Knížka pro děti od dvou do pěti | Michal Černík | Gabriel Filcík | KNIHA PRO DĚTI

Knížka pro děti od dvou do pěti patří mezi první knížky, které by mě napadly, kdyby po mě někdo chtěl seznam knížek na čtení pro dítě. Jako táta mohu tuto knihu, jehož autorem je Michal Černík a ilustrátorem Gabriel Filcík, vřele doporučit.


Knížka pro děti od dvou do pěti aneb když chcete, aby Vás čeština pohladila po duši

     Čeština je krásný jazyk. Když čtu některé básničky nebo pohádky od Michala Černíka, stává se navíc čeština okouzlujícím balzámem na duši, umí ji pohladit, má cit i lásku. Knížky, které čteme svým dětem nejsou jen pro děti, ale tak trochu i pro jejich rodiče. Tátové a mámy mají často v tomto věku dítěte zásadní vliv na to, která knížka se objeví v knihovničce (u nás v bedně), která bude zakoupena a následně i čtena. Na čtení do školního věku dítěte musí být dva – dítě a máma nebo táta. Tím chci říct, že pokud se kniha líbí mámě nebo tátovi, je to bezva a čtení se stává zábavou pro oba. Tato knížka je zábavou jak našemu špuntíkovi, tak jejímu tátovi – mně. 

     Nerad bych opomenul ilustraci Gabriela Filcíka, která je přitažlivá pro oči dítěte (i rodiče), hezky barevně vyvážené, výstižné a ke slovům Michala Černíka se naprosto hodící. Dítě neumí číst slova, ale čte obrázky a nespouští z nich oči. V této knize se spojení autora i ilustrátora náramně povedlo. Podívejte se třeba, jak zábavná ilustrace je na titulní stránce ve slově „KNÍŽKA“ – vidíte tam toho ptáka, který znázorňuje čárku i háček – ta ilustrace mě baví.

Knížka pro děti od dvou do pěti | Michal Černík | Gabriel Filčík
Knížka pro děti od dvou do pěti | Michal Černík | Gabriel Filčík

Oblíbené básničky:

Naše rodina
Ze všeho mám nejraději,
když se táta s mámou smějí.
Mám je rád a oni mě,
patříme si vzájemně.

Ruce
Ruce – to jsou dvojčata
pro kluky a děvčata.
Prsty – to jsou bratři,
navždy k sobě patří.


reklamní sdělení

affiliate-pohadky-580x400-1465999456.jpg 


Náš rituál

Když si dcera vybere ke čtení (před spaním) knihu „Knížka pro děti od dvou do pěti„, vždy na závěr již nazpaměť říká tyto 2 básničky níže. Je to náš rituál. Zakončíme tím den a těšíme se na další. Má to takové kouzlo, není možné to popsat. Nejraději čteme všichni. Všem vřele doporučujeme. Myslím, že je to jedna z nejlepších možností, jak být spolu a vnímat ten okamžik naplno.

Před usnutím
Pusa už je na zívání, 
oči už jsou plné spaní,
postýlka má odestláno – 
na shledanou zítra ráno!

Dobrou noc
Děti, honem, běžte spát,
hračky si dál budou hrát.
Vyspěte se do růžova
a zítra si hrajte znova.Dokáže číst 3. leté dítě? Je to vůbec možné?

     Básnička „Legrační říkadlo“ (Str. 35), je doprovázena úžasnou ilustrací, která mě navedla k tomu, že čteme „obrázkově“ s naší holčičkou společně. Těchto obrázkových básní, které může dítě společně s rodičem předčítat je v knize více. Já přečtu celý řádek s vynecháním posledního slova, které dcera doplní. Aby to nebylo moc těžké ukazuji prstem na jednotlivé obrázky, které se chybějícího slova týkají. Já řeknu „Já jsem letní“ a ukážu na obrázek jablíčka a ta naše holčička řekne „jablíčko“, pak pokračuji zase já a přečtu „ty jsi moje“ – opět vynechám poslední slovo s tím, že ukážu na obrázek sluníčka, přičemž mě opět dcerka doplní „sluníčko“. Takto to přečteme celou básničku. Je to velmi zábavné a Vaše dítě se najednou stává plnohodnotným čtenářem a můžete se s tím pak pochlubit i návštěvě – třeba babičce a dědečkovi 😉 

     Abych zde neuváděl jen básničky, rád bych poukázal také na pohádky. Velmi jsme si oblíbili pohádku „Zimní návštěvnici“ (Str. 72), přičemž při zabouchání na dveře – pro umocnění zážitku – klepu vlastní rukou na dřevo. Nebo jsme si také oblíbili „O skřivánkovi a zlaté kleci“ (Str. 82) – a takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Prostě si to oba s knihou od Michala Černíka a Gabriela Filcíka užíváme – užijte si to taky, pokud se necháte inspirovat.


Odkazy – Michal Černík

Autorské stránky 
Databáze knih.cz 
Wikipedie CS 


Odkazy – Gabriel Filcík

Klub ilustrátorů dětské knihy (KIDK)
Databáze knih.cz


Pro zajímavost:

Co o knize píše sám autor – zde (hned v úvodu odkazu) + několik jeho vybraných ukázek.


Poslední aktualizace dne: 18.10.2016, Důvod: Změna struktury odkazů + textu.Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments