Usazeniny na zubech | Žluknutí (zčernání) | Tipy jak tomu předcházet

Trápí Vás usazeniny na zubech nebo žluknutí, zčernání? Nevíte, co s tím dělat a jak tomu předcházet? Zažil jsem to samé, co Vy. Zuby jsem si čistil pravidelně a důkladně. Přesto se mi usazeniny na zubech vytvářely. Nakonec jsem se dobral výsledku. Nemusíte mít stejnou příčinu jako já, ale mám pro Vás i další tipy. 


Usazeniny na zubech | Žluknutí (zčernání)

     Během posledních 2 let, kdy jsem si pečlivě čistil zuby 2x denně, se mi postupně začala vytvářet nahnědlá až načernalá vrstva usazenin na zubech. Snažil jsem se čistit si zuby důkladněji – přesně dle pokynů dentistů. I přesto došlo ke zhoršení, na základě kterého jsem si dokonce koupil ústní vodu, a 2x denně jsem ji používal po čištění zubů. Nic mi nepomáhalo a obarvení se rychle zhoršovalo. Když jsem byl na kontrole u zubaře, nebyl mi schopen říci, proč se mi usazeniny na zubech vytváří. Byl přesvědčen, že si zuby buď nečistím vůbec a nebo špatně. Spíše mi nevěřil, když jsem jej ubezpečoval, že si je čistím pravidelně a řádně. Je těžké přesvědčit někoho, kdo si už udělal svůj názor. Lékař by měl věřit svému pacientovi a více mu naslouchat – ale to jsem trošku odbočil.
 
     Samozřejmě mi doporučoval svoji dentistku. Po půl roce jsem se donutil za jinou dentistkou (známou) zajít, a teprve poté jsem se dozvěděl, čím tato usazenina pravděpodobně vzniká a čím jí také předejít. 


Možná příčina vzniku usazeniny na zubech – ústní vody s obsahem chlorhexidinu

Ústní voda s obsahem látky chlorhexidin | Usazeniny na zubech
Foto: Ústní voda s obsahem látky chlorhexidin
     Zeptal jsem se mé známé dentistky, čím by mohly být mé usazeniny na zubech vytvářeny, přestože si pravidelně své zuby čistím a používám 2x denně ústní vodu. Jednou z prvních otázek byla, zda používám ústní vodu, které obsahuje látku chlorhexidin (viz foto mé ústní vody výše). Tato ústní voda může být jednou z příčin tvorby usazenin na zubech, zejména při dlouhodobějším používání. Vzhledem k tomu, že jsem trpěl na afty a občasné záněty dásní, používal jsem jako prevenci jednu z ústních vod, která tuto látku obsahovala a byla mi často obvodními lékaři navrhována. Okamžitě jsem ji po doporučení dentistky vysadil. 


Chlorhexidin (CHX) a jeho vedlejší účinky zabarvení | Studie potvrzující slova dentistky

     Chlorhexidin (CHX) je nejefektivnější antiseptická ústní voda současnosti (zamezující nákaze mikroby). Její nevýhodou je vedlejší efekt zabarvení zubů a nepříjemné chuti. Nový produkt 0,12% chlorhexidin s ADS na trhu sliboval omezení těchto nežádoucích účinků bez narušení antiseptických vlastností chlorhexidinu. Sice došlo k omezení efektu zabarvení zubů, byla tím ale narušena efektivita antiseptické vlastnost CHX. Toto jasně prokazuje fakt, že doporučení dentistky bylo na místě. Samozřejmě, že po více než 1 roku vysazení CHX jsem sám poznal na svých zubech, že je lepší jej používat jen krátkodobě a nebo vůbec. Je to velmi častý jev, kdy nám lék s něčím může výrazně pomoci, ale má také vedlejší efekt, který může přinést jiný problém. Je běžné, že o těchto vedlejších efektech nejsme vůbec informování. Naštěstí v tomto případě se jedná pouze o zabarvení zubů. Při psaní tohoto odstavce jsem použil studii “Zhodnocení antibakteriálního efektu Chlorhexidinu ústní vody se systémem proti zabarvování a bez něho….P. Autoři studie: Wen Li, Ren Emily Wang, Martin Finger, Niklaus P. Lang. Zdroj studie www.jps.cz. 

Usazeniny na zubech samy nezmizí | Je nutná návštěva dentisty/dentistky 

     Důležité je říci, že mi dentistka zuby musela řádně očistit a zbavit těchto usazenin, jinak bych se jich nezbavil, ani 100-letým čištěním. Od té doby mám zuby čisté jako papír. Samozřejmě, že se zuby přestaly zabarvovat jakmile jsem chlorhexidin vysadil v podobě ústní vody. Pokud máte ten samý problém – mohu vřele doporučit. 

Voda a dobrý zvyk

Usazeniny na zubech | Ústní hygiena
Ilustrativní foto: Sklenice vody (glass of water) | Usazeniny na zubech

     Usazeniny mohou vznikat také jinými způsoby, než užíváním látky Chlorhexidinu. Může to být také nevhodným čištěním zubů (špatná technika čištění kartáčkem), někdy je to vrozené (může pomoci dentista) nebo nadměrnou spotřebou nápojů typu kafe či čaje, tj. po požití čehokoliv, co má výraznější barvivo, třeba také dalším extrémem – kouřením. Víte, že pokud se po požití kávy/čaje napijete vody, zbavíte se tím až 90% veškerého barviva, které se Vám na zubech usadilo? Pitím vody si můžete od těchto usazenin výrazným způsobem pomoci, je ale nutné vytvořit si z toho zvyk. A nejen, že Vás to zbaví barviva, ale také upravuje vhodným způsobem pH ve Vašich ústech. 


Kohoutková voda a její účinky    

     Nechápal jsem, proč moje žena má bílé zuby, i přesto, že si čistím svůj chrup stejně pravidelně a navíc intenzivněji. To píši o ústní hygieně, kdy nepoužívám žádnou ústní vodu. Po poradě s dentistkou jsem zjistil, že má moje žena dobrý zvyk – tj. po každém kafi a čaji pije ze zvyku vodu, nebo po čemkoliv jiném, co má výraznější barvivo. Jedná se o kohoutkovou vodu ničím nedochucovanou. Alternativa v boji s afty | Pokračování příště …

     Tím, že jsem vysadil ústní vodu s obsahem chlorhexidinu, ztratil jsem prostředek, který mi pomáhal v boji s afty. Vzhledem k tomu, že na ně velmi trpím už od mládí, požádal jsem svoji dentistku o radu. Opět mi pomohla a doporučila skvělou alternativu. Ústní vodu s chlorhexidinem jsem používal většinou ve chvíli, kdy se mi afty začaly v ústech objevovat. Alternativa, kterou jsem tuto vodu nahradil, předchází výskytu aftů – což znamená – že afty téměř celoročně nemám. To jsem nezažil roky. Pokud Vás tato alternativa zajímá, připravuji příspěvek, kde se o ní zmíním. Můžete mi i napsat, pošlu Vám bližší info…. 


Poslední aktualizace dne: 05.06.2016, Důvod: Přidání odbornějšího odkazu a výsledky studie.

(1026)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na Facebooku

Nebo za sdílení na ostatních sociálních sítí Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)Zdravé žvýkání bez éček | Bez zdraví škodlivého aspartamu | Zdraví


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


5) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!

 


6) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně

 


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás