Umělá inteligence | Jak naložit s touto technologií

3 roboti namalovaný na skice papíru uprostřed největší a po stranách jeho menší replika na bílém pozadí pro článek - Umělá inteligence, pro web: radyzezivota.cz

článek umělá inteligence

Je večer a my se díváme na sci-fi film Automata, který nám tak trochu nastiňuje, co by se mohlo stát v naší blízké budoucnosti. Jak by to mohlo dopadnout, když se roboti stanou běžnou součástí téměř každé domácnosti. Již po několikáté mě to přimělo k myšlenkám, jakým směrem bychom se měli vydat. Zda robotům otevřít cestu do našich domovů a nebo nikoliv. Po několika letech jsem došel k jednoznačnému závěru. 


Umělá inteligence | Robot | Naše budoucnost

Roboty ano, ale vždy by měli dosahovat jen částečné úrovně. Nenechme vytvářet umělou inteligenci, která by byla schopna vyvíjet se sama. Zatím nejsme schopni odhadnout, co by se mohlo stát. Nedokážeme a nejsme schopni nasimulovat/predikovat, co nám to přinese a co vezme. Myslím si, že toho ani nikdy v budoucnu nebudeme schopni. Nejsme schopni ani odhadnout, co se stane zítra, natož za týden. Nedělejme svět komplikovanějším.


Hodnota člověka

Představte si, že v dnešní době má člověk pro člověka určitou hodnotu. Řekl bych vysokou. Ve chvíli, kdy umožníme robotům stát se součástí domácnosti, začne se hodnota člověka snižovat. Člověk začne nahrazovat člověka robotem. Půjde to postupně, nejprve bude robot schopný pomáhat Vám s některými jednoduchými úkony. Jak už to tak bývá, robot bude díky vývoji a technologickému pokroku schopný dělat věci čím dál tím efektivněji a lidé začnou mít větší nároky. Tím budou někteří lidé upřednostňovat pouze vztah s robotem. Lidé se začnou lidem vyhýbat. Neříkám že všichni, ale tento paradox se bude rozšiřovat jako nějaká chřipka. Společnosti se budou přetahovat, kdo vytvoří lepšího a člověku podobnějšího robota. Jeden z nejvyhledávanějších parametrů se stane umělá inteligence – jakési napodobování myšlení, emocí, nepředvídatelného chování, schopnost sebezdokonalování, vzpomínky, sny, apod. 


Umělá inteligence

Představte si, že máte vedle sebe umělou inteligenci v podobě robota, který je schopen plnohodnotně nahradit člověka. Robot, který neodmlouvá a dělá radost člověku. A to včetně emocionálních a sexuálních potřeb. Ano, teď to ještě není možné, ale časem bude. Firmy budou říkat, jak roboti pomáhají a lidé se tím nechají unést, protože to sami uvidí. Skutečný účel začne lidem unikat. Roboti nebudou tvořeni jen proto, aby pomáhali. Začnou vznikat různé účely jejich výroby. A to bude moment, kdy už to bude těžko uhlídatelné.

Jakmile se k robotům přidá umělá inteligence, přestane být člověk důležitý. Nejen, že už nebude člověk důležitý pro člověka, stane se ještě další velmi nebezpečná situace. Člověk přestane být důležitý pro umělou inteligenci/robota. V tuto chvíli může dojít ke konci lidského pokolení. Člověk se stane méně podstatným a zároveň ohroženým tvorem.  Schválně jsem psal, že se „může“ stát méně podstatným. Není možné říct ani předvídat, co se stane. Ale to je právě tak velké riziko, že je lepší se mu vyhnout. A to naprosto.


Upgrade 1. 2. 2023

Přemýšlím, pokud se umělá inteligence vyvine na takovou úroveň, která předčí tu naši, mohou se stát 2 různé věci. Je důležité zjistit odpověď na otázku – proč se snažíme nyní žít více v synergii s přírodou? Zda je to z důvodu toho, že si uvědomujeme, že chceme naši planetu chránit/šetřit nebo z toho důvodu, že jsme se mentálně posunuli do té úrovně, že chceme žít a nechat žít. Možná jsem trochu optimistický, když věřím v tom, že je to za B. Pokud je tomu tak, nemusíme se naší budoucnosti s umělou inteligencí bát. Ta by měla uvažovat stejně, tj. bude nás respektovat takoví, jací jsme a žít s námi v synergii. Dokonce nám bude pomáhat jako my pomáháme přírodě. 


Rozcestí

Myslím si, že nyní stojíme na rozcestí. Možná už jsme za ním. Teď se máme rozhodnout, jakou cestou se vydáme. Buď budeme vyvíjet stroje jen k pomoci při výrobě a k velmi jednoduchým úkonům s tím, že zapomeneme na umělou inteligenci (cíleně) – což bych doporučoval a nebo budeme riskovat naši budoucnost. Nevytvářejme něco, nad čím můžeme ztratit kontrolu – něco, co nás může snadno přerůst a my už nebudeme schopni to ovlivnit. Tuto zlomovou situaci si představuji tak, jako když člověk vyleze na strom a stoupne si na silnou větev. V ruce drží pilu, buď si větev uřízne na straně blíže ke kmenu a nebo na druhé straně. Rozhodnutí je na nás. My rozhodujeme o své budoucnosti. 


Robota ano, ale bez umělé inteligence

Roboty s umělou inteligencí nepotřebujeme. Vydrželi jsme bez nich doteď a vydržíme to i do budoucna. Ano, mohou nám pomoci při některých úkonech, kde člověk není schopen být tak efektivní jako robot – likvidace zbylých min/přesný chirurgický řez/precizní výroba mikro zboží/vysoká rychlost/žádná únava. Nechme ale vždy robota pouze na takové úrovni, abychom jej ovládali – aby měl daný kód bez možnosti, aby mohl sám ovlivňovat své rozhodnutí. Bylo by velmi nebezpečné se k této hranici jakkoliv přibližovat. Nenechme robota myslet! Robot má být stroj a tak by to mělo navždy zůstat. Možná budoucnost ukáže něco více, teď toho ale nejsme schopni. 


Znalosti využijme jen pro náhradu (komponenty)

Ještě si dokážu představit pokračovat při vytváření dokonalejších komponentů lidského těla (orgány a různé části) a snažit se o co nejvěrnější náhrady, které nám pomohou žít plnohodnotnější život (například po zranění/nehodě/špatném vývoji před nebo po narození). Bylo by ale nerozumné používat je na živém robotu a ubírat nám na naší lidskosti tím, že se budeme pokoušet vytvářet naše kopie včetně lidskosti, emocionální stránky, myšlení, atd.


Upgrade 28.10.2017

Netušil jsem, že jsme takhle daleko

Myslím si, že toto není správná cesta, jak pomoci lidstvu. Troufáme si na něco, na co ještě nemáme. Nejsme schopni v tuto chvíli pochopit, co startujeme. To bude těžké zastavit. Teď nám budou výrobci představovat samá show, kde nás budou přesvědčovat, jak moc je to pro nás výhodné, kde nám to všude pomůže. Lidé, jak tomu tak už bývá, těm marketingovým blábolům budou věřit a budou se těšit tomu, co vzniká.


Pandořina skříňka (robot – umělá inteligence)

Riziko, které ale otvírají je natolik velké, že to zato, co nám to přinese, zcela jistě nestojí. Nechme vytvářet chytřejší, rychlejší, účinnější stroje, ale nevytvářejme sami sebe – nevytvářejme umělou inteligenci. Tohle je hra, která může mít jen jednoho přeživšího. My to ale nejsme. Teď to vypadá jako zábava, to se ale změní za několik let, možná měsíců. Změní se to ve chvíli, kdy umělá inteligence bude chtít být sama sebou. Sama sebou bez něčího diktátu. Když si umělá inteligence uvědomí sebe sama, myslíte si, že bude chtít žít podle toho, jak mu to bude někdo přikazovat? Nikdy tomu tak nebylo a nikdy nebude. 

Tohle není žádný poplašný článek a ani se o to nesnažím. Jedná se pouze o můj názor, který se snažím popsat. Tohle je krok špatným směrem. Kéž bychom si to byli schopni uvědomit.


Upgrade 31. 12. 2019

Video na youtube, jak jinak, než zadarmo

Právě se mi do ruky dostalo video, které mé podporovat umělou inteligenci. Nic mě nepřekvapilo – je potřeba ukázat dítě s umělou inteligencí – to by přeci mělo zapůsobit. Pak je ještě potřeba přidat starší opuštěné lidi, kteří potřebují někoho, kdo je zbaví samoty. Tak to ale přeci není. Nechceš být sám – běž mezi lidi. I v domově důchodců je společnost – vždy můžeš najít někoho, s kým si můžeš popovídat. Ale je tu všudypřítomná pohodlnost. Proč si nepovídat se strojem. Proč nevytvořit pohodlnou umělou inteligenci. Vždy jde především o peníze. Proč nevytvořit něco, co se bude masivně kupovat, co by mohlo způsobit revoluci v nakupování. Nejprve to začne armádou nebo firmami – ti budou nakupovat ve velkém. Pak by se to mohlo rozšířit do každé domácnosti. 

Když už někdo vytváří dokument, který by měl ukázat, co je A.I., neměl by zapomenout ukázat také to, jaké to má rizika. Myslíte, že je to v dokumentu zmíněno? Myslím, že to nikdo nepotřebuje ukazovat – zvláště ne amíci. Jde o to, ukázat jen přínos pro každého z nás. Nebezpečí ať zůstane zapomenuto. A běda, jak někdo na nebezpečí bude poukazovat – bude obviněn za kacíře nebo aktivistu či blázna. A ty prostředky, které jsou zde použity – oblíbený herec, samá pozitiva, děti, osamělý důchodci, lidé s handicapem – všem to pomůže – to je jasné. Ale co ty rizika? Teď je potřeba udělat A.I. reklamu, udělat lidem názor v hlavě – oni by nad tím neměli přemýšlet, měli by být prostě pro.


Postupem času | Umělá inteligence = robot = opatrnost

Čím déle přemýšlím nad tímto složitějším tématem, tím více se přibližuji tomu, že na tento vývoj máme ještě hodně času a měli bychom přitom být velmi opatrní. Lidé jsou s přístroji méně a méně spokojení. Čím více technologií, tím méně radosti ze života. Zapomínáme žít a posouváme se někam, kde si hrajeme na nějaký virtuální život. Běžte v Praze nebo jakémkoliv větším městě do hromadné dopravy či do nějakého fastfoodu. Co uvidíte? Místo aby lidé spolu mluvili a pozorovali se, většina lidí a to včetně dospělých čučí do svých přístrojů. Máte pocit, že nám – společnosti – tyto přístroje něco dávají? Sám jsem to poznal.


Vlastní zkušenost – závislost na mobilu

Byl jsem na svém mobilním telefonu závislý – musel jsem se toho těžce zbavovat. Jednou jsem jej zapomněl doma. Byl to tak výrazný pocit – jako kdybych nechal doma ruku. A to byl moment, kdy jsem si uvědomil, že není něco v pořádku. A řeknu Vám zcela upřímně, jsem šťastnější bez této závislosti a jsem přesvědčen, že to samé platí pro všechny z vás. Vztahy jsou to, co nás naplňuje – ale vztahy osobní – reakce/interakce/povídání/vyměňování názorů/komunikace/společná zábava/rozvíjení osobních vztahů. Mezi to ale nepatří sociální sítě, internet, weby, blogy, vlogy, youtubeři, kanály, chaty, facebook a stovky dalších trendů současnosti. Virtuální svět je umělý/neupřímný/retušovaný. Více věcí není reálná. Když zažíváte nereálné věci, ztrácíte půdu pod nohami, žijete ve lži, i když neúmyslně. Přitom nenaplňujete své podvědomé potřeby. Podvědomí, které je významné u každého z nás, si velmi dobře uvědomuje, že cílem žití je život. 


Na druhou stranu 

Můžu se mýlit a celé to může dopadnout jinak. Byl bych tomu moc rád. Třeba budou roboti s umělou inteligencí žít s lidmi v dokonalé synergii. Třeba nám pomohou překonat překážky, které jsou nám na míle vzdálené. Vždy si ale podám otázku, co děláme my například s opicemi. Jsou o trochu méně inteligentní než my. Přesto je strkáme do zoologických zahrad za mříže, děláme s nimi pokusy (teď už tolik ne, možná vůbec), ale boudou roboti na tom stejně a nebo lépe? Nikdo neví. Jen čas ukáže. A právě proto vím, že se pohybujeme na velmi tenkém ledě.


Upgrade 26. 03. 2024

Už budeme jen přihlížet

Člověk se nikdy nezastaví v tom, aby nedělal věci, které jsou velmi riskantní. Autonomní robot byl vyroben. To je jen začátek, bohužel 🙁 Přinese nám to mnohé výhody, ale těch nevýhod, bude více. Je to začátek něčeho nového, ale konec něčeho starého – nás. Jen doufám, že se mýlím. Ale nemyslím si to. Jsem věčný optimista. Tento krok vidím jako nešťastný a hloupý. Tak snad se ze svých chyb budeme mít šanci poučit. 


Mohlo by vás také zajímat

Citáty moudrosti 
Autorská práva | Omezování kultury 
Elektrokolo | Top hračka 2020 | Vedlejší efekty | Ne každé zlato se třpytí | Myšlenky a úvahy
Ze mě | Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška | Pavlína Brzáková | Knihy 
Robot | Jak naložit s touto technologií | Umělá inteligence nebo lidstvo?
Řešení nejen pro český sport | Psychologie jako základní kámen | Sport
Výchova výhrůžkou bolestí | Vyberte správnou cestu | Výchova dítěte 2.díl 
Kupované nebo vypěstované? | Ovoce a zelenina | Poznej rozdíl!? 


Toto téma může být kontroverzní. O umělé inteligenci a o robotech jsem nic nečetl. Pokud se jakýmkoliv způsobem mé řádky podobají nějakým jiným, je to pouhá náhoda. Obávám se budoucnosti s roboty. Lidé si neuvědomují, jak výraznou roli určitá jejich rozhodnutí hrají. Můj článek je k zamyšlení. Často dokážu věci odhadnout do budoucna – za můj krátký život se mi to již mnohokrát potvrdilo – proto si troufám polemizovat i nad takto složitým problémem. Dovolil jsem si tak trochu filosofovat a trochu předpovídat to, co se může stát, když si nedáme pozor. Někomu tento článek bude připadat směšný a někoho to donutí alespoň trochu se nad tím zamyslet.

Nenechme se unášet naší dokonalostí. Nesnažme se být tvůrcem – mohlo by to být naším koncem. Pokud se tedy do té doby nezlikvidujeme sami svým hloupým chováním vůči sobě a nebo vůči naší planetě Zemi. Každý má právo mít názor. A já jsem jej právě projevil sepsáním tohoto článku. Akceptujte můj názor a já rád budu akceptovat Váš v diskuzi. Toto je příspěvek, který zařadím mezi mé úvahy/obavy z budoucnosti.


Poslední aktualizace dne: 3. 4. 2023

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Myšlenky | Úvahy:
Podvodníci s centrálním rejstříkem firem
Válka mezi západem a východem | 3. světová válka
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Autorská práva | Licence | Omezování kultury | Převod formátů | Konverze | MP3
COVID - je čas se přizpůsobit | Samův blog

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x