K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?

Fotografie muže instalujícího na drátech vysokého napětí u silnice červené koule signalizující právě el. vedení jako výstražné upozornění pro prolítající letadla či vrtulníky | zdroj foto: shutterstock.com | radyzezivota.cz

Jezdíte kolem stožárů s vysokým napětím a přemýšlíte nad tím, proč jsou nad silnicemi umístěny červené koule na elektrických drátech? Je to z důvodu velkých mrazů, aby se dráty neroztrhaly nebo fungují jako nějaký ochranný bezpečnostní prvek? B je správně ;). Jako ochranný prvek je doplněno vedení vysokého napětí nejen z důvodu přelétajících menších letadel, vrtulníků, ale také na ochranu ptactva. Díky umístěným výstražným koulím nejsou dráty přehlédnutelné, zabraňuje se tím výpadkům sítě při dobytku a pádu cizích těles do vedení. 

K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout. Bez koulí je někdy obtížné si drátů všimnout, tím může dojít nejen k narušení vedení, ale také následkům vyššího rozsahu při křižování vodních ploch s pozemními komunikacemi, s migračními trasami ptactva a v blízkosti letišť. 

Červené koule – odborně výstražné koule (Marker balls)

Červené koule, nebol-li výstražné koule (marker balls) jsou vyrobeny z polyethylenu se skelnými vlákny a s vysokou odolností proti UV záření a klimatickým vlivům. Mají nízký aerodynamický součinitel. Jako ochranný prvek je doplněno vedení vysokého napětí nejen z důvodu přelétajících menších letadel (sportovních), ale také na ochranu ptactva. Letadla či vrtulníky mohou vozovku použít jako přistávací plochu v nouzi – zejména se jedná o záchranáře v helikoptérách, aby při zásahu nedošlo ke kolizi s vedením. 

Tyto koule se také označují jako Marker balls a pro vaši představu, jak se umísťují takové koule prostřednictvím vrtulníku vkládám.

Video ukázka – installing marker ball 2012

Je to sice starší video, ale stojí za to vidět. Po zhlédnutí vám již bude jasné, jak se výstražné koule umísťují. Není to úplně pro každého, co myslíte? 

Článek na ČT24 – Kvůli vysokému napětí uhynou v ČR stovky tisíc ptáků ročně. Energetici musí vedení zabezpečit. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Co člověk dokáže?:
Cesta na Mars | Chcete vidět budoucnost? | SpaceX | Co člověk dokáže?
Třídění odpadu v ČR | Jak přidělávat práci ostatním? | Krátká zpráva

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x