COVID – je čas se přizpůsobit | Samův blog

ilustrativní obrázek covid-19 s ženy stojící před mostem s chirurgickou rouškou ve tmavém stínu v pozadí s most plným aut - Covid-19, Zdroj: shutterstock, radyzezivota.cz

Covid tu bezesporu je. Největší pochybovači ztratili veškerou naději. Vypadá to tak, že nikdo vlastně neví, co se stane zítra. A asi to tak přesně je. Doufáme, že vakcína pomůže. To se ale nemusí stát. A proto je nutné, mluvit o věci jednoduše a nezaplétat různé story a nevěřit každé poplašné zprávě, která v médiích vypluje na povrch. Pojďme na to.

COVID

Můžeme dlouhosáhle vymýšlet, proč tu je, a odkud se tu vzal. To ale není důležité. Prostě tu covid-19 je. Většina z vás to již ví – poznali jsme to na vlastní kůži. Buď jste byli nemocní, nebo Vaši blízcí, možná jste někoho ztratili, nebo víte, že někdo ve Vaší blízkosti zemřel.

Hlavní body Covid článku:

Pravda, bez lží a mlhy (bez obalu)

Pojďme věci zjednodušovat a hlavně u toho nelhat. To by měli dělat všichni včetně médií a politiků. Zde vidím obrovský prostor na zlepšení.

Co s Covidem? | Přizpůsobení

A když tu Covid-19 je, co s tím můžete dělat? Schovat se doma a zabarikádovat? Ne, to jistě není řešení. Je nutné se COVIDu přizpůsobit. Ono už se to vlastně děje, jen si to neuvědomujete. V přizpůsobení bychom měli ale zabrat, a to je důvod, proč to zde píši. Smiřte se s tím, že se mezi námi koronavirus Covid-19 zahnízdil a přizpůsobte se. Jak ale na to?

Češi a nerespektování vládních nařízení

Ano, vláda udělala mnoho chyb a raději nebudu psát o tom, že se na celé covid akci hodně vydělává na všech možných stranách, ale teď je tu covid, a ten se na nic neptá, rozlézá se mohutně bez okolků. Zabíjí. Už jsme pochopili, že to není sranda, ani vymyšlená infekce. Teď je to na nás, ať už jsou opatření jakákoliv. Tím „na nás“ myslím na každém z nás. Každý se musí zapojit! Nebuďte jen pasivní posluchači, přizpůsobte se.

Odpovědnost a ohleduplnost u každého z nás

Je potřeba, aby každý z nás převzal odpovědnost a začali jsme se chovat ohleduplně nejen vůči sobě, ale také vůči ostatním. Jedině tak je možné, tuto situaci zvládnout. Každé vládní opatření je totiž pouze krátkodobé řešení. Na chvíli se situace uklidní a pak se nám to zase vrací. 

Jak na to? Co můžete udělat?

Musíme zapomenout na doby socialismu, kdy jsme se snažili systém za každou cenu „obejít“, protože nic jiného nám také nezbylo. Tomu jsme také učili své syny a dcery. Proto jsme teď na špici v celosvětovém měřítku. Jsme velmi přizpůsobivý národ na tíživé situace, ale zatím nám nedošlo, že je nutné jít jiným směrem, než na tento velký problém s prominutím „kašlat“. 

Vidím kolem sebe a mám zprávy o lidech z různých míst republiky, že se dodržují jen některá opatření. Chápu, že vláda přistoupila k plošným opatřením, a ano je to často nefér, že to postihuje jen někoho. Ale jinak to nejde. To je potřeba si uvědomit. Ne vždy to může být fér, a udělat to tak, aby byli všichni spokojeni. Myslím si, že když budeme dodržovat následující pravidla, a to většina z nás nebo nejlépe všichni, situace se uklidní i bez celoplošných opatření. Museli bychom ale táhnout všichni dlouhodobě za jeden provaz. 

Pravidla

  • Odpovědnost a ohleduplnost vůči sobě i ostatním. Měli bychom být sami sobě příkladem. 
  • Venku dodržujte především pravidlo odstupu 2 metrů od sebe – to považuji venku za nejsilnější pravidlo. Takovéto potkání se s kamarádem, podání ruky a popovídání si z pár centrimetrů, je dle mého velká chyba, která se děje velmi často mezi lidmi. Taková chyba může stát životy vašich nejbližších, ať jsou vládní opatření nebo nejsou. Tyto problémy vytváříme my svým chováním – ne vláda. Uspořádání oslav, narozenin, různých typů párty, atp. to vše by mělo být tabu. Minimálně do té doby, než se situace stabilizuje.
  • Jdete do společných prostor (dovnitř) – dodržujte nošení respirátorů. Respirátor by neměl být nekvalitní produkt z Číny, každý respirátor by měl mít nějaké označení na sobě – šarži. Češi, neobcházejte toto pravidlo, látkovým rouškám již odzvonilo – je potřeba zabrat a chránit ostatní a ostatní zase budou chránit Vás!
  • Umývat si ruce považuji za pravidlo, které tu bylo vždy. Nemyslím si, že je potřeba to nějak přehánět. Ani si nemyslím, že je úplně nutné, aby se pokaždé vše dezinfikovalo. Kdyby skutečně byl přenos přes povrchy takto špatný, byla by naše rodina již mnohokrát nakažena – to se ale nestalo. Vždy dávejte přednost umytí rukou tuhým mýdlem před dezinfekcí. Dezinfekce vysušuje ruce a způsobuje časem horší stav vašich rukou. Tím, že je povrch rukou více pórovitý, zvyšuje pak pravděpodobnost, že byste někde něco na ruce chytli. 

Porušování pravidel selským rozumem

  • Je mi jasné, že se lidé i přes vládní opatření stále setkávají (měli bychom dodržovat vládní nařízení). Já to chápu, je obtížné se vzájemně s těmi nejbližšími nevídat. Pokud to ale máte v plánu, měli byste být maximálně ohleduplní a to vzájemně. Běžte spolu ven na procházku a držte od sebe odstup. Pokud ale plánujete, že chcete mermomocí být spolu – udělejte vše proto, aby to bylo co nejvíce bezpečné pro všechny zúčastněné – nastíním na příkladu.
  • Chcete se vidět s blízkými kamarády a s jejich dětmi (dodržujte vládní nařízení). Jediné, jak je možné přecházet šíření, je být si jistí, že ani jeden člen rodiny není nachlazen nebo nemá jakékoliv příznaky covidu. V dnešní době je již možné zakoupit testy a otestovat celou rodinu. Pokud budete čistí, myslím, že předcházíte tomu, že byste si šířili covid. Samozřejmě to celé zjednodušuje testování zaměstnavatelů. Snažil bych se nakupovat testy, které dosahují vyšší účinnosti. Opět bych si dal pozor na nákupy z východu. Tak či tak, snažte se od sebe držet odstup.

Doporučení pro boj s covid-19

Rozhodně neseďte doma – obrazně řečeno. Buďte aktivní dle Vašich možností a věku – cvičte doma, choďte na procházky, buďte otužilí, dávejte si studenou sprchu (nebo střídavou sprchu), běhejte, jezděte na kole, kupte si trenažér (máme profi veslovací trenažér a nemohu si jej vynachválit).

Choďte s dětmi i s rodinami (či se známými, když už to nemůžete vydržet – dle zákona není dovoleno) ven častěji, než jste byli zvyklí, ale dodržujte odstupy. Je to těžké, ale dá se to naučit a to i děti. 

Gastronomie/Hotely/Cestovní ruch a mnoho dalších oblastí zažívá obtížné chvíle. Je to tak a bude to chvíli ještě trvat. Je potřeba se přizpůsobit – my Češi to umíme. Nečekal bych, že se rychle stane zázrak. Neseďte se založenýma rukama. Najděte si na přechodnou dobu a nebo i dlouhodobě jiné zaměstnání, pokud to jde. Vím, jednoduše se píše, hůře se dělá. Ale vše jde, pokud budete chtít.

Omezte negativní zprávy na internetu, v televizi a v rádiích o počtech nakažených, zemřelých, zhoršování a zlepšování situace, atd. – vyzobávejte jen některé důležité zprávy. Snažte se nechat si hlavu klidnou. Nezlobte se na změny, úpravy, opatření – v ničem Vám to nepomůže. 

Zaměřte se více na sebe, čtěte, odpočívejte, spěte pravidelně min 7-8 hodin. Pravidelně také jezte a pijte. Prostě žijte a snažte se žít zdravěji, než kdy předtím.

Mnoho lidí má pocit, že neví, co dělat. Dny se opakují a s opatřeními a omezeními je těžké se zabavit. Začněte hrát např. na hudební nástroj – ideální je zvolit na začátek flétnu. Je to jeden z nejjednodušších nástrojů – uvolní Vaši psychiku, zlepší stav Vašich plic a můžete hrát i s Vašim dítětem. Učte se hrát pravidelně, vytvoříte tak dítěti řád, který mu bez školy chybí. 

Trochu k zamyšlení

Dle mého názoru bychom si testy měli vyrábět sami pod záštitou univerzit a vědců (ČR). Bylo by to bez zbytečné logistiky (šetříme přírodu), bez cesty a proměnlivých podmínek cesty – o kterých nikdo nic neví (to může také ovlivnit účinnost testů), a máte jistotu kvality – kvalitu si ověříte přímo ve výrobě a pokud by byl plošný problém, rychle se reklamuje a české firmy jsou schopny pružně reagovat a udělat opatření, aby byla účinnost zachována a je to také o pružnosti, variabilitě – můžeme si vyrobit tolik, kolik je potřeba a tak rychle, jak je potřeba. To zde nepíšu kvůli tomu, aby se nějaká česká firma zase napakovala. To zde píšu kvůli tomu, že to tak je.

To samé platí pro vakcíny. Nerozumím tomu, proč se stále nakupuje od nějakých firem vakcíny. Proč firmy, které mají klíč na vakcínu – proč ji nepředají, aby si každá země mohla vakcíny vyrábět sama. A to zejména ve chvíli, kdy společnosti nestíhají vakcíny vyrábět. Lidé kvůli tomu umírají.

Ano, rozumím, peníze. Chápu. Dlouholetý vývoj, mraky nákladů, atd. Proč ne, tak ať se domluví každý stát na licenci, že při výrobě každé vakcíny, bude stát platit společnosti např. 200 Kč. Tím by se to celé výrazně zrychlilo. Nebude nikdo bitý. Společnosti, které vyvinuly vakcínu budou vydělávat a vše se jim vrátí. Státy a lidé budou mít vakcíny. V jednom je možné skloubit obchod i záchrana života a to rychle, bez čekání.

Také nerozumím tomu, proč ty farmaceutické společnosti nespolupracují na vývoji vakcíny. Alespoň jsem o tom neslyšel, nikde nic podobného nečetl. Proč si nevyměňují vzájemně informace? K čemu je nám ta naše globalizace? No, řekl bych to takto, stále jsme tak trochu zaostalí – nejsme na to ještě připraveni. Peníze jsou více než život a o tom to celé je.

Odkazy na důležité stránky:

Covid-19 – Přehled aktuální situace

Aktuální informace o covid-19 (ministerstvo zdravotnictví ČR)

Pohyb venku – jak se chovat

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Myšlenky | Úvahy:
Podvodníci s centrálním rejstříkem firem
Válka mezi západem a východem | 3. světová válka
Krize na Ukrajině | Kolektivní jednání | Samův blog
Autorská práva | Licence | Omezování kultury | Převod formátů | Konverze | MP3
Covid | Oteplování | Nesmyslná logistika | Samův blog

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x