Mleté maso (ve vaničce) | Je to maso nebo cítíte pouze jeho přítomnost?

V české kuchyni se velmi hojně používá mleté maso. Vzhledem k tomu, že je jeho životnost velice krátká, byl bych při jeho výběru velmi opatrný. Obzvláště bych nekupoval mleté maso, které je již nachystané ve vaničkách. Maso si nejprve vyberte a teprve poté si jej nechte namlít. Pokud Vám obchod, řeznictví či supermarket tuto variantu neposkytne, běžte tam, kde Vám to bude umožněno. Nikdy nevíte, co se je ve vaničce namleto. Zakoupené mleté maso okamžitě spotřebujte nebo jej neprodleně vložte do chladícího zařízení. Mějte na paměti jeho krátkou trvanlivost. 


Mleté maso ve vaničkách | Vlastní zkušenost

     Především na základě mých zkušeností, nejen z pohledu brigádníka, který v (super)marketech pracoval, ale také jako zákazníka, Vám doporučuji nekupovat mleté maso ve vaničkách. Jako běžnému zákazníkovi se mi v minulosti již několikrát stalo, že maso bylo buď na hraně a nebo nebylo vůbec poživatelné. A to není vše. Mám hodně citlivé chuťové pohárky, snadno rozpoznám různé chutě, pokud je něco v nepořádku nebo je v jídle obsaženo něco, co tam být nemá (něco navíc – třeba nějaký konzervant). S mletým masem ve vaničce se nám běžně stávalo, že již před tepelnou úpravou maso zvláštně čpělo. Možná se do mletého masa, které je na hraně, přidává cosi, co jej konzervuje a uměle tak prodlužuje jeho trvanlivost. To je ale vyloženě konspirační teorie, nebyl jsem ničeho svědkem. 


Maso z vaničky má často jinou chuť

     Po tepelné úpravě mělo z vaničky maso buď výrazně jinou chuť, než jakou má maso mít, a nebo bylo maso cítit zkažením. Jsem si na 100% jist, že jeho chuť neodpovídá rozemletému masu. Takto maso nechutná. A to je také důvod, proč Vám tu píši tento článek.


Důvěřuj, ale prověřuj

     Copak víte, co je v té vaničce namleto? Já ne, ale rád si to pohlídám. Držím se pravidlem: “Důvěřuj, ale prověřuj!” Pokud to není ve Vašem oblíbeném obchodě možné, doporučuji najít si jiný obchod, třeba řeznictví, kde Vám to umožní. Přišli jsme na to sami

     Jednou jsme tak se ženou dumali nad tím, že to mleté maso je nic moc. No, upřímně, můj jazýček se nezapřel a už mě to přestalo bavit ho jíst. Miluju špagetovou směs, do které moje žena přidává mleté maso. Ty špageti mi přestávali chutnat, protože ta směs byla taková ostrá, zvláštně čpěla. A když mi někdo šáhne na jídlo, které mám rád, snažím se najít důvod, proč tomu tak je? A tak jsme se se ženou dostali k úvahám o tom, že je něco s tím mletým masem. Přemýšleli jsme z čeho je vlastně složené? Já vím, někomu to je možná jasné, ale my si říkali – jak je možné, že to maso má jinou chuť, než maso v kuse?

     Pro mnoho lidí je to, co teď napíši jasné, ale nám to jasné nebylo. Zvláště z toho důvodu, že chuť mletého masa neodpovídala “mletému masu” (a to doslova). Zjistili jsme, že maso mleté by mělo být pouze maso, které je namleté bez přídavků čehokoliv – je to vtipné – prostě to tak skutečně je. 


Nechali jsme si maso namlít | Přišlo obrovské překvapení

     A tak jsme si řekli, že bychom si jej nechali namlít, abychom to viděli na vlastní oči a snažili se to pochopit. Nechali jsme si dokonce namlít maso, které jsme si sami vybrali. A řeknu Vám, že jsme byli velmi překvapeni, jak bylo toto namleté maso jiné – jiné ve srovnání s tím vaničkovým – jiná barva a především naprosto jiná chuť. Netvrdím, že se to může týkat všech vaniček, ale té, kterou jsme kupovali zcela jistě. Najednou namleté maso mělo chuť, jakou jsme si představovali – chuť masa. Já vím, že to zde neustále opakuji, ale chci nastínit, jak moc nás to překvapilo a k čemu jsme došli svojí vlastní zkušeností. Nikde jsme to nečetli, nikdo nás neinspiroval, přišlo to z nás a měli jsme z toho velkou radost a trochu i starost. Toto je naše vlastní zkušenost, díky které jsme se posunuli dále.


Doporučení pro mleté maso 

     A proto Vám tento postup vřele doporučuji. Nejprve si vyberte maso, které se Vám líbí – ideálně v řeznictví – kde je rychlá otoč masa. Když víte, že je řeznictví oblíbené a že tam chodí hodně lidí – nemělo by se stávat, že na prodejně bude staré maso. Spíše pak nestíhají maso dovážet 🙂 Pokud chcete mleté maso – vždy si jej nechte před Vašimi zraky namlít. A nezapomeňte na to, že mleté maso má velmi krátkou dobu trvanlivosti. Správně byste měli maso hned po namletí tepelně zpracovat nebo alespoň okamžitě dát do lednice. Údajně vydrží čerstvě namleté maso 2 dny v lednici – ale to nemohu potvrdit. Čerstvé maso hned zpracované má diametrálně jinou chuť, než když jej někde necháte ležet nebo jej použijete z mrazáku.  


Upgrade 26.07.2015

Důkaz místo slibů

     Možná jsme inspirovali někoho, aby si mleté maso ověřil. Možná, aby nakupoval jinde. Možná někdo provedl díky nám skutečný laboratorní test, co vaničky v supermarketech skutečně obsahují. Zda je to maso nebo to, co jsme sami objevili – něco naprosto jiného – maso to není – je to jakýsi polotovar.


Test mletého masa 2015 (dtest.cz)

logo dtestu     Až dnes jsme náhodou zjistili, že časopis dtest.cz se zabýval obsahem vaniček mletých mas v supermarketech. Můžete si sami udělat názor, zda náš článek byl jen “plácání do vody” a nebo Vám přináší smysluplné informace. Posuďte sami na dtest.cz pod článkem Test mletého masa 2015. Co myslíte, ještě pořád budete nakupovat maso ve vaničce?  

Upgrade 06.09.2016

Někteří z nás melou maso doma – výtečně!

     Dostalo se nám mnoho ohlasů, za které děkujeme. Jste nám další inspirací, ze které můžeme všichni čerpat! Nepsali jsme zde o jedné méně se vyskytující variantě v českých domácnostech. A to takové, že si někteří z nás vyberou maso u svého řezníka nebo oblíbeného supermarketu (marketu/obchodu) a namelou si jej doma. Souhlasíme, to je jedna z nejlepších možností. Je to trochu práce navíc, ale namelete si skutečně jen to, co si koupíte a máte to 100% pod kontrolou vč. hygieny. Děkujeme za pozitivní ohlasy! 

 Nezbývá mi nic jiného, než vám popřát dobrou masovou chuť!

Logo časopisu dtest staženo na dtest.cz, na základě souhlasu v kategorii Odkazy. Děkujeme.

Poslední aktualizace dne: 06.05.2018


Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás