Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Morčata na fotografii ve svém kotci v dřevěné kleci jedna spící a druhá vzhůru koukající se do objektivu jedna světlá a druhá s hnědým velkým flekem pod nimi podestýlka a seno | Autor: Jiří Samuel | Pro článek: Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát | Pro web: radyzezivota.cz

Pokud jste si všimli, že vaše morče předstalo najednou z ničehož nic žrát tvrdší potravu, je to možná způsobené příliš dlouhými přerostlými řezáky. Jednou z nejčastějších návštěv u veterináře je právě z tohoto důvodu přerůstání zoubků. Zjistěte více o nejčastější problém u morčat proč přestane žrát. Může vám to zachránit i to vaše morče. 


Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Okamžitě, jak zjistíte, že vaše morče přestane žrát, musíte vzniklou situaci řešit. U morčat není času na zbyt. Nic neodkládejte. Pokud nezareagujete zavčas, morče velmi rychle odchází. Říká se, že k tomu, aby morče odešlo, stačí 3-4 dny.  A když přestane žrát, je to velmi důležitý signál, že se něco děje. 

Doporučuji okamžitě vyhledat veterinární ambulanci a nebo zajít za svým veterinářem a nechat morče zkontrolovat. 

Nám se to právě stalo. Morče přestalo žrát mrkev, kterou jim každý den dáváme a každý den jej spasou během pár minut. Pokud najednou z ničehož nic mrkev nežere – je to jasný signál


Signály, že se něco děje:

  • Morče přestane žrát
  • Přestane se honit s druhým (není tak aktivní)
  • Nereaguje na vás
  • Přivírá očka 
  • Separuje se od ostatních morčat
  • Místo klidného ležení zůstává v klubíčku
  • Dokáže pozřít pouze měkčí potravu
  • Nervozita
  • Hubnutí

Návštěva veterináře

Veterinář prohlédne morče na nejčastější nemoce, o kterých se všeobecně ví. Nejčastěji jsou to právě přerostlé zoubky (tzv. malokluze řezáků). My jsme dostali domů speciální stravu v prášku na rozmíchání s vodou a injekci, kterou můžeme tuto potravu vpravovat morčeti do úst. Několikrát denně jsme jí to dávali do úst. Binec je při vkládání potravy do úst všude, ale morče se najednou po delší době nají a trochu mu to pomůže. Dostali jsme termín za 4 dny a dnes jdeme na zákrok. Morče je uspáno (anestezií) a přerostlé řezáky budou obroušeny nebo zarovnány na sebe tak, aby na sebe dobře navazovaly a aby nebyly přerostlé. To bránilo běžnému příjmání potravy, kvůli kterému docházelo k hubnutí a celkovému strádání. Morče má bolesti, okolní měkké tkáně trpí. 


Chování druhého morčete

Je velmi zajímavé, jak se druhé morče o to nemocné bojí. Jak s ním spí po boku. Vždy, když se hašteřily, měl jsem pocit, že se nemají rády. Ale když teď je jedna nemocná, druhá se zklidnila a vždy jí leží poblíž. Je vidět, že to vnímá a že ví, že je něco špatně. Upřímně, morčata jsem podceňoval. Myslel jsem si, že podobného citu nejsou schopni. Prostě jsme je bral za malé tvorečky jednoduchého myšlení, ale není to tak. Teď už vím, že jsou více sociálně zdatné a že se mají rády. Bylo by pro druhou velmi bolestivé, kdyby ztratila svoji družku.


Tipy – Morče a život s ním

Pokud byste chtěli znát nějaké tipy, na které jsme přišli během pár let jejich života – připravil jsem pro vás článek na téma Morče a život s ním, kde se můžete dozvědět, jakou klec je ideální zakoupit, jaké pítko stojí za to, do čeho vkládat ideálně seno, že je možné si koupit papučky pro morčátka – když je chcete mít více poblíž a nebo vaše děti, když si je chtějí pomuchlovat a nechtějí být celé od chlupů. 


Závěr – nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Doufám, že se veterinářce podaří bez problémů odstanit přerostlé řezáky a že se nám Cappy vrátí do běžného procesu, aby Aischa měla po zbytek života kamarádku. Pro naše děti je to také citlivé téma. Máme je rády a každý den se s nimi potkáváme v naší krásné kleci, kterou si nemůžeme vynachválit. Co mne ještě překvapilo je výkon naší dcery, jak se uměla krásně o Cappy starat a jak ji dokázala dobře nakrmit tou stříkačkou. Sám jsem zkoušel krmit a neměl jsem ani patřičnou trpělivost a ani zručnost. Celá rodina musela zabrat a o Cappy se starat. 

Ať se vám to také podaří a doufám, že vám náš článek s tím trochu pomohl. Kdybyste měli nějakou vlastní zkušenost, o které si myslíte, že by pomohla ostatním, budeme rádi, když nám napíšete do komentářů. Další chovatelé morčat budou za to vděčni.  

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zdraví:
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví
Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] reagujte zejména ve chvíli, kdy se začne vyhýbat nějaké potravě. Máme vlastní zkušenost s Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát. Přečtěte si to a máte vyhráno, protože už snadnější budete schopni identifikovat […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x