Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Kolektivní aukce energií

*Ilustrativní úvodní foto: Výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu | Zdroj: dTest.cz

Chtěli byste mít výhodnější a levnější elektrickou energii nebo plyn a nevíte jak na to? Nezávislý časopis dTest nedávno spustil kampaň „Chci výhodnější energie“. Využijte této možnosti a uvidíte sami, že ve výsledku ušetříte několik stovek korun ročně, ne-li tisíce (v závislosti na výši faktur). Celá kampaň i změna dodavatele jsou ZDARMA.


Víte o tom, že můžete mít výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu? 

     Právě probíhá kampaň „Chci výhodnější energie“, kterou zprostředkovává spotřebitelská organizaci dTest, o.p.s. Vím, že ne každý se k této informaci dostane, tímto ji chci podpořit. Zdá se mi to jako prima nápad, jak se pokusit přimět svého dodavatele k získání výhodnější a levnější dodávky energií – ať už plynu či el. energie. Nejde mi o žádné vykořisťování dodavatelů energií, spíše se chci zbavit neúměrně vysokých nákladů. Řadu let se dočítám, že dochází ke snižování pořizovací ceny energií, přesto se mé náklady nemění a rád bych s tím něco udělal. Pokud chcete mít výhodnější a levnější dodávky elektřiny a plynu, a máte při neustále se snižujících nákladech energií stále stejné podmínky, pojďme se zúčastnit kolektivní aukce dodavatelů energií. Za zkoušku nic nedáme, nemyslíte? Postupujte dle pokynů nebo můžete volat na telefonickou linku, viz odkazy dole.


Kdo se může zúčastnit aukce?


     Je nutné, abyste si zjistili, zda se této aukce můžete vůbec zúčastnit? Podívejte se do svých smluv – kdy Vám končí. Smlouvy mohou být na dobu neurčitou – to je pro Vás nejvýhodnější varianta. Můžete ji vypovědět a do 3 měsíců změnit dodavatele, který aukci vyhraje. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, podívejte se, kdy Vám má končit. Často je ve smlouvách zakotveno automatické prodlužování. Já mám 1 smlouvu na dobu neurčitou – zde vypovím až budu znát výsledek aukce.

     Pak mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2015 s automatickým prodloužením smlouvy + 1 rok, přičemž pokud chci smlouvu změnit, musím nejpozději 25 dní předem smlouvu vypovědět. Zaslal jsem tedy svému dodavateli žádost o změnu smlouvy na dobu neurčitou se stejnými či výhodnějšími podmínkami. A pokud s tím bude můj dodavatel souhlasit, opět ve chvíli ukončení aukce, smlouvu vypovím. Bohužel mám také smlouvu, kde je doba určitá na 24 měsíců, která mi končí až někdy 2017, tuto smlouvu nebudu vypovídat. Zřejmě bych při předčasným vypovězení obdržel nějakou hezkou obálku s tučnou sankcí za předčasné ukončení smlouvy. Tak jsem postupoval a budu postupovat já. Tyto informace zde uvádím, protože jsem se je nedočetl na dtestu ani na kampani. Třeba Vám trochu pomůžu 😉  


Při registraci

      Jen pro info, při registraci je nutné mít u sebe faktury energií. MWh se přepočítává na kWh vynásobením 1000x. Pokud máte třeba spotřebu plynu 20,435 MWh = 20 435 kWh. Sice u elektřiny mám dobu určitou až do roku 2017, přesto jsem se zaregistroval i pro el. energii, abych zjistil, kde se budou náklady vítězného dodavatele pro elektrickou energii pohybovat.


Důležité odkazy kampaně:

Článek dTestu – Chceme výhodnější energie.
O kampani zde
Telefonický kontakt: zde.
Registrace: zde (registrace projektu časopisu dTest – Chci výhodnější energie).


     Veškeré informace článku o výhodnější a levnější dodávce elektřiny a plynu, které zde publikuji, jsem čerpal ze stránek www.dtest.cz a www.chcivyhodnejsienergie.cz. Tímto článkem chci inspirovat své čtenáře k úspoře rodinných rozpočtů a podpořit velmi zajímavou kampaň, kterou kampaň „Chceme výhodnější energie“ zcela jistě je.


Registrace a kampaň samotná jsou časově omezeny. Pokud čas pro registraci pomine (11. února 2016 výběr nejlepšího dodavatele), považujte tento článek pouze jako informační, či inspirační pro možnost budoucích kampaní třeba opět prostřednictvím časopisu dtest. Článek nebudu mazat.


 2.12.2015 – Upgrade

Poskytovatelé energií zaměřeni zejména na fixní smlouvy (doba určitá)


      Své nadšení musím trochu zmírnit tím, že Vám napíši, co jsem se menším průzkumem na trhu dozvěděl. Snažil jsem se najít jakéhokoliv poskytovatele zemního plynu, který mi nabídne rozumné podmínky na dobu neurčitou. Jak jsem výše uvedl, mám končící smlouvu na plyn a mohu bez problémů (bez sankcí) měnit k datu 31.12.2015 podmínky smlouvy. Tj. kvůli hromadné aukci je ideální mít smlouvu na dobu neurčitou – moje stávající smlouva je na dobu určitou. To jsem ale nevěděl, že je to finančně příliš nevýhodné, a to i přes moje ideální podmínky v podobě možnosti končící smlouvy k 31.12.2015. 

     Bohužel jsem zjistil, že to není tak růžové, jak se na první pohled zdálo. Původní faktura na zemní plyn činila 24.900 Kč při spotřebě za rok 2014 – není to malá spotřeba, měla by být pro poskytovatele celkem zajímavá. Nebudu zabíhat do detailů, ale výsledkem byl fakt, že buď mi smlouvu na dobu určitou jeden z hlavních českých gigantů vůbec nenabídl, nebo nejnižší nabídka na trhu byla o 3.300 Kč vyšší. Při počítané stejné spotřebě jako za rok 2014. To mě naprosto překvapilo. 


Chyběly informace o realizaci v praxi (snad příště)

     Očekávám, že když by byl znám výsledek hromadné aukce v 2. polovině března, a byl by pro mě zajímavý, mohl bych v březnu ukončit stávající smlouvu u mého nového poskytovatele plynu na dobu neurčitou (tedy již pozměněnou). Po 3 měsících výpovědní doby bych mohl uzavřít novou smlouvu vzešlou z této aukce, tj. od 1.července 2016. Je to můj laický pohled, bohužel lepší informace nemám. Dtest nikde neuvádí bližší informace o nejdůležitější části této akce – o samotné realizaci v praxi.

     Jde mi zejména o otázku, zda budu moci bezproblémově navázat smlouvu při 3-měsíční výpovědní době na smlouvu novou (z aukce). Z toho také plyne, že v mém případě bych nejméně 1/2 roku musel mít smlouvu, která je pro mě na rok o 3.300 Kč dražší. Mohu tedy očekávat, že pokud bych se chtěl této akce zúčastnit, musel bych počítat se ztrátou 1.650 Kč, což odpovídá půl roku. Otázkou je, zda by mi tato nová smlouva (z aukce) přinesla dostatečně velkou úsporu, která by pokryla veškeré výdaje navíc, oproti mé stávající smlouvě na dobu určitou. To by byl přeci důvod k tomu, proč měnit smlouvu – chci ušetřit. Obávám se, že to je pro mě příliš nejisté, při mých podmínkách smlouvy. Určitě by nebylo od věci, kdyby dtest měl více dostupných informací ohledně realizace přechodu od staré smlouvy po novou (z aukce) a jaké max. časové období je k dispozici. 


Závěr | Pro někoho velmi zajímavé (konec smlouvy 04-06/2016) a pro někoho nikoliv (zbytek)


      Pro mě je tato akce těžko proveditelná s očekávanou ztrátou 1650 Kč, a tudíž i s menší obavou, že celá akce bude zbytečná. Což ale neznamená, že je nevýhodná i pro ostatní. Myslím si, že pro ty, kteří mají buď smlouvy na dobu neurčitou nebo smlouvy na dobu určitou, které mají otočku nebo končí v období od dubna 04/2016 do června 06/2016, by mohla být nabídka na hromadnou aukci zajímavá. Nemusí měnit smlouvu, do ruky se jim dostane nabídka včas a nebude je to stát žádné výdaje navíc. Tato akce je dle mého soudu spíše pro dubňáky, květňáky a možná i červňáky. Opět je důležitá informace, jakou dobu budou mít lidé pro realizaci, tj. na uzavření nové smlouvy vzniklé z hromadné aukce. To by měl dtest doplnit nebo informovat přes infolinku.


Poslední aktualizace dne: 26.07.2016Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments