
Rovnátka pro děti nebo dospělé a jejich neustále se zvyšující doporučení zubních lékařů ve mně vyvolává smíšené pocity a otázky. Je ve všech těch případech nutné podstupovat nošení rovnátek? Nebo je v tom něco jiného? V mé bublině i kolem ní je obrovský nárůst těchto doporučení. Jako vždy budu upřímný – vidím v tom business, respektive prachy. Skutečný zdravotní problém tam často není, ať si každý říká co chce. Mnohdy to považuji jen za honbu za dokonalostí krásy a často i potřebu na tom vydělávat. To rozhodnutí vždy zvažte – zda vám to za to skutečně stojí. Není to jen o kráse, je to často o větší peněžní částce a nenechte se zmýlit – nošení rovnátek není otázka jednoho roku. Může se to často protáhnout. Rovnátka jsem měl a vím, o čem mluvím. Sám jsem původně měl rovnátka nosit jeden rok a byly z toho čtyři roky. Nebylo to příjemné období.
Kdy zvolit rovnátka? Jsou ze zdravotního hlediska potřeba, nebo je hlavní důvod krása a zisk pro někoho jiného?
Cílem tohoto článku je vyvolání diskuze nebo zamyšlení, zda veškerá doporučení na rovnátka jsou smysluplná a oprávněná. Z mého pohledu tomu tak není – často jsou doporučení, o kterých jsem slyšel, až úsměvná. Je mi proti srsti poslouchat, jak všichni, kdo mají dva zuby nakřivo, nutně potřebují rovnátka. Mám pocit, že za poslední roky se tady vytváří jakási honba za ziskem bez ohledu na smysl nebo potřebnost.
Chápu, že ortodoncie má své místo. O tom žádná. Ale není důvod k tomu, abychom slepě následovali každé doporučení bez hlubšího zamyšlení. I Wikipedia uvádí, že ortodontická léčba může mít jak estetické, tak funkční důvody – ale vždy záleží na konkrétní situaci a individuálním přínosu.
Různé důvody, proč nosit rovnátka
Krása nebo dokonce touha po dokonalosti
Jste opravdu velmi nešťastní (frustrovaní), že máte například obrovský předkus, nebo máte velké mezery mezi zuby? Chápu, že takové estetické důvody mohou být pro někoho důležité. Nenechte se ale přesvědčit v každém malicherném případě.
Například když máte dva nebo čtyři zuby trochu jinak – není automaticky nutné podstoupit dlouhodobou a nákladnou léčbu. Změníte tím i svou identitu. Jsme ve zvláštní době, kdy je „dokonalost“ jakýmsi nepsaným standardem. Jenže to není nutně to, co nás udělá šťastnými.
Vsadím se s vámi, že kdyby bylo teď herečce Ivaně Andrlové dvanáct let, už by ji nejspíš někdo posílal na rovnátka. Ale právě ty její zuby – jejich přirozenost – na ní byly krásné. Nemyslíte?
Zdravotní důvody
Pokud vám byla rovnátka doporučena z důvodů zdravotních – například kvůli špatnému skusu (malokluzi), opotřebení zubů nebo zhoršené hygieně – pak to pochopitelně dává smysl. Právě klinické studie ukazují, že některé formy malokluze mohou negativně ovlivnit kvalitu života a vést ke zvýšenému riziku kazů či onemocnění dásní.
Na druhou stranu, ne každá odchylka je problém. Jak uvádí i Americká asociace ortodontistů (AAO), léčba je často volbou, nikoli nutností – a měla by vycházet z kombinace odborného posouzení a přání pacienta.
Děti a rozhodování za ně
Zde to bývá složité. Rozhodnutí za dítě dělají rodiče. A tady přichází moje výzva – zkuste se na to podívat očima dítěte. Zeptejte se: Skutečně ho to trápí? Bude mu rovnátka nosit příjemné, nebo ho to bude omezovat? Není to jen projekce vaší touhy po dokonalosti? A není to jen přání doporučujícího zubaře, který chce udělat business pro ortodontisty? Jde především o vaše dítě a o jeho zuby/čas strávený s rovnátkama. Myslete na to.
Každé dítě je jiné. Některé je na svůj vzhled extrémně citlivé, jiné ho téměř neřeší. Rozhodujte s respektem k jeho povaze a skutečným potřebám.
V tomto směru velmi doporučuji i článek na našem webu: Výchova dětí metodou vysvětlování, který učí, jak dětem skutečně naslouchat a nevnucovat jim to, co chceme my – nejen v otázce zdraví, ale i vzhledu.
Co vás může překvapit při nošení rovnátek?
- Cena: Nadstandardní rovnátka (např. Invisalign) mohou stát i přes 100 000 Kč.
- Doba léčby: Často se prodlouží, jako v mém případě – ze slíbeného 1 roku byly 4 roky.
- Relaps: Zuby se po sundání rovnátek mohou vracet do původní pozice – tzv. relaps (často se nosí tzv. fixní nebo noční retenční dlahy).
Proto se vždy zeptejte lékaře na konkrétní důvody, očekávaný přínos, délku léčby a celkové náklady. Nepodepisujte nic jen tak mezi řečí.
Prohlubte si péči o chrup i mimo ortodontickou léčbu – mrkněte na náš článek Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda, kde najdete jednoduchý a efektivní postup.
Závěrem
Neříkám, že rovnátka jsou špatně. Ale nemyslím si, že každý je automaticky potřebuje. V dnešní době je vyloženě hitem být dokonalý. Velký hit je také doporučovat něco, co není vůbec potřeba (čiště kvůli penězům) – tj. kvůli pár křivým zubům, které nezpůsobují absolutně žádné problémy a nečiní ani problémy nám/našim dětem. Proč bychom měli něco měnit na tom, jak nám narostly naše zuby?
Když slyším od kamarádů nebo lidí kolem, jak jejich dětem nebo jim samotným byly doporučeny rovnátka bez jakéhokoliv hlubšího vysvětlení, prostě se mi to nelíbí.
Věřím, že pokud vás někdo skutečně respektuje – ať už je to lékař nebo kdokoliv jiný – dá vám volbu, ne pocit nátlaku. A to platí i u rovnátek.
Máte i vy zkušenost s podobným rozhodnutím? Nebo vás zajímá, jak se správně starat o zuby – třeba ve spojení s rozhodnutím nosit rovnátka? Podívejte se také na článek Bez aspartamu a sorbitolu | Zdravé žvýkání, který vysvětluje, jak žvýkaní může podporovat zdravý chrup.
Napište mi nebo přidejte komentář pod článek. Těším se na diskuzi.
Externí zdroje:
Wikipedia – Ortodoncie
Studie o vlivu malokluze na kvalitu života
Americká asociace ortodontistů (AAO)
Další články z kategorie Zuby | Ústní hygiena:
Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda✅ | Zdravé zuby | Ověřeno Rady ze života
Škrabka na jazyk | Bez kazů a zápachu v ústech | Ústní hygiena | Zdraví
Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Co funguje? | Zdraví
Bez aspartamu a sorbitolu | Zdravé žvýkání | Pro každého | 2.díl | Zdraví
Párátka s nití | Námi odzkoušené - dokonalé | Dentální hygiena | Zdraví