Úplný zákaz kouření v restauracích | Absurdita 2017 | Názor | Samův blog

Zákaz kouření v restauracích | Absurdita 2017 | Samův Blog

článek Zákaz kouření v restauracích

Jsem nekuřák. Nechci podporovat kuřáky. Úplný zákaz kouření v restauracích a hospodách ale jednoznačně vnímám jako absurdní. Připadá mi, jako kdyby ti, co jej odhlasovali, žili v jiné době a uctívali jiné hodnoty, které tu byly před 89. Jak je možné plošně zakázat kuřákům chodit do restaurace s vyhrazeným prostorem pro kuřáky? Jak můžeme zakazovat provozovateli restaurace, aby si mohl zvolit, zda bude mít kuřácký a nekuřácký prostor? Byl jsem hrdý Čech a myslel jsem si, že si Češi obecně nenechají diktovat veškerá pravidla, která někdy vyprodukuje kolos byrokracie (Evropská unie/západ). Nejsem vyloženě proti EU, ale vsadil bych se, že tento paskvil zákazu kouření vychází z její dílny. My se dokážeme dívat na věci s nadhledem. Ale tady se nám to nějak nepovedlo. Copak nám za schválení této absurdity někdo přislíbil? Přece jsme si to neodsouhlasili jen tak v zájmu zdraví a omezení lidských práv? Ano, i kuřáci mají mít svá práva. 


Úplný zákaz kouření v restauracích a hospodách

     Uvědomuje si vůbec někdo, co tento zákaz znamená? My zakazujeme něco lidem, kteří se chovají nezdravě a nutíme je k něčemu, co nechtějí dělat. Pokud toto bylo skutečně odhlasováno – já tomu stále nemohu uvěřit – tak se také může stát, že přijdou další zákazy, které budou vadit nejen kuřákům, ale i nekuřákům. Toto považuji za jednoznačný zásah do našich lidských práv. Nemusím přemýšlet nad tím, co přesně tento zákaz porušuje, používám jen selský rozum. 

     Dokážu si velmi snadno představit, že budou existovat restaurace, které budou kuřácké a nekuřácké nebo obojí s oddělenými prostory pro kuřáky a nekuřáky. Budou hned při vstupu jasně označeny. Proč ne. Každý si bude moci vybrat, do jaké restaurace vstoupí, a to včetně jejích zaměstnanců.

      Taky si dokážu představit to, že k úplnému zákazu kouření dojdeme časem všichni. Ale musí to jít zespodu, nikoliv z vrchu. Až si to budeme přát všichni nebo výrazná většina, tak proč ne. Ale pokud s tím výrazná minorita lidí nesouhlasí, je zákaz tohoto typu nesmyslný. 


Podnikání vs. zdraví

     Pořád se mluví o zdraví a o podnikání. Co to přinese pro ty nebo pro tamty. To by ale nemělo být hlavním tématem. Bavíme se především o omezování práv. Omezování práv kuřáků, omezování práv živnostníků. Každý by měl mít možnost si v tomto případě vybrat. Úplný zákaz kouření v hospodách a restauracích považuji za krok špatným směrem

     Pokud se začne zasahovat podobným způsobem do našich práv, je to krok špatným směrem. Začneme si zakazovat i další věci. Mělo by se zakazovat kouření venku. Neměli by lidé nechávat nastartované auto, když zastaví. Neměli bychom si dělat ohýnek venku. Co mě ještě napadne za další „absurditu“, kterou bychom mohli zakazovat, protože je nezdravá?

     Co třeba stanovit, kolik a jaká rodina může mít aut, kolik motorek. Možná by měl mít každý možnost pustit jen určité množství emisí do ovzduší. Měli by být i emisní povolenky na rodinu – to je nápad, co? Ano, ještě bych mohl pokračovat, co si můžeme vzájemně zakazovat, protože to ovlivňuje zdraví ostatních občanů. Když tuhle lavinu spustíme, a bude nám to připadat normální, dopadne to tak, že budeme omezování na každém kroku. Jsem ekolog a snažím se žít zdravě, jsem si ale jistý, že tímto směrem se vydat nemůžeme. Snad dostaneme rozum a tuto byrokratickou „absurditu“ shodíme ze stolu. Stále si ale kladu otázku, jak se to vůbec mohlo stát, že je to odsouhlasené a platné?


Zákaz kouření má smysl někdy a někde

     Chápu, že je na některých veřejných místech zákaz kouření – například na autobusových zastávkách, apod. Místa, kde mohou stát děti nebo lidé, kteří kouření nemusí. Ale proč by měl být úplný zákaz kouření plošně ve všech restauracích a hospodách, to nechápu. Každý provozovatel restaurace by si měl zvolit, jakým směrem chce jít. Pokud bude chtít, zainvestuje a zajistí prostor i pro kuřáky, kde si budou moci zakouřit a nebudou tím omezováni ostatní. Navíc nekuřáci (často rodiny s dětmi) budou moci jít na oběd a nebudou se vracet prokouření na uhel. A takové ty populistické či příliš perfekcionistické výroky, že to nelze 100% oddělit – to mi připadá bezpředmětné. Stanovme pravidla a dodržujme je. Všichni mohou být relativně spokojeni a nemusí tím trpět naše svoboda a naše práva.Ideální restaurace s prostory pro kuřáky i nekuřáky

     Abych nezapomněl na nás, nekuřáky. Moje ideální představa je taková, že by většina lepších restaurací měla kuřácký a nekuřácký prostor. Může být velmi nepříjemné, když jde rodina s dětmi (nekuřáci) nebo nekuřácký pár na oběd/večeři, přitom si v průběhu konzumace jídla nějaký bezohledný kuřák, který sedí kousek od nich, zapálí cigaretu. Můžete ho jít požádat, zda by mohl přestat kouřit. Otázkou je ale, na koho zrovna narazíte. Oddělené prostory tyto situace řeší a je to prevence před zbytečnými konflikty. 


Hospody na vesnicích

     V hospodách na vesnicích se to dle mých zkušeností moc neřešilo, když ještě nebyl protikuřácký zákon. Myslím si ale, že pokud by to prostory hospody umožňovaly, nebyl by to zase tak velký problém, rozdělit hospodu na kuřácký a nekuřácký prostor. Často jsem byl v hospodách, kde byly 2 místnosti. Spíše by to ale mělo být o domluvě místních lidí a jejich představách. Přikazovat plošně úplný zákaz kouření v těchto zařízeních je nesmyslné. 


Čtyřky | Každý by si měl mít možnost vybrat

     Existuje také mnoho hospod tzv. „čtyrek“, do kterých chodí především kuřáci nebo lidé, kterým kouř nijak nevadí. Všechny tyto hospody zcela jistě ztratily svoji obživu a nebo se tomu přibližují. Hospody zejí prázdnotou. Kamarádi a nebo známí/sousedi už nemají kam chodit, přestože ta hospoda fungovala i s kuřáky třeba i desítky let. Nekuřák, který ví, že tato hospoda je „čtyřka“, sem s velkou pravděpodobností nezavítá. Ve větších obcích, v městysech, ve městech měl nekuřák na výběr. Věděl, kam může jít a kam ne, aby hospoda nebo restaurace splnila jeho očekávání. Každý se mohl svobodně rozhodnout, kam půjde a kam ne. Stejně tak provozovatel si mohl rozhodnout, jak si své živobytí představuje, tj. jaké zákazníky chce nalákat. Teď už to není možné. 


Více o zákazu kouření zde (na wikipedii)

 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Myšlenky | Úvahy:
Podvodníci s centrálním rejstříkem firem
Válka mezi západem a východem | 3. světová válka
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Autorská práva | Licence | Omezování kultury | Převod formátů | Konverze | MP3
COVID - je čas se přizpůsobit | Samův blog

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x