Umělá inflace | Vysoké ceny | Nový ekonomický nástroj

Na obrázku viditelná inflační křivka s rostoucími kopičkami mincí v pozadí rozmazaný nákupní košík plný potravinami, zdroj: shutterstock, článek: Umělá inflace, web: radyzezivota.cz

Umělá inflace, která v dnešní době zmítá Evropu, respektive celý svět, vznikla původně přirozeně. Nyní je již z větší části umělá. Pomohl ji covid, válka a dobrá příležitost. Některé skupiny v různých odvětvích si všimly, že je možné uměle zvyšovat ceny. A ono to prošlo. Tak v tom vesele pokračují, a budou tak dlouho, dokud nevzniknou účinné nástroje. Účinné nástroje, které by doslova „plácly“ uživatele těchto funkčních nástrojů přes ruce. Současná situace je z části vyvolaná uměle pod heslem: „Jak si namastit kapsu“.


Umělá inflace

Nový umělý ekonomický nástroj dnešní doby

Je to něco úplně nového. Takové podmínky, které vytvořily příhodné prostředí tomuto ekonomickému nástroji tu ještě nebyly – pandemie, globalizace, válka, rychlé šíření informací prostřednictvím internetu, mobilů, strach a obavy, dostatek finančních prostředků, atd. Bude chvíli trvat, než to ekonomové pojmenují. Než budou mít s prominutím „koule“ na to – to pojmenovat. Této uměle vyvolané inflaci nahrála epidemie covidu, válka a celková situace, která této příležitosti nahrává.


Umělá inflace a její spouštěč

Například to mohlo být takto. Někdo měl málo surovin například pro výrobu železa. To vyvolalo jeho nedostatek. Poptávka se kvůli rychle se šířící negativní zprávě o nedostatku zvyšovala. Vzácnost zboží rostla. Jakmile se rozkřiklo, že je málo železa, šla okamžitě cena nahoru. Kupující nakupovali do zásoby, i když nepotřebovali tolik zboží. To vyvolalo další reakci v podobě toho, že prodejci navyšovali cenu rychleji, než jak bylo skutečně zapotřebí a vůbec jim tím pádem nevadilo, že prodávali méně. Ukázková situace výhodnosti uměle vyvolané inflace – i přesto, že prodejci prodali výrazně méně, jejich zisky stoupaly, a to za menší námahu!

Toto je nový ekonomický nástroj (umělý). Tím neříkám, že se to skutečně týkalo právě železa a firem prodávajících či distribujících železo. Faktem ale zůstává, že tímto způsobem začalo. Je jedno, že se to týkalo na začátku ropy, železa, polystyrenu, dřeva, potravin, energie, služby nebo všeho. Každý, kdo si toho efektu umělé inflace všiml, se chopil otěží a začal zdražovat. 


Méně práce, více koláčů – úžasný nástroj

Další skupiny si toho všimly a vyzkoušely to samé. Třeba stavebnictví nebo v energiích. Vyzkoušeli vyvolat tu samou reakci. Zvýšily ceny více, než je potřeba – pro jistotu (do rezervy). A ono to, světě div se, vyšlo. Okomentovalo se to x-vysvětleními, jaké všechny příčiny to způsobily, že je to prostě potřeba, zvýšit ceny. Kdo to dokáže posoudit, že důvody jsou opodstatněné?

To, že to potřeba z určité části nebylo, prošlo. Nikdo si toho nevšiml, a nebo si toho někdo nechtěl všimnout. Lidé nakoupili méně, ale tomu, kdo zvýšil cenu to v konečném výsledku vydělalo. Přitom jeho aktivita byla nižší. Dokážete si představit, jak je to pro firmu/korporát přínosné, když uděláte méně práce, zaplatíte méně lidských zdrojů a přesto navýšíte zisk? Úžasné! 


Celosvětová implementace umělé inflace

Toho si všimlo více skupin. A zde dle mého selhává čistě kapitalistický model. Má totiž v tomto globalizovaném trhu „limity“. Není zde mechanismus, který ochrání tu nejchudší nebo střední vrstvu. Velké firmy profitují, chudí a středně bohatí chudnou. Inflace1 se teď uměle nafukuje, firmy zvyšují ceny svých produktů/surovin. Oficiálně tyto firmy informují, že zvyšují ceny kvůli zvýšené ceně surovin (energií například) nebo lidského kapitálu (mzdy zaměstnanců). A přitom mzdy svým zaměstnancům nenavýší a nebo jen částečně. Zbytek jde do kapsy. Jak krásný paradox. 


Bohatý bohatne, chudý chudne

Těchto více skupin začalo tento nový ekonomický nástroj zkoušet. Bohužel pro nás si všimli, že je to velmi funkční. Uvedu teď opět fiktivní příklad. Někdo uměle řekne, že má nedostatek surovin – i když to není úplně pravda. A tak řekne, že třeba do České republiky nedodá nějaké léky, že je nedostatek surovin. Globalizaci způsobí rychlé šíření informace zákazníkovi. To vyvolá neúměrné a kolikrát zběsilé zkupování produktů. Vznikne na trhu okamžitý nedostatek a velký tlak na dodání dalších dodávek. A to je super situace pro zvýšení ceny zboží, nemyslíte? 

A jak víte, obchodní/datoví analytici nejsou hloupí. Takže si tohoto krásného nového nástroje všimli. Kdo by se nesnažil toho využít, nebyl by dobrý obchodník.


Řešení – umělá inflace

Má to řešení. Bohužel jen jedno. Je nutno říci, že si na této situaci všichni bohatí mastí kapsu. Někdo víc a někdo méně. Výrobci, dodavatelé, zprostředkovatelé, zaměstnavatelé, distributoři, velkoobchodní prodejci, maloobchodní prodejci, prostě všichni.

Tato situace vznikla poprvé. Je nová. Zatím neexistují žádné funkční nástroje a nebo existují, ale vlády nechtějí jednat. Toto je situace, kdy je nutné, do tržního mechanismu zasáhnout. Bez zásahu se nic nestane. Proč taky? Vy byste jako obchodník nechtěli za méně práce vydělávat více? Já tedy určitě ano. 

Zde ale nastane změna. Doufám.

Důležitá poučka pro každého – hlavně se z toho nezblázněte 🙂 V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného. 


Upgrade 4. 9. 2023

Vypadá to tak, jako by přeci jenom, chtěl někdo něco dělat s vysokými cenami – s uměle vyvolanou mega inflací v ČR, která není dávno opodstatněná. Článků je teď více, ale vybírám náhodně tento [1].

Otázka je, jestli s tím někdo chce skutečně něco dělat a nebo jen chce získávat preference voličů. Ono pro preference stačí jen dělat, že něco děláte. Je zajímavé, jak dlouho trvá, než se vůbec začne něco dít. Ceny jsou vysoké již dlouho a já si myslím, že kromě nižší a střední vrstvy obyvatel, jsou všechny strany spokojené. Já bych byl také nadšený z rekordních zisků. 


Odkazy

  1. Odkaz na Novinky.cz – článek: Proč platí Češi dvojnásobek? ….., https://www.novinky.cz/clanek/domaci-proc-plati-cesi-dvojnasobek-vyborny-chce-zatlacit-na-obchodniky-40442439
Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Finance:
Vysoká inflace aneb obchodní retěžce jsou nenažrané
Léky na alergii | Výrazné rozdíly mezi cenami
Poštovní známky | Které známky kupovat? | Písmenové známky | Úspora
Kurz české koruny | Intervence ČNB | Konečně je tomu konec | Finance
Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Kolektivní aukce energií

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x