Ucpaná slinná žláza | Kamínek | Jak si mohu sám pomoci?

Dnes se mi stala trochu nepříjemná věc. Už vím, co znamená “ucpaná slinná žláza”. Ucítil jsem nepříjemný tlak pod jazykem, během několika vteřin mi pod ním nabyla jakási boulička o velikosti čočky. Věděl jsem, že v těchto místech se nachází slinné žlázy. Díky této znalosti bylo snadnější předvídat, že se mi jedna z nich ucpala. Moc jsem nepřemýšlel a snažil se ji zprůchodnit. Jak? To se dozvíte níže.. Upozorňuji, mé řešení není pro všechny, může ale někomu pomoci.


Ucpaná slinná žláza | Dnešní zážitek s kamínkem

     Právě jsem svačil bílý jogurt. Nabíral jsem další lžičku jogurtu do úst, přičemž jsem ucítil tupý tlak v oblasti pod jazykem. Když člověk zjistí, že má cosi nepatřičného v ústech, okamžitě začne jazykem zkoumat, o co se jedná. To samé jsem udělal i já. Chvíli jsem tam šátral a pociťoval, jak se mi zde během pár vteřin vytvořila bulka, která nabývala na velikosti (cirka z 1 na 5 mm). To mě přimělo vzít si baterku a jít se podívat do zrcadla. 


2 slinné žlázy pod jazykem | Znalost někdy usnadní život 

     Vím, že pod jazykem jsou 2 slinné žlázy, které vylučují sliny. Zjistil jsem to jako malý, když mi z úst vystříkla dávka slin. Bylo to jako když kropíte zahradu 🙂 Jsem velký mlsoun, asi jsem se díval na nějaký dortík. To se mi ještě několikrát opakovalo, až jsem měl potřebu zjistit, kde se ty sliny berou. Pod jazykem jsou za 1-2 cm od předním zubů na spodním patře 2 malinké otvory, které jsou více patrné při vylučování slin. 


Čím se ucpala moje slinná žláza?  | Kamínek 1 mm

     Ale zpátky k situaci. Při shlédnutí spodního patra úst jsem si všiml, že je jedna ze slinných žláz ucpaná. V místě otvoru jsem viděl jakýsi žluto-bílý materiál. Okamžitě mě napadlo, že ten materiál je jakýmsi špuntem, který slinnou žlázu ucpal.


Řešení (ne pro všechny) | Pinzeta

     Tak jsem na nic nečekal a okamžitě vzal do ruky pinzetu a snažil se ten materiál odstranit. Je to trošku mravenčí práce a je potřeba, aby byl člověk v klidu a byl opatrný. Když se netrefíte, docela to bolí. Podařilo se mi ten materiál pinzetou uchytit. V tu chvíli jsem zjistil, co je to za materiál. Ten zvuk při uchopení byl stejný, jako kdybych vzal do pinzety kamínek. Pinzeta mi 2x po kamínku sklouzla. Až na po třetí se mi již podařilo kamínek uchytit tak, abych se mohl pokusit jej vyndat. A šup! Byl venku. Vizuálně (fotky)

     Na fotografii (obr.3) se můžete podívat, jak byl velký. Přibližně 1 mm. Nezaznamenal jsem kamínek ve žláze, bylo to poprvé v životě, neměl jsem proto myšlenky na focení. Ale povedlo se mi vyfotit žlázu hned po vyndání kamínku (obr.2) – přibližně tak vypadala, když se ucpala – jen v jejím průduchu není kamínek vidět. Pokud se mi to ještě někdy stane, pokusím se Vám vyfotit situaci ještě před akcí 😉 Pokusil jsem se nasimulovat prostřednictvím grafického editoru jak mohla vypadat ucpaná slinná žláza s kamínkem (obr.1). Fotografie z blízka mého nedokonalého chrupu nebyly nic krásného – proto jsem je upravil tak, aby byly co nejméně nepříjemné pro shlédnutí i širokého okolí. Zároveň jsem níže vytvořil pouze odkazy – aby na vás rovnou nevyskočily při pročítání.

Uvidí je jen ten, kdo si klikne níže:

Simulace – Jak vypadala ucpaná slinná žláza s kamínkem? obr.1,
Jak vypadala ucpaná slinná žláza hned po vyjmutí kamínku? obr. 2,
Kamínek, který jsem vyjmul pinzetou (velikost 1 mm) obr.3.


Dbejte na zdravý úsudek – moje řešení není pro každého

     Je nutné si uvědomit, že toto je pouze moje zkušenost. Rozhodně nemohu říci, že stejným způsobem může každý řešit podobnou situaci. Může se stát, že si toho všimnete pozdě a již budete mít zánět v oblasti slinných žláz. Nebo kamínek bude dosahovat větších rozměrů. Jsem si jist, že mi pomohlo, že jsem jednal okamžitě bez dlouhého přemýšlení. Situace může být jiná, když strávíte dobu na cestě a čekáním u doktora na vyndání. Možná díky tomu pak zažijete zánět. Nevím. Toto je moje jediná zkušenost. Pokud jste na tom podobně, zkuste to vyřešit stejně. Ale dbejte na zdravý úsudek, abyste si neublížili. Není nic na tom, dojet k doktorovi – zdraví je to nejdůležitější, co máme! Určitě lepší, než doufat, že se to časem spraví. Pochybuji, že by se kamínek rozpustil – je velmi tvrdého skupenství. Ucpaná slinná žláza není žádná sranda – buďte na sebe opatrní!


Poslední aktualizace dne: 14.10.2016, Změna: Úprava textu.

(14448)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na Facebooku

Nebo za sdílení na ostatních sociálních sítí Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


5) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!

 


6) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně

 


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás