Sport především o pěnězích | Hráči NHL nebudou hrát na Olympiádě | Sport

Sport především o penězích

článek blogu „Sport především o penězích“

* rozpojenými kruhy chceme pouze symbolicky poukázat na pochroumaný stav dnešního sportu – našim cílem není jakýmkoliv způsobem poškozovat hodnotu Olympiády

Čekal jsem na nějaké téma, které mě přiměje k tomu, abych konečně založil kategorii blogy. Téma, které mě nenechalo chladným, je sport – dnes aktuální konkrétně hokej. Názor, který zde napíši není ale jen o něm. Je všeobecně mířen ke sportu jako takovém – především o jeho stavu.


Sport především o penězích

     Nemohu se posledních několik let ubránit pocitu, že sport ztrácí na svém smyslu, že je sport především o penězích. Vidím, že jsou lidé kolem mě slepí nebo možná dělají, že o tom neví. Chtějí se jít bavit, potkávat své přátelé, setkat se někde jinde, než v práci nebo v hospodě. Skvělá možnost je podívat se na nějaký zápas. S tím naprosto souhlasím – taky se rád podívám a pokecám. To je ale jedna věc. Ta druhá, která není na první pohled patrná, je stav sportu jako takový. Spoustu let se už nehraje kvůli hrdosti, cti, potřebě ukázat, že jste lepší, než ostatní. Teď jde hlavně o peníze. 


Realita

     Nechci být negativistický. Spíše popisuji realitu, kterou vidím všude kolem sebe. První věc, která mě napadne je Německo. Proč se poslední dobou němečtí sportovci umísťují téměř ve všech sportech na předních příčkách? Neříkám, že to nemůže být individuálně výkonem daného sportovce – to rozhodně ne. Ale přemýšlejte se mnou. Pokud máte více peněz, máte lepší vybavení, větší realizační tým, jezdíte na mistrovství světa dopředu – máte lepší hotel než ostatní, máte více času – raději se aklimatizujete – na rozdíl od ostatních na to máte více času. Máte lepší možnosti tréninku, lepší sportoviště, více lidí Vám pomáhá, máte více peněz v případě úspěchu. Když budete úspěšný – můžete se dostat k lepším marketingovým smlouvám, než někde v africké zemi, co myslíte? 


Řešení

     Napadá mě jediné řešení, které by mohlo srovnat tento velmi neférový systém, který je ve sportu každým dnem horší a horší. Peníze promlouvají do výkonu každého sportovce. Ať s tím souhlasíte nebo ne. Pokud by sportovci měli stejné nebo alespoň  podobné finanční podmínky, teprve poté by do výsledku sportovců mohl promlouvat jen výkon samotných sportovců či lidí, kteří se kolem něj pohybují. Bez těchto finančních mantinelů bude sport čím dál větší „fraška“. Můj názor zavání lehce socialistickým myšlením – tak to ale není. Jsem si jist, že by se daly vytvořit pravidla tak, abychom se nevraceli o více jak čtvrtletí zpátky. 


Penalta ve fotbale – je sport především o penězích?

     Penalta ve fotbale je další případ, který jasně poukazuje na ne úplně čistotu sportu. Řekněte mi, proč například ve fotbalu nemůže rozhodčí v dnešní době před vyhlášením penalty nahlédnout na videozáznam? Proč? To je snad jasné. Protože by se s výsledkem nemohlo manipulovat. Jak dlouho to ještě bude trvat, záleží jen na divácích. Buď to budou dále akceptovat, nebo ne. Každá změna přichází zespoda. Vzpomeňte si na poslední mistrovství Evropy ve fotbale – kolik zápasů bylo remízových a bylo možné je velmi snadno rozhodčím ovlivnit? Odpovím Vám – mnoho. Já ale nehledám za každou cenu nějaký argument. Já jen popisuji situaci, jaká je. Je to smutné, ale je to tak. 


Hráči NHL nebudou hrát na olympiádě

     Další kapkou do moře nečistého sportu připlulo v dubnu 2017. Je mi v podstatě jedno, koho to bylo rozhodnutí a čí to byla vina. Ve sportu je už tolik peněz, že nerozhodují diváci a ani hráči. Je to rozhodnutí někoho, kdo chce peníze a buď jich dostane dost a nebo málo a nebo si někdo chce těch peněz nechat víc, než kolik by měl dát. Jak jsem již psal – je to jedno. Důležité je to, že jedni z nejlepších hráčů v hokeji budou hrát v NHL, zatímco na olympiádě budou chybět. Není to důkaz toho, v jak strašném stavu je sport? Podle mého jednoznačně. 


Olympiáda je ukazatelem čistoty sportu

     Považuji olympiádu za jakýsi ukazatel čistoty sportu. Je to jednoduché. Myslíte si, že je správné, že nejlepší sportovci budou chybět na takovém místě, jakou je olympiáda? Dokonce i přesto, že by hráči chtěli. Kdo by vlastně nechtěl? Rejžáci klidně, ale kdo nechce reprezentovat svoji zemi? Taky jsou tací. Kdysi to bylo to nejvíc, co mohl sportovec pro svoji zemi udělat. Bylo to to nejdůležitější pro každého sportovce. Na mnoha místech v mnoha sportech můžete vidět, že už tomu tak zdaleka není. 


Ano, peníze v tom hrály roli již předtím

     Ano, souhlasím. Ale určitě ne takovou, jako nyní. Můžete to vidět i v některých českých sportech. Byli jsme malou zemičkou, která se občas díky neskutečným individuálním výkonům přesto prosadilo navzdory velmi dobře finančně vybaveným západním zemím. Teď u nás ale úroveň stoupá. Peněz je více a dokonce se do některých oblastí může více „nasypat“. Díky tomu se mnoho sportů najednou vzedmulo. Není to jen výkony, bohužel velké zásluhy jsou díky penězům. 


Závěr – Sport především o penězích

     Sport stále sleduji, ale už pro mne tolik neznamená a některé výsledky beru s rezervou. Kolikrát se hraje více zápasů jen kvůli tomu, aby se vyprodal vícekrát stadion, aby se vysílalo více zápasů v TV, resp. více reklam, více peněz a tak bych mohl dlouho pokračovat. Mnoho sportovců přijde ke sportu jen díky movitějším rodičům. Mnoho dětí se stává sportovci jen kvůli vidině peněz. V mnoha sportech je výkon sportovce smazán tím, že jiný sportovec, který má větší sponzory, má lepší podmínky – tím eliminuje a nakonec předčí toho sportovce, který je více talentovaný nebo více dře. Je to takový paradox.


Realita posledních let

     Zdá se mi, že to nikdo nevidí a mě to neustále nepřestává překvapovat. Jsme slepí ke svým slabostem. Fandíme týmu, který má nejvíce sponzorů. Proč? Nevím. Říkáme tomu hrdost – já ji tam ale nevidím. Budu si fandit raději slabším a věřit tomu, že je tam více čistoty, i když abych pravdu řekl, fandit někomu je pro mne v této době hodně těžké. Ale stále zůstávám optimistou, i když tento můj první příspěvek na blog tak nevypadá. Věřím tomu, že se to dá změnit. Proto o tom píši, třeba to někomu otevře oči, třeba si o tom bude někdo povídat, třeba o tom bude někdo přemýšlet. Nečekám, že tento příspěvek každého potěší. Vítejte v realitě posledních několika let.


Kde je čistota všudypřítomná

     Mimochodem není nad to, když se sejdete s kamarády a zasportujete si mezi sebou. Ta čistota sportu je všudypřítomná. Jste tam jen vy a míč nebo puk nebo jakékoliv jiné sportovní vybavení bez jiných vlivů – není nic mezi sportem a Vámi – žádné jiné úmysly, než jen stát se vítězem. To samé může být vidět u začínajících nejmladších – je to radost to sledovat. Poslední dobou také sleduji například ragby – myslím si, že pravidla jsou tak nastavená, že hru nelze ovlivňovat. Nebo aspoň z toho mám takový pocit. Proto podobným sportům fandím a užívám si je. 


Mohlo by vás také zajímat

Řešení nejen pro český sport | Psychologie jako základní kámen
Český kolektivní sport bez klidu | Jsme na hranici svých možností? 
Tenisová taktika „zlomení“ | Jak nejlépe zlomit soupeře? | Petra Kvitová je ztělesnění této dokonalé taktiky 


Upozornění: Tento příspěvek vkládám na svůj blog. To znamená, že se jedná pouze o můj názor, mé úvahy a pocity. Je jasné, že se to nemusí každému líbit. Pokud se Vám tento článek nelíbí, nečtěte jej. Každý má právo vyjádřit svůj názor a já jej tímto vyjadřuji. Respektujte jej a já budu samozřejmě respektovat i Váš. Na tomto místě není dovoleno být hrubý a urážet kohokoliv. Žádné nadávky nebudou tolerovány. Jakýkoliv hodnotný argument je vítaný v diskuzi pod článkem, velmi rád si přečtu pohled z druhé strany 😉 


Upozornění: Omluvte mne za chyby, či někdy na sebe ne úplně navazující věty. Vzhledem k velkému nedostatku času, budu psát příspěvky do blogu bez kontroly pravopisu, většinou na jeden dech. Mohou se objevit i hrubé chyby. Považujte to spíše za plynulou řeč, při které není možné kontrolovat některé chyby 😉 Pokud nějakou chybku najdete, budu rád, když mě na ni upozorníte. Děkuji za pochopení. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Sport:
Běh pro začátečníky | 5 tipů pro každého | Sport | Zdraví | Rady ze života
Jízda na kole | Zdravý pohyb | Pro klouby a čistou hlavu | Jiné prostředky?
Helma na kolo | Ochrana hlavy | Dětská helma | Nedostatečné upevnění

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x