Výměna zástrčky | Jak na to? | Oprava kabelu | Udělej si sám

Spotřebiče má každý z nás doma. Jejich kvalita se rok od roku snižuje používáním méně kvalitních materiálů (jsou výjimky). Životnost se přibližuje 2 leté záruce. Po uplynutí záruky může nastat závada, se kterou si poradíme sami. Z ničeho nic Vám spotřebič přestane jít. Stává se, že si lidé myslí, že je přístroj již nefunkční. Přitom se může jednat pouze o přerušení kontaktu na konci namáhaného kabelu u zástrčky. A právě výměna zástrčky je tématem tohoto příspěvku. Zvládne ji skutečně každý – použijte našeho návodu. 


Výměna zástrčky | Potřebujeme k tomu opraváře?

     Dnes jsem byl nucen podruhé měnit zástrčku na kabelu u stejného vysavače. Kabel spotřebičů je na konci u zástrčky více namáhán při zapojování a vytahování z elektrické sítě, obzvláště u vysavače. Samozřejmě, že si mnohé poruchy na kabelu způsobujeme sami, ale to se při častém užívání stává. Důležité je, že se to dá opravit. Volat kvůli tomu elektrikáře a nebo dát vysavač kvůli takové drobnosti do opravy, mi připadá zbytečné. Poradím Vám, jak na to, a dám Vám tip, čemu dát přednost při volbě zástrčky (vidlice).


Výběr zástrčky (vidlice) | Úhlová zástrčka

     Jediné, co musíte pořídit je nová zástrčka. V případě, kdy se poruší originální kabel, kde je koncovka jako nevyměnitelný komponent, je nutné vidlici odříznout a pořídit novou. Pokud chcete bezpečnou a snadno vyměnitelnou zástrčku, která něco vydrží, doporučuji koupit úhlovou zástrčku. Elektrikáři osvědčená kvalitní úhlová zástrčka, kterou vidíte na obrázcích níže, je spolehlivá volba. Jediná nevýhoda je ta, že tato zástrčka je větší a po vizuální stránce to není žádná „pecka“. V tomto případě se ale přikláním více k praktičnosti, než designu. Navíc pokud se příště stane něco s kabelem, není problém zástrčku rozevřít a posunout kabel o kousek dál.


Někdo chce jen prodat a někdo i poradit

     Moje 1. výměna zástrčky nebyla ideální. Zašel jsem do elektrosoučástek a popsal jsem prodavači svoji situaci. Doporučil mi koupit plochou vidlici. Někdy narazíte na někoho, kdo Vám chce jen prodat a někdy na někoho, kdo Vám chce i pomoct (někdo by rád poradil, ale neví to). Já měl smůlu. Koupil jsem tedy plochou koncovku, na kterou Vás chci upozornit. Ona to vlastně nebyla zase taková smůla, spíše dobrá zkušenost 😉


Plochá zástrčka (vidlice)

     Plochá zástrčka (vidlice na obrázku dole) není pro výměnu dobrá volba. A to i přesto, že se na mnoha spotřebičích vyskytuje, a Vy byste rádi nahradili „oko za oko“, respektive „plochou vidlici za plochou vidlici“. Sice tato vidlice zabírá méně místa a vypadá po vizuální stránce lépe. Při výměně ale zjistíte, že je nepraktická. Všimnete si, že drží kabel jen na měděných stahovacích svorkách, které buď musíte zaletovat nebo si můžete být jistí, že neudrží kabel vůbec. Navíc po zaklapnutí plochých částí se do zástrčky těžko dostanete opakovaně. Pokud se znovu naruší kabel u zástrčky, je téměř nemožné plochou zástrčku znovu otevřít a kabel opravit. Pro ty, co chtějí koncovku vyměnit, je úhlová zástrčka pro svoji praktičnost, odolnost a spolehlivost, jasnou volbou.

    Pokud na ni přesto trváte, doporučuji pro šikovnější kutily svařit kabely ke stahovacím svorkám, které vodiče sami o sobě moc dobře nedrží. Pokud máte zkušenost pro bezpečné upevnění stahovacích svorek ploché vidlice, neváhejte a zašlete nám svůj tip s fotografiemi! Kamkoliv – do diskuze pod článek a nebo na náš email v kontaktu. Podělte se o Vaši zkušenost s námi!


Postup | Obrázková výměna zástrčky

5. Utáhneme šrouby a kabely nakroutíme tak, jak vidíte na obrázku. Je to o trpělivosti, takže nikam nespěchejte. Kabely musí pěkně zapadnout do svých žlábků, obzvláště pak ten černý, abychom jej mohli dobře přidělat svorkou pro odlehčení tahu.
6. Srdce vložíme do zástrčky a kabel připevníme svorkou s pupíkem proti kabelu. Černý kabel by měl být v místě svorky neporušený. Pak je kabel nehybný a předcházíme zbytečnému opotřebení, ke kterému dochází u klasické ploché vidlice, kde kabel drží jen stahovacími svorky na vodiče.


     Pro Vaši představu vkládám fotografii našeho vysavače a uškvařené ploché vidlice. Po 1 roce používání jedna ze zaletovaných svorek na vodičích povolila, došlo ke zkratu a vidlice v zásuvce se uškvařila. Druhá fotografie vysavače s bezpečnější variantou – výměna zástrčky se povedla a moje žena je naprosto spokojená. 


Poslední aktualizace dne: 11.06.2017, Důvod: Aktualizace fotografií + správné připevnění drátků.

(6253)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Dejte nám like a sdílejte nás na Facebooku


Sdílejte nás i na ostatních sociálních sítí (postranní panel nalevo)


Děkujeme za jakoukoliv formu podpory!


Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)Zdravé žvýkání bez éček | Bez zdraví škodlivého aspartamu | Zdraví


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo zpět na výsluní | Bez gelu se konečně umyješ | Zdraví


5) Knihy pro děti (2-5 let) - Jak naučit barvy hrou? 

Barvy hrou | Jak naučit děti poznávat barvy? | Knihy pro děti (1-4 roky) | Děti

 


Hlavní strana     Dům | Domácnost     Finance     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     Ostatní     Kraťasy     Vše


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás