Výměna zástrčky | Jak na to? | Oprava kabelu | Udělej si sám

Fotografie s rozbitou zástrčkou od vysavače držící muž levou rukou v pozadí kuchyně s nefunkčním vysavačem | Autor a majitel fotografie: Jiří Samuel, Foto pro článek Výměna zástrčky na radyzezivota.cz

Spotřebiče má každý z nás doma. Jejich kvalita se rok od roku snižuje používáním méně kvalitních materiálů (jsou výjimky). Životnost se přibližuje 2 leté záruce. Po uplynutí záruky může nastat závada, se kterou si poradíme sami. Z ničeho nic Vám spotřebič přestane jít. Stává se, že si lidé myslí, že je přístroj již nefunkční. Přitom se může jednat pouze o přerušení kontaktu na konci namáhaného kabelu u zástrčky. A právě výměna zástrčky je tématem tohoto příspěvku. Zvládne ji skutečně každý – použijte našeho návodu. 


Výměna zástrčky | Potřebujeme k tomu opraváře?

     Dnes jsem byl nucen podruhé měnit zástrčku na kabelu u stejného vysavače. Kabel spotřebičů je na konci u zástrčky více namáhán při zapojování a vytahování z elektrické sítě, obzvláště u vysavače. Samozřejmě, že si mnohé poruchy na kabelu způsobujeme sami, ale to se při častém užívání stává. Důležité je, že se to dá opravit. Volat kvůli tomu elektrikáře a nebo dát vysavač kvůli takové drobnosti do opravy, mi připadá zbytečné. Poradím Vám, jak na to, a dám Vám tip, čemu dát přednost při volbě zástrčky (vidlice).


Výběr zástrčky (vidlice) | Úhlová zástrčka

     Jediné, co musíte pořídit je nová zástrčka. V případě, kdy se poruší originální kabel, kde je koncovka jako nevyměnitelný komponent, je nutné vidlici odříznout a pořídit novou. Pokud chcete bezpečnou a snadno vyměnitelnou zástrčku, která něco vydrží, doporučuji koupit úhlovou zástrčku. Elektrikáři osvědčená kvalitní úhlová zástrčka, kterou vidíte na obrázcích níže, je spolehlivá volba. Jediná nevýhoda je ta, že tato zástrčka je větší a po vizuální stránce to není žádná „pecka“. V tomto případě se ale přikláním více k praktičnosti, než designu. Navíc pokud se příště stane něco s kabelem, není problém zástrčku rozevřít a posunout kabel o kousek dál.


Někdo chce jen prodat a někdo i poradit

     Moje 1. výměna zástrčky nebyla ideální. Zašel jsem do elektrosoučástek a popsal jsem prodavači svoji situaci. Doporučil mi koupit plochou vidlici. Někdy narazíte na někoho, kdo Vám chce jen prodat a někdy na někoho, kdo Vám chce i pomoct (někdo by rád poradil, ale neví to). Já měl smůlu. Koupil jsem tedy plochou koncovku, na kterou Vás chci upozornit. Ona to vlastně nebyla zase taková smůla, spíše dobrá zkušenost 😉


Plochá zástrčka (vidlice)

     Plochá zástrčka (vidlice na obrázku dole) není pro výměnu dobrá volba. A to i přesto, že se na mnoha spotřebičích vyskytuje, a Vy byste rádi nahradili „oko za oko“, respektive „plochou vidlici za plochou vidlici“. Sice tato vidlice zabírá méně místa a vypadá po vizuální stránce lépe. Při výměně ale zjistíte, že je nepraktická. Všimnete si, že drží kabel jen na měděných stahovacích svorkách, které buď musíte zaletovat nebo si můžete být jistí, že neudrží kabel vůbec. Navíc po zaklapnutí plochých částí se do zástrčky těžko dostanete opakovaně. Pokud se znovu naruší kabel u zástrčky, je téměř nemožné plochou zástrčku znovu otevřít a kabel opravit. Pro ty, co chtějí koncovku vyměnit, je úhlová zástrčka pro svoji praktičnost, odolnost a spolehlivost, jasnou volbou.

    Pokud na ni přesto trváte, doporučuji pro šikovnější kutily svařit kabely ke stahovacím svorkám, které vodiče sami o sobě moc dobře nedrží. Pokud máte zkušenost pro bezpečné upevnění stahovacích svorek ploché vidlice, neváhejte a zašlete nám svůj tip s fotografiemi! Kamkoliv – do diskuze pod článek a nebo na náš email v kontaktu. Podělte se o Vaši zkušenost s námi!


Postup | Obrázková výměna zástrčky

5. Utáhneme šrouby a kabely nakroutíme tak, jak vidíte na obrázku. Je to o trpělivosti, takže nikam nespěchejte. Kabely musí pěkně zapadnout do svých žlábků, obzvláště pak ten černý, abychom jej mohli dobře přidělat svorkou pro odlehčení tahu.
6. Srdce vložíme do zástrčky a kabel připevníme svorkou s pupíkem proti kabelu. Černý kabel by měl být v místě svorky neporušený. Pak je kabel nehybný a předcházíme zbytečnému opotřebení, ke kterému dochází u klasické ploché vidlice, kde kabel drží jen stahovacími svorky na vodiče.


     Pro Vaši představu vkládám fotografii našeho vysavače a uškvařené ploché vidlice. Po 1 roce používání jedna ze zaletovaných svorek na vodičích povolila, došlo ke zkratu a vidlice v zásuvce se uškvařila. Druhá fotografie vysavače s bezpečnější variantou – výměna zástrčky se povedla a moje žena je naprosto spokojená. 


Poslední aktualizace dne: 11.06.2017, Důvod: Aktualizace fotografií + správné připevnění drátků.

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x