Jak vytvořit sitemapu webu?

Obrázek SEO - search engine optimilazation, pro článek: Jak vytvořit sitemapu?, zdroj: pixabay, autor článku: Jiří Samuel

Máte nový web a chcete si vytvořit sitemapu, aby vás google rychleji indexoval a nevíte jak na to? Je to snadné. Rád vám pomůžu s tím „Jak vytvořit sitemapu webu?“ Možná myslíte na SEO, proto chcete mít sitemapu. Možná chcete urychlit indexaci vašich stránek na Google. Ať už je váš důvod jakýkoliv – zde máte jednoduchý návod, který by měl zvládnout skutečně každý. 


Jak vytvořit sitemapu webu? 


1. Vytvořte sitemapu pomocí generátoru

Na google vyhledejte „sitemap generator“. Já využil hned první odkaz, který na mě naskočil, ale jak víte, pro vás to již může být jiný (vše se v čase mění). 

Tento jsem použil já: sitemap generator. Je zadarmo – nebojte. 

Je zde nutné vložit vaši URL adresu – např. https://www.zdravezvykacky.cz/ a dáte START. 

Vygeneruje se vám vaše sitemapa (soubor sitemap.xml), kterou dle instrukcí je nutné vložit do rootu vaší domény. 


2. Vložte sitemap.xml do rootu domény (pomocí FTP – využijte WinSCP)

Co to vlastně znamená? Znamená to, že zkopírujete tento soubor vytvořený generátorem a vložíte jej na FTP vaší domény. Jak to udělat? 

Využijte software, který je také zdarma.

Nejčastěji se používá tento: WinSCP – je snadno a zdarma stažitelný. Zadejte do Google: „WinSCP download“. Nainstalujete a musíte vyplnit vaše údaje k doméně. 

Teď začíná malinko těžší část – musíte mít k FTP přístupové údaje, který vám v úvodních mailech zasílal webhostingový poskytovatel. Pokud je nemůžete najít ve vašem emailu – spojte se s poskytovatelem. 

Jak vytvořit sitemapu?  Zdroj: radyzezivota.cz, Autor: Jiří Samuel

Upravíte přenosový protokol na FTP a vyplníte Hostitele, uživatelské jméno a heslo. Někdy to bývá nazvané trochu jinak – tak se možná budete trochu trápit – proto jsem vložil printscreen pro vaši představu – v jakém by to mělo být tvaru. 

Snad vám to pomůže. 


3. Zkopírujte vygenerovaný soubor sitemap.xml a vložte do domény

Poté, co se dostanete na FTP vaší domény – musíte najít místo, kde jsou uložené všechny soubory vaší domény.

Mělo by to vypadat takto (printscreen z WinSCP) – cesta by mohla vypadat: www/domains/zdravezvykacky – přesně jak vidíte na printscreenu po pravé straně.

Do této cesty jsem se proklikal a po vygenerování sitemapy pomocí generátoru, který mi soubor uložil někde na disku v PC jsem jej zkopíroval a vložil sem.

Soubor sitemap.xml vložený pomocí FTP na vaši doménu | Jak vytvořit sitemapu? | zdroj: radyzezivota.cz | Autor: Jiří Samuel


4. Vložte cestu k souboru sitemapy do Google Search Console

Někdo to neví, ale ideální je vaši doménu zaregistrovat do Google Search Console. Pak už je to snadné. 

Po levé straně se v nabídce prokliknete – Indexování/Soubory Sitemap/Přidání nového souboru Sitemap – zde uvedete URL adresu – např. https://zdravezvykacky.cz/sitempa.xml.

Teď jste nahráli aktuální sitemapu. Je nutné myslet na to, že pokud chcete, aby se sitemapa sama aktualizovala, je nutné k tomu využít nějakého nástroje, pluginu, či online nástroje a nebo to můžete sem tam udělat znovu ručně tak, jak jsem vám před chvílí popsal – pokud nechcete platit za služby. Dělal by to vždy po určité době, kdy chcete urychlit indexaci nově vzniklých stránek nebo zaniklých. 

Ještě vkládám pro představu printscreen z Google Search Console – po vložení sitemapy: 

Sitemapa vložená pomocí Google Search Console | zdroj: radyzezivota.cz | Autor: Jiří Samuel


5. Jak urychlit indexaci stránek v Google Search Console

Otevřete si Google Search Console, zvolíte si správnou doménu, následně kliknete po levé stráně v nabídce „Kontrola adresy URL“ nebo nějaký EN ekvivalent – vložíte URL adresu stránky, kterou chcete přednostně zaindexovat. Pokud není zaindexovaná – zobrazí se vám hláška „Adresa URL na Google není“. Pak zvolíte „Požádat o indexování“ – chvíli počkáte. Do 1-3 dnů by měla proběhnout indexace, která by za běžných podmínek mohla trvat déle. 

Urychlení indexace stránek pomocí Google Search Console, zdroj: radyzezivota.cz

Pozor, je tam ze strany Google nějaké omezení – myslím, že max. indexace za den 10 stránek 😉


Doufám, že vám tento článek pomohl. 

Vytvořil jsem jej velmi rychle bez jakékoliv kontroly 😉 Což jsem nikdy nedělal, ale už to tak bude běžné – není čas ztrácet čas. 

Jiří Samuel
Sledujte nás

Další články z kategorie Počítač:
Grafický editor zdarma | Online software
Rychlost internetu | Rychlost připojení | 5 tipů pro každého | Rady ze života
WebP formát | Instalace pluginu pro Adobe Photoshop | Jiná řešení
Školení Photoshop | V češtině | Doporučuji absolvovat všem | PC software
Jak vytvořit dokument v pdf | Software nastavení | radyzezivota.cz

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

0 0 hlasů
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] editor zdarma Jak vytvořit sitemapu webu? Rychlost internetu (připojení) WebP formát | Instalace pluginu pro Adobe Photoshop | Jiná […]

trackback

[…] editor zdarma Jak vytvořit sitemapu webu? Rychlost internetu (připojení) WebP formát | Instalace pluginu pro Adobe Photoshop | Jiná […]

2
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x