Alergie na pyl | Tip na zmírnění alergie | Zdraví | Rady ze života

Článek na téma: “Alergie na pyl”

Vlivem použití antibiotik jsem před 4 lety získal alergii na pyl, kterou jsem do té doby neznal. Každý rok jsem tak na jaře začal cítit přicházející alergii na pyl, která u mne vždy vypukla se vším všudy. Alergii jsem cítil celé dny. Zejména při cestě na kole do práce jsem cítil výrazné zesílení alergických reakcí. Po pár metrem na kole mi začaly slzet oči tak, že jsem neviděl na cestu. Tento rok se mi ale povedlo alergii oslabit. Mohlo by to pomoci i Vám.


Alergie na pyl | Tip na zmírnění

Jako vždy jsem začal přemýšlet, proč k alergii na pyl dochází, kde vzniká a z jakých důvodů. Představuji si to jako oslabení útrob naší hlavy na okolní podmínky. Všechny cesty, které máme v hlavě – všechny trubky jsou nějak náchylné. Pokud jste odolní a i Vaše útroby (cesty) – pak alergii neznáte. Pokud ale jste méně odolní a nebo vystavíte své tělo nějakému zásahu – jako bylo v mém případě – použití silných antibiotik, může se stát, že dojde k oslabení. Pyl se dostaví k oslabeným útrobám různými cestami a začne škodit, pokud s tím nic neděláme. Usazený pyl začne v útrobách vytvářet záněty, které vedou k reakci těla – kýchání s častější intenzitou, slzení a svědění očí, rýmy, svědění v krku, bolesti v krku, rozšíření do ostatních částí těla, hůře se vám dýchá, bolest hlavy, zvracení, záněty, atd.


Položil jsem si otázku – Jak dochází k alergii na pyl?

Tj. k reakci vašeho těla na okolní podmínky? Co je příčinnou toho, že se spustí alergická rýma, slzy, špatně se Vám dýchá, cítíte neustále lechtání na průduškách, apod.? Představuji si, že jde vše u pylové alergie skrze hlavu. Hlava je toho příčinou. A jak se dostane pyl do hlavy?


4 místa cesty pylu do hlavy

Jsou pouze 4 místa, kudy se může pyl dostat do hlavy, aby v útrobách vyvolával tuto reakci v podobě alergie:

 • nos,
 • uši,
 • ústa,
 • oči.

Jak ovlivnit intenzitu alergie na pyl?

Na základě tohoto poznání jsem si uvědomil, že je možné alergii určitým způsobem ovlivňovat. Začal jsem zkoušet jak a sledoval výsledky. Šel jsem cestou bez prášků.

 1. Nos a ústa považuji za částečně spojené nádoby. Každý den si v době pylové alergie vyplachuji mořskou solí – to považuji za dobrý nástroj, jak pročistit tyto útroby hlavy preventivně, ale i v případě již rozjeté alergické reakce. Jednoduše řečeno pročistíte trubky. Někdo pročišťuje jen vodou – proč ne, když to stačí.
 2. Uši považuji spíše za jednostranně průchodné, tzn. že si myslím, že pobytem venku nevnášíme přes uši pylové částečky do našich útrob. Navíc vím, že proplachováním nosu a úst mořskou solí, které jsou spojené nádoby, tj. částečně uši čistím také. Uši jsou s nosem a ústy v dobrém spojení.  
 3. Oči – to byl jediný orgán, který jsem neměl vůbec na paměti. Nikdy jsem oči neřešil z pohledu pylové alergie. Uvědomil jsem si ale, že se jedná o jeden z největších lapačů pylů. Došlo mi to především díky cestám do práce na kole. 

Vždy během jízdy na kole a pak následné hodiny poté jsem zažíval alergická muka. To mě přimělo k tomu, začít se očima zabývat. Zkoušel jsem různé techniky – např. chránit si oči brýlemi. Dokonce jsem si pořídil speciální parašutistické brýle. Trochu to pomáhalo, ale nebylo to dostatečné.


Vymývání pylu z očí vodou

Začal jsem si oči vymývat od pylu vodou vždy těsně po nárazovém přísunu pylu do očí – tj. v mém případě po jízdě na kole. Všiml jsem si, že to pomáhá. Bylo to ale stále málo. Tak jsem tuto aktivitu zintenzivňoval až jsem přišel na postup, který je níže. Dobře si uvědomuji, že se s pylem nesetkáváme pouze na kole, ale také kdekoliv jinde – doma, při bdělosti, při spánku, při ostatních aktivitách, při pasivitě, na zahradě, při procházkách, atd. Když ucítíte nárazový přísun pylu – pokuste se co nejrychleji z očí pyl vymýt. Může Vám to ušetřit zbytečné následné nepříjemnosti.


Postup jak snížit následky alergie na pyl (zmírnění alergie):

 1. Preventivně mořská voda 2x denně do nosu (ráno a večer) – pročišťujete nos, ústa, ušich
 2. Ráno když vstanete – řádné propláchnutí obou očí vodou, odstranění ospalků (doporučuji si kolem očí promazat nějakým přírodním olejíčkem)
 3. Pokud jezdíte na kole / zažijete intenzivní nálož pylu, a cítíte, že alergie přichází nebo, že se spustila – pokuste se co nejdříve vymýt oči od pylu vodou
 4. Večer před spaním ten samý postup jako ráno, když vstanete – dostatečné vymytí očí od nasbíraného pylu po celém dni

Alergie odešla stejně tak, jako přišla (nebo může být zmírněna)

Alergie by se po pár dnech měla díky tomuto postupu zmírnit. Možná zažijete to, co jsem zažil sám. Alergie odešla. Uvolnil jsem své zanesené trubky a preventivně je očišťoval. Nedocházelo tedy k neustálému zanášení a vytváření zánětů, které v hlavě a v jejich útrobách dochází ve chvíli, kdy je pylu více, než vaše útroby dokážou snést. Co je na tom velmi pozitivní je fakt, že jsem přestal úplně používat jakékoliv antihistaminika. Vyzkoušel jsem snad všechny. Některá mi pomáhala, ale vždy měli vedlejší účinky. Nevěřím tomu, že je to dobré řešení. Ale možná pro někoho jediné. Každopádně vyzkoušejte prevenci a nevzdávejte hned po pár dnech. Rozhodnutí je ale vždy na Vás.


Vložená upoutávka – Jak léčit zadní rýmu

  Zadní rýma a její léčba >>  


Rouška – tip 1

Hlavně doporučuji, nezačněte lidé bláznit a používat proti alergii roušku. Ano, věřím tomu, že může zmírnit alergii nebo ji utlumit, tím ale na tělo přiložíte něco, co tělo nepotřebuje, čím zpohodlní. Je to jen další berlička. Díky tomu se opět Vaše tělo naučí být lenivé a přestane se přirozeně bránit. Nakonec budete závislý na nošení roušky. To postrádá smysl. 


Pšikání – tip 2

Nepodceňujte pšikání. Je to úžasný obranný mechanismus těla. Nechte pšikání probíhat přirozeně. Nesmrkejte hned po prvním pšiknutí a nechte to celé proběhnout. Až se tělo zbaví nečistot, přestanete pšikat. Pak se vysmrkejte. Často toto vtipné pšiknutí, které možná vnímáme spíše s vtipem, než že je to velmi přirozená obranná a velmi účinná reakce našeho těla, může zabránit propuknutí alergie, či nemoci. 

Pamatuji si, že jsem byl pyšný na to, že umím pšiknout se zavřenými ústy. To není nic dobrého. Omezoval jsem tím správné funkci. Pšikání probíhá tak, že Vaše tělo rozkmitáním a prudkým pohybem vyhodí nezvané hosty z Vašeho těla. Nechte to proběhnout tak, jak má. Samozřejmě s ohledem na lidi kolem Vás. Rozhodně se tomu nebraňte a užijte si to tak, jak si to užívám já 🙂Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás