Jak pověsit světlo? | Zapojení elektřiny | Do sádrokartonu | Udělej si sám

Jak pověsit světlo | Udělej si sám

Jak pověsit světlo?

Včera přede mnou stál úkol, jak pověsit světlo do sádrokartonu. Respektive jak pověsit 3 světla do sádrokartonu, a jak je připojit do elektrické sítě. Ze stropu na nás čouhaly 2 elektrické smyčky a jeden konec kabelu. Smyčka je elektrický kabel bez konce. Pokud máte v plánu mít například 3 světla vedle sebe, elektrikář při instalaci kabelu vytáhne na 2 místech kabel tak, že jej nijak neukončí. Ze stropu vyčnívají pouze smyčky. Až na 3. otvoru vylézá ze sádrokartonu konec kabelu (nejvzdálenější od zdroje). My si ukážeme, jak pověsit světlo do sádrokartonu včetně jeho připojení na elektrickou smyčku kabelu, ale i na nejběžněji se vyskytující konec elektrického kabelu. 


Jak pověsit světlo do sádrokartonu? | Jak připojit elektriku ze smyčky nebo konce kabelu


Co budete potřebovat?

3 hmoždinky do sádrokartonu + háčky s vrutem (oko otevřené)
1 čokoládu (velikost dle el. kabelu včetně kabelu světla) (viz foto)
štípačky na kabel
kombinačky
šroubovák 
vrtačka + vrták do dřeva (menší průměr než hmoždinka)
prodlužovací kabel pro snazší manipulaci s vrtačkou
nůž


Postup


pozor


1) Bezpečnost na 1.místě!

První, co musíte před instalací světla udělat je vypnout elektřinu. Pro jistotu si to ještě zkontrolujte zkoušečkou napětí. Když jste si jisti, že je elektrický proud vypnutý, pusťte se do práce.


2) Zavěšení a zakrytí (nákup)

     Do sádrokartonového stropu (nebo jiného) hned vedle elektrické smyčky vyvrtáte otvor, který v případě sádrokartonu je vhodné udělat o trochu menší, než je průměr hmoždinky. Myslete na to, že od smyčky je nutné nechat odstup, aby byla pevnost sádrokartonu zachována. Nezapomeňte také na to, že ve stropě jsou umístěné příčky! Myslete také dopředu na to, co je možné krytem světla vše zakrýt (jeho průměr). Kryt je tu od toho, aby schoval otvor, kabel, háček i držák světla. 

     Nemám dlouholeté zkušenosti s vrtáním do sádrokartonu, ale po pár zkušenostech se mi osvědčilo předvrtat menší otvor a hmoždinku do otvoru našroubovat. Díky menšímu otvoru hmoždinka krásně napevno do otvoru zaleze. Do hmoždinky zatočte háček s vrutem tak, aby mezi stropem a háčkem zbylo jen málo místa – tak, aby bylo možné držák světla (lustru) na háček pověsit a zakrýt nehezké upevnění. Při koupi háčku myslete na to, aby měl rozměry takové, jaké potřebujete. 


3) Elektrická smyčka a její příprava

Jak pověsit světlo | Udělej si sám 

Elektrickou smyčku štípačkami rozpůlíte. Pomocí nože oholíte dle potřeby kabel tak, abyste mohli připravit jednotlivé drátky pro připojení do čokolády. Zakoupil jsem 2 různé velikosti čokolády dle připojovaných drátů. Rozříznutím ji připravíte pro spojení drátků a připojení zdroje ke světlu. Můj zdroj měl 3 kabely = 3 tabulky. 


Jak pověsit světlo | Udělej si sám

Ze smyčky vznikly 2 kabely, přičemž z každého trčely 3 barevné dráty (zelenožlutý – PE – nulák (bez proudu-zemnění-nemůže kopat), hnědý – L – fáze (ten co kope), modrá – N – nulový vodič (neměl by kopat)*. Tyto 3 barvy by se měly vyskytovat nejčastěji. Také jsou ale možné jiné variace, zejména u starších elektroninstalací. Pak doporučuji buď tuto diskuzi zde a nebo elektrikáře (odborníka). Tento postup je zaměřen především na nejčastěji se vyskytující připojení světla. 


*Písmenka jsou zkratkami z anglického jazyka. L: Line (fázový vodič), N: Neutral (neutrální vodič), PE: Protective Earth (ochranné uzemnění). Děkuji za pomoc čtenáři Jaroslavovi za doplnění.


Barvy jsem k sobě kombinačkami stočil a připevnil k čokoládě.


Když jsem měl připravená všechna světla, začal jsem nasazovat jedno světlo po druhém zavěšením na háčky. Ze světel, které jsem připojoval ke kabelu vycházely pouze 2 dráty (modrý a hnědý). Nic se neděje – to je běžné. Tyto dráty jsem připojil z druhé strany čokolády ke svým barvám. 


4) Klasické připojení (bez smyčky)

2016-11-12-11-09-01 

Na konci kabelu jsem připojoval světlo bez smyčky. O to to bylo jednodušší. Zřejmě se jedná o nejčastěji se vyskytující typ připojení světla či lustru vůbec. Přikládám také fotografii z terénu. 


Výsledek jak pověsit světlo (final)

Mám dobrý pocit, když se dráty nijak v čokoládě nehýbají. Po připojení a zkontrolovaném upevnění zatáhněte krytku světla ke stropu a máte hotovo. Světla jsou připojena a svítí!


Uzemnění | Použití žlutozeleného drátu

uzemneni_transparent     Pokud je světlo kovové a mohlo by vodit, často je označeno symbolem uzemnění. To znamená, že je nutné, aby žlutozelený kabel (ten, který směřuje s ostatními kabely od zdroje el. energie – tedy ne od lustru) byl propojen na místě, které je na světle k tomu určené a tímto symbolem označené. Jedná se často o mosazný šroubek/plíšek, v jehož blízkosti je nalepená samolepka se symbolem uzemnění. Pokud se jedná o světlo, které je celé z umělé hmoty, uzemnění nebude potřeba. My jsme symbol uzemnění neměli.


Mohlo by Vás také zajímat

Výměna zástrčky | Jak na to? | Oprava kabelu | Udělej si sám | Rady ze života

 

 

 

  Výměna zástrčky >> 

 

 


  Ostatní Udělej si sám >> 


Veškeré fotografie jsem neupravoval, aby byla vidět jejich autentičnost. Vzhledem k tomu, že to fotím vše s prahistorickým mobilním zařízením, omluvte sníženou kvalitu fotografií.


 Poslední aktualizace dne: 12. 1. 2020. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x