Nákup vánočního stromku | Péče o vánoční stromek

Malá rozesmátá holčička v červeném s teplým oblečením a s kulichem na hlavě ležící v kufru červeného auta vedle zabaleného vánočního stromku | Pro článek: Nákup vánočního stromku | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Zdroj: shutterstock.com

Většinu vánočních stromků nakupují Češi u supermarketů/hobbymarketů. Je to již zaběhlý obyčej. Jiné to je na vesnici a jiné na městech. Ti, co nakupují na vesnicích/v menších městech mají většinou štěstí v tom, že jsou u „zdroje“. Stromky pořízené v místních lesích – jsou často čerstvě uřízlé. Ti, co nakupují ve městech by měli být více ostražití a trpělivý při hledání vhodného prodejce stromků. Ve městech jsou stromky naváženy z plantáží z jiných evropských zemí (nejčastěji Dánsko) a to často 1,5-2 měsíce dopředu. Stromky pak nevykazují dobrou zdravotní kondici. Jsou seschlé, zvlášť mluvíme-li o posledních pár letech.

Proto byste se, předtím, než se vydáte na nákup vánočního stromku, měli trochu nachytřit tím, že si přečtete pár řádků o tom, na co si dát pozor a jak nakupovat. Každý z vás má jiné preference. Někdo chce mít stromek a je mu jedno v jaké kvalitě, a někdo chce mít dům provoněný vánočním stromkem. Vyberte si vánoční strom podle svého gusta a hlavně si užijte Vánoce v kruhu svých nejbližších!


Nákup vánočního stromku

Při koupi vánočního stromu byste se v dnešní době měli zajímat zejména o kvalitu v tom smyslu, v jakém je strom kondici.  Nejde ani tak o cenu. Na trhu získáte z velké většiny stromy dovezené z plantáží z jiných evropských zemí (nejčastěji Dánsko), které jsou uřízlé v půlce října a dovezené naráz. Tyto stromky (uřízlé v půlce října) jsou skladované do té doby, dokud je někdo nekoupí. To jednoduše znamená, že tyto vánoční stromky jsou staré min. 1,5-2 měsíce a to jste váš vánoční stromek ještě nedali ani do obyváku. Jakmile jej dáte do obyváku a nazdobíte, dostane teprve stromek tepelný šok. Tím teplem začne stromek velmi rychle usychat. Ideální by bylo předcházet tomu, abyste nakoupili starý a již uschlý stromek. 

Ideální podmínky pro stromek jsou venku. Když jej necháte venku, na zahradě a nebo na balkóně. I když v případě dovezeného stromku, který byl uřízlý před 1,5 měsícem už zázraky moc nefungují. Vánoční stromek ale můžete pořídit také dovozený z českých lesů (z českých plantáží), k tomu se ale dostaneme. 


Bez vůně, seschlý, bez smůly

Všimli jste si, že za poslední roky stromky nakupované u supermarketů/hobbymarketů nepouští smůlu? Nevoní a jsou seschlé? Když jej vezmete do rukou a přičichnete si k nim, necítíte téměř nic a nebo dokonce cítíte plíseň nebo zapaření. To je jasný signál, že je něco špatně. Je důležité zmínit fakt, že takto to nebývalo. I u supermarketech/hobbymarketech se v minulých letech dal pořídit voňavý stromek, ale to už je minulost. 


Kvalita vánočních stromků poklesla za poslední roky

Poslední roky došlo k tomu, že kvalita dovážených vánočních stromků z plantáží výrazně poklesla. Je to z toho důvodu, že poptávka, je každým rokem vyšší, a je jasné, že dovozce chce najít technologicky nejrentabilnější logistickou cestu a zejména nejlevnější (pro zisk). Ta varianta je nejvýhodnější v jednom okamžiku – tj. poslat veškeré zboží jen jednou a s velkým předstihem. Přináší to značné výhody pro dovozce, popř. výrobce, ale nevýhody pro zákazníky. Každým rokem je kvalita stromů nižší. Stromy jsou doslova vyschlé, bez vůně a jen díky svým vlastnostem – v případě kavkazské jedle – drží jehličí pohromadě. To je pro jedly typické. Zákazníci si ale toho, že stromy jsou suché a bez vůně časem všimnou, a dovozcům nezbyde nic jiného, než změnit logistické zvyklosti současné doby. Pevně věřím, že začnou navážet zboží, tedy vánoční stromky, zavážkou na 2krát nebo na 3krát.

Jakmile si to zákazník všimne, bude hledat jiné možnosti, kde může kvalitní vánoční stromek – tedy s vůní a čerstvý (nebo co nejvíce čerstvý) – nakoupit. Jak na to – jak pořídit kvalitní vánoční stromek?  


Jak pořídit kvalitní vánoční stromek?

Pokud chcete mít skutečně kvalitní vánoční strom – musíte hledat v České republice místo, kde nabízí stromy lokální, tzn. uřízlé u nás bez „zbytečných“ logistických cest. V ideální variantě je možné koupit strom tak, že si jej někde vyberete a sám uříznete. 

Rodina nakupující vánoční stromek v předvánočním čase oblečeni do zimního a s čepicemi kdy tatínek svojí pravou rukou šahá na čerstvě vypadající vánoční stromek a maminka s dcerou na něj překvapeně koukají | Pro článek: Nákup vánočního stromku | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Zdroj: shutterstock.com


Nákup vánočního stromku z prořezávek | Čerstvé stromy co voní!

Jsou levnější než ty z plantáží, i když nejsou tak krásné a „dokonalé“. Ale mají jednu obrovskou výhodu – jsou čerstvé a voní. Tzn. že Vám tyto vánoční stromky provoní obyvák a celé vánoční svátky. Díky této prořezávce dochází k očistě porostů (lesů). Tím získají stromy světlo, vláhu a prostor. Většinou začínají prořezávky těsně před prodejem a to má pak příznivý vliv právě na kvalitu stromu při prodeji a po celou dobu vánočních svátků. 


Vánoční stromek s budoucností (s květináčem)

Hodně se rozmohl trend s nákupem vánočního stromu s květináčem, který by měl mít budoucnost i po vánočních svátcích. Je to však otázka, jak zvládne strom teplotní šok a jak bude tento teplotní šok dlouhý. Samozřejmě je také důležité jak moc o něj budete doma pečovat. Můžete mu pomoci rozprašovačem vody přímo na jehličí. Přechod z venku do obyváku by měl být pozvolný. Jakmile se ale dostane dovnitř, bude čelit vysokým teplotám, na které není stavěný. Pod sebou nebude mít půdu, která vypařuje vlhkost a to mu bude chybět. Jehličí vlhkost z půdy pohlcuje a doslova tím pije. Tím, že mu budete dávat vlhkost pomocí rozprašovače mu můžete v mnohém ulevit a jeho návrat do země může být reálnější. Pokud strom uschne jen v některé části, už není návratu zpět do stejné formy. 


Péče o uřízlý vánoční stromek

Vždy jsem si myslel, že když naplním nádobu/stojan/držák vodou, bude strom schopen brát si vodu ze spoda. Není tomu tak. Jakmile je strom uřízlý, jeho vegetace skončila a zespoda si neumí vodu vzít. Jediné, co může stromečku pomoci je, jak jsem uváděl výše, když jej budete pravidelně rozprašovačem vody zvlhčovat přímo na jeho jehličí. Musí to být pravidelně – ideálně 2-3x denně. Jedině tak je schopný brát si vodu a prodloužit tak jeho život.


Předházejte špatnému stavu vánočního stromku

Nejlepší péče o vánoční stromeček je ale ještě před jeho pořízením. Nechcete jen léčit vzniklý stav. Chcete špatnému stavu předejít. Doporučuji tedy kupovat ideálně vánoční strom, který je čerstvý. Pokud to ještě skloubíte s dobrou péčí, můžete se těšit na to, že když otevřete dveře domu, ucítíte ty pravé Vánoce. Ke každým Vánocům přeci patří vůně vánočního stromu! 


Čerstvě uřízlé vánoční stromy z ČR? | Dejte nám vědět

Pokud znáte nějaká místa v ČR, kde se prodávají čerstvě uřízlé české stromy z českých lesů – dejte nám vědět, rádi je publikujeme / podpoříme.


Seznam míst s možností nákupu čerstvě uřízlých vánočních stromků v ČR

1. Školní lesní podnik Křtiny (Blanensko) – odkaz zde > (cirka 1000 stromků)

2. Lesy České zemědělské univerzity (Kostelec nad Černými lesy) – odkaz zde > (cirka 2000 stromků)


Všem přeji krásné, pohodové a vánočním stromkem provoněné Vánoce!


Tento článek nevznikl na základě nějaké objednávky. Jen jsem si všiml, že kvalita vánočních stromků šla rapdině dolů a sám tuto situaci poslední roky řeším. Nerozumím tomu, proč si nebereme stromy pouze z našich lesů (myslím, že bychom to zvládli) a nebo aspoň z bližších destinací. Proč je nutné mít nemyslné logistické dovozy ze zahraničí tisíce kilometrů vzdálených zemí? A když už tady jsou tyto vzdálené dovozy, mohlo by se zboží dovážet na více etap, aby to dávalo aspoň trochu smysl a aby stromy měly odpovídající kvalitou, když už se za stromy platí vysoké ceny. 


Zdroje článku 

Školní lesní podnik Křtiny – https://www.slpkrtiny.cz/

Správná péče o vánoční stromek ze 14.12.2023 (od 34:03) – https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/223411010111214/

Začíná prodej vánočních stromků z 8.12.2023 (od 21:28) – Události v regionech Brno  – https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/323281381991208/


Mohlo by Vás také zajímat

Bezlepková vánočka | Mazanec | Oblíbený recept mojí babičky | 1. recept

Domácí vaječný likér | Vaječňák | Rodinný recept | Udělej si sám | Pití

TOP 100 Nejlepší vánoční filmy | Seznam vánočních pohádek

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy
Nákup iPhone | Se zárukou | Ušetřete | Tip na nákup

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x