně jsem tomuto způsobu sprchování říkal „střídavá sprcha“. To jsem ale ještě neměl tušení, že na střídání teplé a studené sprchy existují studie. Nyní na základě americké studie, kterou jsem náhodou sám objevil – jsem název upravil. Označuji ji tedy jako „kontrastní sprcha“, jinak ji již nenazvu. Tuto studii jsem našel náhodou, když jsem chtěl svůj předchozí článek podpořit nějakým odkazem na odbornější bázi. Bylo velmi příjemné zjistit, že to, k čemu jsem několikaletým experimentováním se sprchou sám přišel, je výsledkem zkoumání (studie). Odkaz na studii včetně mých nových poznatků z pokračujícího experimentování (můj vývoj a posun kontrastní sprchy v mém podání) vkládám níže – nejprve teorie a poté prostřednictvím jednotlivých upgrade praxe v podobě chronologického zápisu – od nejstaršího po nejnovější. 


Trochu odbornosti

     Abych svoji neodbornost trošku naboural a posílil tak váhu mého experimentování se sprchováním – přidávám odkaz na odborný článek (v anglickém jazyce) Národního centra pro biotechnologii (Zdroj: National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine). Je možné jej také najít již přeložený (slovenština) zde. Článek se týká tzv. kontrastní sprchy (contrast water therapy – CWT) – která je obdobou toho, o čem zde píši, k čemu jsem se dostal po x-letech experimentování/zkoušení. Tyto odkazy jsem našel až po dopsání původního článku „Teplá sprcha“ ze dne 22.10.2015, abych měl nějakou podporu v zádech. K mému překvapení se moje metoda velmi shoduje. Na základě nově nabytých informací z této studie jsem se nechal inspirovat k menší úpravě a hodlám vše vyzkoušet přesně dle jejich návodu a pak sem připíši upgrade. Pro jistotu zde vkládám článek z NCBI také jako obrázek pro náhled, v případě, že by byl odkaz nefunkční (ve chvíli smazání).


Ještě přidávám pro zajímavost odkaz na názory sportovců/běžců  – zde (zdroj: behej.com). 



Přínos experimentu –> Optimismus | Radost | Energie | Zdraví 

     Podle odborného článku jsem si tedy nakonec trošku upravil svoji vlastní metodu sprchování a mohu Vám tento způsob „kontrastní sprchy“ vřele doporučit. Zatím na sobě pozoruji, že je mi příjemné vodu střídat dle postupů níže. Chci poukázat na to, že střídání teplé a studené sprchy (vody) a tedy použití „kontrastní sprchy“ využívám z důvodu přínosu pro mé tělo a moji psychiku. Tato sprcha má na mě a můj organismus blahodárné účinky. Už jen pro ten příliv optimismu, který na mě přichází vždy v závěru sprchování, má pro mě smysl v tom pokračovat. Jenže tím to nekončí. Používáním jsem více otužilý, zcela jistě to tedy přispívá k mé odolnosti vůči výkyvům teploty – posiluje to tedy moje zdraví.


Zadní rýma (rýma) – snížený výskyt

     Radikálně se Vám sníží výskyt rýmy – což mohu sám potvrdit. Při každém sprchování cítím, že se mi při střídání vody spustí (promiňte ten výraz) hlen. Po vysmrkání cítím, jako by se mi dýchací cesty pročistily. To je také možná příčina, proč se mi rýma  (i zadní rýma) začala vyhýbat. Kontrastní sprcha nebo studená sprcha slouží pouze jako prevence (předcházení rýmě)! Nikoliv jako pomoc při spuštění zadní rýmy (rýmy) – to už je pozdě. Počkejte si až budete zdrávy a začněte postupně s aplikací kontrastní sprchy dle návodu. 


Regenerace pohybového ústrojí

     Po náročném ale i méně náročném výkonu kontrastní či studená sprcha snižuje bolesti kloubů a svaloviny, a to zejména následné dny. Pravděpodobně díky změnám teploty (menším šokům) dochází k regeneraci, o které se zmiňuje americká studie. To samé je dle mého aplikovatelné pro všechny z vás, kdo právě čte tento příspěvek. Jsem si jist, že to bude mít ty samé účinky pro širokou veřejnost. Rád bych upozornil, že začátečník by měl začínat postupně, obzvláště, pokud není 100% fit. Po pár dnes používání kontrastní sprchy se budete cítit lépe a to je dostatečný důvod k tomu, proč změnit svoje návyky a jít proti své pohodlnosti. 


POSTUP – poslední verze *


     Po dalších 3 měsících mého experimentování (sprchování) předpokládám, že se můj způsob sprchování prostřednictvím „kontrastní sprchy“ stabilizoval, a že již moc změn nenastane. Samozřejmě nikdy neříkej nikdy – to je jasné – vždy existuje prostor pro změnu (pro posun). Můj postup jsem oproti minulému opět pozměnil a věřím tomu, že je tento postup nejlepší ze všech. Navíc již nepociťuji při přechodu na max. studenou vodu žádné překážky (minimum pohodlnosti) – což je příjemné. K tomu mám pocit, že se mi kontrastní sprcha stala již zvykem. 


Postup (současný – experiment):

Poté, co se umyjete a očistíte od mýdel (gelů) a šampónů, nastoupí na řadu kontrastní sprcha:
1) 1 min teplé vody a následně 30 vteřin studenější vody (teplou tak, jak je Vám to nejpříjemnější – většinou jak se umýváte)
2) opakujete 1 min teplé vody a 30 vteřin o 1/3 studenější, než na začátku (teplá stále stejně jako na začátku)
3) pro úsporu času i energie, opakujte cyklus ještě jednou – 1 min teplé vody a 30 vteřin studená na maximum**
– dle studie se má kontrastní sprcha opakovat vícekrát a po delší dobu – to mi nevyhovuje a navíc to není moc úsporné.

Rozdělení do 3 fází

     Je tedy nutné uvědomit si, že kontrastní sprchu rozdělíme do 3 fází. Na základě toho si přizpůsobíme snižování studené vody na třetiny (1/3), tzn. nejprve snížíme teplotu o 1/3, pak o 2/3 a nakonec jen studenou na maximum**. Časem zjistíte, že když jste ve 2. fázi – a dáváte si studenou vodu, přestáváte si všímat nepříjemných pocitů. Kůže má jakousi paměť na rozptyl teploty vody, a tak vůbec nevadí, že při jednotlivých cyklech vracíte teplotu na nejpříjemnější teplou vodu, a pak zase zpět na studenou. Tělo si vytvoří jakousi momentální „hroší kůži“, se kterou se stalo odolnější a výkyv teploty tolik nevnímá a to oběma směry. To pro mě bylo po x-měsících velmi příjemné zjištění.

Pozitivní přístup

     Doporučuji v průběhu kontrastní sprchy považovat výkyvy teploty, obzvláště té studené, jako za pozitivní – to myslím ve Vaší hlavě (myslet na to, jak nám ta sprcha dělá dobře po těle). Neznepříjemňujte si to a neříkejte si, jak je to těžké. Myslete na to, jak Vás ta sprcha krásně osvěží, a uvědomujte si, jak příjemný pocit máte na konci. Po absolvování kontrastní sprchy cítíte úžasnou úlevu a máte dobrý pocit – to si nemusíte namlouvat – to ucítíte sami. 


Doporučení

     Sprchování všeobecně doporučuji nejlépe ihned po sportovním či pracovním výkonu, a to obzvláště pro začátečníky. Čím dříve, tím lépe. Pokud si jako začátečník budete dávat sprchu po 3 hodinovém sezení na gauči u televize – bude to velmi náročné pro psychiku. Půjdete proti výraznější pohodlnosti, než když budete ještě nastartování z nějakého výkonu. Kontrastní sprcha je úžasnou vzpruhou (regenerací) a mám již nasledované, že mi pomáhá odbourat svalové a kloubní bolesti, kterých jsem se většinou bez této sprchy nedokázal ve svých více jak 30-ti letech zbavit. Někdo používá promazání Alpou, mně perfektně funguje kontrastní sprcha. Také doporučuji nesprchovat se po jídle, ale vždy před. Opět z důvodu pohodlnosti. Když se najíte, chcete být spíše v klidu a ne jít do sprchy. Mám odzkoušené, že po jídle se zvyšuje úroveň pohodlnosti. 


Co mi pomáhá překonat výkyvy?

     Ještě jsem si uvědomil, že když začínám s 1.fází – se studenou vodou, pomáhá mi, když si dávám při sprchování hlavu do dlaní (se kterými hýbu nahoru a dolu po obličeji – klasický pohyb při osvěžování), jako bych si umýval tvář. Dělám to tak vždy při přenastavení na studenou vodu. Tak nějak u toho zapomenu alespoň částečně na tu pohodlnost, proti které jdu. 


**Zima | Za jiných podmínek

     Rád bych upozornil, že v zimě má voda jinou teplotu. I když je potrubí vody vedené 1 metr pod zemí, teplota je o pár stupňů vůči jarnímu/letnímu období nižší. Pak už je to spíše na Vaší otužilosti, zda budete vodu nastavovat v konečné fázi na nejstudenější. Mohu sám potvrdit, že to po 1 roce užívání kontrastní sprchy „tu nejstudenější vodu“ vydržím 😉 Je jasné, že v zimě si tepla více vážíme. To má za následek větší dávku pohodlnosti, se kterou možná budete při aplikování kontrastní sprchy bojovat. Vše lze ale překonat. Myslete na to, jak Vám sprcha prospívá a co Vám vše přinese – to jak se budete cítit poté. Je to nezaměnitelné. Jako když saunujete a dáte si studená vědra na záda – perfektní!


Vyzkoušejte a pokud ucítíte úlevu – sportovci či pracující – nebo máte jakoukoliv jinou zkušenost – dejte mi vědět do diskuze – budu rád!


Další díly o sprše + rýma

1. díl – Sprcha | Jak nalít optimismus do žil? | Proč jít proti pohodlnosti? – odkaz zde,
2. díl – Teplá sprcha | Proč sprchování teplou vodou? | Špatný (zlo)zvyk – odkaz zde,
Rýma (zadní rýma) jako hlavní původce běžných onemocnění – odkaz zde.


*Posledních pár měsíců jsem publikoval jednotlivé upgrade mého experimentu „kontrastní sprchy“. Z důvodu délky textu a tedy i složitosti tento vývoj zpřístupňuji pro zvědavost čtenářů zde (archiv), nikoliv v tomto příspěvku. Chci aby byl příspěvek krátký a bez zbytečného rozepisování. V jednoduchosti je síla. Výše uvádím pouze poslední verzi. Možná ji časem také upravím – člověk nikdy neví 😉 


Také by Vás mohlo zajímat

Jízda na kole | Střídavá (kontrastní) sprcha | Bolest zad | Sny a dobrý spánek | Meditace | 20ti minutovka | Běh pro začátečníky

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x