Provazový žebřík pro děti | Univerzální dle potřeby | Udělej si sám

Máme malou zahrádku s nádhernou rostlou třešní. Aby se dcera (4) měla kde realizovat, využil jsem větších větví na zavěšení klasické houpačky, houpacího talíře, sítě a lana s mezistupínky. Látkovou síť už jsme měli. Ale zbytek jsme koupili za pár korun v nejmenovaném supermarketu. To mi ale nestačilo. Viděl jsem na dceři, jak se z ní postupem času díky této možnosti stává „opička“, která je velmi šikovná. Naučila se skvěle pohybovat, zvýšilo to její stabilitu, odhad a zdravou sebedůvěru. Tak jsem přemýšlel, že bych jí mohl pořídit provazový žebřík. Vyhlédl jsem si volnou silnější větev ve 3 metrech výšky. Hledal jsem a chtěl žebřík koupit. Jak už to tak občas u mě bývá, ani jedna z variant mi nepadla do oka. Tak jsem si nakreslil svoji představu, nakoupil materiál a pustil se do práce. Výsledek mě, dceru a dětí od sousedů natolik překvapil, že Vám o tom musím napsat.


Provazový žebřík pro děti (3 metry, 4 úchyty, 8 příček)

     Je důležité si uvědomit, že jsem dělal žebřík přímo na míru. Změřil jsem si výšku větve – 3 metry. Podle toho se odvíjel můj nákup, tj. délka lana, počet příček i úchytů, skob, utahovacích spojů lana. Rád pracuji s kvalitním dřevem. Kupovat smrk nebo borovici se v tomto případě nevyplatí. Musíte koupit pevný materiál, který vydrží. Nebudu zde psát o tom, že je nutné koupit lazuru. Většina z nás ji má kvůli drobným domácím úpravám zakoupenou, a nebo ji zakoupíte a většina Vám zbyde.

     Příčky je nutné lazurovat (já měl tenkovrstvou lazuru), aby něco vydržely. Nápor bot, hlíny, občasného deště, sluníčka, chladného počasí – to vše lazura pomůže zmírnit. 


Upgrade 14.10.2018

     Mohu potvrdit, že provazový žebřík dcera stále ráda zdolává. Už jí je 6 let. Žebřík drží, nejeví žádné známky poškození. Stačí jej schovávat před nevlídným počasím (déšť a mráz). Když se do toho pustíte – bude to dobrá investice 🙂


Potřebujete:

1) 20 m lana PPV (šňůra) s průměrem 6 mm a nosností dle Vašich preferencí (já sehnal českou výrobu až do 438 kg) – stálo mě 109,- Kč
2) 8x dřevěná kruhová tyč (buk) s rozměrem 22 x 1000 mm (á = 52 Kč, specializovaný obchod á = 9 Kč, rozdíl = 43 Kč)
3) 4x očnice lanová (nerez) (á = 55 Kč, specializovaný obchod á = 11 Kč, rozdíl á = 44 Kč) 
4) 4x svorka lanová (upínací) (pozink á = 52 Kč, specializovaný obchod á = 5 Kč, rozdíl = 47 Kč, dokonce i nerez je levnější á = 38 Kč, rozdíl = 14 Kč, neuvěřitelné!)
5) 4x karabina 80 x 10 mm – 230 kg nosnost (hák hasičský – pozink á = 39 Kč, specializovaný obchod á = 13 Kč, rozdíl á = 26 Kč)

Tip po x-tém vyzkoušení z terénu:

Pro vyšší odolnost a pevnost materiálu doporučuji vyšší průměr lana včetně dřevěných tyčí (například 8 mm lano, 30 mm tyč). 


Postup

1) Příprava tyčí – otvory, začištění

     Nejprve začněte přípravou tyčí, tj. předkreslit (obr.1) a navrtat do každé tyče 4 otvory. Postranní otvory 30 mm od kraje. Mezi nimi pak 2 další, které od postranních budou vzdálené směrem do středu 313,3 mm. Průměr vrtáku do dřeva doporučuji > 6 mm, což je průměr lana, tzn. 7 mm. Pro představu vkládám svůj nákres – nejsem žádný odborník, tak k tomu tak přistupujte 😉 Otvory jsem vyvrtal pomocí univerzálního stojanu pro vrtačky (obr.2) přítahem dolů. Po vyvrtání děr je nutné otvory i celý povrch tyčí včetně konců začistit smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou s pružným jádrem (ta dokonale přilne k jakémukoliv tvaru materiálu). Já mám pouze smirkový papír, tak se tomu přizpůsobím. Smirk je vhodné upevnit do ručního držáku (obr.3) – lepší úchyt a efektivnější práce (ušetříte polovina času). Po smirkování očistíme tyče smetáčkem, abychom je zbavily nečistot. 

Nákres otvorů | Provazový žebřík | Udělej si sám
obr.1 – nákres otvorů kruhových tyčí (4 otvory)
Držák na vrtačku | Provazový žebřík | Udělej si sám
obr. 2 – držák na vrtačku
Ruční držák na smirk | Provazový žebřík | Udělej si sám
obr.3 – ruční držák na smirk

2) Lazurování

     Povrch tyčí máte připraven na další fázi – lazurování. Když chcete být hodně poctiví, aby dřevo vydrželo, ošetříte ho prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům – jedná se o základový nátěr, který by měl zvyšovat životnost vrchního nátěru – tedy lazury (2 vrstvy). Po zaschnutí natřete lazurou (2 vrstvy). Každý může zvolit postup dle sebe – já patřím mezi ty poctivější. Použil jsem tenkovrstvou lazuru (bezbarvou nebo s jemným odstínem). Klasické laky nejsou tak pružné jako lazury, které jsou na rozdíl od laků pružné a prodyšné – vlhko se ze dřeva může odpařovat a změnami teplot nedochází k praskání a odlupování ochranných vrstev a ztrátě její funkce. Je možné zakoupit i lazury, které v sobě již obsahují penetraci neošetřeného dřeva. Zato zaplatíte, ale nemusíte 4x natírat. Lazura zaschne a tyče jsou připravené. Pro představu – jak vypadá 8 nalazurovaných tyčí s otvory (obr.4).

8 nalazurovaných tyčí s otvory | Provazový žebřík | Udělej si sám
obr. 4 – 8 nalazurovaných tyčí s otvory

3) Příprava upevnění na větvi či kdekoliv jinde

     Ještě před kompletací provazového žebříku je nutné připravit závěsný systém (každý má zřejmě jiné možnosti). My jsme měli větev, na kterou jsem obmotal řetěz. K této větvi jsem přiložil tyč s otvory a podle míst, kde budu úchyty lana jsem na řetěz připnul karabiny (4ks).  


4) Příprava lana a provlečení 

     20 metrové lano rozdělíte na 4 díly po 5 metrech, abyste měli dostatek prostoru pro provlékání a zpevnění na tyčích. Lano je z PPV, tedy z polypropylenu. Na řezání umělého vlákna nic nemám. Opět použiji trochu improvizace – zvolil jsem ruční pájku (trafopájku) s pájecí smyčkou ve tvaru nože. Po uříznutí jsem ještě konce upravil pájkou, aby nezvyšovaly průměr lana (pro hladký průchod otvory tyče).


5) Upevnění lana

Očnice a svorka | Provazový žebřík | Udělej si sám
obr. 5 – Upevnění lana do lanové očnice (vpravo) a svorky (vlevo) – ještě vložíte podložku a utáhnete matku, pak bude lano dobře upevněné.

     Na jeden z konců každého lana upevněte lanovou očnici a svorku (obr. 5 – aby jen lehce přebýval konec lana – třeba 2 cm). Lana takto připravená připněte do karabin na řetězu (do upevňovacího systému. V tuto chvíli máte na větvi zavěšený upevňovací systém a visí Vám z něj 4 lana k zemi. Můžeme začít s pletením 🙂


6) Proplétání tyčí + upevňovací uzly 

1z2-smycka_trans2z2-smycka_trans

    Pro stabilizaci tyče propleťte nejprve boční otvory (nalevo,napravo), poté můžete provléci ty zbylé. Zároveň můžete u každého otvoru udělat upevňovací uzel (obr.6-7). Uzel dělejte z jedné i z druhé strany lana, aby byla pevnost zaručena. Postupujte přesně podle fotky, ale nezapomeňte na obou stranách řádně utáhnout (toto je jen jako ilustrační fotka – jak má uzel být proveden – nikoliv konečná podoba!). Lano by mělo po zauzlování přirozeně směřovat směrem dolů. Takto to provedete na každé tyči. Abych nezapomněl, na každé tyči jsem snažil uzly přidělat podle vodováhy, kterou jsem přikládal a kontroloval, zda mám připevněno rovně. Je otázkou, jaký to má smysl, když celý systém může snadno kvůli zavěšení na lanu povolit (nemohl jsem si pomoci). Mezi tyčemi jsem dělal 30 cm mezeru. Nebojte se toho, první tyč jde pomaleji, druhá už je lepší a pak to jde jako po másle. 


Mezikroky (v obrazech z terénu) + závěsný systém jedné cukrárny
upevnovaci-system

Vkládám Vám již hotovou podobu závěsného systému (je samozřejmě možné využít různých variací dle Vašich představ) – obr.8.


 provazovy-zebrik

Na výsledné fotografii je vidět pevnost a stálost tohoto provazového žebříku – obr.9.


jine-moznosti 

Ještě pro představu vkládám závěsný systém, který jsem viděl na dětském hřišti jedné cukrárny – obr.10. Takto to jde samozřejmě také – není potřeba mít vše do detailu propracované. Ušetříte peníze. Je to vždy volba každého. Já mám rád věci udělané pořádně, ale to jsem já 😉


Používání v praxi

     Jak jsem již uvedl, věřím tomu, že pokud využijete také kvalitního materiálu – lana, dřeva i spojovacích článků, odhaduji, že jejich nosnost bude min. 250 kg. Jsem si jistý, že provazový žebřík stejné kvality unese bez problémů 3 děti. Žebřík jsem upevňoval karabinami, abych jej mohl sundávat. Je na každém, jak často. Opět se přiznám, že jej sundávám každý den. Pouze pokud vím, že bude 14 dní sucho a teplo, nechám ho viset. Podle toho, jak s ním budete zacházet a jak jste jej ošetřili, tak Vám vydrží. Záruka kvality i bezpečnosti je dle Vaší odpovědností 😉


Přemrštěné ceny hobbymarketu vs. ceny specializovaných obchodů

     Rád bych poukázal na fakt, že jsem díky psaní tohoto článku zjistil, že ceny, za které jsem nakupoval v hobbymarketu, jsou značně přemrštěné. Každý jednotlivý díl lze koupit u soukromníků nebo ve specializovaných obchodech s naprosto odlišnými cenami! Nebudu jmenovat hobbymarket, chci na to jen upozornit – je na každém, jak s tím naložíl. Hobbymarket má na druhou stranu výhody, možná také proto za ně musí zaplatit. Pokud něco vyrábíte (udělej si sám = DYI) – například tento lanový žebřík, ověřil bych si ceny alespoň dražších části – tj. bukové tyče, očnice, upínací svorky a karabiny. V kalkulaci uvádím cenu, kolik Vás bude stát, když byste si zakoupili jednotlivé komponenty například v on-line obchodě. Do výsledné ceny započítám i náklady na dopravu. Ve větších městech dokonce můžete objednat on-line a bezplatně si zboží osobně vyzvednout. 


Kalkulace

ProduktCena v Kč

Rozdíl ve prospěch specializovaných obchodů

(kolik zákazník může ušetřit)

Supermarket Specializovaný obchod
1) lano1090
2) bukové tyče4180
3) očnice lanové22044-176
4) svorka lanová20820-188
5) karabina15652-104
6) doprava100+100
Konečná cena1111743-368 (ušetřených)

     V tabulce můžete vidět pomlčky, které znázorňují horší dostupnost a nebo také cenovou vyváženost hobbymarketu. V těchto případech budu pro konečnou cenu ve sloupci „Specializovaný obchod“ přičítat cenu, kterou jsem zaplatil v hobbymarketu. Kde jsou uvedené ceny, nebyl žádný problém najít snadno dostupný obchod ve větších městech nebo popřípadě on-line obchod. Do konečné ceny u specializovaného obchodu jsem připočetl 100,- Kč za možnou dopravu, což je dostatečná cena.

     Čtyřmetrový ocelový pozinkovaný řetěz na upevnění s dlouhým okem 5 x 35 mm (nosnost minimálně 150 kg) nezapočítávám do kalkulace. Každý zakoupí dle potřeby dle možností upevnění. Já musel řetěz obmotat kolem stromu po celé šířce žebříku pro pravidelné upevnění 4 úchytů. 4 metry mi na širší větev dle obrázků stačily. I na řetězu je možné ušetřit – ve specializovaném obchodě á = 36 Kč (já platil á = 46 Kč, rozdíl = 10 Kč, mohl jsem ušetřit dalších 40 Kč). Celkový náklad 184 Kč (ve SO 144 Kč, ušetřených 40 Kč).


Můj nejlepší „Udělej si sám“ [DIY – Do It Yourself] – zatím 🙂

     Provazový žebřík se povedl. Děti, ale i já jsme velmi spokojeni. Vůbec jsem neplánoval, že by se na žebřík mohly vejít naráz 3 děti, aniž by bylo na žebříku znát nějaké zatížení. Bylo úžasné sledovat všechny 3, jak si pohodlně sedli na špršličky, koukali po světě a jedli svačinu. Každý ve svém pruhu, na jedné špršli nohama, na druhé zadkem a na třetí rukama. Vtipné bylo, když seděli dokonce každý v jiné výšce 🙂  Výsledný produkt nelze srovnávat s kvalitou kupovaného zboží

     Ještě bych rád upozornil, že výslednou cenu 743 Kč, pokud si tedy dáte trochu záležet a nebo znáte nějaké lepší železářství ve Vašem okolí, nelze bezmyšlenkovitě srovnávat s cenami produktů, které si můžete objednat na internetu. Na závěr Vám uvedu proč 😉


10 důvodů proč – Udělej si sám

Uvedeme Vám rovnou 10 důvodů, proč byste si měli udělat provazový žebřík sami (Udělej si sám):

1) Díky vlastní výrobě jste flexibilní – uděláte si rozměr přesně podle toho, jak vysoký máte strom nebo místo, kde budete žebřík upevňovat.
2) Zakoupené komponenty jsou nadstandardně kvalitní – lano s nosností do 438 kg, bukové dřevo – trochu se obávám borovicového/smrkového u zakoupených produktů, veškeré spojnicové části jsou opět s výrazně vyšší nosností, než kterou Vám bude zaručovat již hotový žebřík.
3) Náš provazový žebřík má odhadem dle 4 spojnicových bodů nosnost min. 200 kg (snižuji jen kvůli dřevu – nedokáži spočítat jeho max. nosnost mezi úchyty), ale jsem si jist, že 2 dospělé osoby s váhou do 100 kg by na něm mohly šplhat 😉
4) Na náš provazový žebřík mohou šplhat 3 děti naráz (do 10 let, jinak je nutné koupit delší dřevěné tyče, popř. více úchytů) – máme odzkoušené 

5) Na internetu jsem našel pouze 1 produkt, který měl 4 úchyty, ale ani jeden, který dosahoval takové nosnosti a navíc velikosti 3 metrů 
6) I přes všechny tyto výhody je cena nižší, než ten 1 produkt, který byl kvalitou i rozměry alespoň trochu podobný
7) Má to jedinou nevýhodu, musíte si to nakoupit a sami sestavit
8) Výhodou ale je to, že jsem to už celé odzkoušel a já jsem byl ten, kdo některé věci koupil zbytečně a nebo draze 🙂 Vy už o všem víte 😉
9) Tak se do toho pusťte! 
10) Až budete mít hotovo, nezapomeňte se nám pochlubit s Vaším provazovým žebříkem!


Přeji Vám i Vašim dětem příjemné šplhání a ať se Vám pěkně unaví! 😉


Poslední aktualizace dne: 14.10.2018, Změna: Úprava textu.Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás