Robot | Jak naložit s touto technologií | Umělá inteligence nebo lidstvo?

článek Robot

Je večer a my se díváme na sci-fi film Automata, který nám tak trochu nastiňuje, co by se mohlo stát v naší blízké budoucnosti. Jak by to mohlo dopadnout, když se roboti stanou běžnou součástí téměř každé domácnosti. Již po několikáté mě to přimělo k myšlenkám, jakým směrem bychom se měli vydat. Zda robotům otevřít cestu do našich domovů a nebo nikoliv. Po několika letech jsem došel k jednoznačnému závěru. 


Robot | Naše budoucnost

     Roboty ano, ale vždy by měli dosahovat jen částečné úrovně. Nenechme vytvářet umělou inteligenci, která by byla schopna vyvíjet se sama. Zatím nejsme schopni odhadnout, co by se mohlo stát. Nedokážeme a nejsme schopni nasimulovat/predikovat, co nám to přinese a co vezme. Myslím si, že toho ani nikdy v budoucnu nebudeme schopni. Nejsme schopni ani odhadnout, co se stane zítra, natož za týden. Nedělejme svět komplikovanějším.


Hodnota člověka

     Představte si, že v dnešní době má člověk pro člověka určitou hodnotu. Řekl bych vysokou. Ve chvíli, kdy umožníme robotům stát se součástí domácnosti, začne se hodnota člověka snižovat. Člověk začne nahrazovat člověka robotem. Půjde to postupně, nejprve bude robot schopný pomáhat Vám s některými jednoduchými úkony. Jak už to tak bývá, robot bude díky vývoji a technologickému pokroku schopný dělat věci čím dál tím efektivněji a lidé začnou mít větší nároky. Tím budou někteří lidé upřednostňovat pouze vztah s robotem. Lidé se začnou lidem vyhýbat. Neříkám že všichni, ale tento paradox se bude rozšiřovat jako nějaká chřipka. Společnosti se budou přetahovat, kdo vytvoří lepšího a člověku podobnějšího robota. Jeden z nejvyhledávanějších parametrů se stane umělá inteligence – jakési napodobování myšlení, emocí, nepředvídatelného chování, schopnost sebezdokonalování, vzpomínky, sny, apod. 


Umělá inteligence

     Představte si, že máte vedle sebe robota, který je schopen plnohodnotně nahradit člověka. Robot, který neodmlouvá a dělá radost člověku. A to včetně emocionálních a sexuálních potřeb. Ano, teď to ještě není možné, ale časem bude. Firmy budou říkat, jak roboti pomáhají a lidé se tím nechají unést, protože to sami uvidí. Skutečný účel začne lidem unikat. Roboti nebudou tvořeni jen proto, aby pomáhali. Začnou vznikat různé účely jejich výroby. A to bude moment, kdy už to bude těžko uhlídatelné. Jakmile se k robotům přidá umělá inteligence, přestane být člověk důležitý. Nejen, že už nebude člověk důležitý pro člověka, stane se ještě další velmi nebezpečná situace. Člověk přestane být důležitý pro robota. V tuto chvíli může dojít ke konci lidského pokolení. Člověk se stane méně podstatným a zároveň ohroženým tvorem.  Schválně jsem psal, že se “může” stát méně podstatným. Není možné říct ani předvídat, co se stane. Ale to je právě tak velké riziko, že je lepší se mu vyhnout. A to naprosto.Rozcestí

     Myslím si, že nyní stojíme na rozcestí. Možná už jsme za ním. Teď se máme rozhodnout, jakou cestou se vydáme. Buď budeme vyvíjet stroje jen k pomoci při výrobě a k velmi jednoduchým úkonům s tím, že zapomeneme na umělou inteligenci (cíleně) – což bych doporučoval a nebo budeme riskovat naši budoucnost. Nevytvářejme něco, nad čím můžeme ztratit kontrolu – něco, co nás může snadno přerůst a my už nebudeme schopni to ovlivnit. Tuto zlomovou situaci si představuji tak, jako když člověk vyleze na strom a stoupne si na silnou větev. V ruce drží pilu, buď si větev uřízne na straně blíže ke kmenu a nebo na druhé straně. Rozhodnutí je na nás. My rozhodujeme o své budoucnosti. 


Robota ano, ale bez umělé inteligence

     Roboty s umělou inteligencí nepotřebujeme. Vydrželi jsme bez nich doteď a vydržíme to i do budoucna. Ano, mohou nám pomoci při některých úkonech, kde člověk není schopen být tak efektivní jako robot – likvidace zbylých min/přesný chirurgický řez/precizní výroba mikro zboží/vysoká rychlost/žádná únava. Nechme ale vždy robota pouze na takové úrovni, abychom jej ovládali – aby měl daný kód bez možnosti, aby mohl sám ovlivňovat své rozhodnutí. Bylo by velmi nebezpečné se k této hranici jakkoliv přibližovat. Nenechme robota myslet! Robot má být stroj a tak by to mělo navždy zůstat. Možná budoucnost ukáže něco více, teď toho ale nejsme schopni. 


Znalosti využijme jen pro náhradu (komponenty)

     Ještě si dokážu představit pokračovat při vytváření dokonalejších komponentů lidského těla (orgány a různé části) a snažit se o co nejvěrnější náhrady, které nám pomohou žít plnohodnotnější život (například po zranění/nehodě/špatném vývoji před nebo po narození). Bylo by ale nerozumné používat je na živém robotu a ubírat nám na naší lidskosti tím, že se budeme pokoušet vytvářet naše kopie včetně lidskosti, emocionální stránky, myšlení, atd.


Upgrade 28.10.2017

Netušil jsem, že jsme takhle daleko

     Myslím si, že toto není správná cesta, jak pomoci lidstvu. Troufáme si na něco, na co ještě nemáme. Nejsme schopni v tuto chvíli pochopit, co startujeme. To bude těžké zastavit. Teď nám budou výrobci představovat samá show, kde nás budou přesvědčovat, jak moc je to pro nás výhodné, kde nám to všude pomůže. Lidé, jak tomu tak už bývá, těm marketingovým blábolům budou věřit a budou se těšit tomu, co vzniká.


Pandořina skříňka

     Riziko, které ale otvírají je natolik velké, že to zato, co nám to přinese, zcela jistě nestojí. Nechme vytvářet chytřejší, rychlejší, účinnější stroje, ale nevytvářejme sami sebe – nevytvářejme umělou inteligenci. Tohle je hra, která může mít jen jednoho přeživšího. My to ale nejsme. Teď to vypadá jako zábava, to se ale změní za několik let, možná měsíců. Změní se to ve chvíli, kdy umělá inteligence bude chtít být sama sebou. Sama sebou bez něčího diktátu. Když si umělá inteligence uvědomí sebe sama, myslíte si, že bude chtít žít podle toho, jak mu to bude někdo přikazovat? Nikdy tomu tak nebylo a nikdy nebude. 

     Tohle není žádný poplašný článek a ani se o to nesnažím. Jedná se pouze o můj názor, který se snažím popsat. Tohle je krok špatným směrem. Kéž bychom si to byli schopni uvědomit.


Na druhou stranu 

     Můžu se mýlit a celé to může dopadnout jinak. Byl bych tomu moc rád. Třeba budou roboti s umělou inteligencí žít s lidmi v dokonalé synergii. Třeba nám pomohou překonat překážky, které jsou nám na míle vzdálené. Vždy si ale podám otázku, co děláme my například s opicemi. Jsou o trochu méně inteligentní než my. Přesto je strkáme do zoologických zahrad za mříže, děláme s nimi pokusy (teď už tolik ne, možná vůbec), ale boudou roboti na tom stejně a nebo lépe? Nikdo neví. Jen čas ukáže. A právě proto vím, že se pohybujeme na velmi tenkém ledě.


Toto téma může být kontroverzní. O umělé inteligenci a o robotech jsem nic nečetl. Pokud se jakýmkoliv způsobem mé řádky podobají nějakým jiným, je to pouhá náhoda. Obávám se budoucnosti s roboty. Lidé si neuvědomují, jak výraznou roli určitá jejich rozhodnutí hrají. Můj článek je k zamyšlení. Často dokážu věci odhadnout do budoucna – za můj krátký život se mi to již mnohokrát potvrdilo – proto si troufám polemizovat i nad takto složitým problémem. Dovolil jsem si tak trochu filosofovat a trochu předpovídat to, co se může stát, když si nedáme pozor. Někomu tento článek bude připadat směšný a někoho to donutí alespoň trochu se nad tím zamyslet. Nenechme se unášet naší dokonalostí. Nesnažme se být tvůrcem – mohlo by to být naším koncem. Pokud se tedy do té doby nezlikvidujeme sami svým hloupým chováním vůči sobě a nebo vůči naší planetě Zemi. Každý má právo mít názor. A já jsem jej právě projevil sepsáním tohoto článku. Akceptujte můj názor a já rád budu akceptovat Váš v diskuzi. Toto je příspěvek, který zařadím mezi mé úvahy/obavy z budoucnosti.


Poslední aktualizace dne: 28.10.2017

(93)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Dejte nám like a sdílejte nás na Facebooku


Sdílejte nás i na ostatních sociálních sítí (postranní panel nalevo)


Děkujeme za jakoukoliv formu podpory!


Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)Zdravé žvýkání bez éček | Bez zdraví škodlivého aspartamu | Zdraví


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo zpět na výsluní | Bez gelu se konečně umyješ | Zdraví


5) Knihy pro děti (2-5 let) - Jak naučit barvy hrou? 

Barvy hrou | Jak naučit děti poznávat barvy? | Knihy pro děti (1-4 roky) | Děti

 


Hlavní strana     Dům | Domácnost     Finance     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     Ostatní     Kraťasy     Vše


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás