Kompostér | Kompost | Zahrada | Udělej si sám

3 kompostéry z pozinkované oceli stojící vedle sebe a naplněné kompostem v pozadí zahrada a stěna

Chcete si pořídit kompostér do zahrady? Pořád si nejste jisti, kterou variantu zvolit? Rádi Vám s tím pomůžeme. Zabývali jsme se tím samým. Našli jsme za nás nejlepší variantu na trhu. Nejlepší volbou je kompostér ocelový pozinkovaný o rozměru 100 x 100 x 80 cm. Je za chvíli postavený, nemusíte nic měřit, vše je připraveno. Ze všech stran větraný, zespodu kontakt se zemí. Ocelový pozink vydrží více let. Dokonalý!

Kompostér | Kompost do zahrady

Kompostér, který má dlouhou trvanlivost, snadno se sestaví – bez jakékoliv přípravy z Vaší strany. Díky svému zpracování umožňuje rychlé a zdravé kompostování zahradních přebytků – ze všech stran k němu může vzduch a zespoda má kontakt s hlínou. Snadno kompostér přemístíte z místa na místo a můžete si z více kompostérů sestavit i různé velikosti – nemusíte zůstat u rozměru 100 x 100 x 80 cm. Nezabere tolik místa ve srovnání s kompostérem složeným z dřevěných palet – na každé straně ušetříte 10 cm – to je hodně pro menší zahrady. 

Nákup kompostéru a vhodná instalace

Je ideální koupit si 2-3 kompostéry.

Rozměry 3 kompostérů | radyzezivota.cz

Myslete na to, že 1 kompostér chcete využívat na zbytky (zahradní zbytky či zbytky jídla) a druhý již naplněný necháváte ladem, aby byl příští rok již k využití zkompostované hlíny. Pokud máte 3 kompostéry – nemusíte spěchat, pěkně si to rozdělíte a máte dostatek prostoru na zpracování zahradní či bio odpadu z kuchyně.

Nezapomeňte, že je nutné pod kompostérem udělat rovinu, aby dobře držel. Myslete také na takové sestavení, abyste měli dobrý přístup z jedné strany, ze které si pak budete chtít brát zetlelou hlínu. Přizpůsobte tak stavbu kompostéru.

Důležité je také vkládat do kompostéru / kompostu vhodný materiál. Nezapomínejte vložit trochu dřeviny, vkládejte posmrkané kapesníky či použité ubrousky (je to ideální pro kompost a urychlení tlení), občas smíchejte kompost s hlínou, nebojte se vkládat jakékoli slupky ze zeleniny a ovoce (i exotické kompost zpracuje – zlikviduje i nežádoucí chemické látky, kterými byly nastříkány). Obecně se vyhýbám vkládání výraznějšího plevele (s dlouhými kořenovými valy), většího množství posekané trávy, nemocných zbytků z rostlin, atd. 

Výhody

  • snadno otevíratelný
  • snadno se sestaví
  • lehce se přemístí
  • ze všech stran kontakt se vzduchem 
  • variabilní
  • vysoká trvanlivost
  • můžete použít i jako mobilní plot pro zvířectvo či jiné

Cena kompostéru je kolem 1700-1900 Kč (rok 2021). Počítejte s tím, že se může cena změnit. Výhody se ale nezmění. 

Jiné varianty kompostéru

Přemýšlel jsem nad zakoupením vhodného kompostéru 2 roky. Lepší varianty jsem u sousedů nebo známých prohlédl a sám hledal i jiné možnosti na internetu, v hobby marketech, atd. Varianta, kterou jsem vybral není nejlevnější, ale je nejjednodušší pro mne osobně. I další varianty jsou možností. Každý si vybere tu, která mu nejvíce vyhovuje nebo dokonce vymyslí svoji vlastní. My máme málo místa na zahradě, proto nevolím variantu z palet, která zabere více místa. Nemám vybavení, abych si řezal kari sítě a nechci trávit celý den sestavováním – ušetřil jsem čas zakoupením hotového kompostéru. To ale neznamená, že právě Vy nejste kutil. 

Z kari sítí

Můj tchán je velmi zručný – dal si tu práci a udělal kompostér z kari sítí. Je to taky jedna z těch lepších variant – problém ale je v tom, že musíte již přidat ruku k dílu a mít vybavení. Kari sítě si nařezal dle potřebného rozměru a protože měl klasickou kari síť, kde jsou oka 10 x 10 cm dal 2 kari sítě za sebe, aby mu hlína nepropadávala. Kari sítě takto svázal drátem. Funguje to velmi dobře, ale jak jsem již uvedl, je to pracné. 

Z palet

Pokud máte přístup k paletám – v ideálním případě k paletám zdarma. Zajisté se Vám tato variantu může jevit jako ta nejlepší. Ano, ze 4 palet máte docela solidní kompostér. Pokud k nim přidáte další 3, máte 2 komorový, který je ideální pro kompostování. 

Z umělé hmoty

Možná patří mezi ideální varianty a nejrychlejší způsob kompostování. Této variantě se ale osobně vyhýbám. U rozkladu nekvalitních plastů může docházet k vylučování různých chemických látek, které nemusí být i v hlíně žádoucí. Proto tuto možnost nepovažuji za dobrou a nedoporučuji ji. Zlaté železo, ocel, dřevo – těmto materiálům dávám zelenou. Pokud chcete mít kvalitní hlínu a být si jistí, že tak vytvoříte kvalitní základ pro růst ovoce a zeleniny ve Vašich zahrádkách 😉

Kompostování

Dle mého je kompostování základem každé zahrady a také každého, kdo trochu přemýšlí nad přírodou. Chcete mít kvalitní hlínu, kvalitní hnojení pro svoji zahradu a zároveň zpracováváte vlastní bio odpady. Není potřeba zatěžovat společnost  odpadem, když jej můžete použít pro své vlastní účely a být tak o kousek dál, než zahradníci, kteří používají pouze nakupované hnojení – což dle mého v dlouhodobém horizontu není dobré! Poctivá práce na zahradě vždy bude přinášet vyšší účinek, než nakupované hnojiva.

Galerie fotografií ze stavby kompostu

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x