Palivové dřevo | Dřevo do kotle | Dům a domácnost

Poprvé v životě sháním dřevo do kotle – palivové dřevo. Nejsem si jistý, jaké dřevo je vhodné, v kterém případě a nemám zkušenosti při pořízení palivového dřeva. Celým procesem si procházím, nasbírám zkušenosti a rád se s vámi o ně podělím. Mým cílem není topit v kotli, ale pokud budu muset – bude energetická krize, nebude dostupný plyn, chci být připraven a mít jinou alternativu (variantu).  

Palivové dřevo

Pokud hledáte vhodné dřevo do kotle (palivové dřevo) vaše rozhodování je závislé na více proměnných. Nebudu se zabývat každou situací, předpokládám, že ti, co mají les a ti, co již mají dost zkušeností s palivovým dřevem, těm není potřeba poskytovat rady (většinou lidé z vesnic a menších obcí).

Věnuji se především skupině lidí z měst, kteří se s palivovým dřevem moc nesetkali a snaží se najít smysluplné informace z jednoho zdroje. Hledal jsem místo, kde by vše jednoduše v kostce bylo popsáno – takové místo jsem ale nenašel. Proto chci jedno takové místo vytvořit pro vás. 

Palivové dřevo můžete koupit jako měkké či tvrdé dřevo. Prodejci dřeva nabízí 2 základní formy dřeva:

  • prmS (sypané dřevo  – neurovnané o cirka 30 % méně) a
  • prmR (rovnané dřevo – dražší). 

Nezapomeňte na to, že pokud chcete s palivovým dřevem topit, mělo by být suché. Buď jej koupíte již suché (za příplatek) a nebo si jej musíte zakoupit a sami vysušit. Sušení může trvat 1-2 roky, záleží na podmínkách a druhu dřeva. 

Vhodné dřevo do krbu

Do krbu je vhodnější tvrdé proto, že měkké jehličnaté obsahuje pryskyřici a při hoření se častěji špiní sklo. 

Druhy dřeva

A) Měkké dřevo

Máme měkké dřevo a tvrdé. Měkké dřevo jak už sám název napovídá je snazší na opracování, shoří ale rychleji, hoří dlouhým plamenem, zapálí se při nižší teplotě, dokáže se rychle rozhořet a rychle hoří. Netvoří dlouho žhnoucí uhlíky, takže po dohoření dojde k rychlému vyhasnutí ohně. Měkké dřevo získáte z většiny jehličnatých stromů a z některých listnatých (lípa, topol nebo vrba).

Měkké dřevo – z jehličnatých – smrk, borovice, jedle, modřín, z listnatých – olše, jíva, vrba, topol, lípa. 

B) Tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo hoří déle a získáte jej z většiny listnatých stromů. Tvrdé dřevo hoří kratším plamenem, potřebuje k zapálení vyšší teplotu, pomaleji se rozehřívá, déle a stabilněji hoří. Vytvoří na delší dobu žhnoucí uhlíky, které vydrží hodně dlouho. Po přiložení další dávky paliva dojde i po několika hodinách opět k jeho rozhoření. 

Tvrdé dřevo – se řadí bříza, buk, dub, akát, jasan, jilm, ovocné dřeviny, habr, ořech a další. 

Hmotnost a výhřevnost dřeva

1 m3 (kubík) tvrdého dřeva může mít hmotnost 800 kg a 1 m3 měkkého dřeva může mít 500 kg. 500 kg měkkého dřeva má podobnou výhřevnost jako 500 kg tvrdého dřeva. V každém 1 kg dřeva jsou uschovány zhruba 4 kW tepelné energie. 

Základní jednotka dřeva

1 m3 dřeva = 1 plnometr (plm) = kubík, tj. krychle o rozměru 1 x 1 x 1 metr zcela plnou dřevní hmoty – palivové dřevo se takto nedodává – není to možné. 
Palivové dřevo se často udává v tzv. prostorovém metru rovnaném (prmR) – prostor s rozměry 1 x 1 x 1 m, ve kterém je vyskládané dřevo (jednotlivá polena nebo štípané dřevo) – skládání je drahé, je nutné jej promítnout do ceny a kvalita skládání ovlivňuje skutečné množství dřeva. 

Prostorový metr sypaný (prmS) – druhá nejčastější jednotka, která se používá. Jedná se o opět o prostor 1 x 1 x 1 m neurovnaný, volně dřevem nasypaný prostor. Náhodné sypání je levné, díky tomu dodavatelé nenavyšují ceny dřeva. Nevýhodou může někdy být to, že dostanete méně, než u prmR. 

Energetická krize a řešení alternativ zdroje tepla

V dnešní době, kdy je tu určité riziko nedostatku plynu, mnoho z nás řeší alternativu. Ne všichni si mohou dovolit pořídit si fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo. Také ne všichni chtějí propadat nákupním horečkám. Sice máme nárok na dotace, ale ne každý má možnost koupit něco s pořizovacími náklady 250 tis. Kč. Nedělám si také naděje. Je mi jasné, že pokud si pořídím fotovoltaiku/tepelné čerpadlo obecně se zdraží elektřina. Pokud bude nedostatek plynu, zdraží se elektřina i ostatní zdroje tepla.  

Máte nějaký dotaz – napište nám

Napište nám >

Pište na e-mail: radyzezivota@gmail.comPokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments