Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Fotografie bílého plechového hrnku se zbytkovým lepidlem po odejmutí etikety/nálepky po levé straně stojící benzínový čistič technický a starý hadr | Pro článek: Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Pro web: radyzezivota.cz | Pro kategorii: Udělej si sám

Koupili jste si zboží, které na sobě má nálepku nebo štítek. Po odstranění  nálepky zůstalo lepidlo, které se lepí na prsty nebo textil? Chcete lepidlo odstranit a nejde Vám to. Umývali jste jej vodou, saponátem, vyzkoušeli jste to všemožně a přesto Vám to nejde dát pryč? Máme pro Vás jednoduchý návod, jak se lepidla snadno zbavit. 


Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě

Je to skutečně jednoduché. Jen si musíte něco koupit, ale nebojte, je to relativně levné a poslouží Vám to léta.


Co budete potřebovat?

  • technický benzín (benzínový čistič technický) [1] nebo syntetické ředidlo S 6006 [2],
  • starý hadřík

Postup jak odstranit lepidlo

Jak jsem již uvedl, je nutné koupit si buď technický benzín (benzínový čistič technický) nebo ředidlo S 6006. Oba přípravky rozpouští lepidlo.

Vezmete si nějaký starý hadřík, namočte jej v technickém benzínu a očistěte zvlhlou částí hadříku předmět, který je od lepidla.

Technický benzín nebo ředidlo jsou čichově výrazné. Někomu to smrdí a někomu voní. Každopádně doporučuji čistit buď venku nebo v prostorách dílny. Technický benzín nebo ředidlo po očištění z předmětu rychle vyčpí. Já mám vyčleněný hadřík, který používám pouze na čištění po lepidlu. 


Fotografie z praxe


Použití

  • nádobí s etiketou – hrnek, hrneček, talíř, hrnec
  • sportovní vybavení – láhev na vodu
  • polykarbonátová deska
  • dřevo – fošny, hranoly, latě nakoupeny v hobby marketech
  • nábytek, nádoby na tekutiny, náhradní díly
  • je jasné, že to může být kdykoliv – výše jsem uvedl pouze příklady, které jsem zažil nedávno 🙂

Další použití ředidla

Ředidlo 6006 lze také použít k ředění olejových a syntetických nátěrových hmot (barev). To je vlastně hlavní účel, kvůli kterému je toto ředidlo vyráběné. Ředí barvy, pokud jsou moc husté a Vy je potřebujete řidší. Tím dostane ředidlo svého jména a naředí barvu. 

Ředidlo také používám k očištění štětce/štětky po malování či natírání barvy, abych se zbavil pozůstatků, které se na a ve štětci usadily. Vezmete si nějaký hrneček, nalijete tam trochu ředidla a štětkou nebo štětcem opatrně tlačíte a nabíráte do něj ředidlo. Tím zbytková barva povolí. Štětec je nyní nasáklý ředidlem. Trochu se jej pokusíme o hrnek vyždímat a až si myslíte, že jste hotový, otřete štětiny štětce o hadřík, který používáte také na odstranění lepidla. Jak skončím s úklidem, nechám hadr rozložený na vzduchu. Jakmile oschne položím jej na plechovku s ředidlem nebo technickým benzínem. Snadno jej pak použiji i příště. 


Čím je to způsobené, že lepidlo zůstává po sejmutí 

Často je to způsobené tím, že výrobci neřeší svá lepidla, která dávají na etikety. Je možné použít takové lepidlo, které po odlepení etikety nebo nálepky nezůstane na zboží. Je to levnější varianta a na druhou stranu pro alibi některých výrobců mohu říci, že je to jistá varianta, kdy se etiketa nebo nálepka nesloupne samovolně. 

Ať se Vám nálepky dobře sundávají!


Odkazy

  1. Ředidlo 6006, Výrobce Severo Chema – https://www.severochema.cz/produkty/redidla-a-technicke-kapaliny-c7/redidlo-s-6006-p114/
  2. Benzínový čistič technický, výrobce Severo Chema – https://www.severochema.cz/produkty/redidla-a-technicke-kapaliny-c7/benzinovy-cistic-technicky-p159/
Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Převod měrných jednotek

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x