Dovolená v Polsku | Tipy a zajímavosti | Oblast Krakov a Katovice | 1. díl

Fotografie z dálnice v Polsku z naší dovolené | Dovolená v Polsku | radyzezivota.cz

Vzhledem k situaci jaká je, tj. ekonomicky nestabilní, rozhodli jsme se s ženou, že bude tento rok dovolená v Polsku („levnější dovolená“). Vlastně takto jezdíme každý rok – žádné all inclusive, většinou vlastní dopravou a vaříme si sami, teda spíše moje žena. Když píši levnější, je to trochu úsměvný příběh. Plánujeme se vejít do nějaké částky, ale vždy to dopadne tak, jak to dopadne – znáte to? 🙂 Mnoho našich blízkých kamarádů lítá na dovolené kolem 70-100 tisíc na 10-14 dní. Málem bych řekl, že takové částky jsou v dnešní době již běžné za dovolenou pro 4-člennou rodinu, nemyslíte? 


Dovolená v Polsku (Kraków/Katowice)

Pro mne je dovolená místo, kde vyskočíme z našich neustále se opakujících rituálů. Cílem je dělat něco jiného, být jinde a vypnout, pořádně se vyspat, vidět jiné místa, jinou kulturu, prostě nabourat ten stereotyp. Ideální je, když se stihnete během dovolené v závěru ještě trochu nudit. Polsko je místo, které vše splňuje. Lidé jsou zde vstřícní, ceny ubytování i jídla jsou nižší, benzín/nafta byla o 6 Kč na litr také dole (v ČR 47 Kč, v Polsku 41 Kč – 07/2022). Památek a atrakcí spousty, domluvíte si i česky – Poláci vám částečně rozumí a když umíte ještě anglicky – vždy se domluvíte.  


Tipy a zajímavosti Polska (oblast Krakova a Katovic)

Přívětivost

Za týden častého cestování autem, na kole po městech v Katovicích a v Krakově jsme vysledovali jednu věc. Poláci jsou obecně tolerantní. Kdybych jel na kolech kdekoliv v ČR, dostal bych pravděpodobně párkrát vyhubováno. To se nám zde nestalo ani jednou a že byly příležitosti 🙂 Neříkám, že jsme se nechovali slušně, ale když projíždíte na kolem skrze centrum s 2 dětmi, přičemž obě koukají po dobrotách a čemkoli, co zaměstná ty jejich kukadla, dokážete si to představit. Projížděli jsme některými místy i po chodnících, kde bylo málo místa v centru Krakova, nikdo na nás nebyl nepříjemný. Naopak. Třeba v jedné cukrárně se dceři povedlo shodit zmrzlinový pohár. Jak obsluha, tak přísedící, kteří slyšeli naši češtinu byli moc příjemní. Je jasné, že můžete narazit na „nesympoše“, ale to se může stát kdekoliv. 

Zábava / Kulturní vyžití

A jestli se budete v Polsku nudit? Nebudete – to se nebojte. Pokud budete chtít, budete trochu aktivní, najdete v oblasti Krakova a Katovic tolik příležitostí, že nebudete schopni vše za týden stihnout. Níže uvádím pár tipů, o kterých plánuji se rozepsat trochu více ve 2. dílu – Dovolená v Polsku. Např. zábavní park Energylandia, neskutečný solný důl Wieliczka a několik příležitostí v obou polských městech v Krakově a Katovicích.

Krakov (Kraków)
Solný důl Wieliczka

Když už budete ve stejné oblasti jako my – tj. u Krakova či u Katovic, extra doporučuji navštívit solný důl Wieliczka. Fotografie jen trochu napovídají o tom, jak neskutečně zajímavé toto místo je. 

Energylandia / Zatorland

Důvod, proč jsme jeli do Polska byl původně tento zábavní park – Energylandia. Je to místo, na které vy i vaše děti nezapomenete. 

Katovice (Katowice)
  • Kosciuszko Park 
  • Valely of the Three Ponds (park, cyklostezky, jezera)
  • Silesian Zoological Park
  • Park Zamkowy
  • Aquadrom (akvapark i pro děti)
  • JumpWorld Park Trampolin Katowice
  • Legendia Silesian Amusement Park (zábavní park)

Mosty a kruhové objezdy

Nevím, zda je to je náš pocit, ale zdá se nám, že Poláci milují mosty a kruhové objezdy. Je jich neskutečné množství všude, kam se vydáte v autě. Schválně, pokud se rozhodnete zajet si do Polska, zda si toho všimnete také? Budeme rádi, když nám dáte zpětnou vazbu. 

Bezlepková strava

Vzhledem k tomu, že je naše dcera na bezlepkové dietě, můžeme potvrdit, že v Krakově a Katovicích jsou také nějaké možnosti, kde se můžete bezlepkově stravovat. Bližší podrobnosti až v 2. díle o bezlepkové dovolené v Polsku. 

Dopravní značky

Jediné, co bych vytkl našim sousedům je obrovské množství dopravních a informačních značek. Na rovinu, na mnoha místech je jich tolik, že vlastně nesplňují to, co mají. měli by informovat, nikoliv zahltit. Představte si, že na pár metrech čtverečních těsně před křižovatkou máte možnost vidět 10-15 dopravních značek. Nejde jen o množství, ale také o přehnanou barevnost těchto značek. Někdo by jim to měl říct 🙂  

Mýtné

Předtím než jsme se do Polska vydali, řešili jsme mýtné. I přesto, že jsme toho načetli docela dost – nedokázali jsme si to představit. Teď už ale víme. Mýtné se platí pouze na pár místech v Polsku v mýtných branách. Je to spíše výjimečné. Většina dálnic je bez poplatku pro auta do 3,5 tuny. Poplatek je často tak malý, že se dle mého soudu nevyplatí objíždět placené úseky po starších silnicích. Pohybovali jsme se v oblasti kolem Krakova (polsky Kraków) a Katovic (polsky Katowice) – kde byl poplatek kolem 50-70 Kč. Dálnice mají v lepším stavu než my. Silnice mají podobné jako my. 

Vesnice na vesnici

Možná je to jen pro oblast Krakova a Katovic, ale skoro všude, kde jsme byli, se lepí vesnice na vesnici bez „mezer“. Nevýhodou je to, že po okrscích nemůžete jet 90-km rychlostí. Všude je 50-70 km/h. 

Velké rodinné domy

Mají skutečně velké rodinné domy. Nevím, zda mají zvykem bydlet společně s prarodiči nebo zda velký dům prostě musí mít každý. Jejich domy jsou velké. Často používají méně barev, takže to trochu působí šedě – jejich fasády. Naše krajina a naše domečky jsou více barevné. Ale možná to bylo jen o našich pocitech. 

Kvalita potravin, drogérie

Sami jsme mohli vyzkoušet na vlastní kůži, zda je kvalita polských potravin či drogérie nižší než u nás. Můžu s klidným svědomím říct, že není. Je to o ceně. Když si chcete koupit vyšší kvalitu, dostanete ji. Běžné potraviny jsou podobné těm našim. Je mi jasné, že ty nekvalitní věci dovážené z Polska, které se u nás na českém trhu vyskytují, jsou jen na objednávku našich řetězců. A ty naše řetězce to zase objednávají na popud zákazníků, kteří toto zboží rádi koupí. Takže odpověď: můžeme si za tyto šunty sami. Chceme zboží za nízké ceny, dostaneme je, ale vždy myslete na to, že to něco bude stát – třeba zdraví. 

Závěr

V Polsku jsme byli všichni poprvé. Kdybych stál znovu před otázkou, zda se do Polska vydat (poprvé) a nebo jet znovu k moři, vybral bych si po této zkušenosti Polsko. Jsou to naši sousedé a mají velmi podobnou mentalitu. Jsou přátelští a sympatyčtí. Mají rádi zábavné parky a mohou nás inspirovat. Ve srovnání s českými cenami jsou ty polské náklady nižší. Ubytování, benzín/nafta, restaurace, potraviny, vstupy do zábavních parků, bazénů – vše je levnější. Můžeme tuto zemi vřele doporučit. Člověk nemusí hledat na druhé straně polokoule, aby našel zajímavá místa, která mohou obohatit. 

Odkazy na wikipedii

Alternativní pobyt v České Kanadě (víkendový pobyt)

Pokud vám chybí energie a cítíte se v disbalancu, můžete načerpat energii pomocí – Víkendový pobyt pro načerpání energie v České Kanadě s léčitelem Zbyňkem Mikešem. Návrat k sobě samému vás posílí v hlubším procítění vaší osobnosti, ticho panenské přírody uklidní vaše myšlenky, které v každodenním shonu není možné dokonale urovnat a najít tak vhodná řešení.


Mohlo by Vás také zajímat

Dovolená v Polsku – Krakov | Obrazem | 2. díl

Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Nákup vánočního stromku | Péče o vánoční stromek
Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x