Ucpaná slinná žláza | Kamínek | Jak si mohu sám pomoci?

Ucpaná slinná žláza

Dnes se mi stala trochu nepříjemná věc. Už vím, co znamená „ucpaná slinná žláza“. Ucítil jsem nepříjemný tlak pod jazykem, během několika vteřin mi pod ním nabyla jakási boulička o velikosti čočky. Věděl jsem, že v těchto místech se nachází slinné žlázy. Díky této znalosti bylo snadnější předvídat, že se mi jedna z nich ucpala. Moc jsem nepřemýšlel a snažil se ji zprůchodnit. Jak? To se dozvíte níže.. Upozorňuji, mé řešení není pro všechny, může ale někomu pomoci.


Ucpaná slinná žláza | Dnešní zážitek s kamínkem

     Právě jsem svačil bílý jogurt. Nabíral jsem další lžičku jogurtu do úst, přičemž jsem ucítil tupý tlak v oblasti pod jazykem. Když člověk zjistí, že má cosi nepatřičného v ústech, okamžitě začne jazykem zkoumat, o co se jedná. To samé jsem udělal i já. Chvíli jsem tam šátral a pociťoval, jak se mi zde během pár vteřin vytvořila bulka, která nabývala na velikosti (cirka z 1 na 5 mm). To mě přimělo vzít si baterku a jít se podívat do zrcadla. 


2 slinné žlázy pod jazykem | Znalost někdy usnadní život 

     Vím, že pod jazykem jsou 2 slinné žlázy, které vylučují sliny. Zjistil jsem to jako malý, když mi z úst vystříkla dávka slin. Bylo to jako když kropíte zahradu 🙂 Jsem velký mlsoun, asi jsem se díval na nějaký dortík. To se mi ještě několikrát opakovalo, až jsem měl potřebu zjistit, kde se ty sliny berou. Pod jazykem jsou za 1-2 cm od předním zubů na spodním patře 2 malinké otvory, které jsou více patrné při vylučování slin. 


Čím se ucpala moje slinná žláza?  | Kamínek 1 mm

     Ale zpátky k situaci. Při shlédnutí spodního patra úst jsem si všiml, že je jedna ze slinných žláz ucpaná. V místě otvoru jsem viděl jakýsi žluto-bílý materiál. Okamžitě mě napadlo, že ten materiál je jakýmsi špuntem, který slinnou žlázu ucpal.


Řešení (ne pro všechny) | Pinzeta

     Tak jsem na nic nečekal a okamžitě vzal do ruky pinzetu a snažil se ten materiál odstranit. Je to trošku mravenčí práce a je potřeba, aby byl člověk v klidu a byl opatrný. Když se netrefíte, docela to bolí. Podařilo se mi ten materiál pinzetou uchytit. V tu chvíli jsem zjistil, co je to za materiál. Ten zvuk při uchopení byl stejný, jako kdybych vzal do pinzety kamínek. Pinzeta mi 2x po kamínku sklouzla. Až na po třetí se mi již podařilo kamínek uchytit tak, abych se mohl pokusit jej vyndat. A šup! Byl venku. 


Vizuálně (fotky)

     Na fotografii (obr.3) se můžete podívat, jak byl velký. Přibližně 1 mm. Nezaznamenal jsem kamínek ve žláze, bylo to poprvé v životě, neměl jsem proto myšlenky na focení. Ale povedlo se mi vyfotit žlázu hned po vyndání kamínku (obr.2) – přibližně tak vypadala, když se ucpala – jen v jejím průduchu není kamínek vidět. Pokud se mi to ještě někdy stane, pokusím se Vám vyfotit situaci ještě před akcí 😉 Pokusil jsem se nasimulovat prostřednictvím grafického editoru jak mohla vypadat ucpaná slinná žláza s kamínkem (obr.1). Fotografie z blízka mého nedokonalého chrupu nebyly nic krásného – proto jsem je upravil tak, aby byly co nejméně nepříjemné pro shlédnutí i širokého okolí. Zároveň jsem níže vytvořil pouze odkazy – aby na vás rovnou nevyskočily při pročítání.

Uvidí je jen ten, kdo si klikne níže:

Simulace – Jak vypadala ucpaná slinná žláza s kamínkem? obr.1,
Jak vypadala ucpaná slinná žláza hned po vyjmutí kamínku? obr. 2,
Kamínek, který jsem vyjmul pinzetou (velikost 1 mm) obr.3.


Dbejte na zdravý úsudek – moje řešení není pro každého

     Je nutné si uvědomit, že toto je pouze moje zkušenost. Rozhodně nemohu říci, že stejným způsobem může každý řešit podobnou situaci. Může se stát, že si toho všimnete pozdě a již budete mít zánět v oblasti slinných žláz. Nebo kamínek bude dosahovat větších rozměrů. Jsem si jist, že mi pomohlo, že jsem jednal okamžitě bez dlouhého přemýšlení. Situace může být jiná, když strávíte dobu na cestě a čekáním u doktora na vyndání. Možná díky tomu pak zažijete zánět. Nevím. Toto je moje jediná zkušenost. Pokud jste na tom podobně, zkuste to vyřešit stejně. Ale dbejte na zdravý úsudek, abyste si neublížili. Není nic na tom, dojet k doktorovi – zdraví je to nejdůležitější, co máme! Určitě lepší, než doufat, že se to časem spraví. Pochybuji, že by se kamínek rozpustil – je velmi tvrdého skupenství. Ucpaná slinná žláza není žádná sranda – buďte na sebe opatrní!

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x