Sport především o pěnězích | Hráči NHL nebudou hrát na Olympiádě | Sport

článek blogu „Sport především o penězích“

* rozpojenými kruhy chceme pouze symbolicky poukázat na pochroumaný stav dnešního sportu – našim cílem není jakýmkoliv způsobem poškozovat hodnotu Olympiády

Čekal jsem na nějaké téma, které mě přiměje k tomu, abych konečně založil kategorii blogy. Téma, které mě nenechalo chladným, je sport – dnes aktuální konkrétně hokej. Názor, který zde napíši není ale jen o něm. Je všeobecně mířen ke sportu jako takovém – především o jeho stavu.


Sport především o pěnězích

     Nemohu se posledních několik let ubránit pocitu, že sport ztrácí na svém smyslu. Vidím, že jsou lidé kolem mě slepí nebo možná dělají, že o tom neví. Chtějí se jít bavit, potkávat své přátelé, setkat se někde jinde, než v práci nebo v hospodě. Skvělá možnost je podívat se na nějaký zápas. S tím naprosto souhlasím – taky se rád podívám a pokecám. To je ale jedna věc. Ta druhá, která není na první pohled patrná, je stav sportu jako takový. Spoustu let se už nehraje kvůli hrdosti, cti, potřebě ukázat, že jste lepší, než ostatní. Teď jde hlavně o peníze. 


Realita

     Nechci být negativistický. Spíše popisuji realitu, kterou vidím všude kolem sebe. První věc, která mě napadne je Německo. Proč se poslední dobou němečtí sportovci umísťují téměř ve všech sportech na předních příčkách? Neříkám, že to nemůže být individuálně výkonem daného sportovce – to rozhodně ne. Ale přemýšlejte se mnou. Pokud máte více peněz, máte lepší vybavení. Pokud máte více peněz, máte větší realizační tým. Pokud máte více peněz, jezdíte na například mistrovství světa dopředu – máte lepší hotel než ostatní, máte více času – raději se aklimatizujete – narozdíl od ostatních na to máte více času. Máte lepší možnosti tréninku, lepší sportoviště, více lidí Vám pomáhá, máte více peněz v případě úspěchu. Když budete úspěšný – můžete se dostat k lepším marketingovým smlouvám, než někde v africké zemi, co myslíte? 


Řešení

     Napadá mě jediné řešení, které by mohlo srovnat tento velmi neférový systém, který je ve sportu každým dnem horší a horší. Peníze promlouvají do výkonu každého sportovce. Ať s tím souhlasíte nebo ne. Pokud by sportovci měli stejné nebo alespoň  podobné finanční podmínky, teprve poté by do výsledku sportovců mohl promlouvat jen výkon samotných sportovců či lidí, kteří se kolem něj pohybují. Bez těchto finančních mantinelů bude sport čím dál větší „fraška“. Můj názor zavání lehce socialistickým myšlením – tak to ale není. Jsem si jist, že by se daly vytvořit pravidla tak, abychom se nevraceli o více jak čtvrtletí zpátky. 


Penalta ve fotbale

     Penalta ve fotbale je další případ, který jasně poukazuje na ne úplně čistotu sportu. Řekněte mi, proč například ve fotbalu nemůže rozhodčí v dnešní době před vyhlášením penalty nahlédnout na videozáznam? Proč? To je snad jasné. Protože by se s výsledkem nemohlo manipulovat. Jak dlouho to ještě bude trvat, záleží jen na divácích. Buď to budou dále akceptovat, nebo ne. Každá změna přichází zespoda. Vzpomeňte si na poslední mistrovství Evropy ve fotbale – kolik zápasů bylo remízových a bylo možné je velmi snadno rozhodčím ovlivnit? Odpovím Vám – mnoho. Já ale nehledám za každou cenu nějaký argument. Já jen popisuji situaci, jaká je. Je to smutné, ale je to tak. Hráči NHL nebudou hrát na olympiádě

     Další kapkou do moře nečistého sportu připlulo v dubnu 2017. Je mi v podstatě jedno, koho to bylo rozhodnutí a čí to byla vina. Ve sportu je už tolik peněz, že nerozhodují diváci a ani hráči. Je to rozhodnutí někoho, kdo chce peníze a buď jich dostane dost a nebo málo a nebo si někdo chce těch peněz nechat víc, než kolik by měl dát. Jak jsem již psal – je to jedno. Důležité je to, že jedni z nejlepších hráčů v hokeji budou hrát v NHL, zatímco na olympiádě budou chybět. Není to důkaz toho, v jak strašném stavu je sport? Podle mého jednoznačně. 


Olympiáda je ukazatelem čistoty sportu

     Považuji olympiádu za jakýsi ukazatel čistoty sportu. Je to jednoduché. Myslíte si, že je správné, že nejlepší sportovci budou chybět na takovém místě, jakou je olympiáda? Dokonce i přesto, že by hráči chtěli. Kdo by vlastně nechtěl? Rejžáci klidně, ale kdo nechce reprezentovat svoji zemi? Taky jsou tací. Kdysi to bylo to nejvíc, co mohl sportovec pro svoji zemi udělat. Bylo to to nejdůležitější pro každého sportovce. Na mnoha místech v mnoha sportech můžete vidět, že už tomu tak zdaleka není. 


Ano, peníze v tom hrály roli již předtím

     Ano, souhlasím. Ale určitě ne takovou, jako nyní. Můžete to vidět i v některých českých sportech. Byli jsme malou zemičkou, která se občas díky neskutečným individuálním výkonům přesto prosadilo navzdory velmi dobře finančně vybaveným západním zemím. Teď u nás ale úroveň stoupá. Peněz je více a dokonce se do některých oblastí může více „nasypat“. Díky tomu se mnoho sportů najednou vzedmulo. Není to jen výkony, bohužel velké zásluhy jsou díky penězům. 


Závěr

     Sport stále sleduji, ale už pro mne tolik neznamená a některé výsledky beru s rezervou. Kolikrát se hraje více zápasů jen kvůli tomu, aby se vyprodal vícekrát stadion, aby se vysílalo více zápasů v TV, resp. více reklam, více peněz a tak bych mohl dlouho pokračovat. Mnoho sportovců přijde ke sportu jen díky movitějším rodičům. Mnoho dětí se stává sportovci jen kvůli vidině peněz. V mnoha sportech je výkon sportovce smazán tím, že jiný sportovec, který má větší sponzory, má lepší podmínky – tím eliminuje a nakonec předčí toho sportovce, který je více talentovaný nebo více dře. Je to takový paradox.


Realita posledních let

     Zdá se mi, že to nikdo nevidí a mě to neustále nepřestává překvapovat. Jsme slepí ke svým slabostem. Fandíme týmu, který má nejvíce sponzorů. Proč? Nevím. Říkáme tomu hrdost – já ji tam ale nevidím. Budu si fandit raději slabším a věřit tomu, že je tam více čistoty, i když abych pravdu řekl, fandit někomu je pro mne v této době hodně těžké. Ale stále zůstávám optimistou, i když tento můj první příspěvek na blog tak nevypadá. Věřím tomu, že se to dá změnit. Proto o tom píši, třeba to někomu otevře oči, třeba si o tom bude někdo povídat, třeba o tom bude někdo přemýšlet. Nečekám, že tento příspěvek každého potěší. Vítejte v realitě posledních několika let.Kde je čistota všudypřítomná

     Mimochodem není nad to, když se sejdete s kamarády a zasportujete si mezi sebou. Ta čistota sportu je všudypřítomná. Jste tam jen vy a míč nebo puk nebo jakékoliv jiné sportovní vybavení bez jiných vlivů – není mic mezi sportem a Vámi – žádné jiné úmysly, než jen stát se vítězem. To samé může být vidět u začínajících nejmladších – je to radost to sledovat. Poslední dobou také sleduji například ragby – myslím si, že pravidla jsou tak nastavená, že hru nelze ovlivňovat. Nebo aspoň z toho mám takový pocit. Proto podobným sportům fandím a užívám si je. 


Upozornění: Tento příspěvek vkládám na svůj blog. To znamená, že se jedná pouze o můj názor, mé úvahy a pocity. Je jasné, že se to nemusí každému líbit. Pokud se Vám tento článek nelíbí, nečtěte jej. Každý má právo vyjádřit svůj názor a já jej tímto vyjadřuji. Respektujte jej a já budu samozřejmě respektovat i Váš. Na tomto místě není dovoleno být hrubý a urážet kohokoliv. Žádné nadávky nebudou tolerovány. Jakýkoliv hodnotný argument je vítaný v diskuzi pod článkem, velmi rád si přečtu pohled z druhé strany 😉 


Upozornění: Omluvte mne za chyby, či někdy na sebe ne úplně navazující věty. Vzhledem k velkému nedostatku času, budu psát příspěvky do blogu bez kontroly pravopisu, většinou na jeden dech. Mohou se objevit i hrubé chyby. Považujte to spíše za plynulou řeč, při které není možné kontrolovat některé chyby 😉 Pokud nějakou chybku najdete, budu rád, když mě na ni upozorníte. Děkuji za pochopení. 


Poslední aktualizace dne: 01.07.2017Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Autorská práva | Omezování kultury COVID – je čas se přizpůsobitCOVID – oteplováníÚplný zákaz kouření v restauracích | AbsurditaKurz české koruny | Intervence ČNBSport především o pěnězích […]