Co na afty | Prevence | Včasný zákrok | Zdraví

Fotografie ženy s aftem v puse držící rukou otočený spodní ret tak aby byl zanícený aft dobře vidět | Zdroj: shutterstock | Článek "Co na afty" na webových stránkách radyzezivota.cz

Pokud trpíte na afty v puse, které vás občas navštíví, mám pro vás doporučení, které vám může s tímto nepříjemným nešvarem pomoci. Naučte se vnímat své tělo, poslouchejte první příznaky v podobě bolesti v ústech. Jakmile pocítíte již vámi známou bolest na dásních či na jazyku, mějte připravené doma čerstvé kvasnice. 

Co na afty

Velmi důležité je poznat, že se vám v ústech aft/afty připravují. Okamžitě po rozeznání bolesti na dásních nebo jazyce, mějte v lednici připravené čerstvé kvasnice. Mějte české, německé  a nebo alespoň maďarské. Ty polské nejsou moc dobré kvalitou – mám vyzkoušené (píši jen o těch dovážených k nám). I malé děti si kvasnice rády dají.

Jak dávkovat droždí?

Stačí si vzít na malou mocca lžičku, chvíli po snídani. Nic se nesmí přehánět. Větší množství kvasnic způsobuje nadměrné říhání. Tím si už naše rodina prošla – proto na to upozorňuji. Kvasnicemi si afty či postižené místo potřete a nechte zde co nejdéle.

Včasná dávka vitamínů zažene afty k ústupu

Když začnete včas, stačí pár dní a afty budou na ústupu. Tímto předejdete rozrůstání aftu do větších rozměrů. V podstatě je „zaženete“. Samozřejmě je ideální nasadit větší přísun tekutin, zelené zeleniny (papriky, okurky) a červené papriky. Kapie není červená paprika – ta vám s afty nepomůže. Naopak vynechte ostrá jídla, rajčata, čokoládu, cukroví, sladké celkově, mléko, oříšky, exotické ovoce – např. ananas, kiwi. Do aftu se nekousejte, nevypalujte je – nemá to žádný pozitivní efekt. 

Fotografie kvasnic v pozadí lednice | Fotograf a majitel fotografie: Jiří Samuel | radyzezivota.cz

Kvasnice jsou přirozeným zdrojem vitamínu B

Čerstvé kvasnice jsou přirozeným vitamínem B. Jejich přínos je výrazně vyšší, než jakékoliv preparáty, které můžete zakoupit v lékárnách. Pokud zjistíte, že vám čerstvé kvasnice nedělají dobře (v případě nadměrného říhání, běžné říhání je po kvasnicích v pořádku) – udělejte si polévku s drožďovými knedlíčky nebo kvasnicovou pomazánku. Vše co je tepelně zpracované, není tak výrazné a může vám to pomoci. Jejich účinek je ale samozřejmě o něco menší. 

Nepoužívejte preparáty s alkoholem

Rozhodně doporučuji nepoužívat preparáty, které obsahují alkohol v jakékoliv formě. Např. mazat afty slivovicí je naprosto nefunkční postup, který sice na krátkou chvíli sníží bolest. Alkohol ložisko aftu vysuší a jeho stav většinou zhorší. Kromě masti solcoseryl bych se vyhnul všemu. Za život jsem vyzkoušel snad vše, nic dlouhodobě nepomáhalo, naopak, situaci zhoršovalo. 

Preparáty neřeší příčinu aftů

Většina preparátů je založena na principu pomoci od bolesti, avšak vůbec se nezaměřuje na příčinu. Tím, se životnost aftů paradoxně prodlužuje. Od bolesti uleví, ale stav často zhorší. Příčina aftů je způsobena nedostatkem vitamínu B a často také špatným stavem v dutině ústní způsobený různými příčinami – stres, málo tekutin, nedostatkem vitamínů, apod. Čerstvým přísunem droždí obsahující vitamín B dochází k velmi rychlému posílení regenerace dásně a k navrácení stavu mikroorganismů v dutině. Tím se situace ve většina případů zlepší, afty se zacelí a nebo dokonce tvorbě, pokud varovné signály zachytíte dostatečně včas, úplně předejdete.

Pomohl jsem vám zbavit se aftů – napište to ostatním!

Přeji všem rychlý ústup od aftů! Budu rád, když zjistíte, že vám tento postup pomohl, že do komentáře pod článkem napíšete, že to funguje. Pomůžete tím ostatním, kteří se bojí kvasnice vyzkoušet nebo nevěří. 

Afty na wikipedii

https://cs.wikipedia.org/wiki/Afta

Jiří Samuel
Sledujte nás

Další články z kategorie Lidé:
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví
Výchova sourozenců | Děti | Funkční metoda
K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

0 0 hlasů
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Co na afty | Prevence | Včasný zákrok | Zdraví […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x