Zelená šipka na semaforu? | Absolutní přednost nebo ne? | 3 základní druhy

Přemýšlel jsem, zda zelená šipka v křižovatce znamená absolutní přednost, nebo ne. Abych byl upřímný, měl jsem v tom trošku hokej. To mě přimělo k tomu, abych si o jejím významu něco vyhledal. Navíc jsem neměl ani tušení, že jsou 3 základní druhy. Nejprve jsem začal zákonem (odkaz). Pro jeho složitost výkladu jsem si našel zjednodušenou verzi na Besipu, ale ani to nebylo perfektní. Tak jsem výklad upravil svými slovy. V jednoduchosti je síla. Již žádné pochybnosti o zelené šipce! Pojďte se se mnou na to podívat!


Zelená šipka | 3 základní druhy


     Při zpětné optimalizaci této stránky jsem přišel na to, že i přesto, že by měl být výklad od Besipu ve zjednodušené verzi (narozdíl od zákonu), sám jsem byl z toho trošku zmatený až nejistý. A proto přidávám odkaz na názorné video na youtube. Video je zaměřeno na světelné signály, kde jsou vysvětleny i 3 základní druhy zelené šipky. Názorná videa mají x-krát vyšší vypovídající hodnotu, než obrázky, které jsem publikoval dne 18.8.2015, nebo které jsou běžně dostupné. Odkazy na youtube spustíte kliknutím do obrázků. Pokud by časem bylo video na youtube smazáno – což je běžný jev kvůli neustále se měnícím licenčním a autorským právům, raději publikuji i printscreens s popisky, které k pochopení naprosto stačí. 


1) Signál pro opuštění křižovatky (zelená šipka v bílém čtverci)

Umístěna vždy v protilehlém rohu křižovatky.

Neplatí pro řidiče povinnost podle par. 21 zákona 361 – lidsky řečeno nemusíme dávat nikomu přednost ani tramvaji.

Vždy ale buďte opatrní, i když máte absolutní přednost – občas existují i tací řidiči, kteří nerespektují nic.

Pro spuštění videa klikněte do obrázku.

Signál pro opuštění křižovatky | Zelená šipka
Foto: Signál pro opuštění křižovatky, Printscreen z videa: Řízení provozu na křižovatkách světelnými signály, Od: Autoškola, Zdroj: youtube.com, video se spustí od 01:36 min (začátek)

2) Signál Směrová šipka nebo Směrové šipky

Neplatí pro řidiče povinnost podle par. 21 zákona 361 – lidsky řečeno nemusíme dávat nikomu přednost ani tramvaji (ani při odbočení vlevo).

Pro spuštění videa klikněte do obrázku.

Signál Směrová šipka nebo Směrové šipky | Zelená šipka
Foto: Signál Směrová šipka nebo Směrové šipky, Printscreen z videa: Řízení provozu na křižovatkách světelnými signály, Od: Autoškola, Zdroj: youtube.com, video se spustí od 02:29 min (začátek)


3) Signál Doplňková zelená šipka

Umístěna vedle signálu s červeným světlem STŮJ!

Musíme dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířeti jedoucím ve volném směru a útvarům chodců jdoucím ve volném směru + neomezit ani neohrozit chodce.

Pro spuštění videa klikněte do obrázku.

Doplňková zelená šipka | zelená šipka
Foto: Doplňková zelená šipka, Printscreen z videa: Řízení provozu na křižovatkách světelnými signály, Od: Autoškola, Zdroj: youtube.com, video se spustí od 03:02 min (začátek)

Ostatní světelné signály

Světelné signály BESIP
Světelné signály BESIP

Pro úplnost ještě vkládám obrázek světelných signálů od Besipu (odkaz na webové stránky Besipu). Nejsem si zcela jist tou “žlutou barvou”, možná se nyní již uvádí “oranžová”, nebo ne? 🙂


Doufám, že jsem Vám trošku s touto problematikou zelených šipek pomohl, a že pro Vás bude jednodušší křižovatkami projíždět 😉 Přeji Vám bezpečnou jízdu i chůzi!


Poslední aktualizace dne 14.10.2016, Důvod: Úprava textu.

(13704)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Dejte nám like a sdílejte nás na Facebooku


Sdílejte nás i na ostatních sociálních sítí (postranní panel nalevo)


Děkujeme za jakoukoliv formu podpory!


Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)Zdravé žvýkání bez éček | Bez zdraví škodlivého aspartamu | Zdraví


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo zpět na výsluní | Bez gelu se konečně umyješ | Zdraví


5) Knihy pro děti (2-5 let) - Jak naučit barvy hrou? 

Barvy hrou | Jak naučit děti poznávat barvy? | Knihy pro děti (1-4 roky) | Děti

 


Hlavní strana     Dům | Domácnost     Finance     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     Ostatní     Kraťasy     Vše


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás