Dovolená v Polsku | Tipy a zajímavosti | Oblast Krakov a Katovice

Vzhledem k situaci jaká je, tj. ekonomicky nestabilní, rozhodli jsme se s ženou, že bude tento rok dovolená v Polsku („levnější dovolená“). Vlastně takto jezdíme každý rok – žádné all inclusive, většinou vlastní dopravou a vaříme si sami, teda spíše moje žena. Když píši levnější, je to trochu úsměvný příběh. Plánujeme se vejít do nějaké částky, ale vždy to dopadne tak, jak to dopadne – znáte to? 🙂 Mnoho našich blízkých kamarádů lítá na dovolené kolem 70-100 tisíc na 10-14 dní. Málem bych řekl, že takové částky jsou v dnešní době již běžné za dovolenou pro 4-člennou rodinu, nemyslíte? 

Dovolená v Polsku (Kraków/Katowice)

Pro mne je dovolená místo, kde vyskočíme z našich neustále se opakujících rituálů. Cílem je dělat něco jiného, být jinde a vypnout, pořádně se vyspat, vidět jiné místa, jinou kulturu, prostě nabourat ten stereotyp. Ideální je, když se stihnete během dovolené v závěru ještě trochu nudit. Polsko je místo, které vše splňuje. Lidé jsou zde vstřícní, ceny ubytování i jídla jsou nižší, benzín/nafta byla o 6 Kč na litr také dole (v ČR 47 Kč, v Polsku 41 Kč – 07/2022). Památek a atrakcí spousty, domluvíte si i česky – Poláci vám částečně rozumí a když umíte ještě anglicky – vždy se domluvíte.  

Tipy a zajímavosti Polska (oblast Krakova a Katovic)

Přívětivost

Za týden častého cestování autem, na kole po městech v Katovicích a v Krakově jsme vysledovali jednu věc. Poláci jsou obecně tolerantní. Kdybych jel na kolech kdekoliv v ČR, dostal bych pravděpodobně párkrát vyhubováno. To se nám zde nestalo ani jednou a že byly příležitosti 🙂 Neříkám, že jsme se nechovali slušně, ale když projíždíte na kolem skrze centrum s 2 dětmi, přičemž obě koukají po dobrotách a čemkoli, co zaměstná ty jejich kukadla, dokážete si to představit. Projížděli jsme některými místy i po chodnících, kde bylo málo místa v centru Krakova, nikdo na nás nebyl nepříjemný. Naopak. Třeba v jedné cukrárně se dceři povedlo shodit zmrzlinový pohár. Jak obsluha, tak přísedící, kteří slyšeli naši češtinu byli moc příjemní. Je jasné, že můžete narazit na „nesympoše“, ale to se může stát kdekoliv. 

Zábava / Kulturní vyžití

A jestli se budete v Polsku nudit? Nebudete – to se nebojte. Pokud budete chtít, budete trochu aktivní, najdete v oblasti Krakova a Katovic tolik příležitostí, že nebudete schopni vše za týden stihnout. Níže uvádím pár tipů, o kterých plánuji se rozepsat trochu více ve 2. dílu – Dovolená v Polsku. Např. zábavní park Energylandia, neskutečný solný důl Wieliczka a několik příležitostí v obou polských městech v Krakově a Katovicích.

Krakov (Kraków)
Solný důl Wieliczka

Když už budete ve stejné oblasti jako my – tj. u Krakova či u Katovic, extra doporučuji navštívit solný důl Wieliczka. Fotografie jen trochu napovídají o tom, jak neskutečně zajímavé toto místo je. 

Energylandia / Zatorland

Důvod, proč jsme jeli do Polska byl původně tento zábavní park – Energylandia. Je to místo, na které vy i vaše děti nezapomenete. 

Katovice (Katowice)
  • Kosciuszko Park 
  • Valely of the Three Ponds (park, cyklostezky, jezera)
  • Silesian Zoological Park
  • Park Zamkowy
  • Aquadrom (akvapark i pro děti)
  • JumpWorld Park Trampolin Katowice
  • Legendia Silesian Amusement Park (zábavní park)

Mosty a kruhové objezdy

Nevím, zda je to je náš pocit, ale zdá se nám, že Poláci milují mosty a kruhové objezdy. Je jich neskutečné množství všude, kam se vydáte v autě. Schválně, pokud se rozhodnete zajet si do Polska, zda si toho všimnete také? Budeme rádi, když nám dáte zpětnou vazbu. 

Bezlepková strava

Vzhledem k tomu, že je naše dcera na bezlepkové dietě, můžeme potvrdit, že v Krakově a Katovicích jsou také nějaké možnosti, kde se můžete bezlepkově stravovat. Bližší podrobnosti až v 2. díle o bezlepkové dovolené v Polsku. 

Dopravní značky

Jediné, co bych vytkl našim sousedům je obrovské množství dopravních a informačních značek. Na rovinu, na mnoha místech je jich tolik, že vlastně nesplňují to, co mají. měli by informovat, nikoliv zahltit. Představte si, že na pár metrech čtverečních těsně před křižovatkou máte možnost vidět 10-15 dopravních značek. Nejde jen o množství, ale také o přehnanou barevnost těchto značek. Někdo by jim to měl říct 🙂  

Mýtné

Předtím než jsme se do Polska vydali, řešili jsme mýtné. I přesto, že jsme toho načetli docela dost – nedokázali jsme si to představit. Teď už ale víme. Mýtné se platí pouze na pár místech v Polsku v mýtných branách. Je to spíše výjimečné. Většina dálnic je bez poplatku pro auta do 3,5 tuny. Poplatek je často tak malý, že se dle mého soudu nevyplatí objíždět placené úseky po starších silnicích. Pohybovali jsme se v oblasti kolem Krakova (polsky Kraków) a Katovic (polsky Katowice) – kde byl poplatek kolem 50-70 Kč. Dálnice mají v lepším stavu než my. Silnice mají podobné jako my. 

Vesnice na vesnici

Možná je to jen pro oblast Krakova a Katovic, ale skoro všude, kde jsme byli, se lepí vesnice na vesnici bez „mezer“. Nevýhodou je to, že po okrscích nemůžete jet 90-km rychlostí. Všude je 50-70 km/h. 

Velké rodinné domy

Mají skutečně velké rodinné domy. Nevím, zda mají zvykem bydlet společně s prarodiči nebo zda velký dům prostě musí mít každý. Jejich domy jsou velké. Často používají méně barev, takže to trochu působí šedě – jejich fasády. Naše krajina a naše domečky jsou více barevné. Ale možná to bylo jen o našich pocitech. 

Kvalita potravin, drogérie

Sami jsme mohli vyzkoušet na vlastní kůži, zda je kvalita polských potravin či drogérie nižší než u nás. Můžu s klidným svědomím říct, že není. Je to o ceně. Když si chcete koupit vyšší kvalitu, dostanete ji. Běžné potraviny jsou podobné těm našim. Je mi jasné, že ty nekvalitní věci dovážené z Polska, které se u nás na českém trhu vyskytují, jsou jen na objednávku našich řetězců. A ty naše řetězce to zase objednávají na popud zákazníků, kteří toto zboží rádi koupí. Takže odpověď: můžeme si za tyto šunty sami. Chceme zboží za nízké ceny, dostaneme je, ale vždy myslete na to, že to něco bude stát – třeba zdraví. 

Závěr

V Polsku jsme byli všichni poprvé. Kdybych stál znovu před otázkou, zda se do Polska vydat (poprvé) a nebo jet znovu k moři, vybral bych si po této zkušenosti Polsko. Jsou to naši sousedé a mají velmi podobnou mentalitu. Jsou přátelští a sympatyčtí. Mají rádi zábavné parky a mohou nás inspirovat. Ve srovnání s českými cenami jsou ty polské náklady nižší. Ubytování, benzín/nafta, restaurace, potraviny, vstupy do zábavních parků, bazénů – vše je levnější. Můžeme tuto zemi vřele doporučit. Člověk nemusí hledat na druhé straně polokoule, aby našel zajímavá místa, která mohou obohatit. 

Odkazy na wikipedii


Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments