K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?

Jezdíte kolem stožárů s vysokým napětím a přemýšlíte nad tím, proč jsou nad silnicemi umístěny červené koule na elektrických drátech? Je to z důvodu velkých mrazů, aby se dráty neroztrhaly nebo fungují jako nějaký ochranný bezpečnostní prvek? B je správně ;). Jako ochranný prvek je doplněno vedení vysokého napětí nejen z důvodu přelétajících menších letadel, vrtulníků, ale také na ochranu ptactva. Díky umístěným výstražným koulím nejsou dráty přehlédnutelné, zabraňuje se tím výpadkům sítě při dobytku a pádu cizích těles do vedení. 

K čemu jsou červené koule na drátech elektrického vedení nad silnicemi?

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout. Bez koulí je někdy obtížné si drátů všimnout, tím může dojít nejen k narušení vedení, ale také následkům vyššího rozsahu při křižování vodních ploch s pozemními komunikacemi, s migračními trasami ptactva a v blízkosti letišť. 

Červené koule – odborně výstražné koule (Marker balls)

Červené koule, nebol-li výstražné koule (marker balls) jsou vyrobeny z polyethylenu se skelnými vlákny a s vysokou odolností proti UV záření a klimatickým vlivům. Mají nízký aerodynamický součinitel. Jako ochranný prvek je doplněno vedení vysokého napětí nejen z důvodu přelétajících menších letadel (sportovních), ale také na ochranu ptactva. Letadla či vrtulníky mohou vozovku použít jako přistávací plochu v nouzi – zejména se jedná o záchranáře v helikoptérách, aby při zásahu nedošlo ke kolizi s vedením. 

Tyto koule se také označují jako Marker balls a pro vaši představu, jak se umísťují takové koule prostřednictvím vrtulníku vkládám.

Video ukázka – installing marker ball 2012

Je to sice starší video, ale stojí za to vidět. Po zhlédnutí vám již bude jasné, jak se výstražné koule umísťují. Není to úplně pro každého, co myslíte? 

Článek na ČT24 – Kvůli vysokému napětí uhynou v ČR stovky tisíc ptáků ročně. Energetici musí vedení zabezpečit. Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments