iPhone není intuitivní

Fotografie ženy držící v ruce iPhone od společnosti Apple s růžově nalakovanými nehty s růžovou halenkou s rozmazaným pozadím zelené přírody | pro článek - Iphone není intuitivní | pro web: Rady ze života (radyzezivota) | zdroj: pixabay, Image by a Jan Vašeka from

iPhone patří v České republice k oblíbenějším telefonům. Před 5 lety tomu tak nebylo. Je na vzestupu. Myslím si, že to způsobeno především tím, že mají Češi více peněz – proto se tu nyní Apple více angažuje. Co si budeme namlouvat je to především o penězích. iPhone řadím do kategorie luxusní zboží. Za to by mě Apple asi pochválil, ale to, o čem budu psát tento článek – za to mě společnost s jablíčem v logu nedá metál. iPhone není intuitivní. Intuitivita je ale vlastnost, kterou bych u telefonu za takto vysokou cenu, nejen předpokládal, ale považuji ji za základ v ceně. iPhone ji ale nemá. Proč, to netuším. Za mě je to chyba.


iPhone není intuitivní, přesto může udělat dobře svoji službu

Máme iPhone celá rodina. Velkou výhodou, kterou iPhone má, je to, že disponuje kvalitním fotoaparátem a displejem. To je pro mne hlavní důvod, proč jsem šel po produktu společnosti Apple. Fotím a potřebuji záruku kvalitní fotografie. To mi iPhone dá. Koupil jsem si jej především kvůli focení na můj blog. Věděl jsem, že dosahuje lepších výsledků na focení než konkurence. Myslím si, že to udržuji i nadále. Ví, že po tom zákazník prahne.

Co mě ale trápí je fakt, že iPhone není intuitivní. Nejvíce jsem to pociťoval ve chvíli, kdy jsem si telefon poprvé koupil a také kdykoliv řeším nějaký problém nebo zádrhel. Kdykoliv chci po telefonu více, než běžný uživatel. Potvrdilo se mi to také nedávno, kdy jsem musel odevzdat svůj pracovní iPhone a najednou jsem měl v ruce Samsung za 4 tis. Kč. Ten přechod byl zajímavý. Samsung byl intuitivní, takže jsem se do toho dostal velmi rychle. Zároveň jsem cítil, že jsem lehce na iPhone závislý, protože jste na telefon typu iPhone naučený – musíte být, abyste byli schopni jej využívat na více %. Pak jsem si znovu koupil kvůli zvyku iPhone. A to celé mi rozkrylo karty. Rád Vám teď v článku o mé vlastní zkušenosti napíšu. 

Tyto řádky jsou více jako zpětná vazba než hanění telefonu iPhone nebo společnosti Apple. iPhone má své silné i slabé stránky. 


Bezchybnost/Upgrade

Další nespornou výhodou je bezchybnost software. iPhone mě naučil, že vše by mělo fungovat relativně rychle a bezchybně. Software jde dobře odinstalovat jedinou volbou – odstranit aplikaci. To je v dnešní době už asi mezi všemi výrobci telefonů. Aktualizace společnosti Apple je také velmi pružná, pokud se najde nějaký problém, je záhy dalším další verzí OS (upgrade) vyřešen. 


Bezpečnost

Neumím posoudit, ale prý jsou produkty od společnosti Apple bezpečný. Pracoval jsem ve společnosti, kde se iPhone dávali jako firemní telefony. Přešli k ním na základě doporučení IT specialistů.


Dětský účet a debetní karta není možné přidat do peněženky (Apple Pay)

K tomu mám jednu výtku ke společnosti Apple. Řešil jsem založení dětského účtu. Máme dětský účet, který je možné v ČR založit od 0-tého věku dítěte, přičemž debetní kartu a Smart banku (aplikaci) od 8 let dítěte. Předpokládám, že když to nabízí jedna z největších bank v ČR, je to legální a řídí se to zákonem ČR (i ostatní banky nabízí to samé). Když jsem chtěl debetní kartu přidat do iPhone, aby si mohla naše dcera disponovat s účtem pomocí karty, nešlo to. Při pokusu o přidání karty do peněženky (Apple Pay) vyskočí na Vás hláška „není podporováno“ nebo něco podobného. Na internetu se šíří informace o tom, že je nutné, aby dítě mělo 13 let – není to realita. Je to omezené 15 lety. No, chápete to? Proč by dítě mělo disponovat debetní kartou až v 15 letech?  


Apple Cash Family | Apple Air Tag

Apple dovoluje přidat kartu až od 15 let. Zajímalo by mě, proč tomu tak je? Neexistuje oficiálně žádné řešení, jak tuto debetní kartu dostat do aplikace mobilního telefonu iPhone. Neoficiálně řešení existuje, můžete jej najít v debatách. Také můžete využít jakéhosi paskvilu, kde vy budete dítěti šérovat peníze prostřednictvím Apple Cash Family, ale proč? Vidím to jasně, z pohledu Apple musí být dítě kontrolováno na každém kroku – jako je tomu i v případě Apple Air Tag.


Důvěra dítěti je důležitá

Já svému dítěti důvěřuji a nepotřebuji mu stát neustále za zády a kontrolovat jej. Tak bychom to měli mít všichni. Když nedáte dítěti důvěru, nikdy se nebude rozvíjet natolik, kolik je žádoucí. Apple by zřejmě také potřeboval trochu nalít psychologie a nebo se možná jedná o jakousi USA kulturu. Možná potřebuje mít z podstaty vše pod kontrolou. To je ale cesta špatným směrem. A z dlouhodobého hlediska je to destruktivní. Dítě si stejně nakonec udělá co chce, ale když má vaši důvěru již vybudovanou, často bude rodiči naslouchat a nebude dělat pravý opak.


Finanční gramotnost by se měla pěstovat

Když ale chcete naučit své dítě naučit finanční gramotnosti, je nezbytné, aby svůj účet mělo a mohlo s penězi nakládat. Nesouhlasím s tím, že účet mít nemají. Čeho se rodiče bojí. Netuším. Ale jedině tím, že s těmito nástroji budete učit své dítě pracovat, jedině tím jej naučíte, aby umělo s penězi nakládat. Aby umělo dítě ušetřit nebo s penězi vyjít. Dejte jim důvěru, ze začátku jim pomáhejte, postupně uvolňujte otěže a pak to nechte celé na nich. Některé děti jsou spořivé a některé ne, ale vy jim můžete pomoci pochopit některé zákonitosti, které když jim nedáte teď, možná je nezískají po celý zbytek svého života. 


iPhone není intuitivní

Telefon od společnosti Apple má řadu výhod – to bezesporu. Všechny je zde vypisovat nebudu, to už udělali jiní. iPhonu ale chybí jedna z největších předností, kterou by měl mí každý telefon. iPhone není intuitivní. To znamená, že když potřebujete něco vyřešit, měli byste to zvládnout sami. Zařízení by mělo být tak postaveno, jeho software architektura by měla fungovat tak, že nebudete potřebovat cizí pomoc. Vy ale pracujete s iPhone. Vy pomoc budete potřebovat. Pokud nemáte 5-10 leté zkušenosti s iPhone, kdy už jste si tím samým problémem již prošli. 


Intuitivnost považuji to za jednu z nejdůležitějších vlastností. Když řeším jakoukoliv problematiku s telefonem, vždy u iPhone narážím. Chci udělat trochu složitější věc, dokud se ji nenaučím, do té doby ji nejsem schopen na těchto zařízením udělat. Sám o sobě nejsem schopen přijít na to, jak věci na telefonu pracují. Často musím sáhnout po internetu a danou problematiku hledat, najít řešení a aplikovat. To je kámen úrazu Apple zařízení. Má to být intuitivní, když chcete něčeho docílit, mělo by to jít samo. Sami bychom měli přijít jednoduchostí architektury softwaru na to, jak toho docílit.

Ostatní značky výrobců telefonů vždy nějakou intuitivitou disponují. Např. Samsung je v tomto ohledu mnohem dál. A co tím myslím? Prostě, že je intuitivní. Nemusím dlouho přemýšlet, problémy většinou se Samsungem vyřeším, protože prostředí, ve kterém se pohybuji je intuitivní – logické. Tlačítka/volby/nastavení jsou smysluplně nastaveny tak, že se člověk neztrácí. Názvy a popisky jsou vytvořeny jednoduše. Když něco hledáte, nemusíte si pamatovat žádné speciality, jak co funguje. Většina věcí lze řešit bez pomoci. 


Příklad

Pro lepší představu uvedu příklad. Představte si, že máte 3 roky telefon Samsungu a jste náročnější uživatel, který svůj telefon využívá více než běžní uživatelé. Tzn. nespokojíte se pouze s voláním a zasíláním SMS či WhatsUp/Viber zpráv. Nyní jste se rozhodli pro změnu telefonu na iPhone. Bude těžké přejít a naučit se iPhone ovládat, pokud jste náročnější uživatel a děláte s telefonem více věcí. Naopak, pokud byste měli 3 roky iPhone a chtěli byste přejít k Samsungu, nebude Vám to činit téměř žádné problémy a to i v případě, že jste náročnější uživatel. 

Z mého pohledu je tento problém způsoben především tím, že Apple chce především vytvářet takovou architekturu, abych byl uživatel přímo závislý na tom, že má všechno zařízení od společnosti Apple. Jako obchodník to chápu. Člověk, který si nakoupí iPhone, iPad, Mac, iWatch, atd., bude mít méně problémů, na které narazí, stále ale přetrvá spoustu neintuitivností se zařízením. 

Možná je to způsobené tím, že se snaží být Apple tak jednoduchý, až se v jednoduchosti ztratí úplně. Možná je to způsobené tím, že tvůrci Apple už nevidí tu neintuitivitu, protože už mají funkčnosti Applu tak zaryté, že si tyto chyby ani neuvědomují. 


Apple podpora

Ještě jedna výtka mě napadá. Jsem rád, že existuje Apple podpora. Bez ní bychom byli na pokraji šílenství, pokud tedy mohu mluvit alespoň sám za sebe. To, proč je podpora zapotřebí je způsobeno především tím, že se jedná o neintuitivní zařízení s mnoha úskalími. Proto má podpora Apple více práce, než jakákoliv jiná společnost. Volám ji dost často, protože prostě nejsem schopen vyřešit některé problémy sám. Být majitelem Apple, jsem z toho nešťastný 🙂 To bude stát asi hodně peněz. Možná taky proto jsou telefony přehnaně drahé. Někdo za podporu Apple zaplatit musí.


Systémová chyba Apple podpory

Co bych jim ale vytknul je fakt, že když s nimi řešíte nějakou problematiku, nejste schopni se spojit s operátorem, se kterým jste již řešili daný problém. To je dle mého chybný postup. Já nepotřebuji znát jeho jméno, mělo by ale větší smysl pro obě strany, kdyby se problematikou od A do Z mohl zabývat pouze 1 operátor. Proč je nutné to pořád vysvětlovat někomu jinému? 


Rostoucí trend Apple

Proč je vlastně rostoucí trend v nákupech Apple zařízení v ČR? Protože se u nás rozšířil jakýsi nešvár v tom, že kdo má Apple, je něco víc, než ostatní. To se tak s luxusním zbožím stává. Ano, Apple se za x-let vysokých cen stalo luxusním zbožím. Ono to tak dle mého soudu není, že jsou zařízení Apple výrazně lepší než ostatní, ale samo se to tak nějak virálně šíří. Protože si před pár lety mohl Apple dovolit jen “někdo”. Tím “někdo” se teď může stát s rostoucí úrovní více lidí a to dělám lidem radost. Ve skutečnosti za přehnané peníze koupíte krabičku, kterou buď nevyužíváte ani z poloviny svých možnosti a nebo jako náročný uživatel budete mít problémy s intuitivitou. A nebo ještě existují ti, kteří jsou apple už 5,10,15 let a ti už jsou natolik naučení apple architekturou, že jsou spokojeni.


Posouvá technologie | Kopie konkurence

Samozřejmě neupírám společnosti Apple to, že přináší na trh inovativní myšlenky a posouvá technologie. Také nepopírám, že jsou kopírováni. To ale už tak bývá, když je nějaký tahoun, vždy po něm okolí kopíruje. To, že má předražené zboží je fakt, v tom také inspiruje ostatní a nedával bych jim za to metál. 

Každý si může vybrat své oblíbené mobilní zařízení. I když to tak nevypadá, já jsem se svým iPhone 12 Pro spokojený, i když bych si představoval, že za ty peníze, by měl mít již v základu Makro focení. Protože jsem si jako náročnější uživatel již na architekturu zvykl a mohu v případě problémů šáhnout po pomoci podpory Apple, nakonec některé těžkosti, které iPhone přináší překonán. Hodnocení telefonu, které jsem přinesl je jakousi zpětnou vazbou, bych chtěl vyslat inspiraci vůči společnosti. Třeba by se mohlo něco změnit na poli intuitivity/ne úplně funkční podpory Apple/zkostnatělých postupů u bezpečnosti (které jsem neuvedl všechny)/přemrštěných cen :):D


Důležité

Toto není žádný útok na Apple, jablíčkáři, nemyslete, je to spíše zpětná vazba. Nebuďte zaslepeni svojí láskou. Samozřejmě bych mohl napsat podobné články i na ostatní značky, já se ale mohu vyjádřit k Apple, protože celá naše rodina Apple využívá a taky díky tomu mohu psát o jejich mouchách. Apple produkty využívám i k práci. Nedávno jsem byl také nucen na kratší časový úsek používat Samsung za 4 tis. Kč. To mi pomohlo vidět celou problematiku z jiné perspektivy. Měl jsem iPhone, pak Samsung a pak zase iPhone. Upřímně řečeno, chyběly mi některé funkce a telefon byl pomalejší, ale co bych také za 4 tis. Kč chtěl. Na druhou stranu měl vše, co jsem potřeboval a byl intuitivní.

Pro dítě bohatě postačí mít levnější telefon. Nemusí být vše top kvality. Já si velmi dobře uvědomuji, že jsem náročnější uživatel s náročnějšími požadavky. A proto si mohu dovolit udělat rozsáhlejší recenzi a tlačit na slabší stránky mobilního zařízení iPhone od společnosti Apple. 

Používáme telefony iPhone a vím, že je dobrý služebník zejména pro ty, co buď jsou s telefonem již více let a nebo jej nevyužívají na více %. Pokud bych měl více času a prostředků, v příští volbě bych zvolil raději kvalitní dražší mobilní zařízení jiné značky. Ke všem výhodám, které jistě telefony přináší bych chtěl získat především to, že bude telefon intuitivní. Proč být neustále nalepený na podpoře Apple nebo na internetu hledáním řešení. Ubírá to člověku čas, je méně kreativní. Raději bych řešil úskalí sám intuitivně. Věřím tomu, že telefon značky Samsung ve stejné cenové relaci by mi pomohl s mým problémem. Nebo i jiná značka, které bych se nebránil, kdybych měl tu možnost vyzkoušet. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Recenze:

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x