Výchova dětí v Čechách | Zbavme se přežitků! | Jak na to? | Výchova 1.díl

Jste také rodiče a hledáte správnou cestu při výchově Vašich dětí? Zažíváte chvíle, kdy již nevíte, co si s nimi počít? Nevíte, jak je přimět, aby Vás poslouchali? Přemýšlíte nad tím, co udělat lépe? Pokud chcete pro své děti to nejlepší, tj. vychovat z nich silné jedince, buďte dětem příkladem – buďte trpěliví, vysvětlujte, a především zapomeňte na nejvíce zažitý způsob výchovy v Čechách, kterou je bezesporu metoda „výhružkou bolesti“. Výchova dětí není jednoduchá. Je to jeden z nejdůležitějších a nejsmysluplnějších úkolů nás rodičů. Je to smysl naší existence.


Výchova dětí v Čechách

     Jako rodiče se s tím potýkáme na každém kroku. Snažíme se naši dceru vychovat tak nejlépe, jak umíme. Mohu naprosto souhlasit, že lidové rčení – „Dítě je obrazem svých rodičů“ – naprosto vystihuje realitu, alespoň do určitého věku. Pokud se někdo chce zbavit své odpovědnosti, svaluje vinu na své dítě. To je ale povrchní pohled na věc. My děti vychováváme, s námi tráví většinu času, my jsme jejich vzor, ať už jim předáváme špatné nebo dobré vzorce chování (resp. dohody/zvyky). Výchova dětí v Čechách je téma, kterým bych se rád podrobněji zabýval. Je to především z toho důvodu, že zde vnímám potenciální prostor ke zlepšení, kterého my (pra)rodiče můžeme využít. 

     Myslím, že toto téma může být pro mnohé rodiče palčivé. Málokdo chce slyšet pravdu, zejména pokud používá metodu, o které v podvědomí ví, že není správná. Jsem si jist, že se to týká většiny z nás (ve všeobecném měřítku). Chci upozornit, že toto téma příspěvku nikterak nesouvisí s žádnou kauzou, které momentálně probíhají mediálním světem. Inspiraci k článku jsem získal u nás doma a v širokém okolí i v čase.


Opakující se vzorce chování |  Metody, které mohou pomoci

     Často jsme při výchově naší dcery naráželi na různé překážky. Naprosto stejně jako každý jiný. Bylo možné si všímat zajímavých a opakujících se vzorců chování, které je možné potkávat celoplošně u každého dítěte. Nabídnu Vám v sérii příspěvků o výchově dítěte pár příkladů, které jsme zažívali s naprostou pravidelnosti – denodenně a bez přestání, bez vidiny změny. Přesto je možné využít takových metod, které Vám s tím pomohou a do budoucna předejdete mnoha zbytečným situacím. Tyto metody jsou vděčné nejen rodičům, ale do budoucna i dětem, kterým nesráží jejich sebevědomí, nechávají je být více kreativní, uvolňují ruce všem okolo – jen je to těžší cesta – pracnější. Ale když chcete něco dokázat, stojí to za tu námahu, nemyslíte?


Metoda výhrůžkou bolestí

     Nejčastěji se vyskytující výchova dětí v Čechách je dle mého názoru tzv. metoda výhrůžkou bolestí. Tj. když dítě neposlouchá, vyhrožujeme plácnutím – obrazně řečeno, variant je nepřeberné množství s různými stupni. To je způsob výchovy dětí, se kterým se nemohu ztotožnit. Jedná se o zažitý způsob výchovy v naší společnosti. Sám jsem jím byl vychován a nikterak to své matce nezazlívám. Moje matka dělala to nejlepší, co uměla a neustále hledala zlepšení.


Máme jiné možnosti než předchozí generace

     My si ale ještě můžeme vybrat. Máme v dnešní době více prostoru a možností nad tím přemýšlet. Můžeme se nechat někým inspirovat třeba na internetu – to za dob našich matek a starších generací nebylo. Navíc vychází nepřeberné množství literatury, kde se můžeme mnoho věcí dočíst. A v neposlední řadě psychologie již není takové tabu jako bývalo, což považuji za výrazné plus. Díky internetu si můžeme ve virtuálním světě předávat zkušenosti a inspirovat kohokoliv, kdo bude chtít – v tom je internet úžasný. Každý kdo chce, najdete si to, co je jeho srdci blízké a nebo nemusí – to je na každém.


Co vás čeká v dalším příspěvku? | Metoda výhrůžkou bolestí – podrobněji 

     Pokud patříte mezi ty, co s tím chtějí něco udělat, nebo si jen rozšířit obzory, či ověřit i jiné možnosti, pusťte se do toho! Ale až v dalším příspěvku (2.díl). V něm se zabývám výše zmiňovaným zažitým způsobem výchovy jakou „Metoda výhrůžkou bolestí“ zcela jistě je. V této oblasti se vyskytuje mnoho potenciálu, kterého bychom měli my rodiče využít. Píši o tom, protože si myslím, že i když to bude pro mnoho rodičů těžké, stejně jako to bylo pro nás (taky jsme tak byli oba vychováni – já a moje žena), měli by se tento přežitek pokusit změnit. A proč? Protože chceme, aby naše děti vyrostly v silné jedince. Tato změna vyvolá změnu i u rodičů – a to velmi pozitivní. Také pro Vás připravujeme článek o výchově dětí metodou vysvětlováním (3.díl). A tím to nekončí. Časem chystáme i další.


Poslední aktualizace dne: 28.09.2016, Změna: Úprava textu i struktury.Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments