Palivové dřevo | Dřevo do kotle | Dům a domácnost

Palivové dřevo pro kotel - druhy dřeva - jaké nakoupit dřevo (měkké nebo tvrdé) | radyzezivota.cz

Poprvé v životě sháním dřevo do kotle – palivové dřevo. Nejsem si jistý, jaké dřevo je vhodné, v kterém případě a nemám zkušenosti při pořízení palivového dřeva. Celým procesem si procházím, nasbírám zkušenosti a rád se s vámi o ně podělím. Mým cílem není topit v kotli, ale pokud budu muset – bude energetická krize, nebude dostupný plyn, chci být připraven a mít jinou alternativu (variantu).  

Palivové dřevo

Pokud hledáte vhodné dřevo do kotle (palivové dřevo) vaše rozhodování je závislé na více proměnných. Nebudu se zabývat každou situací, předpokládám, že ti, co mají les a ti, co již mají dost zkušeností s palivovým dřevem, těm není potřeba poskytovat rady (většinou lidé z vesnic a menších obcí).

Věnuji se především skupině lidí z měst, kteří se s palivovým dřevem moc nesetkali a snaží se najít smysluplné informace z jednoho zdroje. Hledal jsem místo, kde by vše jednoduše v kostce bylo popsáno – takové místo jsem ale nenašel. Proto chci jedno takové místo vytvořit pro vás. 

Palivové dřevo můžete koupit jako měkké či tvrdé dřevo. Prodejci dřeva nabízí 2 základní formy dřeva:

  • prmS (sypané dřevo  – neurovnané o cirka 30 % méně) a
  • prmR (rovnané dřevo – dražší). 

Nezapomeňte na to, že pokud chcete s palivovým dřevem topit, mělo by být suché. Buď jej koupíte již suché (za příplatek) a nebo si jej musíte zakoupit a sami vysušit. Sušení může trvat 1-2 roky, záleží na podmínkách a druhu dřeva. 

Vhodné dřevo do krbu

Do krbu je vhodnější tvrdé proto, že měkké jehličnaté obsahuje pryskyřici a při hoření se častěji špiní sklo. 

Druhy dřeva

A) Měkké dřevo

Máme měkké dřevo a tvrdé. Měkké dřevo jak už sám název napovídá je snazší na opracování, shoří ale rychleji, hoří dlouhým plamenem, zapálí se při nižší teplotě, dokáže se rychle rozhořet a rychle hoří. Netvoří dlouho žhnoucí uhlíky, takže po dohoření dojde k rychlému vyhasnutí ohně. Měkké dřevo získáte z většiny jehličnatých stromů a z některých listnatých (lípa, topol nebo vrba).

Měkké dřevo – z jehličnatých – smrk, borovice, jedle, modřín, z listnatých – olše, jíva, vrba, topol, lípa. 

B) Tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo hoří déle a získáte jej z většiny listnatých stromů. Tvrdé dřevo hoří kratším plamenem, potřebuje k zapálení vyšší teplotu, pomaleji se rozehřívá, déle a stabilněji hoří. Vytvoří na delší dobu žhnoucí uhlíky, které vydrží hodně dlouho. Po přiložení další dávky paliva dojde i po několika hodinách opět k jeho rozhoření. 

Tvrdé dřevo – se řadí bříza, buk, dub, akát, jasan, jilm, ovocné dřeviny, habr, ořech a další. 

Hmotnost a výhřevnost dřeva

1 m3 (kubík) tvrdého dřeva může mít hmotnost 800 kg a 1 m3 měkkého dřeva může mít 500 kg. 500 kg měkkého dřeva má podobnou výhřevnost jako 500 kg tvrdého dřeva. V každém 1 kg dřeva jsou uschovány zhruba 4 kW tepelné energie. 

Základní jednotka dřeva

1 m3 dřeva = 1 plnometr (plm) = kubík, tj. krychle o rozměru 1 x 1 x 1 metr zcela plnou dřevní hmoty – palivové dřevo se takto nedodává – není to možné. 
Palivové dřevo se často udává v tzv. prostorovém metru rovnaném (prmR) – prostor s rozměry 1 x 1 x 1 m, ve kterém je vyskládané dřevo (jednotlivá polena nebo štípané dřevo) – skládání je drahé, je nutné jej promítnout do ceny a kvalita skládání ovlivňuje skutečné množství dřeva. 

Prostorový metr sypaný (prmS) – druhá nejčastější jednotka, která se používá. Jedná se o opět o prostor 1 x 1 x 1 m neurovnaný, volně dřevem nasypaný prostor. Náhodné sypání je levné, díky tomu dodavatelé nenavyšují ceny dřeva. Nevýhodou může někdy být to, že dostanete méně, než u prmR. 

Energetická krize a řešení alternativ zdroje tepla

V dnešní době, kdy je tu určité riziko nedostatku plynu, mnoho z nás řeší alternativu. Ne všichni si mohou dovolit pořídit si fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo. Také ne všichni chtějí propadat nákupním horečkám. Sice máme nárok na dotace, ale ne každý má možnost koupit něco s pořizovacími náklady 250 tis. Kč. Nedělám si také naděje. Je mi jasné, že pokud si pořídím fotovoltaiku/tepelné čerpadlo obecně se zdraží elektřina. Pokud bude nedostatek plynu, zdraží se elektřina i ostatní zdroje tepla.  

Máte nějaký dotaz – napište nám

Napište nám >

Pište na e-mail: radyzezivota@gmail.com


Mohlo by vás také zajímat

15 nejlepších seriálů pro dospělé na Netflixu (nový)
Dovolená v Polsku 
Morče a život s nimi | Tip na nákup pro děti 
Jak se naučit anglicky | 5 základních tipů
30 nejlepších dětských seriálů na Netflixu s českým dabingem | Tipy od radyzezivota
Školení Photoshop | V češtině | Doporučuji absolvovat všem | PC software
Instantní káva s houbami a vlákninou 
Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Příčina a řešení | Zdraví

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Nákup vánočního stromku | Péče o vánoční stromek
Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x