Covid | Oteplování | Nesmyslná logistika | Samův blog

Covid-19, Zdroj: shutterstock, radyzezivota.cz

Přírodu ovlivňujeme – negativně. Je pro to mnoho důkazů a není potřeba ani studie. Po x-letech jsou důkazy všude kolem nás – jen se trochu zamyslete. Otázkou je, jestli o tom chcete vědět a nebo nikoliv? Říct, že je to jen náhoda a nebo že je nějaká časová posloupnost, která se zde jednou za 50 let objeví bez vlivu člověka, je nesmysl. Možná dnes ještě nebojujeme o přežití, ale zítra tomu tak může být. Covid je jen obrana planety země proti změnám, ke kterým zde dochází. Je to jako když si kýchnete, když vám začne zlobit něco na krčních mandlích, v horních cestách dýchacích. Pokud budeme přehlížet, co se tady děje, máme to sečtené a to doslova. Mluvím ale jen o lidské populaci. Příroda tu zůstane, a obnoví se její chod a bude jí lépe, bez jejího „plevele“ – bez nás. Ano, jsme jako „plevel“. Rozrůstáme se a i tam, kde být nemáme a bez ohledu na to, co tím způsobujeme. Neohlížíme se. 


Covid | Náhoda to není

Je jen náhoda, že po více letech (odhaduji 7-10) bylo jaro jarem, léto létem, podzim podzimem, zima zimou? Je jen náhoda, že máme konečně vydatné srážky? Není to náhoda, je to důkaz. Výrazné omezení logistických cest alespoň na chvíli pozitivně ovlivnilo stav naší planety. Díky covidu je přírodě lépe. Spodní vody se doplňují, ozónové díry se zacelují, průměrné teploty se snížily….. To ale nestačí, bylo by potřeba, aby tyto omezení pokračovaly. Ve chvíli, kdy bude covid na ústupu, všichni budou hned chtít vše zpátky. A to povede k dalším vlnám buď covidu, jeho mutacích nebo jiných typů nemocí, dokud nás příroda „nevyhubí“. Je to jediná obrana, kterou bude muset naše příroda udělat. A já to bohužel chápu, je to nevyhnutelné.

Bez ohledu

My se z našich chyb poučit nehodláme, alespoň ne zatím. Peníze, luxus a pohodlí je pro nás lidi výrazně více, než budoucnost. Nezajímá nás, že bychom měli žít v souladu s přírodou a naslouchat jejím potřebám. Ano, někdo naslouchá, ale je nás málo – tak to je. Dokud nám nebude opravdu hořet „koudel u zadku“, nebudeme řešit příčinu problémů, které se vyskytly. Budeme pořád vymýšlet, jestli covid přišel od číňanů, rusů a nebo amíků. Pravda bude jinde, je to obrana přírody a pokud není, v příštím zúčtování přijde. Není to ale podstatné. Teď je potřeba vyřešit covid a podílet se na tom společně. Každý by v sobě měl najít odpovědnost a myslet nejen na sebe, ale také na ostatní – to je mnohem víc, než nosit jen roušky a sedět doma s lockdowny. Dokud to nepochopíme, budeme se pořád motat v kruhu.

Spolupráce na mezinárodní úrovni blížící se nule

Zatím lidé a ani státy a jejich představitelé nepochopili, co je skutečná spolupráce. Každý na svém písečku – to je stav současné spolupráce. K čemu je nám globalizace, když kvůli penězům neumíme spolupracovat? Proč se společnosti, které vyvíjí vakcíny nespojí? Je to opět snadné. Protože peníze. Každá společnost mermomocí potřebuje najít tu správnou vakcínu a když ji najde, její zisky ji na mnoho let vystřelí finančně úplně jinam. Přeci není možné dopustit, abych své know-how dával někomu jinému jen tak. Vždyť jde jen o životy lidí….

Dokud to nepochopíme, opět nás nástrahy covidu budou stát víc, než je potřeba. Představte si, jak by se posunul vývoj vakcíny, kdyby veškeré společnosti společně sdíleli to, k čemu přišly? Kdyby spolu vyvíjely další kroky – kdyby se neustále spolupodíleli? Jsem si jist, že by byly dále, než nyní a to možná tak daleko, že bychom již měli plnohodnotnou vakcínu bez vedlejších účinků. A představte si, že by při každé nově vzniklé mutaci všechny tyto týmy spolupracovali na úpravě. Mutace přicházejí a budou přicházet a přizpůsobovat vakcíny bude nutné. Opět by tato společná akcelerace vedla k velmi rychlé úpravě vakcíny. Je čas, abychom začali spolupracovat. Jsem si jist, že i tak na tom mohou společnosti rozumně vydělat a zajistit si dobrou budoucnost. Ale zpátky k věci.

Covid – Úhel pohledu

Můžeme se na covid-19 dívat jen jako nepřítele, který vpadl mezi nás a omezuje nám život a nebo si jej dokonce bere. Skutečnost je ale jiná. Měli bychom se podívat pravdě do očí. Jen jsme omezeni tím, na co jsme si zvykli a jak si představujeme pohodlný život. Zapomněli jsme nato, že to není jen o nás. Žijeme na planetě, která je naším domovem. Domovem, který drancujeme. Naše planeta trpí a nás více zajímá, jestli budeme jezdit na dovolenou a nebo chodit do hospody.

Fauna a flóra z 50 % uhynula a nás více zajímají naše nadstandardní potřeby. Je to absurdní. A když nám na ně někdo sáhne, jsme z toho znechuceni. Jsme slepí a nechceme vidět ani znát realitu. Na dovolenou chceme letět, přitom je nám jedno, že je to prostředek, bez kterého bychom se klidně obešli. Chceme pořád víc a víc a nic nám nestačí. Ztrácíme hodnoty. Když se chceš dostat na vysokou horu, měl bys to dokázat sám. Když se chceš dostat do exotické země, mělo by tě to něco stát, nemělo by to být snadné. Vše by mělo být bez doprovodných prostředků a vymožeností – jedině v tom tkví podstata a hodnota. Jedině toho si můžeme vážit. Pokud využiješ vymoženosti moderní doby, pak to nemá svoji hodnotu. Přitom nikdo nezohledňuje zásah do přírody v globálním měřítku. Co všechny tyto logistiky zásobování/cestovní ruch berou přírodě – letadla, tankery, parníky, lodě, skútry, zaoceánské lodě, auta, kola na baterie, auta na baterie, koloběžky na baterie – to vše bychom si mohli odpustit. Je to plýtvání. 

Nesmyslné logistické globální propojení

Covid omezil nesmyslné a naprosto zbytečné logistické globální propojování. Pro příklad uvedu například nákup jablek. Proč dovážíme do České republiky jablka, když jsme schopni vyprodukovat dostatek sami pro sebe? Víte, že naše jablka dokonce neměly své uplatnění – lidé o ně neměly zájem, protože se k nám dováží jiná? To je ale „pitomost“. Tak bych mohl uvést 1000 příkladů. Vše zbytečné. Navíc jsme díky těmto pro přírodu devastujícím logistickým propojením čím dál více závislí na okolí. Což bude v dobách krize pro nás neskutečně nebezpečné a nejen pro nás, ale také pro ostatní země. 

Proč všechna ta logistika?

Důvod, proč se tak děje, je jasný. Jsou to opět peníze. Hlavně, že se firmám zvyšují obraty/zisky. Nikoho nezajímá, jestli to má nějaký smysl. Nemá. Neměli bychom přemísťovat něco, co je možné, aby si každý stát vypěstoval sám, něco, čeho má stát dostatek a nebo má možnost sám vyprodukovat/vytvořit. Neměli bychom být závislí. Měli bychom být samostatní – ať se to týká potravin, elektroniky, hraček, farmaceutického průmyslu, atd. Jak je ale možné, že je to tolik podporované? No protože peníze. Všichni si přijdou na své, kromě přírody – tak jako vždy. Je to to poslední, co někdo bere v potaz. Myslíme si, že vše zvládne sama. Zvládne, ale až bez nás.

Zajímavé postřehy – otázky a závěry:

  • Tomu, jak žili Američané jsme se smáli (spotřebitelsky), teď děláme to samé – celá Evropa
  • Co není dobré pro člověka je dobré pro přírodu
  • Proč nevíme, kolik skutečně stojí očkování – skutečné náklady a zisk, který z toho firmám plyne?
  • Proč se nepracuje na vývoji očkování společně na mezinárodní úrovni? 
  • Proč se nakupují roušky/respirátory z východu, když je umíme vyrobit sami a mít tak jistou kvalitu pod kontrolou navíc bez jakýchkoliv mezinárodních logistických cest? Vždy to vyjde levněji – když zohledníte dopad kvality a logistiky (reklamací + dopad na zdraví naše a přírody), obzvláště, když zhodnotíte vícenáklady za nekvalitní roušky/respirátory/logistiku přes moře či letecky/reklamace/vliv na přírodu/flexibilita/výrazně snadnější komunikace s místním dodavatelem/min. prodlevy mezi dodávkami/okamžitý přísun/lokální podpora ekonomiky-zaměstnanci,nakupovaný materiál,daně, a mnoho dalšího – to celé akceleruje ekonomiku.
  • Proč je po 7-10 letech jaro jarem, léto létem, podzim podzimem, zima zimou?
  • Proč je po 7-10 letech normální množství srážek a proč se zacelují ozónové díry?
  • Protože covid zabrzdil logistické cesty a to vede ke krátkodobému ozdravnému procesu naší země. Jakmile se zastaví – opět přijdou problémy spojené s oteplováním – teplo, sucho, nedostatek srážek, atd.
  • Myslím si, že jakmile zažehnáme covid-19, může opět přijít další koronavir, jeho mutace, nebo další virus a bude se to zhoršovat – je to přímo úměrná reakce země. Země bude měnit podmínky. Je to forma přirozené obrany. Dokud to nepochopíme, budeme s tím bojovat a bude nás to stát hodně. Musíme se přizpůsobit a žít více v synergii s přírodou. My v tuto chvíli řešíme jen následky, neřešíme příčinu!

Mysleme na naši budoucnost a budoucnost našich dětí a jejich dětí. 


Weby s odbornými informacemi – týkající se covid 19

COVID‑19: Přehled aktuální situace v ČR

Aktuálně o koronaviru

 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Myšlenky | Úvahy:
Podvodníci s centrálním rejstříkem firem
Válka mezi západem a východem | 3. světová válka
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Autorská práva | Licence | Omezování kultury | Převod formátů | Konverze | MP3
COVID - je čas se přizpůsobit | Samův blog

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] to jen jako příklad. Vstupní náklady během koronaviru zdražily o 20 %, obchodní řetězce zdražily o 20 %. Pak časem panika odezněla, vstupní […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x