Jak se naučit anglicky | 5 základních tipů Rady ze života

Chlapec s anglickou vlajkou a studijním materiálem v ruce v hlavě visící sluchátka na zádech batoh vyjadřující kompletně studenta s bílým pozadím, zdroj: shutterstock.com, pro článek na radyzezivota.cz

Potřebujete se rychle naučit anglicky. Anglicky mluvit a schopnost rozumět. Nikdy jste angličtinu nepoužíval aktivně a máte jen základy ze základní či střední školy. Mám pro Vás 5 TOP tipů, které Vám pomohou – Jak se naučit anglicky. Budete potřebovat to nejdůležitější – motivaci. Pak si vytvoříte rutinu – jak se do jazyka ponořit a prohloubit jej. Mám pro Vás připravené současné možnosti na trhu. Když budete skutečně chtít, můžete se s těmito tipy velmi rychle posunout tam, kam potřebujete. Je to ale především na Vás. Nezapomeňte, musíte mít trpělivost. Učení jazyka je na delší dobu. 


Jak se naučit anglicky | 5 tipů

1) Motivace jak se naučit anglicky (základ)

Proč? Začněte nejdůležitější fází – motivací. Musíte mít důvod, zájem, který Vás posílí až pomine prvotní chuť něco s tou angličtinou udělat. Najděte si něco, co bude spojené s Vašimi emocemi, aby to bylo tak silné, že budete chtít pracovat na své angličtině i po 3 měsících. Pokud se chcete naučit anglicky jen proto, že se chcete naučit anglicky – to Vám nebude fungovat. Je to stejné, jako když plánujete zhubnout. Musíte to myšlenkově uvázat na hlubší emoce. Proč to děláte, co Vám to přinese – jak se budete dobře cítit, když zhubnete. Veškeré další tipy Jak se naučit anglicky jsou už jen exekuce. Vaše motivace musí být neotřesitelná a musí mít své dobré základy.

Představujte si sebe, jak se na konci 1 fáze (např. 2 roky) – dokážete bez problémů ucházet o jinou práci, protože Vaše angličtina dosáhne vysoké úrovně. Nebo si dejte cíl, že chcete za 3 roky požádat svého zaměstnavatele, aby Vás zahrnul do komunikace se zahraničím. Nebo usilujete o povýšení a jediné, co Vám stojí v cestě je nejistá angličtina – dejte si za cíl a představujte si, jak za 2 roky intenzivnější výuky (včetně samovýuky) zvládnete bez problémů komunikaci v anglickém jazyce a ve Vašem oboru bez problémů – na rozdíl od současného stavu.

Když budete skutečně chtít a udržíte si pozitivní mysl, tj. budete tomu věřit a půjdete si za tím – zvládnete to.


2) Rutina

Rutina – vytvořte si z učení angličtiny rutinu. Učení jazyka je na delší dobu, ale pokud na tom pracujete dlouhodobě, postupně, rutinně, posunete se správným směrem. Zapomeňte, že se angličtinu naučíte za 3 měsíce. Za tu dobu se ale můžete hodně posunout. Zahrňte angličtinu do svých běžných zvyků – viz další tipy a budete překvapeni, že po určité době najednou začnete rozumět písničkám v rádiu, najednou i seriálům, nebudete mít problém přemýšlet anglicky, číst si texty a anglickém jazyce – co jste předtím nebyli schopni a nebudete muset ani přemýšlet – půjde to automaticky. Ještě Vás čeká 2. fáze – neustálá komunikace – ideálně, a doplňování Vašich jazykových schopností – nová slovíčka, poslech, pokračování v udržování nebo posunování Vaší angličtiny. Když už jste se posunuli – nenechávejte své znalosti odejít. Pojďme na další tipy Jak se naučit anglicky.


3) Kurz angličtiny s lektorem

Kurz angličtiny 2x týdně – mějte dobrého lektora – pomůže vám s gramatikou, vysvětlí mnoho věcí, ti co jsou spíše pokročilý možná zvolí „native speekera“, lektor vám dá zpětnou vazbu, která je nezbytná pro každého. 


4) Poslouchejte podcasty na Spotify

Pro poslech si pořiďte Spotify – The RealLife English Podcast je úžasný, doporučuji ho poslouchat – často se zde baví Američan s Angličankou a občas je k nim přizván nějaký další host dokonce i jiné národnosti. Učení je velmi přirozené. Nemusíte poslouchat vždy 100% – nechte jejich rozhovory klidně běžet i na pozadí a když budete mít sílu, pak vnímejte, když ne, nechte podcast plynout. Jsem přesvědčený, že mozek se zapojuje i ve chvíli pasivity. Ale bez aktivní vědomé účasti to také nepůjde – to je jasné. S podcastem si vytvořte rutinní dobrozvyk. Pouštějte si jej třeba když jdete běhat nebo když uklízíte, žehlíte, zahradničíte, apod. 


5) Sledujte seriály v EN

Series – pro sledování seriálů v angličtině s titulky si pořiďte Netflix/HBO – sledování seriálů – např. Přátelé (Friends) je na začátek ideální volbou. Seriály obecně jsou založené na neustálé komunikaci – klidně jednotlivé díly opakujte pořád dokola. Přehrajete Přátelé, pokračujte dalšími – třeba Gilmorova děvčata nebo Jak jsem poznal vaši matku, atd. Sledujte v angličtině s CZ titulky, pak si přepněte na EN titulky a nakonec je vypněte. Můžete sledovat 1 díl bez titulků a pak znovu s EN titulky. Chcete se rychle posouvat, využijte toho.  


Ostatní tipy jak se naučit anglicky

Ideální využití času a současné technologie

Inspiroval mě kamarád. Spojil 2 činnosti dohromady s využitím současných moderních technologických možností. A tak chodím pravidelně každé 3 dny běhat a celé 1,5-2 hodiny poslouchám na Spotify The RealLife English podcast. Potřebujete mobilní telefon, účet u Spotify a v ideálním případě bezdrátová sluchátka. Spojil jsem sportovní aktivitu s celkem aktivním poslechem. Využiju čas, kdy běžím a mohu se soustředit i na něco jiného – na angličtinu.   

Jak ušetřit?

Na první pohled se zdají moje tipy jako drahé řešení. Ano, může to tak být, ale dá se to trochu obejít. Spotify je například první 3 měsíce zdarma (v současnosti). Spotify si můžete také domluvit s někým známým a na platbě se můžete společně podílet.

To samé platí pro Netflix nebo HBO. Sdílení nákladů je možnost, jak ušetřit, i když Vás to lehce omezí. 

Vše je možné

Musíte do učení angličtiny zainvestovat. Bez toho to nepůjde. Samozřejmě, že můžete volit bezplatné možnosti – jako je zdroj youtube, kde si můžete titulky zapnout nebo stahovat filmy v angličtině s titulky pro vlastní užití. Je to vše ale o Vašich schopnostech, časových možnostech a o tom, jestli se Vám chce hledat, stahovat, atd. Tento článek není o podpoře Spotify, Netflix nebo HBO. Jsou to pro mne jen dobré zdroje pro učení angličtiny. Nikdo mi za jejich podporu nenabízel peníze a já bych se stejně nenechal ovlivnit, pokud bych na tom sám neviděl jasné výhody. 

Nedostatečná motivace Jak se naučit anglicky | Doplnění nebo konec

Pokud zjistíte, že na učení anglického jazyka nemáte dostatečnou motivaci – nebudete si Vaší motivací jisti – tak Vám doporučuji buď si motivaci domyslet – rozšířit ji a nebo se přestat týrat a honit se za přízrakem. Buď je to pro Vás důležité a nebo není. Angličtinu se neučte jen proto, abyste potěšili rodiče a nebo zamachrovali před někým. Musíte sami chtít – sami pro sebe. 

Nesrovnávejte se

Nesrovnávejte se s někým. Neříkejte si, jemu to jde lépe nebo ona začala stejně se mnou a už je úplně jinde. Vy máte svoji vlastní cestu, jak se s tím poperete. Sledujte vaše zlepšení a zaměřte se především na sebe. Někdo má talent a někdo ho nemá. Já talent nemám. Já se angličtinu nakonec naučím a budu rozumět a komunikovat s okolím bez problémů. Přesně to samé si řekněte sami a jděte si za svým. 

Hlavně postupně bez velkých nároků

Nechtějte hned být plynulý rodilý mluvčí. Neklaďte na sebe velké nároky. Posouvat se musíte z vaší úrovně krůček po krůčku. Najednou si všimnete menších detailů zlepšení. Začnete rozumět písničkám, které jste poslouchali, ale byli jste schopni vnímat jen hudbu. Teď už vnímáte text. Máte z toho velkou radost. Začnou se vám odkrývat karty angličtiny 🙂 Pak si všimnete, že i když pozorujete seriál v angličtině, že už neusínáte, ale začínáte trochu rozumět ději. Je jasné, že nebudete rozumět každému slovu. To vám bude ještě dlouho trvat. Ale vždy tam bude ten posun. Uvidíte sami. 

Pak si zapnete už jen anglické titulky a s nimi najednou budete schopni rozumět ještě více. No a předpokládám, že když dlouho vydržím, nabídne se mi možnost, kdy vypnu titulky úplně a již budu sledovat cokoliv – filmy, seriály a většinu porozumím, jen některá slovíčka či spojení, idiomy si vyhledám bokem. 

Proč angličtina?

A proč píšu jen o angličtině? Protože si již delší dobu myslím, že učení jiného jazyka je spíše zbytečné. Pokud nejste multitalent, pokud již neumíte další cizí jazyk, atd. Pokud jste rodič a rozhodujete, co necháte učit své děti – nepřemýšlejte. Angličtina je světový jazyk, a to se jen tak nezmění. Němčina/ruština/francouzština je okrajová – s ní se nedomluvíte po celé Evropě, po celém světě. Když už španělštinu – volte až jako 2. cizí jazyk.

Podpora a motivace Jak se naučit anglicky

Pokud chcete, aby dítě umělo jeden jazyk, nechte ho učit se anglicky. Dejte své děti na soukromé lekce angličtiny (na základní škole bohužel většinou angličtina nedosahuje dobré úrovně), na anglické tábory, pořiďte mu spotify a najděte nějaký jednoduchý podcast na poslech. Samozřejmě je to na každém. Já se učil oba jazyky NJ a EN. Nedostal jsem do vínku talent. Pro ty, co nemají talent, doporučuji, učte se/zaměřte sebe nebo své děti pouze jeden jazyk, ale pořádně. Školy by měly dělat povinné výměnné návštěvy, kde děti uvidí, proč by se měly cizí jazyk učit. Pokud nemají děti motivaci – což já nikdy neměl, protože mi je školský systém ani rodiče neukázali, těžko jsem měl sílu se jazyky učit. A pokud to neobstará školní systém, měli by rodiče vzít své děti do zahraničí a ukázat jim důvod, proč by se měly učit světový jazyk – angličtinu. Tím, že jim vysvětlíte důvod, dáte jim silnou motivaci. Ukažte dětem, že se umíte díky angličtině schopni sami domluvit a obstarat vše, co potřebujete v zahraničí ale i v práci. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy
Nákup iPhone | Se zárukou | Ušetřete | Tip na nákup

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x