Párátka s nití | Námi odzkoušené – dokonalé | Dentální hygiena | Zdraví

Párátka s nití | Zubní hygiena | Zdraví

příspěvek Párátka s nití

Během 20 let jsem vyzkoušel snad všechny druhy párátek včetně všech jejich alternativ. Nebudu se zabývat rozepisováním značek, které mi prošly zuby (doslova) 🙂 Tato párátka s nití, která Vám doporučíme, předčí ostatní druhy svojí odolností, šířkou, praktičností, tvarem i cenou. Ostatní druhy se mohou dle mého názoru jen zařadit na další místo v pořadí. Toto není reklama.


Párátka s nití | Vlastní zkušeností ověřeno

     Když jsem byl hodně malý, můj děda používal párátka velmi často. Moc jsem to nechápal, ale inspiroval jsem se tím. Děti opakují své vzory. Zuby si nečistil a vždy po jídle párátkem opatrně vyčistil všechny mezizubní prostory. Dávalo mi to smysl, protože jsem věděl, že i když si po jídle vyčistím zuby kartáčkem, přesto mi v mezizubních prostorech něco zůstane. To mi bylo nepříjemné. A proto jsem párátka začal používat. To nejlepší, ke kterému jsem se během let používání a experimentování dostal, Vám chci doporučit. Ale nespěchejme, pěkně postupně. 


Dřevěná párátka (klasika)

     Když jsem začínal s čištěním zubů pomocí párátek, mezizubní kartáčky ještě neexistovaly, nebo jsem o tom nevěděl. Začínal jsem klasickými plochými dřevěnými párátky, které byla na jedné straně širší a na druhé užší. Jejich kvalita byla horší. Nebylo výjimkou, že jsem si jimi poranil dásně, snadno se zlomila v ruce nebo zasekla mezi zuby, někdy byla špatně opracovaná a píchala mě do rukou – přitom jsem je ještě ani nepoužil.


Párátka kulovitého tvaru (špejle – párty na jednohubky)

     Jakmile jsem ale narazil na párátka, která byla kulovitého tvaru (špejle), okamžitě jsem je s radostí vyměnil. Velmi dlouho jsem jimi prováděl zubní hygienu. Také jsem ale cítil, že tato hygienická pomůcka má prostor ke zlepšení. Stále jsem doufal, že najdu něco šikovnějšího.


Dentální nit (zubní)

     Pak jsem narazil na dentální nit (mezizubní) a snažil se ji začít používat. Manipulace se zubní nití mi ale po několika týdnech používání připadala natolik „otravná“, nepříjemná a nepraktická, že jsem byl nucen vrátit se zpátky ke klasickému dřevěnému párátku kulovitého tvaru. Kolikrát se mi stalo, že se mi zubní niť zasekla o zuby a nemohl jsem ji dostat pryč. Navíc očištění zubů trvalo velmi dlouho a bylo vždy nutné umýt si ruce. Společensky to bylo neúnosné – strkat si ruce do pusy, ideální bylo vyhledat místo, kde budu mít soukromí. A to se mi prostě nechtělo – odcházet speciálně někam jen kvůli vyčištění zubů.     


Párátka z umělé hmoty

     Tím to ale neskončilo. Měl jsem štěstí a narazil ani nevím kde na párátka z umělé hmoty. Okamžitě jsem je musel vyzkoušet. Byly o něco plošší než ty kulovité, takže jsem se s nimi dostal i na místa, kde kulovitá neměly šanci. Manipulace byla jednodušší a byly podstatně odolnější. Myslel jsem, že lepší už neobjevím. Byl jsem spokojený. Časem jsem ale opět zjistil, že jsou situace, kdy ani tato párátka nepomohou. Pak jsem vzal zbytek nitě a musel si pomoci nečím, o čem jsem byl přesvědčen, že už nikdy nepoužiji. Nit se dostane skutečně kamkoliv. To se mi potvrdilo. Ale je potřeba ji mít s sebou, zabírá místo a opět musíte trochu myslet na to, že je nutné použít obě ruce, ty si nejlépe umýt a mít k tomu soukromí. A tak jsem jednoho dne objevil má nejoblíbenější párátka, která používám doteď.


Párátka s nití

Párátka s nití | Zubní hygiena | Zdraví

     Nepamatuji se, kde jsem na ně narazil, ale byl jsem z nich nadšený, a to mi zůstalo až dodnes. Máte při sobě párátko a dokonce můžete v případě nutnosti použít nit, která je na párátku napevno přidělaná. Při použití párátek není při troše zručnosti nutné si umývat ruce a tolik soukromí už také není potřeba (ve srovnání s dentální nití). Společnost uvítá zakrytí pusy rukou. Je nutné upozornit na to, že ne všechna párátka s nití mají stejně dobré parametry pevnosti, odolnost, vhodný tvar, díky kterému se dostanete skutečně kamkoliv. Opět jsem vyzkoušel nespočteně druhů (značek) párátek s nití.


Jen jeden typ je nejlepší

     Našel jsem jen jeden druh, který bych označil za skutečně funkční až dokonalý ve srovnání s ostatními. Možná nemusí vyhovovat všem, může to být subjektivní. Ale vzhledem k tomu, že mám mezi zuby skutečně všechny druhy mezer, dovoluji si tvrdit, že tato párátka s nití jsou skutečně nejlepší. Všechny ostatní jsou jen další v pořadí. Pokud vyzkoušíte, sami uvidíte, že se s ostatními nedá srovnávat. 


Odkaz na nákup párátek s nití

Nejlepší párátka s nití (odzkoušeno) – 50 ks – kupujte zde.

Dentální nit – zde.


Odolnost | Mobilita | Praktičnost – párátko s nití

     Když se s ním naučíte pracovat, vydrží Vám jedno párátko s nití klidně týdny. Záleží na četnosti používání a zručnosti. Pro vyšší flexibilitu mám při sobě vždy párátko s nití, které mohu použít (mám 1 v autě, v práci, doma na jídelním stole). Při čištění zubů (ráno a večer) používám místo párátek šetrnější mezizubní kartáčky (mají štětinku) Ta je ale složitější mít vždy při sobě a používat je „v terénu“. Mezizubní kartáčky je také nutné očistit vodou a osušit – z hygienických důvodu a prodloužení jejich trvanlivosti. S párátky s nití jsem vždy připraven a nemusím řešit tyto detaily. To je ale na každém, co mu vyhovuje. Málem bych zapomněl na praktický uzavíratelný ZIP obal, ve kterém jsou párátka zabalena. 


Základní hygiena sníží výskyt zubního kazu!

     Jak jsme již doporučovali v příspěvku o zdravém žvýkání, ideální je, abyste si po jídle vyčistili zuby, nebo použili žvýkačku. Pokud nemáte ani jednu možnost, aspoň se napijte vody. Já se ale bez párátka / mezizubního kartáčku (večer/ráno) neobejdu. Občas požvýkám v autě zdravé žvýkačky a jsem si jist, že mi zuby vydrží o něco déle, než kdybych to vůbec neřešil. Problémům se zuby je lepší předcházet.


Mohlo by vás také zajímat

Rýma a její hlavní příčina
Co na afty?
Hluboký spánek | Jak jej můžete docílit | Tipy pro změnu
Jak vytáhnout klíště
Dobrý spánek | Cesta ke zdraví | Uvědomit a změnit špatný zvyk
Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda | Zdravé zuby – ověřeno Rady ze života 
Běh pro začátečníky | 5 tipů pro každého | Sport 
Jak se zbavit záděry na prstech? | Jednoduché řešení bez omáčky 
Alergie na pyl | Tip na zmírnění alergie
Paradentóza | Pálení žáhy | Bolest na hrudi | Bolest zad | Příčina a řešení 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x