Ochrana ptáků před nárazy do skel | Jak ptactvo chránit? | České samolepky

Ochrana ptáků

Do Vašich oken naráží ptáci. Buď zahynou nebo se z toho stěží vzpamatují. Nám se to stalo za poslední rok 3x (nemluvě o tom, co jsme neviděli). Když to bylo poprvé – nějak jsem to neřešil. Myslel jsem, že se to občas může stát. Když to bylo podruhé po pár měsících, už jsem nad tím přemýšlel. A když jsem na vlastní oči viděl před měsícem ptáka, jak vzlétl ze stromu a vší silou narazil do našeho okna – uvědomil jsem si, že naše okna narušují přirozený optický ráz krajiny (přírody). Nevím, jak jinak to napsat. Stavíme a používáme (lidstvo) materiály, které neumí ptáci rozlišit. Přitom ochrana ptáků nás většinou nenapadne (i neúmyslně).


Ochrana ptáků před nárazy do skel

     Považuji to za prostor ke zlepšení, s čímž bychom měli každý něco udělat. Mělo by to být automatické při stavbě čehokoliv. Proto jsem začal hledat řešení, jak tomuto předcházet. Už nechci vidět ptáka, jak trpí po nárazu do našeho skla. Našel jsem řešení, které mě příjemně překvapilo. A to je také důvod, proč se s Vámi chci o tom podělit. 


Ne každá nálepka (ptáka) pomůže

     Nechal jsem se  inspirovat tím, že jsem na protihlukových průhledných zábranách viděl polepené ptáky. Věděl jsem, že slouží k ochraně ptactva – nikoliv k dekoraci. Myslel jsem si, že když polepím okna průhlednými samolepkami, které používáme na Velikonoce, že to bude ptactvu stačit pro lepší orientaci. Když jsme o tom diskutovali se známými, řekli nám, že je to nedostatečné. Po přečtení několika článků o ochraně ptactva a vylepování samolepek jsem zjistil, že měli pravdu. 


UV samolepky pod záštitou ČSO (Česká společnost ornitologická)

     Začal jsem hledat lepší řešení v odborných článcích na internetu. Narazil jsem na tento článek zde (Zdroj: ČSO – Česká společnost ornitologická) a objednal samolepky zde (zelenadomacnost.com). Věřím tomu, že u tohoto zboží je ochrana ptáků na prvním místě. Jedná se o české UV samolepky, které byly vyvinuté ve spolupráci s ornitology. Pro lidi jsou téměř neviditelné, pro ptáky jasně modré. Tento výrobek dokonce doporučuje Česká ornitologická společnost.


Mýty vs. pravda | Správné rozmístění samolepek

Mýty

    Jedním z nejvytrvalejších mýtů v oblasti rozmístění samolepek je ten, že stačí jednu samolepku dravce nalepit na obrovské okno. Ptáci by se měli siluety bát.

Pravda

     Na tvaru samolepky vůbec nezáleží (pták, dravec, list, kolečko). Důležité je dbát na hustotu polepu, kdy optimální vzdálenost mezi samolepkami by měla být cca 15-20 cm. Když je větší, mohou se ptáci pokoušet proletět – stejně tak jako v přírodě mezi větvemi.


     Článek není marketingovým tahem a nemáme z něj žádný příjem. Jedná se pouze o smysluplný a ochranný český výrobek, který na základě vlastní zkušenosti rád doporučím. 


Pro představu také vkládám galerii obrázků se souhlasem jejich zdroje: zelenadomacnost.com. 

Pro zajímavost vchod do Ministerstva životního prostředí polepený UV samolepkami (v decentní podobě). 


Zdroj úvodní fotografie ptáčka s boulí: www.ochranaptaku.cz, Autor: JURA

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Tip na nákup:
Nákup vánočního stromku | Péče o vánoční stromek
Dovolená v Chorvatsku | Ravni na Istria (Istra)
Ledvinka | Doplňkové oblečení | Tip na nákupy
iPhone není intuitivní
5 nápadů na nejprodávanější dárky pro ženy

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x