Pokud trpíte na afty v puse, které vás občas navštíví, mám pro vás doporučení, které vám může s tímto nepříjemným nešvarem pomoci. Naučte se vnímat své tělo, poslouchejte první příznaky v podobě bolesti v ústech. Jakmile pocítíte již vámi známou bolest na dásních či na jazyku, mějte připravené doma čerstvé kvasnice.
Co na afty
Velmi důležité je poznat, že se vám v ústech aft/afty připravují. Okamžitě po rozeznání bolesti na dásních nebo jazyce, mějte v lednici připravené čerstvé kvasnice. Mějte české, německé a nebo alespoň maďarské. Ty polské nejsou moc dobré kvalitou – mám vyzkoušené (píši jen o těch dovážených k nám). I malé děti si kvasnice rády dají.
Jak dávkovat droždí?
Stačí si vzít na malou mocca lžičku, chvíli po snídani. Nic se nesmí přehánět. Větší množství kvasnic způsobuje nadměrné říhání. Tím si už naše rodina prošla – proto na to upozorňuji. Kvasnicemi si afty či postižené místo potřete a nechte zde co nejdéle.
Včasná dávka vitamínů zažene afty k ústupu
Když začnete včas, stačí pár dní a afty budou na ústupu. Tímto předejdete rozrůstání aftu do větších rozměrů. V podstatě je „zaženete“. Samozřejmě je ideální nasadit větší přísun tekutin, zelené zeleniny (papriky, okurky) a červené papriky. Kapie není červená paprika – ta vám s afty nepomůže. Naopak vynechte ostrá jídla, rajčata, čokoládu, cukroví, sladké celkově, mléko, oříšky, exotické ovoce – např. ananas, kiwi. Do aftu se nekousejte, nevypalujte je – nemá to žádný pozitivní efekt.
Kvasnice jsou přirozeným zdrojem vitamínu B
Čerstvé kvasnice jsou přirozeným vitamínem B. Jejich přínos je výrazně vyšší, než jakékoliv preparáty, které můžete zakoupit v lékárnách. Pokud zjistíte, že vám čerstvé kvasnice nedělají dobře (v případě nadměrného říhání, běžné říhání je po kvasnicích v pořádku) – udělejte si polévku s drožďovými knedlíčky nebo kvasnicovou pomazánku. Vše co je tepelně zpracované, není tak výrazné a může vám to pomoci. Jejich účinek je ale samozřejmě o něco menší.
Nepoužívejte preparáty s alkoholem
Rozhodně doporučuji nepoužívat preparáty, které obsahují alkohol v jakékoliv formě. Např. mazat afty slivovicí je naprosto nefunkční postup, který sice na krátkou chvíli sníží bolest. Alkohol ložisko aftu vysuší a jeho stav většinou zhorší. Kromě masti solcoseryl bych se vyhnul všemu. Za život jsem vyzkoušel snad vše, nic dlouhodobě nepomáhalo, naopak, situaci zhoršovalo.
Preparáty neřeší příčinu aftů
Většina preparátů je založena na principu pomoci od bolesti, avšak vůbec se nezaměřuje na příčinu. Tím, se životnost aftů paradoxně prodlužuje. Od bolesti uleví, ale stav často zhorší. Příčina aftů je způsobena nedostatkem vitamínu B a často také špatným stavem v dutině ústní způsobený různými příčinami – stres, málo tekutin, nedostatkem vitamínů, apod. Čerstvým přísunem droždí obsahující vitamín B dochází k velmi rychlému posílení regenerace dásně a k navrácení stavu mikroorganismů v dutině. Tím se situace ve většina případů zlepší, afty se zacelí a nebo dokonce tvorbě, pokud varovné signály zachytíte dostatečně včas, úplně předejdete.
Pomohl jsem vám zbavit se aftů – napište to ostatním!
Přeji všem rychlý ústup od aftů! Budu rád, když zjistíte, že vám tento postup pomohl, že do komentáře pod článkem napíšete, že to funguje. Pomůžete tím ostatním, kteří se bojí kvasnice vyzkoušet nebo nevěří.
Afty na wikipedii
https://cs.wikipedia.org/wiki/Afta
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát