Kurz české koruny | Intervence ČNB | Konečně je tomu konec | Finance

Kurz české koruny | Intervence ČNB

příspěvek blogu „Kurz české koruny | Intervence České Národní Banky (ČNB)

Konečně byly intervence České Národní Banky (ČNB), alespoň prozatím ukončeny. Údajně se jedná o zbavování se deflace a nastartování inflace. Moc tomu nevěřím. Byl zde a bude něčí zájem, aby byla hodnota české koruny nízká. Pomáhalo to/bude pomáhat velkým investicím, které v České republice má mnoho zemí. Představte si, že zde stavíte továrny a máte zde levný lidský kapitál. Chtěli byste, aby hodnota české koruny posílila? Představte si, že jste obchodník. Vaše měna je Euro a najednou za Euro dostanete méně, než doposud, najednou Vás stojí zaměstnanci či investice všeobecně více Euro. Proč si to na chvíli nepodržet/nezajistit. Předpokládám, že existovala nějaká dohoda o udržení české koruny na určité úrovni. Něco za něco a ruka na to.


Kurz české koruny | Intervence České Národní Banky (ČNB)

Myslím si, že intervence skončily především proto, že už to nebylo udržitelné. 


Predikce plné nesmyslů

     Velice mě baví predikce, co se s českou korunou stane, poté, co byly intervence české koruny zastaveny. Slyšet, že se s kurzem české koruny zřejmě nic zásadního nestane, je pro mne velmi vtipné. Možná, že jsou tyto informace vypouštěny jen proto, aby nás ovlivnily. Nevím. Je to ale nesmysl. 

     Upřímně si myslím, že predikovat cokoliv je nemožné. Nevíme ani, co se stane zítra, natož za týden. Jak je možné predikovat něco, co se stane za x-let. Určitě se dá ale předpokládat něco reálnějšího, než to, že se koruna nehne z místa. Domnívám se, že koruna po pár třeba i zásadních výkyvech nahoru i dolů do několika málo let zvýší výrazně svoji hodnotu a nebude se jednat jen o pár procent. Jsme velmi dobře nastartovaná ekonomika a jsme srdcem Evropy. Logistika se rozmáhá a my jsme uprostřed. Máme šikovné ruce, jsme kreativní a poměrně chytří a ve světě se to o nás už ví. Pokud nepřijde nějaká okupace – doufám že ne, je to nezadržitelné – jsme na vzestupu a bude jen lépe. Rozhodně tímto článkem nedoporučuji bezhlavě investovat do české koruny. 


Co posílení koruny bude znamenat?

     Tzn. že za Euro dostanete méně Kč. Nebo naopak za Kč dostanete více Euro. Bude to příjemné. Cestování, stravování, nákupy, vše bude za hranicemi levnější. Bude více příležitostí k cestování – to je jasné 😉


Závěr

     Umělé omezování koruny bylo z mého pohledu „nesmyslné držení pokličky nad přetékajícím hrncem“. To je můj názor. Můžu si přečíst tisíce odborných názorů na danou tématiku, stejně mě to nepřesvědčí. Vždy jsou ty názory zaměřené jen na kousek koláče. Nikdy se nejedná o pohled makro v dlouhodobém měřítku a pohledu, co to přinese lidem. Ano, možná intervence pomáhaly exportu, ale co ostatní pohled na věc. Když někde pomůžete, někde musíte ubrat. Když něco omezujete ve svém růstu, něco co by mělo žít svým vlastním životem (s menšími zásahy), vždy je to poloprázdné gesto. Vždy to z nějakého pohledu můžete vysvětlit a může se to jevit jako dobrá strategie. S nadhledem/z pohledů ze všech stran, to bylo liché. Ale snad je to už minulostí. Síla naší ekonomiky snad postupem let ukáže, kde je pravda.


Upgrade 07.04.2017

Hodnota kurzu české koruny 03/2017

Rád bych ještě doplnil, že se ČNB snažila udržet hodnotu české koruny na 27 Kč za euro.


Další myšlenky

     Intervence trvaly od 11/2013 – 03/2017. Chápu menší zásahy – centralizace musí občas být – proč ale 3 roky a 4 měsíce? Jsem si jistý, že je vhodnější, když si kurz žije svým životem. To je jako, když chcete někoho převychovat a říkat mu, co musí dělat, i když mu to není vlastní. Bude se trápit, stejně se nakonec projeví jeho vlastní já. Ten negativní efekt je v tom, že tím utrpí určité ztráty, kterým bylo možné se vyhnout. 

     Opět jsem dnes slyšel další pozitivní účinky těchto intervencí. Je to úsměvné, je jich už tolik, až se z toho točí hlava. Naše ekonomika je v rozkvětu, ale není to způsobené intervencemi. Tento rozkvět byl nevyhnutelný. Není možné to přisuzovat tím, že je ministr financí šikovný, nebo tím, že byly vhodně zvoleny intervence. Oba mohly mít určitý vliv, ale jsem si jistý, že by rozkvět byl i bez intervencí – navíc hodnota české koruny by odpovídala realitě, nikoliv zkreslené hodnotě. Hodnota české koruny byla dlouhodobě udušená/omezovaná. Proč dusit něco, co má žít svým vlastním životem. No, nějaký důvod to mělo, ale nejednalo se o blahobyt občanů České republiky. Nešlo o lidi. Spíše to přičítám tomu, že to mělo pomoci zemím evropské unie, které u nás mají velké investice. Nemohu si pomoci, nevidím v tom jiný zájem. 


Upgrade 13.06.2017

Kurz české koruny 06/2017 = 26 Kč

     V měsíci červnu došlo k očekávanému posílení české koruny na 26 Kč za euro. Tzn. že česká koruna posílila. Zaplatíme o 1 Kč méně za 1 Euro.

     Zatím koruna trochu posílila. Hodně se to komentuje. Mnoho lidí je velmi překvapeno. Je to ale jen něco nevyhnutelného. Z mého pohledu se stále jedná o pouhých pár procent. Postupem času dojde k výraznému posílení české koruny. Bude se spíše jednat o desítky procent. Ale je mi jasné, že bez výrazných výkyvů a velmi dlouhodobě náročného vývoje se to neobejde. Baví mě ty mediální hrátky, kde se toho tolik píše a ve skutečnosti to postrádá smysl. Vždy bude existovat predikce, kterou můžete podepřít nějakým argumentem – pravda je ale jen jedna. Kdo tomu vlastně rozumí? Tak by měla znít Vaše otázka. Já Vám na to rád odpovím. Většinou ten, co si to nechá pro sebe.  


Upgrade 05.07.2017

Nenakupujte Euro | Nenechte se zlákat informacemi z médií

     Pokud uvažujete kvůli krátkodobému pozitivnímu vývoji, tj. momentálnímu posílení české koruny vůči euro, o nákupu eura (větší prostředky), nedělejte to! Česká koruna bude ještě dlouho posilovat. Opět upozorňuji, že to bude s velkými, třeba i dlouhodobými výkyvy (fluktuacemi). Nakonec to ale stejně dopadne tak, jak jsem hned v úvodu předpokládal. 


Upgrade 06.02.2022

Hodnota korunu posílila přesně dle mého odhadu 1 Euro = 24-25 Kč

Přesně, jak jsem předpokládal, kurz koruny bude posilovat a nemyslím si, že to skončí na této hodnotě. Půjdeme k 20 Kč na Euro, jen to bude chvíli trvat a s velkými výkyvy, jak je v dnešní propojené globalizované době běžné.


Kurz české koruny 02/2022 | 1 Euro = 23,74 Kč

Hodnota kurzu 23,74 Kč. Stále se potvrzuje můj předpoklad. Kurz koruny stále posiluje 😉 Ještě pochybujete – já ne.


Upgrade 12.4.2023

Kurz české koruny 04/2023 | 1 Euro = 23, 34 Kč | Nejsilnější k Euru za 15 let

Přesně jak jsem psal od začátku. Koruna stále posiluje. Od 7. 4. 2017, tj. za 6 let, posílila česká koruna o -3,64 Kč na 1 Euro. Předpokládám, že posílení koruny bude přes různé divergence stále pokračovat až na 20 Kč za Euro, přesně tak, jak jsem předvídal. 


Mohlo by vás také zajímat

Jak na vlastní číslo bankovního účtu | Generátor a kalkulátor
Poštovní známky | Které známky kupovat? | Písmenové známky | Úspora
Kurz české koruny | Intervence ČNB | Konečně je tomu konec
Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Kolektivní aukce energií 
Nejlepší investice aneb na čem se vyplatí nešetřit?    


Upozornění: Opět se jedná o příspěvek do mého blogu. Respektujte můj názor a já rád budu respektovat Váš. Tento názor jsem napsal během 30 minut. Žádné opravy, úpravy – zřejmě bude pár chyb. Děkuji za pochopení. Výše uvedené řádky jsou pouze mým názorem – nejedná se o žádný návod na investování. Pokud se rozhodnete investovat, berte vždy v potaz ten fakt, že se jedná o Vaše rozhodnutí. Za Vaše rozhodnutí nenesu žádnou odpovědnost. Odpovědnost za svá rozhodnutí nese vždy čtenář sám.

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Finance:
Léky na alergii | Výrazné rozdíly mezi cenami
Umělá inflace | Vysoké ceny | Nový ekonomický nástroj
Poštovní známky | Které známky kupovat? | Písmenové známky | Úspora
Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Kolektivní aukce energií
Dědictví | Komu darovat majetek? | Inspirativní varianta dědictví

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x