Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)

Fotografie moře a pláže v Istrii v Chorvatsku s viditelnými slunečníky a osuškami a lidmi na dovolené v pozadí krásné modré nebe | Pro článek: Dovolená v Chorvatsku | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Zdroj: Jiří Samuel

O Chorvatsku se toho letos psalo hodně. Těžko říct, kdo si ty pomluvy objednal. Někdo to byl. Myslím, že nějaký stát, kam Češi rádi jezdí. Udělat pomluvu je to nejjednodušší. Stačí objednat článek na téma, že je v Chorvatsku draho, že se tam krade a že jsou placené sprchy na pláži. Lidé stále věří tomu, co se píše. A tak to spoustu lidí odradilo. Nás ne. Měli jsme naplánovanou cestu do Chorvatska a dopředu jsem věděl, že zvěsti o něm jsou jen poplašné zprávy, které mají odlákal lidi. A také jsem si to to poslední týden hlavní sezóny ověřil na vlastní kůži s rodinou. Dovolená v Chorvatsku je skvělá možnost pro Čechy a já nevidím jediný důvod, proč by tomu mělo být jinak. Můžu vřele doporučit. Toto není žádná placená reklama. 


Dovolená v Chorvatsku

První pohádka, že je v Chorvatsku draho.

Není. Došlo ke zdražení, ano, ale stejně tak v půlce Evropy včetně České republiky. Zdražilo se plošně. Bohatý si mne ruce, chudého to pálí v botě. 


Ověřeno na vlastní kůži – dovolená v Chorvatsku

Jak jsem si to ověřil? Byli jsme v Chorvatsku low-cost poslední týden v srpnu 2023 (letos). Nechodili jsme každý den po restauracích (kromě 2 výjimek – díky kterým mám také přehled o cenách v gastronomii). Převážně jsme si vařili. A abychom mohli vařit, museli jsme si nakupovat. Aby nás to nestálo majlant, přemýšleli jsme, kde budeme nakupovat a co. Zvolili jsme chorvatské supermarkety a nakupovali velké nákupy, ze kterých můžeme potvrdit, že jsou ceny z 99 % stejné jako u nás +/-. Nechtěli jsme vyloženě porovnávat ceny. Ale ten pocit je takový, že jsme za velký nákup utratili podobně. Není potřeba jít položku po položce. 

Ano, samozřejmě, když zajdete do malého obchůdku kousek od pláže – takový ten malý, který je převážně otevřen jen přes sezónu – tam můžete najít některé ceny v extrému. To bylo ale k vidění vždy. V tomto obchůdku si chipsy, sýr, mléčné produkty nebo salám nechcete koupit.

Ale také jsme byli 2x v restauraci. Opět běžné ceny. Předpokládali jsme, že se zdražilo stejně jako u nás v Čechách, a také ano. Běžně vás bude stát hlavní jídlo s přílohou nejčastěji mezi 8-15 Euro, pokud nechcete mořskou specialitu, za kterou zaplatíte navíc. 


Druhá, třetí, čtvrtá a pátá pohádka. A zase jen poplašná zpráva. Víc v tom nehledejte.

Z hlavních internetových médií jste se letos před a i v průběhu a dokonce i po hlavní sezóně mohli dozvědět tyto další poplašné zprávy, které mají odradit lidi, kteří mají výhradně zájem jet na dovolenou do Chorvatska. Skutečně by mě zajímalo, kdo si je objednal. Něco mě napadá, ale nechám si to pro sebe 🙂 Je to vlastně jedno. 

Jedná se nejčastěji o poplašné zprávy tohoto typu:

  1. V Chorvatsku se krade víc, než kdykoliv předtím.
  2. Sprchy jsou placené.
  3. Nebezpečná ryba sužuje Istrii. Prokousne končetiny a saje krev. 
  4. Nebezpečný žralok napadl turistu. 

Realita

V Chorvatsku se možná krade, ale o nic víc či méně, než v ČR. My jsme žádnou krádež nezaznamenali, ani jsme o ní neslyšeli. 

Sprchy jsou placené. Sám jsem to nezažil, ale může někde být v Chorvatsku. Byl jsem na Istrii – o placených sprchách ani vidu, ani slechu. Je to krásná poplašná zpráva. 

Nebezpečná ryba sužuje Istrii. Byl jsem tam, a na žádnou zrovna nenarazil. To je jako napsat, že v Chorvatsku zaútočil žralok. Může taková zpráva odradit lidi od dovolené v Chorvatsku? Ano, věřím, že může. Ale lidi, nevěřte všemu, co se píše. 

O tom žralokovi snad nemusím ani psát. Každý ví, že žralok napadne člověka jen velmi výjimečně. Spíše se jedná o extrémní náhodu. Když porovnáte číslo koupajících se lidí v moři s číslem napadnutí žraloka, bude to vypadat takto nějak: 1: 10.000.000. (Ano, 1 napadnutý a 10 mil koupajících se). Používejte tedy selský rozum a nemějte obavy na místě, kde to není potřeba.


Naše dovolená v Chorvatsku přes booking

Hledali jsme si vlastní ubytování s vlastní dopravou. Dovolená bez jídla. Vařili jsme si sami. Našli jsme velmi levné ubytování přes booking.com.

Ubytování je možné si také najít a domluvit se napřímo. Často ušetříte – tak jako vždy, jakmile v tom nebude žádný prostředník. Booking si může brát 30 % navíc, než když si to domluvíte napřímo. S tím počítejte. Hra čísel – ubytování přes booking za 15.000 Kč/týden, bez bookingu 10.000 Kč. 

Pro větší „konzervy“ je lepší najít si přes booking ubytování a na další rok, pokud se Vám tam líbilo, domluvit se napřímo. Můžete ušetřit i tisíce za 1 týden dovolené 😉


Istria (Istrie)

Pokud chcete jet do Chorvatska za čistým, a průzračným mořem, a nepotřebujete za každou cenu moře s písečnou pláží, bude Vám bohatě stačit zvolit dovolenou na poloostrov Istria/Istrie [1], který je v severní části Chorvatska blíže České republice. Tato část Chorvatska je vzdálená od ČR 640-700 km, tj. 7-8 hodin jízdy autem. Není nutné se vláčet níže. Teplo tam je i na konci srpna, pokud zrovna nenatrefíte na intenzivnější bouřky (oluja – chorvatsky). Stojí to zato.

Dovolená je přeci jen o tom, že jste jinde, mimo Vaše každodenní povinnosti a neděláte to samé, co doma nebo ne? 🙂


Vesnice Ravni na Istrii

Byli jsme ve vesnici Ravni [2]. Možná Vám připravím příspěvek o ubytování přímo v apartmánu, kde jsme byli, protože jsme byli naprosto spokojení. Byla to skutečně luxusní low-cost dovolená. Měli jsme tam vše, co je potřeba. Kousek od moře, od obchůdku, od městečka Labin, kde si můžete nakoupit v supermarketech nebo zajet na večeři. Tichá oblast, kde nejezdí jedno auto za druhým. Dobře se spí. Mnoho pláží na vykoupání. Je tu i psí pláž pro Vašeho mazlíčka. K pláži dojedete i s kočárem. Jsou tu pláže s oblázky i vybetonované – každý si může vybrat. Dokonce hned v Ravni je velmi dobrá restaurace Bistro Ravni, která je dobře hodnocená. 


Restaurace – Bistro Ravni

Je tu vynikající místní restaurace přímo ve vesnici Ravni. Dokonce jsme se s nimi domluvili na bezlepkové jídlo pro naši dceru. Personál umí anglicky a jsou moc příjemní – hodnocení 4.7 (551 hodnotících (08/2023) na google maps [3] tomu napovídá.


Odkazy

  1. Co je to Istria/Istriehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Istrie_(poloostrov)
  2. Vesnice Ravni – vkládám jen pro představu odkaz na EN – wikipedii – mají zde pěknou mapu pro přehled, kde tato vesnice je – https://en.wikipedia.org/wiki/Ravni,_Istria_County / odkaz na google maps: https://www.google.cz/maps/place/Ravni/
  3. Restaurace – Bistro Ravni – hodnocení 4.7 (551 hodnotících) – https://www.google.cz/maps/place/Bistro+Ravni/

Alternativní pobyt v České Kanadě (víkendový pobyt)

Pokud vám chybí energie a cítíte se v disbalancu, můžete načerpat energii pomocí – Víkendový pobyt pro načerpání energie v České Kanadě s léčitelem Zbyňkem Mikešem. Návrat k sobě samému vás posílí v hlubším procítění vaší osobnosti, ticho panenské přírody uklidní vaše myšlenky, které v každodenním shonu není možné dokonale urovnat a najít tak vhodná řešení.


Mohlo by Vás zajímat

Nebojte se výletu do Polska. Jsou to fajn sympatičtí lidé. Fámy o nekvalitních potravinách můžete v klidu zapomenout. Pokud si je neobjedná přímo na míru nějaký obchodní řetězec, který kouká jen na cenu a nejde mu o kvalitu – tak jak to naši zákazníci vyžadují, nemusíte mít žádné obavy. Kromě pár menších detailů nepoznáte, že jste jinde než v ČR. Více se dozvíte, když nakouknete do 2 článků, ve kterých jsme naši zkušenost popsal blíže. Může to být prima dovolená také pro bezlepkáře 😉

Dovolená v Polsku | Tipy a zajímavosti | Oblast Krakov a Katovice | 1. díl

Dovolená v Polsku – Krakov | Obrazem | 2. díl

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Nákup vánočního stromku | Péče o vánoční stromek
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy
Nákup iPhone | Se zárukou | Ušetřete | Tip na nákup

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x