Poštovní známky | Které známky kupovat? | Písmenové známky | Úspora

Písmenkové poštovní známky, Fotograf: Jiří Samuel, radyzezivota.cz

Kupujete si stejně jako my poštovní známky do rezervy? Bojíte se toho, že když nakoupíte poštovní známky určité hodnoty, že se změní jejich požadovaná hodnota na obálky nebo pohlednice a Vy budete muset dokupovat? Stačí, když koupíte vhodné známky a máte jistotu, že svoji hodnotu neztratí. 


Reklamní sdělení – doporučujeme kvalitní českou značku Tescoma

Poštovní známky které neztrácí na hodnotě

  • Když jsem byl na poště, pro jistotu jsem se zeptal pošťačky, jak dlouho bude platit 16 Kč známka. Bylo to v listopadu 2017. Pošťačka mi řekla, že neví nic o tom, že by se požadovaná hodnota měla měnit.
  • Nyní je cena známky na dopis (obyčejné psaní) do váhy 50 g již 19 Kč. Cena Česká pošta navýšila o 3 Kč. 

Písmenové známky České pošty

     Pak ale paní pošťačku napadlo, že by mi mohla nabídnout tzv. písmenové známky. Po necelém měsíci běžela v médiích informace, že se hodnota poštovní známky na obálky či na pohlednice (vnitrostátní obyčejné psaní do 50 g) má navýšit. Nemohu dohledat na kolik a kdy přesně k tomu dojde, ale to může přijít kdykoliv. Já si písmenové poštovní známky „A“ koupil. Když jsem zjistil, že něco podobného existuje, klidně jsem si koupil větší množství, abych nemusel zase za pár týdnů běžet na poštu a kupovat další. Je to fajn, když máte jistotu, že Vás navýšení poštovní známky českou poštou nijak nezasáhne. Neměl jsme vůbec tušení, že něco podobného existuje.


Pohlednice s písmenkovou poštovní známkou A a označením D+1 červenou fixou, Autor fotografie: Jiří Samuel, radyzezivota.cz
Při použití písmenkové známky A (prioritní) můžete místo nálepky s označením „D+1“ toto označení dopsat červenou fixou nebo tužkou – super je to na pohlednici, kde je často málo místa

Nové základní druhy písmenových známek A, B – ceny od 1.2.2020

Můžete si zakoupit 2 základní druhy známek:

  1. Typu A – pro obyčejné psaní do 50 g s PRIORITNÍM dodáním (1-2 dny) – cena 26 Kč. Měli byste od pošťačky obdržet samolepky s označením “D+1”, které byste měli přilepit na obálku. Když zapomenete nalepit, může se stát, že dojde dopis za 5 dní s ekonomickým dodáním. Nálepka slouží k upozornění, aby bylo obyčejné psaní bráno za prioritní. Nedávno jsem také od pošťačky zjistil, že je také možné označení „D+1“ dopsat červenou tužkou/fixou. Výhodné je to především ve chvíli, kdy máte například na pohlednici málo místa. Vkládám foto, jak jsme dopsali mi dceři na pohlednici.
  2. Typu B – pro obyčejné psaní s EKONOMICKÝM dodáním (4-5 dní) – cena 19 Kč. 

Upgrade 19.02.2018 z důvodu změny hodnoty poštovních známek

3 druhy písmenových známek A, E a Z – ceny od 1.2.2018

Můžete si zakoupit 3 druhy písmenových známek pro obálku/pohlednici/korespondenční lístek:

  1. typu A – pro obyčejné psaní v ČR do 50 g – namísto známky za 19 Kč , původně 16 Kč
  2. typu E – pro obyčejné psaní v EU – namísto známky za 35 Kč, původně 32 Kč
  3. typu Z – pro obyčejné psaní mimo EU – namísto známky za 41 Kč, původně 37 Kč – odkaz zde

18. 12. 2017 na poště o změně hodnoty známek ještě nevěděli | Poštovní známky

     Je zajímavé, že když jsem se ptal na hlavní poště v Českých Budějovicích dne 18.12.2017, tak o žádných změnách hodnot poštovních známek nevěděli. Jak si můžete všimnou, musel jsem kvůli změnám cen známek dnes dne 19.2. udělat upgrade – dnes jsem si všiml, že se cena známek změnila. Ti, co měli nakoupené písmenové známky, nic neztratili. Ti, co měli nakoupeno třeba 20 známek 16 Kč, musí dokoupit 20×3 = 60 Kč. Tyto změny nemusí mít větší dopad pro obyčejného člověka, který pošle 5 pohlednic za rok. Dokážu si ale představit, že úřady nebo firmy, které zasílají denně mnoho dokumentů/písemností poštou, může tato změna hodnot poštovních známek znamenat zbytečnou ztrátu.  


Co máme v šuplíku? | Poštovní písmenové známky „typu A i B” | Nyní upřednostňují B a posílám dříve kvůli době dodání | Už se nebojíme změny cen!

 Poštovní známky | Které známky kupovat? | Písmenové známky | Úspora
Písmenové známky České pošty typu A pro obyčejné psaní do 50 g (dopis, pohlednici a korespondenční lístek v ČR (v tuzemsku)

Písmenkové poštovní známky s vychytávkou, abychom nezapomněli

Písmenkové poštovní známky, Fotograf: Jiří Samuel, radyzezivota.cz
Písmenkové poštovní známky typu A označte „D+1“ nálepkou nebo dopište červeně na dopis/pohlednici
Písmenkové poštovní známky B - ekonomické (3-5 dní dodání) - není nutné označení D+1, Fotograf: Jiří Samuel, radyzezivota.cz
Písmenkové poštovní známky typu B – není nutné označovat – ekonomické dodání (3-5 dní)
Písmenkové poštovní známky A, B (různá doba dodání), Fotograf: Jiří Samuel, radyzezivota.cz
Písmenkové poštovní známky máme vložené do obálky na které máme vypsané podmínky použití – díky tomu NEZAPOMENETE 😉

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Finance:
Vysoká inflace aneb obchodní retěžce jsou nenažrané
Léky na alergii | Výrazné rozdíly mezi cenami
Umělá inflace | Vysoké ceny | Nový ekonomický nástroj
Kurz české koruny | Intervence ČNB | Konečně je tomu konec | Finance
Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Kolektivní aukce energií

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x