Země | My jsme země a země trpí | Globální oteplování | Životní prostředí

Země | Co děláme s naší zemí?

Ten obrázek Země je přímým odrazem mého názoru. Na otázku, zda máme nebo nemáme zásadní vliv na zemi či na globální oteplování, již není potřeba odpovídat. Vše nasvědčuje tomu, a je to také pouhýma očima vidět, že máme zásadní a neblahý vliv jak na faunu, tak flóru na naší zemi. Takové ty materialisticko-ekonomické pohádky o tom, že se zde jedná pouze o výkyv, který neumíme díky své krátké existence posoudit, je s prominutím „bullshit“.


Země je jen jedna | My jsme země a země trpí

     Jak významná je pro lidi zpráva o tom, že za posledních 45 let se dle londýnské zoologické společnosti snížila populace mořských živočichů na polovinu (Zdroj odkazu: Česká televize)? Jak je pro lidi významná zpráva o tom, že náš současný papež František byl nucen vydat encykliku o globálním oteplování (Zdroj odkazu: aktuálně.cz), kde viní jednoznačně lidskou populaci?


Zajímá to vůbec někoho? Je nám to jedno, co se s naší zemí děje? 

     Proč jsou pro nás důležitější jiné zprávy a jiné problémy? Jak může být něco důležitějšího, než je zdraví naší země a vše, co je na ní? Zdá se mi to jako nějaký paradox. Každý probírá téma, které je řešitelné, a to, které by se mělo řešit velmi intenzivně a okamžitě, nechává populaci klidnou. A když už na to někdo reaguje a diskutuje se o tom, zůstává se většinou právě u těch „diskuzích“ nebo se maximálně stane to, že se země domluví na nějakém mini-ústupku, který se oficiálně vydá za velkou úlevu pro přírodu – ve skutečnosti se jedná pouze o něco, co nikoho neomezuje a když už, tak jen velmi malou měrou.

     Aby kvůli tomuto velmi vážnému problému zasedal celý svět a v rychlém sledu nato udělal veškerá opatření, která jsou již velmi nutná k zastavení této nezastavitelné mašinérie v podobě hubení fauny a flóry či globálního oteplování, to se nestane. Bohužel, zatím na to nejsme dostatečně vyzrálí. 


Téma No. 1 (Number One – Číslo jedna)

     Vždy bude důležitějšího tématu, než je zdraví naší země. A víte proč? Následek by byl zastavení tisíce továren po celém světě, nebo jejich výrazné omezení, a to pálí v botě právě ty, kteří ovládají, rozhodují a panují – mohli by ztratit svoji moc a to nikdy nedovolí. Ideální je věnovat se jinému tématu a udělat z toho téma číslo jedna. Tak kdy to začne zajímat i Vás? Protože zde existuje jediná změna, která může ovlivnit toto balancování nad propastí. Ta potřeba změny musí jít od každého jednotlivce a musí se vyvinout takový tlak, který přinutí tyto mocné, aby udělali drahé opatření. Dokážete si představit, jak výrazný tlak populace to musí být, aby se ty lidé byli ochotni vzdát svého koryta? Teprve poté se může něco stát.  


Je lepší „spláchnout“ naše zdroje do kanálu

     Proč se investuje celosvětově do tak nesmyslných oblastí, jako je armáda, do jaderných bomb, do tanků, do zbraní? Proč se ještě v této době přečůrávají jednotlivé supervelmoci a velmoci. Je mi jasné, že se jedná o tak složité problémy mezi nimi, že není možné být nepřipravený. Ale na druhou stranu, není mnohem důležitější spíše chránit zemi, než ji ničit? Vždyť se můžeme dostat přes nějaký bod zlomu stavu naší planety země, který je těžko predikovatelný (předpovídatelný), kdy už nebude cesty zpět a kdy naše země bude v tak žalostném stavu, že tu naše generace nebudou moci žít. Je důležité si uvědomit, že i když si to nyní dokážete těžko představit, a nebo si to nedokážete vůbec představit, tak to neznamená, že se to za pár let/pár desítek let, nemůže stát!


Co bylo před desítky let nemyslitelné, je už minulostí

     Uvedu raději nějaký příklad. Myslíte si, že si dokázali naše nejstarší žijící generace představit, že bude mít téměř každý auto, nebo že budeme mít téměř každý osobní počítač v malé krabičce, nebo mobilní telefon, který je tak malý, že si ho můžete dát do kapsy? Nikdo si to nedokázal představit a když o tom někdo mluvil, často člověk mávl rukou. Ale přeci jenom k tomu došlo. To co bylo nemyslitelné, to se stalo. A to je stejné jako s tímto problémem, o kterém se nyní říká, že je tady, že jej nikdo neřeší. Všimli jste si jeden rozdíl, který zde křičí z těchto mých příkladů (srovnání), co se říkalo, že se (ne)stane a nakonec se to stalo/stane?


Co nám přináší technologický boom bez šetrného chování k přírodě?

     Je nutné si uvědomit, že když došlo k technologickému boomu, tj. že skutečně má nakonec každý svůj osobní počítač, mobil, jiné mobilní zařízení. Dalo by se říci, že nám to především něco přineslo. Ale co nám přinese námi zpustošená planeta? Myslíte, že něco pozitivního?! Obávám se, že kromě toho, že budeme muset více spolupracovat (všechny národy), tak nic. Možná budeme mluvit i o poučení, ale k čemu Vám je poučení, když už se stavem, který bude, nic neuděláme. Většina fauny a flóry bude nenávratně pryč. A my to už nikdy nevrátíme zpět! 


S tím se nedá nic dělat? | To je nesmysl! | Nebuďme lhostejní!

     Nebuďte pasivní a nenechávejte si svůj názor sami pro sebe. Mluvte o tom s ostatními. Nepodceňujte sílu slova. Slovo je rychlejší, než si jen dokážete představit. Pokud se přidáte a podpoříte myšlenku, věřte tomu, že tím pomůžete změně. Nemusíte mít stejný názor, ale veďte dialog. Proberte to s kolegy v práci, mluvte o tom v hospodě, doma, při jakékoliv příležitosti. My ovlivňujeme naši budoucnost a budoucnost našich dětí a dalších generací.  

     Možná Vám to připadá celé moc zelené, možná přehnané, možná poplašné. Myslím, ale je to jen můj názor, že nikoliv. Myslím, že ty studie celosvětově, studie NASA, papežova encyklika a i samotná příroda, dávají jasně najevo, že je za 5 minut 12, nebo spíše 5 minut po 12. Bohužel. 


Chci s tím něco udělat? Ale co sám zmůžu? 

Toto je jen nástřel možných činností, které mě asociativně napadly – není potřeba mít na to studii. Tyto činnosti může dělat kdokoliv, třeba i všichni z nás:

  1. Myslete více na přírodu a méně na své potřeby
  2. Nekupujte zbytečně věci, které k životu nepotřebujete a ani Vaše děti (snížíte výrobu, snížíte emise)
  3. Dejte přednost papíru před umělou hmotou 
  4. Kompostujte, nevyhazujte zbytky zeleniny a ovoce, když můžete využít své zahrady (pokud máte)
  5. Kupujte jen tolik jídla, kolik spotřebujete – naučte se jídlo nevyhazovat
  6. Jezděte více na kole (jízda na kole) či choďte pěšky, pokud můžete, nechte auto zaparkované
  7. Používejte méně chemie a více přírodou stravitelných materiálů
  8. Pěstujte sami ovoce a zeleninu, pokud máte tu možnost – třeba jen rajčata
  9. Nakupujte více domácí potraviny (ČR, sousedé) než ty dovezené (omezíte logistické transfery – zbytečné znečišťování)
  10. Třiďte odpad, pokud již třídíte, zjistěte si, zda to děláte dobře, učte se přírodě pomáhat, recyklace je správný směr
  11. Sázejte stromy, třeba i jeden za život – za dobrých podmínek vytvoří až 1.000 litrů/1 den kyslíku, člověk spotřebuje 300 litrů/1 den
  12. Mluvte, diskutujte o ochraně přírody s kýmkoliv, kdekoliv – řekněte mu svůj názor, nebuďte lhostejní vůči tomu, co se děje
  13. …. mohl bych psát ještě dlouho, každý se trochu musí zamyslet, co přírodě může ublížit a co jí může pomoct 

Bez plastu (bez umělé hmoty)

Celá planeta Země – fauna i flóra trpí tím, že ji zanášíme plastem (umělou hmotou). Evropská unie i celosvětově se řeší různé záplaty těchto všech problémů. Nejde se vůbec po příčině, což je pro lidstvo, které cílí jen na zisk a na moc typické. 

Rozčilují mě projekty, které by měly pomáhat. Přitom je jasné, že jsou naprosto nesmyslné, neúčelné, akorát náročné na provedení bez nějakého většího efektu v podobě vyšší synergie s přírodou. 

1) Přidělaná víčka na PET lahvích

Je to kapitola sama o sobě. Naprosto nesmyslná úprava, která k ničemu nevede. Ani se nebudu rozepisovat. 

2) Papírová brčka

Další kotrmelec. Nápoj se přes to nedá pít. Vždyť se dají brčka dělat i jinak, z jiných materiálů. 

3) Bezvodové pisoáry

Doteď jsem nepochopil jejich smysl. Z mého pohledu není nutné šetřit na vodě, která se vrací do oběhu. Rád šetřím vodu, ale nejsem si jistý tím, proč šetřit vodu na splachování – pokud je rozumně splachování nastavené. Když je pisoár bezvodý, většinou se setkávám se strašným zápachem. Jakožto ekologicky, ale také s nadhledem a odstupem smýšlející, nevidím v bezvodých pisoárech žádný smysl. Třeba mě někdo v komentáří a nebo na e-mailu přesvědčíte, že se mýlím. 

4) Elektroauta

Naprosto nesouhlasím s tím, že by elektroauta byly ekologická. Když si uvědomíte celý cyklus automobilů, jejich baterií, kolik materiálu a jakého je nutné na výrobu a provoz elektroauta. Nevidím v tom v tuto chvíli žádný smysl. Tak proč teď hromadně vyměňovat automobily za nová elektroauta. Tak to pojďme zkusit, ale neříkejme, jak jsou ekologická a že bychom měli veškerý automobilový park nahradit těmito ne úplně vychytanými stroji, které mají také velmi drastický dopad na planetu Zemi. Pojďme to posunout a nebo dál vyvíjet jiné alternativy. Nedělejme si jen vyšší obraty – protože to v tuto chvíli každého nejvíce zajímá. 


Skutečná řešení

Mám pro vás skutečná řešení, která nejsou jen náplasti na zahojení ran:

1) Zdravé žvýkačky bez plastu

Můžete žvýkat žvýkačky, které neobsahují plast. To, co totiž žvýkáte je z 99% plast. Běžně dostupné žvýkačky obsahují plast. Tak je nežvýkejte! Víte, že do 2. světové války jsme neměli plastové žvýkačky prošpikované škodlivou chemií. Nyní se můžeme vrátit ke žvýkačkám s jejich původními recepturami. Zdravé žvýkačky jsou bez plastu, bez aspartamu, bez antioxidantů BHA (E320) a BHT (E321), bez škodlivých syntetických sladidel – aspartamu (E951), sorbitolu (E420), maltitol (E965), mannitolu (E421); bez syntetických barviv – brilantní modř FCF (E133), červeň allura AC a další. 

2) Produkty bez plastu

 

Moc se o tom neví, ale existují také alternativní materiály, které plně nahrazují plast. Například vím o materiálu NonOilen ze Slovenska, ze kterého je možné vyrábět produkty, které vykazují stejné vlastnosti plastu. Můžete tyto produkty používat ve vyšší i nižších teplotách, můžete je umývat v myčce a jsou omyvatelné. A představte si, že je můžete dokonce dát do kompostu – protože jsou skutečně kompostovatelné. Tyto materiály již existují, jen vlády a firmy lehce ignorují, protože cena. Toto je řešení. Toto není žádná náplast nebo záplata. 

Více o NonOilen produktech zde >

Více o materiálu – NonOilen (Biopolymer) zde >


A pokud Vás cokoliv napadne, co by mohlo ještě pomoci nám i naší zemi, budu rád, když to přidáte do komentáře. 


Upgrade pro odlehčení

     Ani nevím, jestli to mám považovat za náhodu, nebo ne, ale včera jsem se začal dívat na film „Země zítřka“ [Tomorrowland, 2015], na který jsem se dnes dodíval. Film sice nedosahuje dle kritiků vyšší kvality (i dle mého názoru 55%), ale obsahuje poselství, které jde ruku v ruce s mými myšlenkami, které jsem se Vám v tomto příspěvku snažil sdělit. Je zvláštní poslouchat velmi podobná slova zfilmovaná, když se Vám tytéž myšlenky honí už delší dobu hlavou. Jedná se především o tu pasáž ve filmu (cca 1hod 42min), kdy Hugh Laurie (známý především z TV seriálu – Dr. House) vysvětluje, proč dávat lidem myšlenku zkázy země přímo do hlavy, aby je přiměl k odpovídající reakci. Tady zřejmě někdo chtěl říci něco podobného a také mu to leželo v žaludku……


Upgrade – myšlenky

     V době, kdy probíhá v Paříži klimatická konference mám neustále na paměti jednu myšlenku, která se mi stále a stále vrací. Nebo se spíše jedná o nepochopení. Proč je člověk tak nepoučitelný? Proč je tak sobecký? Je to přeci velmi jednoduché. Ubližujeme svému prostředí. Toto prostředí je jediné, co máme, co slouží k přežití. Proč se vůbec scházejí konference? Jak to může být celé otázkou peněz? Připadá mi to stejně stupidní, jako když se země zadlužuje. Využívá něčeho, na co nemá prostředky. Je to příměr, který sice nedosahuje té hloubky stupidity, ale je to podobné. Proč děláme něco, čím si ubližujeme?


Řešení je na snadě

     Řešení je jednoduché. Okamžitě by se měly u každé země naprosto zrušit hlavní zdroje, které zásadním způsobem ovlivňují globální oteplování. Žádné výjimky, žádné odklady, žádné porovnávání, jestli jedna země více či málo. Bohaté země ať pomohou chudým. Pak se chudé nebudou moci vymlouvat na nedostatek prostředků. Je to prosté. Okamžitě to odříznout. Jenže se vracíme nazpátek. Peníze nám stojí v cestě. Z peněz vzniká sobectví, mocnářství, egoistictví, apod. Až ve chvíli, kdy odstraníme tento přežitek v podobě peněz či jakékoliv jejich obdoby, teprve poté budeme schopni pružně reagovat na potřeby přežití nejen naší země, ale i nás samotných. Teprve pak budeme schopni řešit problémy s nadhledem a nebudou nás svazovat potřeby mocných – nastane nové naprosto odlišné období – pokud vůbec. Bude se jednat o potřebu přežití každého z nás vč. naší fauny i flóry. Toto je můj značně filozofický upgrade, ale musel jsem to ze sebe vysoukat. 


USA | Západ | Východ | Bedlivě sleduji jejich postoj vůči globálnímu oteplování

     Díky mediální masáži ze všech stran – jak západní, tak východní, není možné rozpoznat a identifikovat, kde je vlastně to dobro, které bojuje proti zlu. Ať slyším jednu či druhou stranu, většinou jsou to spíše subjektivní názory. Sám výběru nejsem schopný a myslím si, že v tomto komplikovaném světě to bude čím dál těžší – vyznat se v tom všem. Ať už stojím na jedné či druhé straně, velmi bedlivě sleduji postoj USA (západu) vůči globálnímu oteplování.

     Tato supervelmoc má být vzorem pro ostatní státy. Jak se postaví ke globálnímu oteplování, odkryje velmi jednoznačně karty na stůl. Zda je pro ni více důležitá ekonomika, nebo život. Zde si může člověk s běžným selským rozumem udělat jasnou představu, jestli to, co vídáme v té či oné propagandě (východní či západní), jsou jen herecké výkony, nebo zda to tyto supervelmoci myslí s naší planetou zemí a s naší budoucností dobře.


O co vlastně USA jde? Co je důležitější? Ekonomický obrat nebo příroda? | Myslí na budoucnost nebo jen na sebe?

     Tím se nijak nesnažím úmyslně někoho zvýhodnit či znevýhodnit. Pokud pan prezident Obama bude pro dohodu a republikáni proti, a nakonec se zase účast v boji proti globálnímu oteplování, jednoho z největších znečišťovatelů (USA), shodí ze stolu, je mi jasné, o co v těch všech sporech všeobecně jde. Spory myslím naprosto všechny. Nebudu to opět nijak rozepisovat, každý si o tom může udělat obrázek sám. 


Upgrade (jen tento 1 odstavec)

Rozhodnutí pana Trumpa (rozhodnutí poradců/USA)

     Trošku se zpožděním bych rád okomentoval rozhodnutí prezidenta USA pana Trumpa odstoupit od Pařížské dohody o klimatu. Nic jiného jsem bohužel nečekal. USA je především spotřební a materialisticky zaměřená, bohužel. Kdy jim dojde, že nejde jen o obraty, že nejde o hospodářský vývoj? Život je to, co tu nebude, když se nezačneme k přírodě chovat tak, abychom my i naše generace mohli žít na planetě dál. Ale koho zajímá budoucnost našich generací? Pana Klause? Ne. Málokoho. Tohle rozhodnutí bylo velmi důležité a je velmi nešťastné. Myslím si, že to ovlivní mnoho států – toho rozhodnutí někdo použije jako své alibi. Raději se ty prostředky budou cpát do vyzbrojování. Je to opětovný paradox. Hloupost nás lidí je všudypřítomná. To se nezmění, dokud nám nebude hořet koudel u našich „zadků“. S prominutím.


Rovnice, která je nejen USA, ale i světem vytvářena, je naprosto směšná:

Snížení emisí = vyšší nezaměstnanost, dražší elektřina, zatížení rozvodné el. sítě 

     Prý jsou tyto nevýhody, které plynou ze zapojení se do snížení emisí katastrofou. A to, že se nám může zvýšit teplota o 5°C do 100 let, to není katastrofa? Navíc uvědomuje si někdo, že tyto odhady jsou naprosto směšné. Predikovat to, co udělá příroda a ještě v takovém časovém úseku nelze. Lze se pouze domnívat, že k tomuto oteplení může dojít. Také se může stát, že dojde k oteplení o 10°C. Predikce jsou jedna věc, ale skutečnost často naprosto jiná. Zkontrolujte historické predikce a uvidíte, že jsou liché. Vždyť neumíme předpovědět počasí na týden, natož oteplení planety na 100 let dopředu. Buďme trochu realističtí. Západ si může dovolit investovat do života a někde kvůli tomu ztrácet. Měl by být vzorem. Ale nechová se tak. Ještěže existují státy, které myslí do budoucna – číší z nich moudrost.


Menší obrat není katastrofa | Kdy si to lidé uvědomí?

     Katastrofa není zvýšení ceny elektriky a vyšší nezaměstnanost. To je něco s čím se vyrovnáme. Ale až dojde k oteplení už tak vyschlých zemí, jako jsou v Africe a Blízkém východě, víte co se všechno může stát? Myslíte si, že tam ty lidi budou čekat? Už dnes zažíváme výrazné migrace. Říká se, že to způsobilo sucho a nedostatek chleba. Nevím, co je pravda, ale může to tak být. Je to logické.

     Mě stačí pociťovat oteplení za poslední léta. Zima se stala podzimem, který jsem zažíval jako malý kluk. Na zimu se jezdíme dívat do Alp, ale dívat se na tání ledovců, mě nijak nepovzbuzuje. Můžeme být rádi, že je hezké počasí, že je teplo, ale zapomínáme, že to není správné. Země je nemocná a způsobili jsme to my. Něco špatného se děje a my přemýšlíme nad tím, jestli nám někdo uzme nějaký peníze „od huby“ – s prominutím, místo abychom to zarazili. 

„Moc, změnit svět, lze nalézt tam, kde vždy byla. Nikoliv v rukou mocných politiků, ale v nás samých.“ 

Theo Ikummaq


Co přinesla klimatická konference v Paříži? | Co jsem si z toho vzal já

     Píše se a říká, že na této konferenci skončila éra uhelných elektráren. Já jsem k tomu skeptický v mnoha směrech. První je ten, že už to mělo být dohodnuto dávno. Druhý, že veškeré dohody pozbývají na platnosti v ten moment, kdy nejsou právně vymahatelné. Bohužel ještě nejsme tam, kde bychom měli dávno být. Je jedno, jestli s dohodou souhlasí stát nebo jedinec. Uvedu to na příkladu.


Dohoda bez právní odpovědnosti | Závazek na oko?

     Sejde se 100 lidí, každý má jiný zájmy a jiné možnosti, ti všichni se dohodnou, že zhubnou – už je to zapotřebí, a je to na úkor každého zdraví – všichni si nadměrnou váhou sami škodí. Jedná se o naprostou analogii, každý by chtěl vypadat dobře, žít zdravě, neškodit svému tělu a cítit se dobře. Časem ale zjistí, že dodržet dohodu je těžší, než si ve chvíli uzavření myslel – optimismus a chuť časem vyprchá. Kolik myslíte, že ze 100 lidí, kteří dohodu uzavřeli nakonec skutečně zhubne, aniž by se ke svým kilogramům znovu vrátili? Ještě jednou upozorňuji, že je naprosto jedno, zda slib učiní stát či jednotlivec.


Bez odpovědnosti je slib jen planá naděje

I jednotlivec má své zájmy, a je pro něj těžké odepřít si například knedlo, zelo, maso. Stejně tak stát má své zájmy, chce i v příštích volbách uspět, nemyslíte? Tím chci upozornit na slabinu, která je zde jasně patrná. Bez právní odpovědnosti a možných finančních následcích a vymahatelnosti, to nebude nikoho nijak moc bolet. Zde se pak už jedná pouze o to, zda dodrží státy svého slova. To je vážně málo. 


Pravdivá citace George Monbiota

Líbí se mi, co řekl britský ekolog a moderátor George Monbiota – cituji z článku ze stránek greenpeace.org – odkaz na článek zde:

„V porovnání s tím, jak to mohlo dopadnout, je to zázrak, ale v porovnání s tím, co mělo být uděláno, je to katastrofa“

George Monbiota


Já bych tuto citaci spíše otočil – bylo vidět, že chce říci na začátek něco optimistického, ale skutečný význam je spíše na konci. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Myšlenky | Úvahy:
Prozápadní a provýchodní propaganda | Co se to s námi stalo?
Podvodníci s centrálním rejstříkem firem
Válka mezi západem a východem | 3. světová válka
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Autorská práva | Licence | Omezování kultury | Převod formátů | Konverze | MP3

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x