Výměna skla/displeje iPhone | Jaké jsou možnosti? | Servis | Elektro

Výměna skla iPhone | Udělej si sám | Elektro

článek Výměna skla iPhone

Spadl mi iPhone SE ze 2 metrů na zem. Mám pro Vás video pádu včetně fotografie. Tento příspěvek dělám proto, abych Vám ukázal, jaké máte možnosti, když se Vám stane něco podobného. Nemusíte sami hledat varianty – našel jsem je za Vás. Vy už se jen musíte rozhodnout. Článek může být také inspirací, jak rozbití sklíčka nebo displeje předcházet. To je ta nejlepší varianta, kterou doporučuji. 


Výměna ochranného skla/displeje iPhone

     Dne 3.12. jsme natáčeli pomocí mého iPhone SE video pro naši oblíbenou kategorii Bezlepkové recepty. Právě jsme u toho měli zapnutého kuchyňského robota. Jak robot hnětl těsto pizzy, vibroval a rozechvěl bar, na kterém jsem měl položený stativ. Samozřejmě, že jsem si neuvědomil, že se něco podobného může stát, jinak bych malý stativ raději držel. Můj měsíc starý iPhone mi spadl přímo na „čelo“. Mám to natočené – video dodávám níže. Na úvodní fotografii vidíte skutečný stav mého telefonu – abyste si mohli představit, jak můj iPhone dopadl. 


Jaké máte možnosti?

     Nejprve jsem si zjistil, jaké jsou možnosti. Pro prodejce/výrobce jsou možnosti velmi přívětivé, pro zákazníky a uživatele iPhone telefonů již nikoliv. Jednoduše řečeno – Vás to bude stát hodně, prodejce si mne ruce.


1) Výměna skla/displeje iPhone v autorizovaném servisu | 4.000 – 5.000 Kč vč. zachování záruky

     Zašel jsem do autorizovaného servisu, který výměnu ochranného skla je schopný provést, přičemž bude platnost stávající záruky telefonu zachována. Když mi oznámili, že se jedná o výměnu za 4.000-5.000 Kč, podlomila se mi kolena. Mysleli to ale vážně. To není žádný „fejk“. Spíše mi prodejce doporučil, koupit si nový telefon. Tak tohle je slavný iPhone, o kterém jsem slyšel jen chválu?!* U telefonu, který mě stál 8.000 Kč, mohu vyměnit displej za 5.000 Kč? Je jasné, že tady chce někdo především vydělávat. Je samozřejmě na každém, aby si na to udělal svůj vlastní názor. Myslím, že moje kritika je oprávněná. 


Zdroj gifu: giphy.com, Výměna skla/displeje iPhone


2) Výměna skla/displeje iPhone svépomocí | 1.300 Kč + 200 Kč (sada šroubováků) + Váš čas

     Ale dobře, nevzdal jsem se. Chtěl jsem si sklíčko vyměnit sám. Mluvil jsem s jedním odborníkem, který se iPhone zabývá. Zeptal jsem se ho, zda si sklíčko mohu vyměnit sám? Displej byl v pořádku. Sklíčko stojí 200-300 Kč. Koupil bych si i sadu šroubováků.

Velmi pěkný návod na výměnu je na youtube zde.

K tomu návod s popisem zde**.

     Už jsem měl objednáno, naštěstí mi to tento odborník rozmluvil. Prý pokud chci výměnu udělat sám, musím vyměnit naráz sklíčko včetně displeje (ochranné sklo digitizér). Bez speciálního přístroje se mi výměna samotného sklíčka prý nepovede. Doslova řekl, že je to hrozná „prasárna“. Takže jsem objednávku zrušil a chtěl si objednat tento set sklíčka displeje a vyměnit svépomocí. Když jsem ale zjistili, že návod je celkem složitý a cena náhradních dílů je cirka 1300 Kč – začal jsem přemýšlet nad tím, jestli to nenechat na nějakém odborníkovi. Jakmile do toho sám zasáhnu, nebudu mít záruku, že výměna proběhne hladce. Stejně by si to vzalo aspoň 3 hodiny práce (jen odhaduji – napoprvé).


Náhradní díly – doporučuji šikovný on-line obchod (pro kutily)

     Samozřejmě kdybych měl čas kutit – pustil bych se do výměny ochranného skla vč. displeje sám. Jednou si něco vyměníte sami a pak už je to snadnější. Můžete to pak udělat i pro kamarády. Je nutné si k tomu koupit i sadu šroubováků, kterými jednotlivé „orgány“ telefonu můžete vyndat. Telefon má mini-hvězdicové šroubky. Našel jsem šikovný obchod na náhradní díly, kde je možné vše pořídit za dobrou cenu – odkaz zde


3) Výměna skla/displeje iPhone v neautorizovaném servisu | 1.800 Kč ztráta záruky telefonu

     Dostal jsem doporučení od odborníka na servis, který sice není autorizovaný, výměnu ale udělá dobře a nakupuje kvalitní náhradní díly (kvalitní náhradní díl rozhoduje). Údajně se výměna dělá z 90% tak, že se vymění jak sklíčko, tak displej. Jen málokterý servis je schopen/ochoten vyměnit jen ochranné sklíčko. Je to časově náročnější a musí k tomu být nějaký přístroj (asi nějaké rovnoměrné zahřívadlo), který dokáže rozpustit lepidlo, které je mezi sklíčkem a digitizérem. Pokud už to někdo nabízí, obě výměny jsou téměř stejně finančně nákladné (1800 Kč sklo, 2000 Kč sklo + displej – ceny jsou orientační).

     Tím, že je se provede výměna v neautorizovaném servisu Apple/Iphone, ztratíte tím záruku telefonu. Toho se osobně nebojím. Zatím jsem telefon ani jednou ve 2 letech záruky nereklamoval. Jestli se o iPhone dá něco s klidnou duší říci, je to fakt, že je stabilní a není, co by se na něm mohlo samovolně rozbít – pokud tomu nepomůžeme sami. Pokud Vám spadne na zem – není co reklamovat. Ale to je na každém z nás, vybrat si variantu. Já si vybral tuto. 


Závěr a malá rekapitulace

     Takže malá rekapitulace. I když si rozbijete pádem pouze sklíčko – budete muset vyměnit i displej (většinou). Já jsem se rozhodl pro výměnu displeje mého iPhone v neautorizovaném, ale doporučeném servisu, kde je cena za výměnu snesitelnější. Sice tím ztratím záruku na iPhone (1 rok a 9 měsíců), je to ale lepší, než si kupovat nový telefon a nebo platit 5.000 Kč za výměnu. Sám si měnit displej nechci – nemám na to čas. Kdybych měl dostatek času – vyměnil bych si jej sám. Dle návodu to zvládne myslím každý trošku zručný kluk i holka. Volba je na každém. Teď víte, z čeho můžete vybírat.


Doporučení

     Kupte si pro svůj iPhone obal, který jej bude chránit i při pádu telefonu na zem. Obalem nemyslím ochrannou fólii/sklo, které může, ale také nemusí zabránit poškození. Navíc jeho použití je jen jednorázové – při pádu na zem fólii či sklo musíte vyměnit. Myslím tím ochranné pouzdro – například z kůže/koženky, díky kterému bude telefon chráněn ze všech stran. Mám pro Vás ideální tip – český výrobce, který vyrábí kvalitní obaly (ruční výroba) – zde. Tím můžete předejít rozbití jak ochranného sklíčka, tak displeje Vašeho telefonu, a nemusíte tak řešit velmi drahou výměnu u Vašeho iPhone. U značky Apple za svoji neopatrnost musí zákazník sáhnout hluboko do kapsy. To mě upřímně u značky Apple mrzí. Určitě by to šlo udělat tak, aby to zákazníka nestálo tolik peněz. 


Jak mi spadl můj iPhone SE


Reklamní sdělení – výměna skla/displeje nebo jakéhokoliv jiného náhradního dílu značky Apple/iPhone

univerzal-applemix-300x300-.gif


Odkaz

Kvalitní obal od českého výrobce pro iPhone, ale i pro ostatní telefony za dobrou cenuruční česká výroba – odkaz zde
Náhradní díly Apple (iPhone) – šikovný obchůdek – zde.*Nejsem si úplně jistý, jestli Steve Jobs chtěl, aby výměna ochranného sklíčka byl takto drahá. Zakladatel Apple, který razil teorii, aby se PC dostalo mezi všechny lidi a byl finančně dostupný všem. No, z mého pohledu je iPhone hezká hračka, která má úžasný marketing, kde je potřeba platit zato, že chcete mít „luxusní zboží“.  O výhodách iPhone zatím nejsem dostatečně přesvědčený. Upozorňuji na to, že mám telefon pouze pár měsíců. Nemohu být tedy dostatečně erudovaný k tomu, abych byl schopen objektivně hodnotit. Telefon jsem si koupil především z důvodu dobrého fotoaparátu. Fotit umí velmi dobře, pokud má k tomu dobré světelné podmínky. Pokud ale tyto dobré podmínky nejsou – fotí stejně jako každý jiný fotoaparát zabudovaný v telefonu. Zrcadlovku nenahradí, kompaktní fotoaparát ale již strčil do kapsy – to se ale povedlo i jiným telefonům.


**Zdroj a autor obou videí – výměna skla/displeje pro iPhone SE je ifixit.com.


Mohlo by vás také zajímat

Jak zkopírovat kontakty z Androida do iPhone/Androida 
Naslouchadlo | Kdy naslouchátko nemusí fungovat? | Kontrola 
Stativ na mobil | Multifunkční použití | Kompaktům odzvonilo 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Elektronika a příslušenství:
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Stativ na mobil | Multifunkční použití | Kompaktům odzvonilo | Elektronika

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x